Aljaška – Brooks Falls

Všetko, čo potrebujete vedieť o ceste na Aljašku za pozorovaním medveďov...
Avatar uživatele janicek
Cestopis z výpravy „Aljaška“ z roku 2019 napsal janicek

Cestu na Aljašku sme plánovali už pár rokov, no stále nám buď do toho niečo vošlo alebo sme cestovali niekam inam alebo proste neboli výhodné letenky. Podarilo sa to konečne až tento rok.

Jedným z našich hlavných cieľov na Aljaške bola návšteva Brooks Falls a pozorovanie medveďov hnedých. Preto sme aj museli letieť v hlavnej sezóne, čiže od polky júna do septembra, kedy je najlepšie obdobie na pozorovanie medveďov v Brooks Falls. A to bol hlavný problém pri výbere leteniek. Väčšina akcií a dobrých cien bola mimo hlavnej sezóny, čo nám dosť nevyhovovalo. Až v októbri 2018 sa objavili letenky za ceny okolo 600 eur z Viedne do Anchorage na leto, vrátane odbavenej batožiny, a to sme už s nákupom leteniek neváhali.

Ak by ste tiež niekto chystali na Aljašku v hlavnej sezóne, tak pozor na ceny. Nielen letenky, ale aj požičanie auta, ubytovanie a všetko ostatné je podstatne drahšie. Požičanie auta na 9 dní vás kľudne môže vyjsť aj nad 1000 eur a s ubytovaním je to podobne. Preto sa my rozhodujeme, že okrem jednej noci v Anchorage budeme celý čas kempovať. Auto sa nám nakoniec po dlhých dňoch hľadania a všemožných kombináciách podarí nájsť za približne 600 eur na 9 dní vrátane plného poistenia.

Na Aljaške je nespočetne krásnych miest, ktoré stoja za návštevu, ale jedným z top miest na celej Aljaške je určite Brooks Falls, ktoré je zároveň miestom, kam z našich končín až tak veľa ľudí nechodí.

Brooks Falls sa nachádzajú v národnom parku Katmai, kde žije vyše 2000 medveďov hnedých. Medvede sa každoročne vracajú kmalým vodopádom Brooks Falls, aby si ulovili a zožrali, čo najviac lososov, ktorých je v lete v rieke neúrekom. Zároveň sú nad vodopádmi postavené vyhliadky, z ktorých sa dajú medvede loviace v rieke perfektne sledovať.

Z Anchorage do Národného parku Katmai nevedie žiadna cesta a jedinou možnosťou ako sa sem dostať je lietadlo. Buď si zoberiete súkromný výlet alebo výlet organizovaný jednou z aljašských cestoviek, kde ceny začínajú od 890 dolárov za jednodenný výlet. Alebo si výlet môžete zorganizovať sami ako my.

V tomto prípade sa potrebujete dostať do mestečka King Salmon, kam lieta Ravn Alaska (PenAir) alebo Alaska Airlines. Ceny začínajú od 300 eur za spiatočnú letenku. Tu sa ukázalo veľmi výhodné mať míle u Alaska Airlines, s ktorými nás vyšli spiatočné letenky 13 000 míľ acca 18 dolárov doplatok.

V King Salmone toho veľa okrem pár domčekov nie je a najlepšie je sa tu vôbec nezdržiavať a hneď vyraziť ďalej do Brooks Falls, pokiaľ sa dá. Neodporúčam veľmi kempovať tu len tak niekde na divoko. Skúšali sme to a medveďov je veľa aj tu. Jeden, nie najmenší, prišiel v noci takmer k nášmu stanu a nebola to veľmi príjemná situácia.

Z King Salmonu do Brooks Falls sa dostávame hydroplánom Katmai Air na ďalšie ráno. Cena je 228 dolárov. Dá sa ísť aj loďou, ale cena je takmer rovnaká a ten let je super zážitok.

Ubytovanie pri vodopádoch môžete zvoliť v Brooks Lodge, kde ale cena za noc začína na 200 dolároch na osobu, a rezervácie treba robiť viac ako rok v predstihu. Druhou možnosťou je kempovať v Brooks Campe, ktorý sa nachádza hneď vedľa. My samozrejme kempujeme v Brooks Campe, kde cena za osobu a noc je 12 dolárov (+ 6 dolárov administratívny poplatok za celú rezerváciu).

V kempe a jeho okolí platia prísne pravidlá a hneď po príchode máme prednášku s rangerom, hlavne o tom, ako sa správať pri stretnutí s medveďom, čo smieme robiť a čo nesmieme robiť. Keďže medvede tu majú prístup všade a môžete ich aj stretnúť všade, je dôležité vedieť, čo treba robiť, ak ich stretnete.

Na pozorovanie medveďov sú tu síce postavené vyvýšené vyhliadky, kam sa medvede nedostanú, no medzi kempom a vyhliadkou je to niečo viac ako dva kilometre po chodníku cez les, kde sme mimochodom aj my stretli dva medvede vykračujúce oproti nám na chodníku. V takejto situácií hlavne netreba spanikáriť a nezačať bežať, pretože to je najhoršie, čo môžete spraviť. Vtedy sa totiž medveďovi ozvú inštinkty a začne vás naháňať. Medveďovi sa treba prihovárať kľudným hlasom, pomaly ustupovať, najlepšie preč z chodníka do lesa a nechať ho v kľude prejsť.

Tie dva dni čo sme tam strávili, boli neskutočný zážitok. Je to ale hlavne o tom, čo sme videli, a tak prikladám fotky na inšpiráciu.

Podrobnejšie informácie ako aj ďalšie cestopisy môžete nájsť na našom blogu: https://www.tututravel.eu/severn...ooks-falls

Hydroplán, ktorým letíme z King Salmonu do Brooks Campu
Počas letu máme perfektné výhľady, cez špinavé okno sa to ale ťažko fotí.
Premávka počas dňa pri Brooks Campe
Pláž pri Brooks Campe v pozadí sú zaparkované lietadlá. Stretnúť medveďa na tejto pláži je úplne bežné, my tu počas nášho pobytu stretávame asi tri.
Kemp je ohradený takýmto elektrickým plotom a bráničkami. Mimo kempu sa ale pohybujete vo voľnej prírode.

Poďme ale kmedveďom, kvôli ktorým sa sem hlavne chodí:

Zbadať medveďa v trávnatom poraste nemusí byť vždy jednoduché. Tento bol len pár metrov od nás.
Už má svoj úlovok.
Tie zuby!
Táto krajina patrí im a môžete ich stretnúť kdekoľvek.
Medvedica a tri mladé medvieďatá
Rybári to tu tiež nemajú vždy ľahké.
Najväčší počet medveďov, koľko v jednej chvíli videli pri Brooks Falls, bolo viac ako tridsať. Také šťastie sme my nemali a najviac sme ich videli loviť súčasne sedem.

Na záver ešte zopár úlovkov:

Avatar uživatele janicek

Zážitky pro tebe sepsal janicek

01. 08. 2019, poslední aktualizace 2019-08-01T18:31:14+02:00

janicek žije v Kanadě a procestoval 77 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 5 let, napsal pro tebe 1 cestopis . Má své stránky https://www.tututravel.eu/.

Východ slunce na Sněžce
Avatar uživatele kackazdralkova
kackazdralkova 2019-11-11T23:13:14+01:00 2 komentáře
Česká republika 2019

Spaní na Sněžce pod Poštovnou v letním spacáku? Jaký byl východ slunce? Krkonošská rána a další.

Cesta na vrchol Kilimandžára
Jaromír Volavý 2019-11-10T23:31:23+01:00 12 komentářů

Občas je pro člověka důležitý zkontrolovat si svoje možnosti, je to taková revize, něco, jako STK u automobilu.

LOTYŠSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-10T20:32:59+01:00 60 komentářů
Lotyšsko 2019

Neskutečná architektura na rozmezí Skandinávie a socialismu. Tatáž podoba platí i u cen. Taky pořádek a pocit bezpečí. A zima! Na dosah Baltické moře, skanzen a první vánoční stromek "na světě"..

Kazachstán - Kyrgyzstán

Na krátkou návštěvu do střední Asie za přírodními krásami, památkou UNESCO a místní gastronomií.