1. Cestopisy
  2. Evropa
  3. Španělsko
  4. Barcelona

Barcelona

Paella, Churros, Gazpacho ale aj Sagrada Familia, Park Guell, Sants Montjuic
Cestopis z roku 2017 napsal Matúš Bartko

Začalo to podobne - kamoška - čau, ako sa máš ? - poďme niekam. Ideme smer Španielsko/Katalánsko/Barcelona. Nikdy ma neťahalo do Španielska, ale Barcelona sa mi tak zapáčila, že sa tam vyberiem určite ešte raz.  Pre mňa je Barcelona najkrajšie mesto, aké som zatiaľ navštívil.

Pozrel som letenky, našiel vhodný termín pre oboch a začali sme plánovať, čo chceme vidieť, kam ísť ale hlavne- čo chceme ochutnať.

Deň 1. 

Odlet z Bratislavy sme mali mať poobede o 15:00. Zrazu však hlásenie: "Let spoločnosti RyanAir do Barcelony ..." na začiatku to posunuli iba o dve hodiny. Dve hodiny prešli a ďalší oznam, ktorý nás vôbec ale vôbec nepotešil. Let nám z technických dôvodov posunuli o 6 hodín. To nebol ten super začiatok, aký sme chceli. Prílet bol do Girony, takže transfer z Girony do Barcelony sme si zabezpečili dopredu na určitú hodinu. Dúfali sme, že nás autobus počká, keďže spoločnosť, cez ktorú sme mali zakúpený transfer, spolupracuje s RyanAir a isto sme neboli jediný prípad, kedy sa niečo podobné stalo. Po prílete do Girony o 22:00 sme sa presunuli na zastavky autobusov a tam nás nakoniec čakal transfer, takže aspoň tak. Cesta z Girony do Barcelony trvala asi hodinu a tridsať minút. Do Barcelony sme došli niečo okolo 23:45, posledné metro ide o polnoci. Stihli sme ho ? Nie, nestihli. Lístky sme si kúpili pred príchodom do Barcelony cez oficiálnu stránku metra, zaplatili, ale žiaden potvrdzovací email alebo voucher nám nedošiel. Metro nám odišlo, no stále sme hotel mali na druhom konci mesta a tam sme sa museli predsa nejako dostať. Tak sme pozreli MHD, nočné spoje a na hotel sme sa dostali, nejako. Lístky sa dajú kúpiť priamo u vodiča, sú na jednu cestu a platia iba na tú prepravnú spoločnosť, cez ktorú máte zakúpený lístok.  Došli sme na hotel, ubytovali sa a zaspali asi za 35 sekúnd.

Deň 2.

La Rambla, Arc de Triomf, Park Ciutadella, Barceloneta a Churros

Ranné vstávanie, no dobre tak nie až také ranné, ale vstali sme a smer mesto. Mali sme už lístky na metro dopredu zakúpené a na cestovanie sme ich potrebovali. Kúpili sme si teda jednu jazdu a išli na informačné centrum či nám s tým nepomôžu tam. Vystúpili sme na Placa de Catalunya a šli sme teda sa spýtať ako tie lístky môžeme dostať. Na informáciách nás nepotešili, lebo nám s tým nevedeli môcť pomôcť a vraj sa musíme obrátiť priamo na spoločnosť metra a skúsiť tam. Išli sme teda sa opýtať na informácie na stanici metra. Angličtinou sme tetu za okienkom dosť zaskočili, a teda nám tak isto veľmi nepomohla. Rozhodli sme sa to teda nechať tak a napísať email na spoločnosť, keď sa vrátime na Slovensko.

Začali sme si ale užívať Barcelonu. La Rambla

Na La Ramble je trhovisko, ktoré sme navštívili ako prvé. Všetko čerstvé, všetko dobré. Sladkosti, rôzne ryby, rôzne šunky, syry a ovocie. Hor sa do ochutnávania!!

Jedlá boli úžasné, ale my sme podľa plánov museli ísť ďalej a chceli vidieť viac. Ďalšia zastávka Arc de Triomf.

Arc de Triomf v Barcelone neznázorňuje žiadnu víťazstvo, žiaden vyhratý boj, ale bol postavený pre ľud a slúžil ako cieľový bod pre maratón alebo ako vstupná brána k svetovej výstave. Neďaleko sa nachádza Park Ciutadella, kde sme si sadli na lavičku, jedli čerstvé figy a kokos, ktoré sme kúpili na trhovisku na La Ramble a nasávali atmosféru Katalánska. Prejdete pár metrov a ste na pláži menom Barceloneta. Našli sme stánok, kde predávali Churros, prešli sa po pláži a pomaly sme sa vybrali do hotela.

Churros
Arc de Triomf
Mirador de Colom

Deň 3.

Picasso, Park Guell, Sagrada Familia a Paella

Picassovo múzeum bola tak isto naša plánovaná zastávka, a teda sme sa rozhodli ho navštíviť. Uličkami Barcelony, v ktorej práve prebiehala demonštrácia za osamostatnenie Katalánska, sme sa dostali až ku vchodu. Diela v múzeu znázorňovali umelecké napredovanie Picassa a previedli nás jeho históriou. V múzeu nie sú vystavené jeho veľkolepé diela, ale skôr znázornený jeho posun od začiatkov  tvorby až po koniec.  Picasso vo svojich dielach, (ktorých je v múzeu viac ako 4 000), znázorňuje aj vzťah k samotnej Barcelone a ako celkovo vnímal mesto on.

Po návšteve múzea sme šli do Park Guell, kochať sa výtvormi Gaudiho a jednu z mnohých adries, ktoré musíte v Barcelone navštíviť. Do Park Guell sa dostanete  metrom na zastávku Vallcarca a odtiaľ schodmi, veľa schodmi k samotnému parku. Schodov sa nemusíte báť, sú vytvorené pre lenivých turistov, sú to eskalátory. Vstupenky sme kúpili priamo pri vstupe. Vstup do parku je obmedzený na počet ľudí a už si presne nepamätám, koľko ľudí môže maximálne v parku byť, ale vyfotili sme sa, prešli park, dostatočne užili jeho atmosféru a nezavadzali ďalším návštevníkom.

Park Guell
Sagrada Familia
Park Guell
Barcelona Cathedral

Sagrada Familia je ďalší z výtvorov Gaudiho a tak isto patrila na náš zoznam objektov v Barcelone, ktoré musíme vidieť. Sadli sme na metro a vystúpili sme priamo pred Sagrada Familia. Je to ďalší neuveriteľný kúsok Gaudiho a stále nedostavaný skvost Barcelony. Vnútri sme ale neboli, nekonečné rady nás odrádzali, ale aj hlad nás presvedčil nájsť reštauráciu a konečne ochutnať tú slávnu Paellu. Keďže Barcelona je na naše slovenské pomery dosť drahá a jesť priamo pri Sagrada Familia bolo už trošku cez náš rozpočet, išli sme do mesta a chceli nájsť niečo menšie, lacnejšie a myslím si, že sme našli dobre. 

Deň 4.

Akvárium, Sants Montjuic a Gazpacho

Predposledný deň pred nami a ešte veľa veľa miest, ktoré musíme vidieť. Nou Camp padol. Áno, bol som v Barcelone a nevidel som Nou Camp. Všetci chalani dali práve ,,palm face" a drvivá väčšina žien, ktoré to čítajú, nemá šajnu, ako veľmi som sa práve obetoval. Hoci nefandím Barcelone, ale byť  tam a nenavštíviť jeden z najznámejších futbalových štadiónov na svete, to bol hriech!

Tak sme sa teda ZHODLI s kamoškou a išli do akvária namiesto Nou Campu, wow. Bolo to pekné veľké a videl som žraloka, ale dodnes ľutujem, že som nebojoval za futbalový štadión FC Barcelona. 

Ďalšia zastávka a pohľad na Barcelonu z pevnosti Castell de Montjuïc ale už za to stál a tak sme si mohli užiť aj pohľad zhora a mať Barcelonu ako na dlani. Na Montjuic sa dostanete bez problémov lanovkou a spiatočný lístok stojí približne 15 € na osobu. Dá sa tam ísť aj peši, ak by ste si teda chceli užiť aj park Montjuic. My sme si vybrali jednoduchšiu cestu a teda lanovka nás vyniesla až ku Castell de Montjuic.

Posledná večera v Barcelone a ešte som nejedol gazpacho. Gazpacho je španielska zeleninová polievka podávaná za studena. Skúsil som a zistil, že preferujem teplú polievku.

Gazpacho
Octopodo
Montjuic

Deň 5.

V ranných hodinách opúšťame hotel a ideme na stanicu, kde nás čaká autobus, ktorý nás nesie do Girony, odkiaľ odlietame späť na Slovensko. Novembrové barcelonské slnko nás ešte naposledy zahrialo a my sme odleteli naspäť na Slovensko.

Meškanie letu viac ako 3 hodiny = nie až tak zlé.

Po príchode domov sme začali riešiť veci okolo meškania letu a takisto aj naše nevyužité lístky na metro. Keďže napísať priamo na RyanAir je dosť náročné a vymáhanie nároku na odškodnenie zdlhavé, tak sme sa rozhodli využiť služby právnickej kancelárie. Vrátili nám okolo 200,- € na osobu, takže hotel, letenky a transfer sme mali v podstate zadarmo. Alebo skôr za 6 hodinové čakanie na letisku. Tak isto sme dostali pozitívnu odpoveď aj zo strany barcelonského metra, voucher nám stornovali a peniaze vrátili.

Ak máte nejaké skúsenosti s meškaním letu a poznáte nejaké iné možnosti, ako sa to vyriešiť aj bez právnika, tak sa mi ozvite a rád budem o niečo múdrejší, lebo nikdy neviete, kedy sa vám zasa posunie let o niekoľko hodín. Ďakujem.

Zážitky pro tebe sepsal Matúš Bartko

03. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-07T00:21:45+01:00

Matúš Bartko žije na Slovensku a procestoval 21 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 5 cestopisů .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

3 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Nějaké tipy jak ušetřit na vstupech do památek ?

Odpovědět
před rokem
David

Jenom poupravím detail - na fotce není Santa Maria del Mar, ale Barcelona Cathedral.

před rokem
Matúš Bartko

👍 opravené

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Matúš Bartko

Čtení na 6 minut
Slovinsko, rafting na Soči
Matúš Bartko 2019-07-19T15:06:18+02:00 0 komentářů
Slovinsko 2019

Slovinci nemajú národné jedlo. . Už dávnejšie som uvažoval nad raftingom v Slovinsku a spojiť nejako oddych s aktívnou dovolenkou. Pár mesiacov dozadu som sa rozhodol to riešiť, napísal chalanom s ktorými som sa bol šnorchlovať v…

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
Vilnius, Minsk, Riga
Matúš Bartko 2019-07-02T18:31:56+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

7 letov 4 dni 3 mestá. Najprv to malo byť iba Košice - Minsk ale potom sa to nejako zvrtlo a pridal som ďalšie dve mestá. Videl som viac ako som chcel, zažil veľa, no cena leteniek bola na úrovni Viedeň - Dubai - Phuket a…

Čtení na 6 minut
Miláno a Benátky
Matúš Bartko 2019-03-22T11:28:51+01:00 3 komentáře

Ako spojiť Miláno a Benátsky karneval za jeden víkend . Podobne ako všetky moje cestopisy, začína aj tento tak isto. Dohoda s kamoškou a ideme - smer Miláno a Benátky.Letenky sme kupovali podľa mňa až vo veľmi veľkom predstihu (v októbri), ale zasa…

Čtení na 6 minut
Svätá zem
Matúš Bartko 2018-10-26T22:40:12+02:00 0 komentářů
Izrael 2017

Viacej sme jedli ako sa modlili. Pomaly, ale isto sa začínala zima a tak sme sa s kamoškou rozhodli navštíviť krajinu, kde bude ešte teplo a budeme si môcť užiť zopár lúčov slnka a spíjemniť si posledné predvianočné týždne. Keďže…

Další cestopisy