Ázerbájdžán od A do Z

Cestopis z roku 2022 napsal Batuzkar

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Batuzkar
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-04-04T09:59:25+02:00

Batuzkar procestoval 38 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 26 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele borekj.jan
borekj.jan
před 4 měs

Ahoj, super přehled, díky za něj. Jen jedna faktická - Lačinský koridor spojuje Arménii a Karabach a aktuálně ho osvobozuje/okupuje (podle toho, z které země se díváte 😀) Ázerbájždán skrze nastrčené "ekologické aktivisty". Koridor spojující AZ a Nachičevan se jmenuje Zangezurský. Myslím si, že součástí příměří z roku 2020 bylo právě to, že Arménie umožní průjezd AZ kamionům přes tento koridor, ale nejsem si tím jistý (a vsadil bych si, že se to určitě nestalo). 

Batuzkar
před 4 měs

Ahoj, díky za upřesnění. Na konflikt obecně se snažím dívat neutrálně a s odstupem. S koridory, ani NK osobní zkušenost zatím nemám, až zase budu v AZE a půjde to, rád se tam vypravim. Ty jsi tam teď v poslední době byl?

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 4 měs

borek.jan: ano  

Batůžkář: z území Ázerbájdžánu budete mít určitě problémy s povolením ke vstupu do pohraničních oblastí. Jsou samozřejmě hlídané, jak armádou, tak policií a znamená to v nejjednodušším případě několikahodinový výslech a prověření.  Z arménského území vás možná pustí někam, kam uznají za vhodné a bezpečné, nicméně se domnívám, že časy, kdy se dalo volně pohybovat po tzv. Republice Náhorní Karabach jsou dávno pryč. 

Jinak název by spíše měl být od A do Z minus NR (protože o Nachičevanské autonomní republice nic neobsahuje). 

Avatar uživatele borekj.jan
borekj.jan
před 4 měs

@Batuzkar - byl jsem v roce 2021 na podzim v Arménii na Erasmu. Snažil jsem se do Karabachu dostat (právě Lačinským koridorem) - nejdříve mě odmítli Rusové mailem, osobně na ambasádě a pak i přímo na místě. Obecně si myslím, že po válce 2020 je to z arménské strany pro obyčejného cizince v podstatě nemožné (bez úplatků). 

Batuzkar
před 4 měs

@borekj.jan - Však ono se to nějak vyvine, ilegálně tam nechci, nebudu riskovat, že mě kvůli tomu potom nevpustí do Ázerbájdžánu. Až tam zase budu, zkusím se z Ázerbájdžánské strany přiblížit a uvidím. Průzkum bojem:-)

@Ahmad Masúd - O NR v textu právě zmínka je. Ale nebyl jsem na území Nachičevanu osobně, takže tam nejsou žádné fotky, nebo tipy co vidět. Myslím, že polovina lidí v ČR by měla problém najít Ázerbájdžán na mapě a 99% z té úspěšnější poloviny nemá o existenci tohoto území ponětí. Mínus NR zatím do názvu dávat nebudu, ale až přivezu nějaké informace a obrazový materiál, tak to sem doplním.