EXPEDICE NAMIBIA & BOTSWANA 2019

Přípravy před cestou aneb už abychom tam byli
Cestopis z výpravy „Namibie & Botswana 2019“ z roku 2019 napsala Nikesss

Všechno to začalo jako většina cestovatelských nápadů - v hospodě u piva :-). Vlastně mi bylo jen oznámeno, že jedu taky :-). Namibie byla můj velký sen, a tak mě ani nenapadlo, že bych nejela. Nadšený cestovatel dychtící po poznání něčeho "echt" exotického si tu přijde na své - nekonečné písky v poušti Namib, druhý největší kaňon na světě, velká africká zvířata, původní domorodé kmeny, nádherná příroda atd. atd. Zkrátka podle mě si vybere každý.

Pro začátek jsme 3 a rádi bychom vyrazili ve skupině 12 lidí, celkem tedy plně obsazená 3 auta Toyota Hilux. Důvod je jasný - víc lidí, větší zábava, větší bezpečí a jistota na cestě. Ale taky víc práce co se příprav a organizace týká. Znamená to, že potřebujeme sehnat dalších 9 "šílenců", kteří do toho půjdou s námi. Další tři zájemce jsme našli mezi svými známými, zbylých 6 prostřednictvím sociálních sítích, kde "vážný" zájem projevilo skoro 400 lidí napříč Evropou. Na osobní schůzky jich dorazilo jen cca 25. Někteří za námi přijeli dokonce ze Slovenska nebo z Rakouska, proběhlo i několik skypových hovorů z ještě vzdálenějších koutů. Protože vybírat, kdo s námi stráví téměř měsíc jen na základě mailu, nám přišlo jako zbytečný risk a se zájemci jsme se chtěli potkat osobně.

Himbu

Jsme 4 členové "organizačního výboru". Nikdo z nás jsme nikdy před tím nic podobného neplánovali. Ale věříme, že to bude za tu námahu stát. Scházíme se pravidelně jednou do týdne, mnohdy i častěji. Čím víc lidí jede, tím je to náročnější.

Co všechno je potřeba pro žádost o vízum mít:

- letenka

- žádost o vízum

- cestovní pojištění

- itinerář přeložený do angličtiny

- rezervace ubytování na každou noc

- výpis z bankovního účtu za poslední 3 měsíce s dostatečným zůstatkem (nikdo nám, nebyl schopný říct, co je dostatečný zůstatek)

- pas + jeho kopie

- 2x fotografie pasového formátu

- rezervace auta

- dodat vše na velvyslanectví v Berlíně

- uhradit poplatek za vízum

Jako Češi máme bohužel ta nejpřísnější pravidla a požadavky pro získání víza. Zvažujeme, jestli si je budeme zařizovat sami s tím, že si uděláme "výlet" na příslušnou ambasádu v Berlíně, nebo jestli využijeme služeb některé z agentur. Nakonec se rozhodujeme pro druhou z variant. Oslovili jsme několik agentur. Poplatky za zprostředkování jsou různé a i různé jsou požadavky na potřebné dokumenty. Vybíráme Agnesa Bohemia. I když jsme v tak malou agenturu nejdřív neměli důvěru, tak díky tomu, že pro podání žádosti po nás nechtěli potvrzené rezervace na ubytování na všechny noci. Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat auty, tak nedokážeme zcela přesně odhadnout, kde který den budeme nocovat. Rezervujeme tedy "pouze" ty kempy, které jsou v národních parcích, nebo kde je riziko, že bychom se v takovém počtu nemuseli vejít. I tak máme rezervováno 15 nocí z 21. Zbývající ubytování budeme řešit po cestě. Všichni nám musí doručit žádosti o víza, pasy vč. kopie, fotky, mezinárodní řidičáky. To musíme doplnit o potvrzená ubytování, tzn. rezervaci za každé ubytování tisknout 10 x, itinerář cesty 10 x, dál letenky, pojištění atd.

Dva členové si víza zařizují coby cizí stání příslušníci jinde
O nesmyslné kolonky, které nechápeme, není v žádostech o víza nouze

Vše máme po kupě, předáváme ten šílený štos dokumentů do agentury. A teď se děj vůle boží. Máme předběžné informace, že by s vyřízení víz neměl být žádný problém a že bychom je určitě měli do měsíce mít. Vzhledem k tomu, že nám zbývají skoro 3 měsíce do odletu, máme ještě rezervu na případné doplnění. Ale to nakonec není potřeba. Neuplyne ani měsíc a pasy i s přidělenými vízy máme zpět. Můžeme jít slavit a řešit méně důležité přípravy. Jako například trička pro celou výpravu či magnety na auta.

Na místě budeme celkem 22 dní a počítáme, že ujedeme min. 8.000 km. Tj. průměrně cca 360 km/den. Jsou dny, které máme bez přejezdu. Naopak jiné dny budou náročnější. Nejhorší bude den před odletem, kde je  naplánovaný přejezd na cca 800 - 900 km z města Maun do Windhoek. Znamená to celý den na cestě.

Předpokládaná trasa
Již ověřená půjčovna Bushlore - můžeme jedině doporučit

Rozpočet cesty:

- letenky Praha - Amsterdam - Windhoek a zpět: 18.500 Kč + místenka 1.000 Kč

- víza Namibie: 4.590 Kč vč. poplatku agentuře (z toho 130 EUR multiple vízum)

- pronájem auta: 19.500 Kč

- vyhlídkový let nad deltou Okavanga: 2.200 Kč

- noční safari: 2.000 Kč

- antimalarika + repelenty: 3.000 Kč

- tričko expedice, magnety na auto, vybavení do auta: 1.200 Kč

Někteří "účastníci zájezdu" museli ještě absolvovat potřebná očkování, takže těm se rozpočet navýšil. Protože jsem naočkovaná z poslední cesty, tak mám o starost méně. Ale kdyby někoho zajímalo, proti čemu se nechat očkovat, tak za mě určitě žloutenka, tetanus, břišní tyfus a případně vzteklina. Osobně mám navíc ještě žlutou zimnici a meningokoka. Nepatřím mezi ty jedince, kteří jedou na "přírodní vlně" a nechávají to náhodně. Ovšem tohle rozhodnutí je na každém.

Do odletu zbývá 5 dní a já už nedokážu myslet na nic jiného. Sice je to moje druhá cesta do Afriky, ale i přesto jsem natěšená, jako kdybych nikdy nebyla dál než na Orlíku. Už abychom tam byli :-) ...

Zážitky pro tebe sepsala Nikesss

17. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-01-17T14:33:34+01:00

Nikesss žije v České republice a procestovala 20 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 4 měsíce, napsala pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://www.instagram.com/nikesss/.

Přidávám se s trochou poznámek:

Jsi úžasná, že po jednom výletu do Afriky se tady rozepisuješ jako master. Ale jestliže to jsou znalosti převzaté od zkušenějších a znalých, tak to je potom jiná, ale bylo by fér zmínit zdroj informací a pomoci s Tvými poznatky na přípravy na cestu.

Náklady na cestu do Namibie jsou nějaké přestřelené 100 tisíc za 3 týdny v Namibii je více než s ofiko CK a že tam jezdí hafo cestovek. Už jsem viděla pod jedním Tvým příspěvkem na fejsu, že vám někdo komentoval jak máte extrémně předražené půjčovné za auťák. Takže něco jako, Jak tu bylo řečeno, homemade CK? S Vašimi nulovými znalostmi cílové destinace a schovaný za spolucestovatele docela hustý. S těmi co si nechají zaplatit dovolenou od spolucestovatelů se dost roztrhl pytel.

Pavlina Kordikova

Ahoj,loni jsme podobnou cestu absolvovali jen ve dvou,kdybys potrebovala cokoliv vedet,rada odpovim pokud budu vedet.Letos jedeme od 13.2. Jar,Botswana,Zambie,Zimbabwe a Mosambik.

Nikesss

Děkuju. Hodilo by se mi, jestli si nepamatuješ, kde jsou v NAM veterinární kontroly.

Jé, v Zimbabwe a v Mosambiku jsme byli loni :-). Takže to platí i obráceně, kdybys něco potřebovala :-).

Avatar uživatele Katka
Katka

Akurat momentalne bezpectnostna situacia v Zimbabwe nie je prave najlepsia. Radsej to este skontrolujte pred cestou tam :)

Avatar uživatele yellow
yellow

Už se moc těším na cestopis! Po Namibii jsem pokukovala při výběru svatební cesty, ovšem manžel se na to moc netvářil. :(

Nikesss

Děkuju. To je škoda, to by určitě bylo zajímavé. Ale tak nikde není řečeno, že svatební cesta musí být jen jedna ;-).

Rudá Marta
  • (upraveno 2019-01-17T17:06:37+01:00)

Mně to připadá jako ti šílenci s Trabanty, je to trochu masochismus založit si homemade CK jen aby byla větší sranda, ale proč ne když nadšení nechybí. I když já raději cestuji komorněji a srandu si užívám s těmi, které na cestě potkám.

Jen mě překvapuje, že i podruhé co tam jedeš vynecháš asi největší atrakci co tam mají - Viktoriiny vodopády.

Nikesss

Nepíšu jen o větší srandě, ale taky větší bezpečnosti na cestě. Nejednou se nám na poslední cestě stalo, že jsme si netroufli nějakou větší louži projet, protože jsme si nemohli dovolit riskovat, že zapadneme. Při třech autech už to bude jiné. To byl primární důvod, proč jsme se takhle rozhodli.

Je to přesně jak píšeš. Viktorky mi přijdou už jako moc velká atrakce. Radši pojedu na Epupa Falls :-).

Ty ceny jsou za osobu nebo za skupinu? Přijde mi, že některé jsou za osobu, jiné za skupinu... prostá suma uvedeného činí cca 100k - za 12 osob málo, za jednoho mnoho...?

Nikesss

Ty náklady jsou na osobu :-)

Avatar uživatele Martin Kohout
Martin Kohout

Doufám, že po návratu napíšeš cestopis o tomhle tripu! Těším se :)

Šťastnou cestu!

Přidávám se... hezky jsi mě natěšila :)

Nikesss

Děkuju, mám to v plánu :-).

Avatar uživatele LuckyB
LuckyB
  • (upraveno 2019-01-18T13:36:30+01:00)

taky si rád počtu :)

RUMUNSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-05-26T19:02:21+02:00 8 komentářů
Rumunsko 2017

Země, ve které jsem se ocitla úplnou náhodou, neměla od ní žádné očekávání a o to víc mě překvapila. Neskutečné hory, úchvatná příroda, dechberoucí hrady a zámky… Jedním slovem pohádka!

Mexiko - jak přežít a užít Mayskou rivieru
Avatar uživatele Klaruz
Klaruz 2019-05-26T03:53:49+02:00 14 komentářů
Mexiko 2018

Některé dovolené je lepší neplánovat, na Mexiko je rozumnější se připravit.

SICÍLIE
Baťůžkáři 2019-05-25T23:15:55+02:00 0 komentářů

Perla středomoří se svojí "ohnivou horou" a útesem připomínajícím Antarktidu

5-denní květnová Mallorca
Avatar uživatele x.zabicka
x.zabicka 2019-05-25T13:44:44+02:00 0 komentářů
Španělsko 2019

Poznávání jarní Mallorcy - města, hory, moře, památky, gastronomie a další.