🇪🇬 Egypt: aneb Businessem za 200 Kč? 🇪🇬
Krátká týdenní poznávačka podél Nilu.
Cestopis z roku 2023 napsal Michal Jakubík
Nějak nám nevyšlo plánování a tak jsme skončili v Egyptě...
V Egyptě jsem byl poprvé loni v létě v resortu. Vždy jsem chtěl poznávat historii této země a jelikož mi nějak nevyšly plány na tento podzim, vyšla řada právě na Egypt.
Cesta
Už jsme si nějak navykli cestovat s AirFrance, nejbližší letiště s jejich lety máme necelé dvě hodiny jízdy, k tomu v Polsku (zpravidla levnější než Česko/Rakousko) a jejich síť destinací je jedna z nejlepších na světě. Takže letenky jsem kupoval u nich. Letenky do Egypta bývají poměrně drahé a v době kupování letenek ještě nebyly oznámeny přímé lety z Prahy do Káhiry se Smarwings (čímž bychom stejně asi neletěli, fuj). Celkově jsme měli na trasy smůlu. Pár týdnů po koupi letenek oznámil Egyptair přímou linku mezi Káhirou a Abú Simbel. Nojo, tentokrát jsme, teda hlavně já, měli na plánování smůlu. :)
Každopádně jsme odlétali 23. září 16:10 z Krakova směr Paříž. Mno, původně jsme měli odlétat 15:30, ale okaaaay, hodina na CDG snad bude stačit. Samozřejmě jsme i s již odloženým letem měli zpoždění a zbývalo nám na přestup ani ne hodiny. K mému úvidu jsme ale na druhý terminál došli od výstupu z letadla za necelých 15 minut. Již podruhé letos, kdy jsme mezikontinentální let na vněevropský stihli pod půl hodiny. Nevím, kde všichni berou to, že 2 hodiny na CDG je málo, nebo jen taktak. No na tak krátký let jsme si koupili za výhodnou cenu Premium Economy - což je dle mnohých (i mně) nejlepší poměr cena/kvalita. Měli jsme ale přes půl hodiny čas a tak mě napadlo, že zkusíme požádat o upgrade do businessu, dle appky je tam několik sedadel volných. Šli jsme tedy na přepážku customer service. Už jste slyšeli mluvit Francouze anglicky? Asi ano... no každopádně by mě nenapadlo, že podobně na tom bude i ženská na informační přepážce. Po několika minutách té nejzákladnější angličtiny jsme se dostali k částce za upgrade. Necelých 500 euro :) to jsme s úsměvem odmítli a šli si pro nějaký malý sendvič. Tiše jsme doufali, že by nám jej mohli dát grátis, i přes to, že to AirFrance už nějaký údajně ten pátek nedělá. Po chvíli jsme se přesunuli ke gateu, kde na nás čekal krásný Airbus A350-900. Mé nejoblíbenější letadlo vůbec asi. Odlet 19:50, přílet do Káhiry hodinky po půlnoci. Výhodou Premium Economy je poměrně výhodná cena. za kterou dostanete velice pohodlné sedadlo. Standardní uspořádání sedadel AirFrance na A350-900 v Economy je 3-3-3, zatímco Premium economy 2-3-2, tedy o jedno sedadlo méně. Plus o něco větší prostor na nohy. Trochu jiné menu, i když ne o moc odlišné a taky základní Amenity Kit. Tento den nám bylo naservírováno 3chodové menu s těstovinovým salátek (nic moc, spíš nic než moc), mleté maso se zapečenou kaší (výborné) a višňový koláč (dobrý), pečivo a sýr. Byl dost pozdě, zalomil jsem to a docela pohodlně se prospal. Před jednou ráno jsme byli v Káhiře.
Gíza
První dny jsme byli ubytování v Gíze - součást Káhirské aglomerace. Z Mezinárodního letiště Káhira jsme to na ubytování měli 40 km. V tuto dobu byl provoz bez blokací, ale stále velice hustý. Dobrou hodinu to zabralo. Jinak káhirská aglomerace (ve které je krom Káhiry taky Gíza, Město 6. října, Město Šejka Zajeda, nebo Nové administrativní hlavní město) má celkem tři hlavní letiště - největší to, kam jsme doletěli my Mezinárodní letiště Káhiry, druhé a o něco menší Sphinx International Airport v Gíze, které je obsluhováno především nízkonákladovkami a můžete se sem dostat třeba z Berlína, nebo Budapešti a Mezinárodní letiště Nového administrativního hlavního města (ty názvy měst jsou tady fakt super...), které je obluhováno v současnosti jedinou aerolinkou a to kým? Českým Smartwings, které sem líta pro Čedok a klientelu, kteří budou trávit dovolenou v Ain Soukhně. Tak bacha na to, kam letíte a odkud si objednáváte transfer. My ten náš měli od ubytování, ale netušil jsem, že jiné pokyny dají nám a jiné řidiči. No co, nakonec jsme se našli.
Brzký přílet zas tolik nevadil, vstali jsme jak jsme chtěli a první den jsme měli naplánovaný stejně volný - dnes nás čekaly jen pyramidy, které jsme měli doslova pod okny.
Gízská nekropole
🎟️ Vstupné:
- Hlavní vstup:
- Dospělý 360 EGP (270 Kč)
- Student 180 EGP (135 Kč)
- Chufuova pyramida
- Dospělý 600 EGP (450 Kč)
- Student 300 EGP (225 Kč)
- Menkaureova pyramida
- Dospělý 150 EGP (120 Kč)
- Student 75 EGP (60 Kč)
První zastávka pro nás byly tedy pyramidy. Jsem asi dost naivní, když jsem nečekal, že první problém bude hned u pokladen. Hned u těch prvních, které v Egyptě navštívíme. Po 20 minutách čekání na frontu, ve chvílí, kdy na nás přišla řada, se stalo co? Klekl týpkovi v okýnku terminál. ‚‚No cash, credit card only.'' vyřvává. Kdyby to bylo v Česku, tak jsem v sedmém nebi, ale asi v zemi s horší infraskturkurou... Krom toho, že se na vás tlačí zpocení a lidi zezadu, tak mnohem zpocenější lidi se na tebe tlačí zprava i leva. Překupníci, které si zaplatíš a oni ti na oplátku zajistí lístky. Pokud jsi takové čuně, že ti nevadí, že tím otravuješ ostatní slušné lidi. Po asi 15 minutách se týpkovi terminál zprovoznil - ''1 student and 1 adult to all expositions, please'' podávám kartu, zadávám pin a týpek mi dává jeden lístek na hlavní vstup pro studenta... Chci brečet. Než ho stihnu upozornit, že to jsem fakt nechtěl, už mu přišel kamarád se kterým se poplácá po zádech a v poklidu si na chvíli popovídají. To má severská nátura nezvládá. :D Mezitím mu ten zatracený terminál chcípne znova! Nojo, chtěl jsem Egypt, mám asi Egypt. Po celkových 40 minutách máme lístky, které jsme chtěli. Hlavní vstup, Chufuova pyramida a Menkaureova pyramida. Rachefova pyramida byla uzavřena, stejně tak hrobka královny Meresanch II.
Po vstupu do areálu Vás hned odchytí, abyste se nechali vozit drožkou za 500 liber na hodinu. Odmítli jsme. Po chvíli si nás jiný týpek domluvil na hodinu za 10 dolarů. Na to jsme už kývli. Po chvíli jsem už toho ale litoval, chudák kůň. Narodil se to ve špatné zemi. Nahoře nás hned uvítal opravdický a fakt oficiální průvodce od vlády, který nás vytáhl na velblouda, i když jsme nechtěli a inkasoval 35 dolarů na osobu za tu nejkýčovitější fotku, kterou jsme taky nechtěli. No špatně se odmítá nevyspaný, v ruchu a člověka, který anglicky moc neumí. No naše první a asi poslední velké pochybení. *Spoiler* Začátky byly horší, už to bude jen lepší. :)
Co už ale nebylo pochybení byly lístky ke vstupu do pyramid. Ale upozorňuji, že se jedná o dost náročnou aktivitu - jdete zhrbení v dusném a vlhkém prostředí buď strmě nahoru, nebo dolů. V úzkých chodbičkách se musíte míjet s protijdoucími turisty apod. Zvlášť ta větší a zajímavější Chufuova pyramida byla hodně náročná. Bohatě ale stačí i menší Menkaureova pyramida - velice podobná, jen menší a více schůdná a bez velké galerie. Po velice náročných dvou obchůzkách pyramid jsme se vydali k Sfinze a rychle na pokoj. teploty jsme měli o 10 stupňů vyšší, než měly být a nebylo to zrovna nejpříjemnější. Čekal nás odpolední odpočinek a plán na večer.
Večerní Káhira a náměstí Tahrír
Večer, kdy už bylo počasí snesitelné, jsme si objednali uber a vydali se do centra Káhiry. První zastávka: světoznámé náměstí Tahrír (náměstí Osvobození). No, pro mě spíše velký kruháč, ale asi neumím ocenit umění a architekturu.. Nebo to je fakt jen velký kruháč a nic víc. :D Vydali jsme se teda dál, k něčemu, co mou neuměleckou duši více zaujme - Cairo Tower.
Cairo Tower
Cairo Tower je se svými 187 metry druhá nejvyšší stava Egypta po Iconic Tower (340 m). Cairo Tower se nachází jen jednu zastávku metrem za náměstí Tahrir (ze stanice Sadat na stanici Opera). Metro zde stojí 5 EGP a platí se hotově ve stanici v okénku. Berou pouze hotovost a egyptské libry. Žádné karty, americké dolary, eura, nic takového. Ze stanice Opera je Cairo Tower pár minut chůze pěšky. Vstup na věž stojí 250 EGP, ale doporučuji si dokoupit Express voucher za dalších 150 EGP, díky kterému nemusíte stát řadu a celou částku můžete využít nahoře v kavárně s výhledem. Než jsme došli z věže dolů, naše číslo ještě stále nebylo na řadě. Hodina ušetřena. Blížila se půlnoc a vraceli jsme se na ubytování. Na první den více, než jsem plánoval.
2. den Koptská Káhira
Druhý den jsme měli v plánu Káhiru a její centrum. Teda alespoň to nejzajímavější z toho. Začali jsme v Koptské Káhiře - asi největší centrum křesťanů v Egyptě a o taky jedno z nejčistích míst, které jsme v Egyptě viděli. A lidi tady byli taky mnohem slušnější. Nikdo neřval, nikdo se nevtíral. Koptská Káhira má na malém prostoru namačkáno mnoho historických památek (kostel sv. Jiří, kostel Panny Marie, kostel sv. Barbory, kostel sv. Sergia... lidé zde byli velice milí (takoví jihoevropané) a doporučuju zde poobědvat v nějaké místní kavárně/restauraci. My měli skvělou šavarmu s pitou a egyptské pivo za pár drobných.
Národní muzeum egyptské civilizace
🎟️ Vstupné:
- Dospělý 240 EGP
- Student 120 EGP
Další na řadě jsme měli NMEC. Muzeum s majestátní budovou s pyramidou na střeše, kde je hlavním ládalem sbírka mnoha mumií i těch nejdůležitějších faraonů a královen. Je zde i mnoho dalších artefaktů, ale na ty jsme stejně naráželi úplně všude, skoro na každém rohu, dalo by se říct. Samotné mumie jsou o patro níž oproti hlavní výstavě a forma je dle mého velice pěkná a reprezentativní. Máte zde být potichu a nefotit, Amíci ale neumí držet hubu a být trochu taktní, tak já si dovolil udělat pár fotek. Ve zbylé části muzea fotit a natáčet můžete a nic platit nemusíte, i kdyste správně měli. :P
Saladinova citadela
Nejblížší zajímavou zastávkou od NMEC je Saladinova citadela - asi 5 minut jízdy autem. Tuto citadelu odporučuji především kvůli měšitě Muhammada Alího, která opravdu stojí za to. Zbylá místa (různá muzea) bych klidně vypustil, pokud nechcete ztrácet čas.
Mešita Al-Azhar
Asi nejvýznamější měšita Káhiry a jedna z nejvýznamějších na celém světe. Byla založena již v 10. století a v její blízkosti stojí pravděpodobně nejstarší vysoká škola na světě. (ne univerzita). Byť jsem těžký ateista, neměl jsem tady žádný vnitřní problém. Lidé seděli poklidu, meditovali, rozmlouvali, diskutvali, nikde žádná fanatická vyobrazení jako třeba v českém kostele. Turistů tady bylo překvapivě pomálu, ale i pro ně zde byly připraveny knížky na konvertování k islámu hned v několika jazycích. Tu ruskojazyčnou jsme s radostí odmítli. :)
Luxor
V našem krátkém pobytu jsme neměli moc času na trajdání, po pár dnech jsme se teda posunuli o něco jižněji - do Luxoru. Chtěl jsem původně vlakem, ale nakonec jsem se kvůli časové úspoře rozhodl přeci jen pro letadlo. Economy třída na vnitrostátním letu není vůbec špatná na fakt, že se jedná o hodinový let, v chudé zemi. Ale turistů bylo více než dost, tak asi předpokládám, že ti platí několikanásobně víc, než místní. Přesto byla cena letenky poměrně nízká. O pár dní později jsem zjistil, že to byla nejlepší možnost dopravy, která šla zařídit.
Luxorský chrám
Kde jinde v Luxoru začít, nez v Luxorském chrámu? Na ten jsme se těšili tolik, že jsme tam vyrazili ještě toho večera, co jsme dorazili do Luxoru - a to můžu jen doporučit. Dýchne na Vás atmosféra jako nikde jinde. Vše je nádherně osvětleno a s audio doprovodem. A ve správný čas začne i Immám s modlitbou z nedalekého minaretu. :D Většinu jsem bohužel točil a nemám tolik fotek a o Karnaku to platí k tomu dojnásobně, ale ta videa prostě tu atmosféru zachytí mnohem lépe... a vše dokumentuji na svém Instagramu a tady to dodávám až zpětně.
🎟️Vstupné:
- Dospělý 260 EGP
- Student 130 EGP
Thébská nekropole
Celý následující den jsme si vyhradili pro asi hodinku vzdálené thébské nekropole. Začli jsme u Memmonových kolosů, což jsou dvě sochy jednoho (ehm, narcis) faraona - Amenhotepa III. Jsou v dost žalostném stavu oproti ostatním antickým památkám tady, ale nevynechat! Jsou po cestě a mnoho času Vám to taky nezabere.
Další na řade pro nás byl zádušní chrám královny Hatšepsut. Od koupení lístků vás na krátké cestě mezi vstupem a samotným chrámem doveze vozítko za 10 EGP (doporučuju) je to sice kousek, ale v Egyptě je každý krok náročný. :D Samotný zádušní chrám je poměrně rozlehlý, ale v horším stavu, než bych asi čekal. Ale je to po cestě do údolí králů, které je mimochodem hned za chrámem, ale místní kopce se musí trochu objet. Mně osobně chrám neurazil, ale ani neuchvátil. Kdyby nebyl po cestě, klidně bych jej podruhé vynechal.
🎟️ Vstupné:
- Dospělý 240 EGP
- Student 120 EGP
Malou zajížďkou za chrámem je asi to nejdůležitější z celého Luxoru - samotné údolí králů. Co se týče vstupů je to takhle - 1 lístek a získáte vstup do max 3 hrobek. Lístků si můžete koupit kolik chcete. Za mě není třeba. Plus jsou tady hrobky, do kterých se na tento lístek nedostanete a mají své vlastní vstupenky. Jedná se o hrobku Ramsese V. a VI., hrobku Setiho I. a hrobku Tutanchamona. Ty doporučuju - zvlášť tu od Ramsesů a Tutanchamona. Celé údolí se rozléhá pod horou nápadně podobnou pyramidě a právě proto se zde začaly hloubit hrobky v zemi aniž by se musely stavět nové a nové pyramidy, jak tomu bylo před stovkami let. Turistů je zde nekutečně mnoho. Údolí je poměrně malé, takže ti lidé se nemají kde rozejít. Občas se ale poštětilo a nějaká hrobka byla o něco prázdnější. Hrobky jsou v neskutečně zachovalém stavu, některé půdobí, jak by byla vymalovány před 50 lety. Některé jsou ale dost poničené lidskou činností poměrně nedávnou. Briti a Francouzi. Všude jsou vyrytá jejich jména a různé nápisy. Celkově je to poslední, co byste v Egyptě měli vynechat. Proč jinak byste asi do Luxoru stejně jeli :P. Pokud máte pár stovek navíc, Tutanchamovovu hrobku a hrobků dvou Ramsesů si dokupte. Hrovka Setiho I. je fakt drahá a z těch tří paradoxně nejméně zajímavá. Čísla hrobek jsou od prvně nalezených po ty nově nalezené - označují se jako KV # (King's Valley #).
🎟️ Vstupné:
Hlavní vstup (3 hrobky)
- Dospělý 400 EGP
- Student 200 EGP
Hrobka Ramesse V. a VI.
- Dospělý 120 EGP
- Student 60 EGP
Hrobka Tutanchamona
- Dospělý 360 EGP
- Student 180 EGP
Hrobka Setiho I.
- Dospělý 1400 EGP
- Student 1400 EGP
Hrobka Chepercheperure (Aj II.), pouze 100 lidí denně
- Dospělý 100 EGP
- Student 50 EGP
Karnak
Dalším chrámem, který jsme v Luxoru navštívili, byl Karnak. Jednoduše bych jej popsal jako většího, hezčího a zajímavějšího bratra luxorského chrámu, ale má obrovkou nevýhodu. Za tmy je zavřený. takže neexistuje, abyste navštívili pouze jeden. Luxorský chrám v noci, Karnak ve dne. :D Asi není co představovat, prostě stojí za návštevu. Akorát se tady hemží opravdu, ale fakt oficiální průvodci. A opravdu umí číst hieroglyfy, vůbec si nevymýšlí. A euro za odmítnutí je pro ně málo. ani tak nedali pokoj. Nebýt zde takových lidí, tak Egypt nemá ve světe moc konkurence co se týče návštěvnosti. Ty památky zde jsou fakt neskutečné.
Cesta do Asuánu
Po Karnaku jsme ještě skočili na nádraží koupit lístky na zítřejší vlak, a který jsem se neskutečně těšil. Jet vlakem podél Nilu s krásnými výhledy. Co víc si přát. Turisti samozřejmě platí za vlak tak 20× tolik, co místní, ale asi mi to nutně nevadí. Lístky se mi nepodařilo koupit online, přes dopravce mi to nešlo a přes agenturu jsem to moc nechtěl dělat. Být to jiná země, tak klidně, ale Egypťanům jsem moc nevěřil, že by mi ten lístek uznali :P. Lístek si nemůžete koupit jen tak někde, ze 6 přepážek, je pro turisty v Luxoru vyhrazena pouze jedna. 5 jich je naprosto pustých a ta jedna samozřejmě na půl hodiny čekání. Každopádně nám dal na výběr několik vlaků (turista taky nemůže do každého) a my vybrali ten s odjezdem v 10:20. Ráno jsme byli na nádraží před 10. 10:15 příjíždí krásný nový vlak a my celí natěšení se balíme a chceme nastupovat. V tom na nás vyběhne několik Egypťanů s tím, že do toho vlaku fakt nesmíme a náš je ten hend další v 10:20!!! Poděkujeme, sedneme si a těšíme se na náš vlak. Po dvaceti minutách přijede další, sice ne už tak hezký, ale pořád obstojný vlak, ale situace se opakuje. Pouze s tím, že se z chlapa vyklube, že náš vlak má zpoždění. Hodinku. No dobře, jede z Káhiry, nebo z Alexandrie, hodina není nic hrozného. Minou nás asi další 3 vlaky. Kvalita se stále zhoršovala... Po té zatracené hodině se ptáme, zda tento vlak je už náš. Opět ne, ale už tady prý bude za 10 minut. No dobře. Nakonec dojel těsně před 11. tedy po 90 minutách od plánovaného výjezdu. překvapením pro nás ale bylo, že to nebyl ten pěkný, čistý a moderní vlak, který jsme viděli jako první. Ale hodně, hodně, hodně starý a hodně, hodně, hodně špinavý vlak. Takový ten, co bych čekal u Indie na nějaké indické vesničce o 100 tisících obyvatelích, o které průměrný Ind nemá ani ponětí. A ne na hlavní trase v Egyptě a hlavně ve vlaku pro turisty, když zbylé byli mnohem lepší. No řekli jsme si že pohoda, máme přeci první třídu, to bude něco jiného... omyl. Po tom, co nás ve voze uvítal zápach moči jsme se usadili do velice nepohodlného a už na pohled velice vábného křesla. Původně jsem se dost štítil, ale po chvíli už jsem to přestal řešit a i hlavu jsem si dovolil opřít. Překvapivě mi do několika dnů neodpadla. :D Když první třída vypadala takhle, nechci asi hádat, jak vypadal klasický vagón.
🎟️ Jízdenky Luxor - Asuán
- Economy 20 US$
- První třída 25 US$
V Asuánu nás chytlo neskutečné počasí. Letěli jsme tady v konci září, že už tady bude chladněji oproti létě, ale stále dost teplo, abychom se pořádně vyhřáli. Teploty se měly pohybovat okolo 36 - 38 °C. Do minulého týdne tomu tak prý opravdu bylo. No my jsme měli tu smůlu, že nás chytla vlna veder a teploty ve stínu se blížily 50 °C. Což už mi dalo problém dýchat. Než jsem si první hodiny zvykl, pálilo mi to normálně hrtan. :D Jinak je v Asuánu vícero zajímavých památek - Mauzoleum Ágy Chána, kostel sv. Šimona - ty jsme ale kvůli vedrům vynechali. Jsou mimochodem na seznamu UNESCO. Co jsme ale nevynechali je nedokončený obelisk, malá a velká asuánská přehrada a ostrov Pilak. Z těchto zajímavostí ostrov Pilak nedoporučuju moc na vlastní pěst. Stálo nás to víc nervů než zážitků. Oficiální cena dopravy ze souše na ostrov je 200 EGP pro 2-6 osob. Chtěli po nás 500 EGP a níž jít nechtěli. Byli jsme dva. Cenu jsme měli mít 200 EGP. :) Skákalo kolem nás několik lidí, ale 200 liber nechtěli vzít. Všichni za 400-500 a níž ani náhodou. Po pár minutách jsme se chtěli otočit a jít zpátky, než došel jeden Ital, který cestuje sám a ukecal to na 250 EGP, ani jemu se těch oficiálních 200 nepovedlo docílit. Nám to tolik nevadilo, ale on byl naštvaný ještě pěkně dlouho na to, jak se cítil být okraden.
🎟️ Vstupné:
Nedokončený obelisk
- Dospělý 120 EGP
- Student 60EGP
Ostrov Pilak
- Dospělý 300 EGP
- Student 150 EGP
Loď
- 200 EGP (pro skupinu až 6 osob)
Business Class za 200 Kč!
Čas nám dochází a je na čase letět dom. Původně jsme chtěli ještě zvládnout Abú Simbel, ale nákup letenek jsem posouval tak, až cena vystřelila na 20 tisíc za zpáteční let na osobu... Třeba příště. Egypt není zas tak daleko a s novými linkami (Praha - Káhira a Káhira - Abú Simbel) už to bude na dosah. Tady přichází trochu misleading informace. Letenka samozřejmě nestála 200 Kč, business už vůbec ne, ale nějak jsem Vás nalákat musel. :D Pravdou ale je, že pouhých 200 Kč byl rozdíl mezi ekonomickou třídou a tou business. No neber to. Salónek v ceně, super pohodlné sedadlo (nebo aspoň prostřední vybookované), lepší servis jídel, SkyPriority a další blbosti. Mno, asi jsem toho od vnitrostátního letu v Egyptě čekal moc. Salónek samozřejmě k business letence je. Ale ne v Asuánu! Tam totiž žádný salónek není! :D Důklandně jsem si nepřečetl stránku aerolinky a špatně jsem jejich informace pochopil. :D nojo, moje chyba. Takže jsme byli 3 hodiny na letišti předem zbytečně. :D SkyPriority jsme ale měli, tak aspoň něco málo příjemného. Mám rád, když se do letadla můžu dostat v klidu a nikdo mě nebrzí svou neschopností dát do binu svůj batoh. A ze všeho nejvíc nesnáším lidi, co kvůli tomu zasekají celé letadlo... brrrr. V letadle mě ale čekalo nemilé překvapení :D typické egyptské sedadlo! :D Nebylo teda tak špinavé jak ve vlaku, ale čisté rozhodně taky ne! A už vůbec ne funkční! Polohování rozbité, tray na jídlo taky, obrazovka nefunkční, ale víte co bylo funkční? Popelníček! Z jakého roku to sedadlo sakra musí být?! A mimochodem, sedadla v ekonomické třídě byla taky staršího data - tedy velká a pohodlná, takže tam by se taky sedělo asi pohodlně. Pohodlné sedadlo to rozhodně bylo, jen mě zarazil stav, v jakém je. Jednalo se o Boeing 737-800. Tedy nebylo staší 17 let. To ta sedadla rozhodně ano. To úplně mi hlava nebere. Letadla za desítky milionů dolarů a hodí tam čtvrt století stará sedadla... ale 200 korun je 200 korun. Asi jsem nemohl čekat víc. S čím taky přišla busines class je catering. V economy nebyl. Nám bylo naservírováno něco... co jednoduše nikdo nejedl. Opravdu to nikdo v letadle nejedl. Dvě suché nenamazané housky s plátkem sýra a paštiky, docela dobrý džusík a překvapivě dobrý dezert. A dvě seschlé olivy... Jako já jsem názoru, že raději nic než tohle :D nebo třeba jen ten dezert a káva. Je to hodinový let, proč to přehánět. A k tomu špatně. Za 200 korun to rozhodně stálo, ne že ne. AJen ten zážitek byl velice... exotický. :D
UkončeníEgypt je velice zajímavá a ojedinělá země. Z historického hlediska nemá moc konkurence. Servis je oproti standardu zápádního světa nižší, ale dá se to. Nebezpečně jsme se necítili, to ne že jo. Ani chvíli jsem se snad o sebe nebál. Snad o půlnoci k Káhiře v zapadlé ulici bez světel... ale to by tak bylo asi všude. Osobně jsem neměl problémy ani s vodou. Normálně jsem si kohoutkovou čistil zuby. Jedinou výtku mám prostě na ty místní lidi. Horší lidi jsem nikdy a nikde nezažil. Jediná, ale obrovská kaňka na téhle úžasné zemi. Dokázali mi kazit náladu od prvního vstupu na egyptské území a jediným způsobem, jak si Egypt co nejvíce užít, pro mě bylo se místním co nejvíce vyhýbat. Bohužel nejsem chodící kasička a když mi někdo řekne, že jsem mu dal málo (opravdu za nic, jen tak) tak to už je fakt něco. Na světe jsou chudší země s horšími životními podmínkami, ale ti lidi se tam takhle nechovají. Bohužel. Třeba za pár let se to zlepší, i když o tom dost pochybuju. Egypt hodně investuje do infrasktuktury, přeji Egypťanům, aby se měli lépe, ale bude to pro ně nyní hrozně těžké. Rád bych se tady znova podíval a viděl to, co jsem nyní nestihl, ale ti lidi mi to bohužel neulehčují a nějakou dobu budu dávat přednost jiným zemím. Cestopis jsem tak nějak splácal na první dobrou. Průběžně jej budu opravovat, promazávat a doplňovat. Budu rád za připomínky a otázky.
Většinu svých cest sdílím napřímo na instagram, na což jsou i dělaná má videa a fotky, soukromý instagram Vám tady sdílet nebudu, ale mám i veřejný, kde to sdílím také, kdybyste se chtěli někdy třeba inspirovat. Jen to ensdílím do feedu, ale pouze do příběhů. https://www.instagram.com/poznav..._michalem/
📖 Tipy k cestování po Egyptě
💳 Vízum:
- Při příletu (ale zle i online)
- 25 USD
- Může být menší fronta, ale nic hrozného
- Nic se neřeší, pouze stačí vyplnit příjezdový formulář
- Platí po 30 dní a jeden vstup.
- Sinaj má 15denní bezvízový styk
📶 Data:
- Osobně nedoporučuji aplikace na e-sim (mám s němi špatné zkušenosti)
- Opět na letišti (zpravidla několik stánků, stačí si jeden vybral a za pět minut hotovo)
✈️🚆🚗 Cestování:
- Doporučuju letadla (EgyptAir, případně Nile Air. Air Cairo mi nešly koupit letenky, moc jsem to ale nezkoumal) pokud koupíte včas, letenky jsou za fajn cenu.
- Vlak je zážitek, k cestování to asi patří. Ale kvalita několikanásobně horší oproti letadlu
- Ve městě doporučuji Uber, případně inDrive (pouze hotovost, ale sami můžete nabízet cenu)
Jak se ti cestopis líbil?
Michal Jakubík procestoval 22 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 7 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil8 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
No jo, na těch turisticky vykřičených místech je vždycky spousta dotěrných lidí. Nevztahoval bych to ale na všechny domorodce, naopak bych běžný Egypťany označil za vstřícný a nápomocný (nezištně). Navštěvovali jsme naštěstí takový místa, že když se na nás někdo pověsil s nabídkou různých "služeb", často mu místní dali sodu, ať nás neotravuje a jde si po svých. Poprvé jsem byl v Egyptě před 30 lety, tehdy jsem byl jako traveller odkázanej na místní, informací dopředu minimum, průvodce Lonely Planet se mi dostal do ruky až později, o nějakých rezervacích přes internet se nám ani nezdálo, takže zjistit odkud a v kolik jede někam nějakej autobus nebo kde se dá najíst nebo ubytovat, to všechno znamenalo vytěžit místní lidi.
No jo, na těch turisticky vykřičených místech je vždycky spousta dotěrných lidí. Nevztahoval bych to ale na všechny domorodce, naopak bych běžný Egypťany označil za vstřícný a nápomocný (nezištně). Navštěvovali jsme naštěstí takový místa, že když se na nás někdo pověsil s nabídkou různých "služeb", často mu místní dali sodu, ať nás neotravuje a jde si po svých. Poprvé jsem byl v Egyptě před 30 lety, tehdy jsem byl jako traveller odkázanej na místní, informací dopředu minimum, průvodce Lonely Planet se mi dostal do ruky až později, o nějakých rezervacích přes internet se nám ani nezdálo, takže zjistit odkud a v kolik jede někam nějakej autobus nebo kde se dá najíst nebo ubytovat, to všechno znamenalo vytěžit místní lidi.
Ahoj, mohl bych prosím poprosit o název Vašeho ubytování v Gíze ??
Děkuji moc
Ahoj, mohl bych prosím poprosit o název Vašeho ubytování v Gíze ??
Děkuji moc
Ta business class je hustá. Nesvrbí tě ještě někde? :-D Já byl v Egyptě s cestovkou a super, až na to posr... se. Jinak napříč Egyptem jen s CK. Udělal jsem si krátkou procházku po Asuánu a stačilo bohatě, no jako na vlastní pěst bych tam nejel, cítil jsem se krajně nepříjemně. Čekám na otevření nového musea, to poletím na vlastní pěst, ale budu trpět. A všude jen taxikem, max 2 dny. Jinak bych to nedal.
Ta business class je hustá. Nesvrbí tě ještě někde? :-D Já byl v Egyptě s cestovkou a super, až na to posr... se. Jinak napříč Egyptem jen s CK. Udělal jsem si krátkou procházku po Asuánu a stačilo bohatě, no jako na vlastní pěst bych tam nejel, cítil jsem se krajně nepříjemně. Čekám na otevření nového musea, to poletím na vlastní pěst, ale budu trpět. A všude jen taxikem, max 2 dny. Jinak bych to nedal.
Zajímavý cestopis, díky. Z Údajů králů mám extra zážitek. Byli jsme v hrobce poslední výprava a hlídač si potřeboval přivydělat, tak nás vecpal přímo do sarkofágu a popisoval, co která malba uvnitř znamená. Faraón tam měl posmrtné instrukce.
Zajímavý cestopis, díky. Z Údajů králů mám extra zážitek. Byli jsme v hrobce poslední výprava a hlídač si potřeboval přivydělat, tak nás vecpal přímo do sarkofágu a popisoval, co která malba uvnitř znamená. Faraón tam měl posmrtné instrukce.
Díky za super čtení, stopro se inspiruji. Chystáme se 25.12.-1.1. a teda letenky z Káhiry do Luxoru za nejmíň 160€ (zpátečka). To mě celkem nemile překvapuje. Ty noční vlaky ale vyjdou podobně 😀
Díky za super čtení, stopro se inspiruji. Chystáme se 25.12.-1.1. a teda letenky z Káhiry do Luxoru za nejmíň 160€ (zpátečka). To mě celkem nemile překvapuje. Ty noční vlaky ale vyjdou podobně 😀
Ještě bych doporučil pročíst jeden starší Michalův TR z Egypta kde vysvětluje, proč jsou ty noční přesuny po železnici výhodnější. Jízdenky jdou koupit na skoro všechny vlaky, jen je občas potíž s domluvou, takže se sem tam vyplatí i nastoupit bez lístku a zaplatit pokutu asi 30,- Kč. Někde jsou i čekárny pro 1. tř. (nápoje, zákusky apod.). Osobně jsem tedy nejel po památkách jako slepice po flusu, nicméně možná právě díky tomu jsem měl klid. Nikdo nevotravoval ani na venkově, všude někdo s bouchačkou, jak se na řádnou diktaturu sluší a patří. Žádné přepálené ceny jsem neplatil, dával jsem odhadem tak nějak +- co by to mohlo stát (drobný desetikoruny neřeším). IMHO je teď docela vhodná doba, než se zase něco semele.
Ještě bych doporučil pročíst jeden starší Michalův TR z Egypta kde vysvětluje, proč jsou ty noční přesuny po železnici výhodnější. Jízdenky jdou koupit na skoro všechny vlaky, jen je občas potíž s domluvou, takže se sem tam vyplatí i nastoupit bez lístku a zaplatit pokutu asi 30,- Kč. Někde jsou i čekárny pro 1. tř. (nápoje, zákusky apod.). Osobně jsem tedy nejel po památkách jako slepice po flusu, nicméně možná právě díky tomu jsem měl klid. Nikdo nevotravoval ani na venkově, všude někdo s bouchačkou, jak se na řádnou diktaturu sluší a patří. Žádné přepálené ceny jsem neplatil, dával jsem odhadem tak nějak +- co by to mohlo stát (drobný desetikoruny neřeším). IMHO je teď docela vhodná doba, než se zase něco semele.
Vlaky se nesmí kupovat turistické, ale ty pro místní. Pak to není (tak) drahé. K letišti si ještě připočítejte taxi. Jsou daleko a žádná místní doprava tam (obvykle) nejezdí, protože to místní nepoužívají. Aspoň tři roky zpátky to tak bylo.
Vlaky se nesmí kupovat turistické, ale ty pro místní. Pak to není (tak) drahé. K letišti si ještě připočítejte taxi. Jsou daleko a žádná místní doprava tam (obvykle) nejezdí, protože to místní nepoužívají. Aspoň tři roky zpátky to tak bylo.
Pro mě překvapivá ta dobrá zkušenost s Premium Economy s Air France. My měli koupeno do Miami a byli jsme strašně nespokojený. Zaplatili jsme za to šílenej majlant a v podstatě jsme dostali širší sedadlo o 5 cm. Jídlo bylo úplně stejné jako v Economy (jen tedy lepší nádobíčko), a pak jsme seděli asi hodinu s tácem na klíně, protože jsme museli čekat než doobslouží celou Economy..
Pro mě překvapivá ta dobrá zkušenost s Premium Economy s Air France. My měli koupeno do Miami a byli jsme strašně nespokojený. Zaplatili jsme za to šílenej majlant a v podstatě jsme dostali širší sedadlo o 5 cm. Jídlo bylo úplně stejné jako v Economy (jen tedy lepší nádobíčko), a pak jsme seděli asi hodinu s tácem na klíně, protože jsme museli čekat než doobslouží celou Economy..