Chystáte se poprvé do NEW YORKU?
Co dělat na letišti a jak se dostat do města.
Cestopis z roku 2022 napsala Šárka Morávková
A chcete pár rad ohledně prvních minut hned po příletu? Tady jsou:
Pokud přiletíte na letiště JFK, kam se létá nejčastěji, nebudete určitě v jediném letadle, které v tu dobu přistane. Během půlhodiny se do příletové haly může nahrnout i kolem tisíce lidí. Vstupní proces je sice vylepšený dělením na místní a na turisty, ale není to tak úplně jednoduché. Místní chodí jinými vstupy, než turisté.
A turisté se dělí na ty, kteří mají vstupní vízum ESTA poprvé a na ty, kteří už ESTA někdy použili. Ti první, „nováčci“, musejí chodit zónou E, nikde nic neskenují, neukazují, prostě si vystojí frontu k imigračnímu úředníkovi, který jim položí pár otázek, najde si je v systému a vezme otisky prstů. Ti, kteří už ESTA použili, musejí koridorem D a tam je čekají automaty. Do nich oskenují svůj pas a postupují podle pokynů na obrazovce. Scaner si vezme jejich otisky prstů, zkontroluje si je a pokud je všechno v pořádku, vytiskne vám něco podobného jako boarding pas, jen s vašimi osobními údaji. Pak musíte stejně do fronty k úředníkovi, ale úspora času je především v tom, že pracovníků za přepážkou je tam poměrně dost a ti se vás už na nic moc neptají, maximálně, na jak dlouho a proč do Ameriky jedete.
Tak v čem je tedy problém? V tom, že fronta těch, kteří letí do USA poprvé, bývá opravdu dlouhá. Několik stovek lidí. A úředníků je málo. Také stačí, že před vámi stojí nějaký Portoričan, Filipínec apod., který má trochu „binec“ v dokladech a řada stojí a čeká, než se daná situace vyřeší. Naposledy jsem byla ve svojí zóně odbavená za 20 minut, ale pak jsem čekala skoro dvě hodiny! na svoje lidi ze zájezdu.
JAK TOMU TROCHU POMOCI?
Pokud při online check - in letenek můžete ovlivnit výběr sedadel, volte řady co nejblíž k východu. Když sedíte v zadních řadách, čekáte, než vyleze celé letadlo a můžete mít před sebou taky třeba třista lidí. Necourejte se :-). Neříkám, abyste běželi úprkem, ale jděte rychle a nikde se nezdržujte. Koridor do příletové haly není dlouhý, brzy budete u dělení na jednotlivé zóny, stačí se rozhlédnout a vybrat si D nebo E (cedule nad hlavami vás povedou). Vydržte to se návštěvou toalety až k imigračním zónám. Když si stoupnete do fronty a další si dojdou na záchod, který je v té samé hale vzadu, tak se k vám pak klidně do fronty vrátí (je dobré udělat to hned zkraje, než se had lidí začne dělit před kukaněmi imigračních úředníků). A můžete se v klidu vystřídat.
Pravděpodobně se stane, že vaše kufry už budou z pásu sundané, ale nemusíte se bát. Hlášení v hale neustále opakuje, kde má jaký let svoje zavazadla a kde se nacházejí (on the floor, before No. 3, behind the …. atd. atd.) Plus se to objevuje na světelné tabuli. Kufry hlídá personál letiště, škoda jen, že je víc hlídačů, než úředníků za přepážkami. A poslední rada na závěr. Pokud budete z těch, kteří už v USA byli a budete odbavení rychle, nečekejte na vaše spolucestovatele u pásu s kufry, není tam moc možností, kam si sednout. Domluvte se předem a běžte exitem ven. V příletové hale je několik kaváren, kde můžete počkat.
Z letištní haly se pak můžete vydat buď ven, do fronty na taxíky, nebo na autobusy nebo po jezdících schodech na vlak Air Train, který vás posune k metru. Taxíky, nejen, že jsou čím dál tím dražší (cena za cestu na Manhattan už přesahuje 70 USD), ale taky pomalejší kvůli zácpám. Autobus je sice levný, ale jedete s ním opravdu krokem a po dlouhém letu na to fakt nemá člověk ani pomyšlení. Nejlepší v poměru cena/výkon /čas vychází metro. Až přijede Air Train, (při vstupu neplatíte ještě nic) nastoupíte do jednoho z vláčků, ale pozor na směr. Jeden jezdí na konečnou Satphin boulevard k metru E a jeden na Jamaica centre k metru J a Z. Teprve, když opustíte Air Train, budete za něj platit. Aktuální cena na konci roku 2022 byla 8,25 USD + 2,75 USD jednorázová cesta do města. Lístek si musíte koupit v automatu (nebo v blízkém stánku s novinami, kde není taková fronta). Pokud vás cestuje 4 a víc, vyplatí se požádat pomocný personál, aby vám u automatu pomohl s naklikáním, protože pro 4 osoby je cena levnější.
Když už u automatu budete, vyplatí se koupit si i MetroCard. Plastová kartička s magnetickým proužkem je použitelná po dobu 7 dní (pozor, NE 168 hodin!) v síti newyorkské MHD včetně lanovky na Roosevelt Island. Projíždí se turnikete směrem od sebe dopředu a je to vyšší dívčí. Ne moc rychle a ne moc pomalu, během pár projetí si to zažijete. Nejlepší rytmus je jako u valčíku: 1 2 3 , 1 2 3 ... :-). Špatný pokus může turniket zablokovat, ale nebojte se, za chvilku to zkuste znovu, nebo použijte nouzový východ, který je v každé stanici. Určitě si schovejte stvrzenku od koupi karty, někdy se může stát, že se karta opravdu "nepovede" nebo poškodí a můžete ji reklamovat v každé stanici metra u obsluhy v kukani. Karta stojí 34 USD (1 dolar jako poplatek) a můžete ji dobíjet opakovaně. Pokud jste v New Yorku víc jak dva týdny (a to vám fakt závidím), vyplatí se koupit si měsíční kartu za 127 USD. Bohužel, na rozdíl od minulých let, už se karty nedají koupit nebo nabít v "kukaních" u obsluhy, nemilosrdně vás poženou k automatům, které mají od letošního roku nový kabát, jsem na ně moc zvědavá.
Tak vám přeju, aby byl váš přílet, vstup a přesun do města bez problémů a o New Yorku jako takovém zase někdy příště :-).
Jak se ti cestopis líbil?
Šárka Morávková procestovala 50 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 9 lety a napsala pro tebe 16 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Díky za úvodní info, chystáme so do JFK příští jaro, asi v květnu, a tak pomalu začínám zjišťovat informace. Přeci jen to není za až tak dlouho