Bukit Lawang, do pralesa nejen za orangutany

Návštěva deštného pralesa na severu Sumatry. Úžasní orangutani, plaší giboni, otravní makaci či zvědaví hulmani. To vše jen pár „kroků“ od civilizace.

Cestopis z roku 2019 napsal Tomáš Brzek

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Tomáš Brzek
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-05-04T10:11:15+02:00

Tomáš Brzek procestoval 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 4 úžasné cestopisy.

Zobrazit profil

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele roman.palka
roman.palka
před rokem

Diky za tip!

Ja jsem zrovna cely rok v KL, tak snad vyuziji. Pokud mas dalsi tipy, dej vedet:)

Avatar uživatele
bob1477
před rokem

jeden z nej treku do dzungle,jak narocnosti,mnozstvim zvirat a rostlin zajimavych co sem videl....nadhera a pak tech piv na gestiku:))

Avatar uživatele
Květa P
před 3 lety

Moc děkuji za cestopis z Bukit Lawang. Byla jsem tam před 20 lety :-) Dodnes vzpomínám na setkání s orangutany v džungli. Byl to velký zážitek. Ráda jsem si prohlédla v cestopisu fotky z vesnice, místní tam tehdy ještě nepiknikovali a vesnička byla taková malinká. Byli jste také v záchranné stanici pro orangutany, nebo tam už není? Nám tehdy promítali film o tom, jak se k nim orangutani dostávají ze zajetí a jak se je snaží naučit žít v divočině, pak jsme se moli jít podívat na jejich krmení v džungli.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 3 lety

Záchranná stanice byla zničená při tsunami 2004 a následně uzavřena, pokud mě paměť neklame.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Tsunami bylo na západním pobřeží, odkud je to daleko přes hory. Ani povodeň stanici neukončila. Ta přišla až po uzavření záchranné stanice v roce 2002. Mnoho let pak ještě bývalé chovance krmili na jednom místě na kraji lesa, ale v roce 2017 už krmení neprobíhalo. Myslím, že to zakázali, ale už před tím tam chodilo orangutanů čím dál méně. Wikipedie píše:

The Bukit Lawang rehabilitation centre for orangutans was founded in 1973. Its main purpose was to preserve the decreasing number of orangutan population due to hunting, trading and deforestation. The centre closed in 2002 as the place was getting too touristy and unsuitable for animal rehabilitation.

A flash flood hit Bukit Lawang on 2 November 2003. The disaster destroyed the local tourist resorts and had a devastating impact to the local tourism industry in the area. Around 400 houses, 3 mosques, 8 bridges, 280 kiosks and food stalls, 35 hotels and guest houses were destroyed by the flood; 239 people including 5 tourists were killed, and around 1,400 locals lost their homes

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 3 lety

Jo tak jsem to poletl. Už mi pamět neslouží :-) Utkvělo mi v hlavě něco s vodou a přiřadil to k tsunami.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Pěkné. Když jste tam byli 6 dní, mohli jste dojít i do jeskyně, která stojí za návštěvu (průvodci jsou na místě a zahrnutí v ceně vstupného).

Ohledně počtu a míst výskytu orangutanů sumaterských píše wikipedie něco jiného:

"A survey published in March 2016 estimates a population of 14,613 Sumatran orangutans in the wild, doubling previous population estimates.[28] A survey in 2004 estimated that around 7,300 Sumatran orangutans still live in the wild. The same study estimates a 20,552 km2 occupied area for the Sumatran orangutans, of which only an approximate area range of 8,992 km2 harbors permanent populations.[17] Some of them are being protected in five areas in Gunung Leuser National Park; others live in unprotected areas: northwest and northeast Aceh block, West Batang Toru river, East Sarulla and Sidiangkat. A successful breeding program has been established in Bukit Tiga Puluh National Park in Jambi and Riau provinces."

Avatar uživatele
Tomáš Brzek
před 3 lety

Jojo, o jeskyni jsme přemýšleli, nakonec jsme (asi z lenosti) se tam nevydali.

Ten počet jsem bral z doslechu od průvodce a nijak jsem si to neověřoval (nebo jsem to špatně pochopil). :-)