Bělorusko - Minsk a okolí

4 dny v poslední totalitě v Evropě.

Cestopis z roku 2019 napsal JardaM

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal JardaM
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-06-16T13:00:33+02:00

JardaM procestoval 68 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 11 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

26 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Donaldbif
před rokem

Здравствуйте господа

Can I contact Administration?

It is important.

Thank.

ручной плиткорез купить в интернет магазине

Avatar uživatele
Donaldbmg
před rokem

Здравствуйте товарищи

Where is administration?

I'ts important.

Thank.

плиткорез nd 180

Avatar uživatele
Donaldfsl
před rokem

Привет дамы и господа

Can I contact admin??

I'ts important.

Regards.

плиткорез мастерлайн 6 стар 660

Avatar uživatele
Donalddfd
před rokem

Приветствую Вас друзья

Where is admin?

It is about advertisement on your website.

Regards.

плиткорез мастер электрический

Avatar uživatele
JardaM
před 4 lety

@Ahmad Masúd: Ano o možnosti cestě autem v cestopisu píšu, ale je to pro nás 900km. Nebál jsem se hraničních procedur, to si člověk nastuduje na netu a připraví se (co jsem si o tom povrchně četl, tak to nevypadalo složitě), ale spíš nepředvídatelných front. Prostě by to byly ve výsledku 2 dny navíc a to nešlo. Půjčení auta je pro mě ideální, rád řídím a řízení po cizích zemích si vždycky rád vyzkouším.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 4 lety

Božena: není to žádný problém. Buď si to vyřídíte sama v Praze (vhodné spíš jen pro místní) nebo Vám to vyřídí agentura. Těch je spousta. Nedělají to samozřejmě zadarmo, pár tisíc to stojí, ale lze to i jen korespondenčně, čili člověk nemusí vytáhnout paty z obýváku. Platí se za vízum, služby, pojištění, každá agentura to má jinak.

Dvakrát jsem využil http://www.maximatour.cz žádný problém.

Avatar uživatele Beáta
Beáta
před 4 lety

@Jox Pokud by chtěl člověk jet autem , potřebuje vízum, jak jste upozornil, je to nějaký velký problém ho získat? Podle jejich webových stránek mi to nepřijde nijak složité ani drahé. Máte s tím zkušenosti? Nebo se stává, že to zamítnou? Pokud je účelem turistika.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Zkušenosti s tím nemám. Když se můžu vízu vyhnout, tak to udělám, obzvlášť úředním procedurám (post)sovětského typu. A ještě za to platit 60 eur. A navíc to povolení k dočasnému dovozu vozidla...

Podle průvodce to ale vypadá, že by problémy dělat neměli. Snad tu odpoví někdo, kdo to absolvoval.

http://czech.mfa.gov.by/cs/consu...ues/visas/

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encykl...ments.html

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 4 lety

Tak ono tam ani není nutné letět, dá se to buď odjet autem nebo i přímým lůžkovým vozem po železnici.

Auto také není nutné půjčovat, všude je dostupná a směšně levná VHD nebo taxi. Při sjednání odvozu se samozřejmě hodí ruština, např. tento přejezd: https://mapy.cz/zakladni?planova...i=&mrp=%7B"c"%3A111%7D&rt=&rt=&xc=%5B%5D

nás vyšel na pár set Kč (ale už je to pár let).

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Nutné to je, pokud člověk nechce řešit víza nebo se chce podívat i jinam než do oblastí přístupných pozemní dopravou bez víz.

Jakub Langer
před 4 lety

Ted od 10.6. 2019 do 10.7.2019 si muzes bez viza do Beloruska zajet i po zemi. Staci pas, pojisteni a vstupenka na 2. evropske sportovni hry.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

To je ale celkem výjimečná situace, ledaže by Lukašenkovi tak teklo do bot, že by z toho udělal pravidlo. 😁

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Pěkně jsem si početl a zavzpomínal. Jen bych si dovolil pár informací poopravit či doplnit.

Cestujlevně.com nelže, opravdu bývají párkrát do roka akční letenky s Belavií, jen je potřeba na ně číhat - ideálně na FB stránce Belavie. Něco o tom vím, protože jsem tu několik akcí s nimi hlásil správcům a sám jsem nakupoval letenky 3x, vždy stály 3000 +- pár stovek. S Ukrajinci se dá letět, při koupi letenek rok dopředu a zvlášť Praha-Kyjev a Kyjev-Minsk, za 1100 + 1900 Kč.

Do Běloruska se dá podívat i bez víza a drahé letenky, ale jen do několika vybraných oblastí.

Pojištění není žádné drama, buď ho máte a máte potvrzení v angličtině s výslovně uvedeným Běloruskem, jak praví pravidla, nebo ho v angličtině a/nebo s uvedeným Běloruskem nemáte a dokážete to na pasové kontrole vysvětlit, nebo to vysvětlit nedokážete a za nepříliš vysoký peníz si hned naproti koupíte to jejich.

Trafika mobilního operátora MTS oplývá snad nejpomalejší obsluhou na zeměkouli. Kdo spěchá, bude nepříjemně překvapen. 😂

Potvrzuji, že placení kartou opravdu není problém, např. i v pouliční trafice, v tomto jsou Bělorusové napřed.

Nevím, jestli tam ještě je, ale loni na podzim byl na zastávce autobusu 300э na letišti automat na jízdenky (platba kartou). Akorát byl zrovna mimo provoz.

Nevím, jakou pověst mají speciálně minští taxikáři a na letišti to bude hádám podobné jako na jakémkoli jiném letišti na světě, ale o tom, že by měli obecně běloruští taxikáři špatnou pověst, jsem neslyšel. Jel jsem taxíkem jenom v Brestu (protože k 5. pevnosti se jinak dostat nedalo) a když si odmyslím taxikářovo hledání destinace, kterou neznal, za jízdy v mobilu, tak jsem na žádný problém nenarazil a cena vůbec nebyla vysoká (asi 1 rubl za kilometr).

Značku Uber (nejen) v Bělorusku používá Yandex, který má i svou vlastní aplikaci.

Budovu KGB jsem si taky vyfotil, i když jsem věděl, že se to nesmí, ale nevšiml jsem si, že je to právě ona. 😂 Nevím, jak moc zrovna tuhle budovu hlídají, ale třeba prezidentský palác a sochu Lenina na náměstí, které se taky nesmí fotit, hlídají viditelně a aktivně a budovu KGB v Homelu taky (tam jsem si vyfotil jenom památník v parku před barákem a za chvíli z toho byl nevítaný rozhovor s ostrahou).

Mirský zámek je opravdu hezký, obzvlášť zvenku. Uvnitř je ale vidět, kolik betonu spotřebovali na rekonstrukci. Dá se vypůjčit audio guide, ale může to prohlídku značně prodloužit, pokud je člověk zvědavý na každý exponát (což platí i pro Ňasviž).

Pěkné ovoce a zeleninu a spoustu jiných produktů lze vidět i na tržnicích (myslím tím skutečné tržnice, ne to, co se za ně v ČR vydává). Například nedaleko od zmiňovaného náměstí Jakuba Kolasa je tržnice Komarovka.

Minsk je opravdu hodně čisté město. Někdy mi i připadlo, že je "vyčištěné" od lidí (byl jsem vždy mimo sezónu). Hezčím než Kyjev bych ho ale proto nenazval, což je samozřejmě věc názoru. Zajímavý ale rozhodně je, už kvůli architektuře, která se ovšem bude části návštěvníků trošku hodně nelíbit. 😁

Chaloupky bez kuří nožky nejsou jen na vesnicích, stačí ve městě vyjít z centra. Dokonce v takových čtvrtích ani nemívají všechny ulice asfaltový povrch.

Návštěvu Brestu, Gomelu, ale třeba i Grodna doporučuju.

Samotného by mě zajímalo, jak je to v Bělorusku s turisty o letních prázdninách. Když jsem byl v říjnu v homelském městském muzeu jediný návštěvník, tak jsem se jedné zaměstnankyně zeptal a ta mi tvrdila, že v létě byla turistů spousta.

Azbuku je fakt dobré umět, i kdyby pak člověk nechtěl pokračovat s ruštinou. Jen mám pocit, že jsou na to lidi obvykle moc líní. 😂 Když už je ale někde přepis do latinky, tak potěší a Čecha obzvlášť (naopak neslovanské turisty moc ne), protože mají docela zajímavý způsob přepisu místních názvů za použití písmen s háčky, např. Uručča, Minsk-Pasažyrski, Plošča Niezaležnasci... Před svou 1. cestou jsem vyzvídal u Bělorusa, který uměl dost dobře anglicky (mladým akademikům ani nic jiného nezbývá), a ten mi tvrdil, že i kdybych mluvil pomalu česky, tak mi budou Bělorusové tak na 50% rozumět. Vzhledem k tomu, že má běloruština, stejně jako ukrajinština, k češtině, slovenštině a polštině blíž než ruština, bych tomu i věřil.

Pokud jde o ceny, tak to opravdu není druhá Ukrajina, ale když člověk ví, kam zajít, tak se nají i za směšné částky (někdy na úkor kvality). Doporučuji alespoň z výzkumných důvodů navštívit nějakou univerzitní nebo firemní kantýnu. Na tržnicích taky najdeme příznivé ceny. Vstupenky jsou obvykle levné, jízdenky taky. Upřímně řečeno, čtyřdenní výlet do Běloruska i s cestou by mi za 13000 nestál, ale kdybych najednou nevěděl, co s penězi, tak bych možná změnil názor. 😁

Avatar uživatele
JardaM
před 4 lety

Jsem rád, že jste hlavně doplňoval a ne jenom poopravoval :D

Netvrdil jsem, že cestujlevně.com lže s těmi akcemi, jen jsem žádnou nezastihl. A to sleduji x dalších portálů. Na FB Belavie jsem se nedíval, ale předpokládám, že jeden z těch serverů by to zachytil. Přes Kyjev se mi letět nechtělo a rok dopředu kupovat letenky nemůžu, takže proto ta cena.

Jojo ty oblasti vím, třeba kolem Bělověžského pralesa.

O tom pojištění to tam píšu, že se dá se za pár dolarů na místě dokoupit.

MTS trafika byla ve srovnání s ukrajinskou trafikou na letišti bleskově rychlá.

S tím automatem nevím, neviděl jsem ho tam. Ale ptal jsem se na informacích a paní říkala pouze cash.

Mě samozřejmě zajímali jenom taxikáři v Minsku a nenašel jsem o nich nic moc dobrého. Ale tak člověk je v Minsku nepotřebuje. Z letiště a na letiště je to pohoda a po městě taky. Takže ani Yandex není potřeba.

Na netu jsem na pár místech četl o tom, jak museli lidi mazat fotku budovy KGB. Jo, u Parlamentu je ostraha pořád, borec mě viděl fotit, ale neřešil to.

Trh Komarovka, sakra, ten jsem zapomněl v cestopisu zmínit. Nebyli jsme v něm, nebyla už síla, ale prý je fakt super.

Tak z těch 13 000Kč za 4 dny je čistá polovina letenka. Pak jak zmiňuji, že na Stalin Line Museum mají drahé suvenýry, tak to jsem samozřejmě nevěděl a koupil jsem si drahou blbost na památku. To půjčení auta v centru bylo taky drahé. Ale jinak mi to nepřijde tak hrozný. Ale Kačka by to zvládla určitě za třetinu :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Tak já doufám, že Kačka to skutečně zvládne za třetinu. 😁 Já jsem byl posledně od neděle do neděle a náklady jsem radši zapomněl, ale mám dojem, že to bylo asi tak za 8L.

Fotku KGB v Homelu bych taky musel smazat, naštěstí jsem "vyšetřovateli" lehce dokázal, že žádnou nemám. 😊 Lenina s chodítkem jsem nezvládl, protože strážce mě uviděl a šel po mně.

Automat na letišti mám vyfocený, i s chybovou hláškou, asi mu to vydrželo dodnes. 🤣

S Kyivstarem na Boryspilu jsem neměl problém, jen na Žuljanech, tam sice byl stánek, ale obsluha nikde.

Sledovat Belavii na FB se mi opravdu vyplatilo. Proč na to portály kašlou, nevím. Asi tam podle nich chcípl pes. 😁

Kupovat letenky rok dopředu není zas taková trága, při stornování vracejí taxy, které u těch nejlevnějších letenek tvoří podstatnou část ceny, takže člověk zas až tolik neprodělá.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Kačka vás slyší, pánové 😂😂😂

Jardo - super cestopis 👏👏 Bělorusko jsem nikdy v hledáčku neměla, ale po přečtení - určitě dám!

Jox - super doplnění super cestopisu. Věcné, jasné, praktické a nepovýšené.

No a jinak je to za třetinu velká výzva 🙈💪😂 , protože ani já bych 13 tis za 4 dny nedala, jakkoli byl cestopis inspirativní.

Kam to bude (kam se mám těšit) příště, Jardo?

Avatar uživatele
JardaM
před 4 lety

Díky moc. Tak 3000 - 4000Kč srazíš jen když si počkáš na dobrou akci od Belavie nebo poletíš přes Kyjev. Ubytování by šlo taky levněji. Auto si nepůjčuj v centru, nekupuj suvenýry ve Stalin Line Museum a máš 50% dole :D

Já to raději nebudu říkat, bojím se, že když to budu hodně vytrubovat, tak nakonec neodletím. Už se mi to jednou stalo. A od tý doby jsem hrozně pověrčivej :D

Každopádně Madrid taky super!

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Rezervy by se našly, ubytování pro jednoho může být i za 350/noc, pro 2 za 500, lůžko ve vlaku je ještě levnější, jídlo v jídelnách není drahé (obzvlášť ve školních, ale v jedně už jsem měl taky blivajz 😁), tržnice jsou super a v profláklých puzatochatoidních jídelnách jménem Lido mají před zavíračkou slevu. Spát na zámku taky není nutnost, ani střílet ze samopalu...

Už se těším, jak si přečtu Bělorusko ZA KAČKU. 😊

Pozor spoiler: architektura je tam fakt krutá, vč. paneláků, kam se hrabe Kyjev!

Na případné dotazy, co kde vidět/sežat a jak se tam dostat, nejlépe za pár kaček, rád odpovím.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Jardo - tak to neříkej, ale napiš!!! Já jsem děsně zvědaváááá :D

Jox - teď mám tři tripy před sebou a pak budu plánovat něco delšího. Nevidím to Bělorusko za KAČKU dřív jak příští jaro. Ale budu na to myslet a určitě se ozvu! Není nad rady od lidí, co mají projeto...

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Na jaro jsem posledně sehnal za akční cenu v listopadu, vždycky to dávají na FB, tak se tam Belavii vyplatí sledovat.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Už sleduji! ...ale je to v azbuce :D :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

=motivace 😉

Na webu mají i anglickě verze těch novinek. Každopádně azbuka se bude hodit i pro Gruzii za kačku, Arménii za Kačku, Lvov za kačku, Moldávii za kačku, Kazachstán za kačku, Srbsko za kačku, Bulharsko za kačku, Makedonii za kačku... 😁 BTW Wizzair teđ má levné letenky Blava-Skopje na víkendy...

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Blava - Skopje - Blava 6 - 9/9 koupeno včera. Bez azbuky, za Kačku :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Tak to se o týden mineme. 😁

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

:D :D :D

...sejdeme se s dojmy ZDE. Já, ty, Rudá Marta a zbytek :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Já už dojmy mám, neletím tam za kačku poprvé, ale jsem zvědavý na tvoje. 😁 Třeba ještě stihnu nabrat nějakou inspiraci.