Cesta na vrchol Kilimandžára

Občas je pro člověka důležitý zkontrolovat si svoje možnosti, je to taková revize, něco, jako STK u automobilu.

čtení na 6 minut
14 komentářů
hodnoceno 32 x

Cestopis napsal Jaromír Volavý

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Jaromír Volavý
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-11-16T11:47:42+01:00

Jaromír Volavý procestoval 61 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 21 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Proky
před 3 lety

Jardo, jak jsi to třeba řešil s baterkami do foťáku? S kolika sis vystačil? Mám k zrcadlovce dvě náhradní, takže celkem tři, a říkám si, že člověk toho asi i celkem dost vyfotí, ale zase dokupovat jen kvůli Kili další akumulátory (a pak to všechno tahat nahoru), to se mi moc nechce :) K iPhonu si koupím solární powerbanku, to by mělo být v pohodě :)

Jaromír Volavý
před 3 lety

Mám s sebou 20 000 mAh Powerbanku. Na slunce moc nespoléhám a taky v terénu není zas tolik vidět těch solárů. Já mám ale malej foťák Sony HX90.

Avatar uživatele hhh _1
hhh _1
před 3 lety

perfektní jako vždycky!:) Ale jsem překvapený, jak to zdrahlo. V srpnu 2011 jsem šel Marangu route (Coca-Cola route), taky 6 dní, 2 lidi + 2 guidi, 2 kuchaři a 2 nosiči, tedy 2 češi + 6 staff za 1100 USD pp. V ceně byl transport, ubytko v chatkách, plná penze, průvodce, nosič, kuchař, permit. No a na konec teda ještě cca 300 USD dýško za oba dohromady, to už si ale částku nepamatuji přesně.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Nešel jsem tam, ale co jsem četl, jsou různé cenové úrovně podle mnoha okolností. Asi 800 USD pp je poplatek parku za 6 dní, takže za 1100 USD už to asi nejde. U Jaromíra asi hrálo roli, že měl na osobu víc personálu, když byl sám, ale nevím, jak řešili, když zrušili ostatní členové skupiny cestu (jestli cenu navýšili).

Před 2 lety šli úplně stejnou trasu jako Jaromír za 6 dní tito cestovatelé: http://busny.cz/na-kilimanjaro-pole-pole/ Platili téměř 3000 USD s dýšky za oba (na blogu to nepíšou, ale jejich vícedílný dokument teď běží na Seznam TV, kde to řekli). Měli vlastní stan, 8 členů personálu a plnou penzi tj. full service.

Jinam ten jejich blog doporučuju k přečtení. Jaromír to sepsal pěkně a stručně, ale zde je to ve stylu KO pěkně barvitě vylíčené včetně mnoha krizí, které měli cestou. Doporučuju i celý blog o jejich cestě autem okolo Afriky, který zrovna čtu: http://busny.cz/blog/

Jaromír Volavý
před 3 lety

Co se ceny týče, tak upřesním, co obsahovala. Odvoz z letiště na hotel, noc hotel,komplet 6 dní servis na treku se stanem jídlem a pitím, hotel po treku a odvoz na letiště. + dýško(300) Cena se nenavyšovala, když jsem pak šel solo. Pokud bych šel ve skupině(5 lidí) pak bych mohl ušetřit na dýšku 150.

Avatar uživatele hhh _1
hhh _1
před 3 lety

jo, na ten hotel před trekem a po treku jsem zapoměl (Chanya Lodge). Plus odvoz na letiště a z letište. To bylo určite dalších minimálně 200 USD pp. Takže ten rozdíl ve finále tak velký není. A souhlas, že je to zážitek jak hrom. Cestopis mi to celé hezky oživil, projel jsem si svoje staré fotky a asi to budu muset jít ještě jednou :D

padrino11
před 3 lety

Tohle je zbytečně složité. Za tu cenu se už dá ronajmout helikoptéra.

Avatar uživatele
Veronika
před 3 lety

My jsme byli letos na přelomu září a října a za 7 dní Machame route jsme platili dýška 900dolarů/2 lidi. Je to dost peněz, ale když to absolvujete a vzpomenete si, jak se o vás starali a že kromě té almužny co dostanou od agentury je to jejich hlavní příjem, tak už vás to ani netrápí :) Jaromíre, krásné fotky, vyšlo nám počasí velmi podobné, kromě noci v kempu Karanga, kde jste nezůstával, nám celé odpoledne a noc pršelo a ráno jsme se probudili s popraškem čerstvého sněhu na vrcholku nad námi, který na sluníčku zmizel skoro před očima, než jsme došli do Barafu kempu :) Hodně štestí při zdolávání dalších cest :)

Avatar uživatele Katka _1
Katka _1
před 3 lety

Vdaka za cestopis! My nieco podobne planujeme na jar, len este stale rozmyslame ci Mt Kilimanjaro alebo Mt Kenya. Aspon mam lepsiu predstavu, ze co nas caka :)

Proky
před 3 lety

Díky za cestopis! ;) Mě čeká Kilimandžáro v únoru, tak se zase těším o něco víc :)

Avatar uživatele
mirjur
před 3 lety

Blahopřeji! Bylo to náročnější než EBC? Ty 2000 USD bylo komplet za vše nebo jen poplatek za výstup?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Na Kilimandžáro jsem nešel, ale jistě to je náročnější než EBC. Na EBC máš více času na aklimatizaci a nejsou tam náročné strmé úseky (trochu prudší jsou, ale snadné a ve spodní části tj. s dostatkem kyslíku a ne těsně pod vrcholem jako na K.) Cestu do EBC zvládne každý, kdo nepřežene tempo výstupu včetně důchodců a dětí. Pravděpodobnost výstupu na Kilimandžáro je nižší, ale dnes už vyšší než zmíněných 50%: "Based upon our interviews with several leading operators, the 7 day Machame has an average summit success rate in excess of 85% whilst the 6 day option has a 73% success rate on average."

https://www.climbkilimanjaroguid...cess-rate/

Jaromír Volavý
před 3 lety

Asi máte pravdu, ale já jsem někde četl statistiku o úspěšnosti výstupu věkové kategorie 60+ a jestli si dobře pamatuji, tak tam bylo uvedeno 48%. Mě je letos 63. Tak asi tak.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2
před 3 lety

Díky za zajímavé čtení, dobré jako i tvé ostatní cestopisy a klobouk dolů ....také mám rád hory a občas něco vyšlápnu, ale vzhledem k tomu, jak začínám funět už vlastně od cca třech tisíců, tak k tomuhle velký respekt