Cestopis

EXPEDICE NAMIBIA & BOTSWANA 2019

Přípravy před cestou aneb už abychom tam byli
Cestopis z výpravy „Namibie & Botswana 2019“ z roku 2019 napsala Nikesss

Všechno to začalo jako většina cestovatelských nápadů - v hospodě u piva :-). Vlastně mi bylo jen oznámeno, že jedu taky :-). Namibie byla můj velký sen, a tak mě ani nenapadlo, že bych nejela. Nadšený cestovatel dychtící po poznání něčeho "echt" exotického si tu přijde na své - nekonečné písky v poušti Namib, druhý největší kaňon na světě, velká africká zvířata, původní domorodé kmeny, nádherná příroda atd. atd. Zkrátka podle mě si vybere každý.

Pro začátek jsme 3 a rádi bychom vyrazili ve skupině 12 lidí, celkem tedy plně obsazená 3 auta Toyota Hilux. Důvod je jasný - víc lidí, větší zábava, větší bezpečí a jistota na cestě. Ale taky víc práce co se příprav a organizace týká. Znamená to, že potřebujeme sehnat dalších 9 "šílenců", kteří do toho půjdou s námi. Další tři zájemce jsme našli mezi svými známými, zbylých 6 prostřednictvím sociálních sítích, kde "vážný" zájem projevilo skoro 400 lidí napříč Evropou. Na osobní schůzky jich dorazilo jen cca 25. Někteří za námi přijeli dokonce ze Slovenska nebo z Rakouska, proběhlo i několik skypových hovorů z ještě vzdálenějších koutů. Protože vybírat, kdo s námi stráví téměř měsíc jen na základě mailu, nám přišlo jako zbytečný risk a se zájemci jsme se chtěli potkat osobně.

 

Himbu

Jsme 4 členové "organizačního výboru". Nikdo z nás jsme nikdy před tím nic podobného neplánovali. Ale věříme, že to bude za tu námahu stát. Scházíme se pravidelně jednou do týdne, mnohdy i častěji. Čím víc lidí jede, tím je to náročnější. 

Co všechno je potřeba pro žádost o vízum mít:

- letenka

- žádost o vízum

- cestovní pojištění

- itinerář přeložený do angličtiny

- rezervace ubytování na každou noc

- výpis z bankovního účtu za poslední 3 měsíce s dostatečným zůstatkem (nikdo nám, nebyl schopný říct, co je dostatečný zůstatek)

- pas + jeho kopie

- 2x fotografie pasového formátu

- rezervace auta

- dodat vše na velvyslanectví v Berlíně

- uhradit poplatek za vízum

Jako Češi máme bohužel ta nejpřísnější pravidla a požadavky pro získání víza. Zvažujeme, jestli si je budeme zařizovat sami s tím, že si uděláme "výlet" na příslušnou ambasádu v Berlíně, nebo jestli využijeme služeb některé z agentur. Nakonec se rozhodujeme pro druhou z variant. Oslovili jsme několik agentur. Poplatky za zprostředkování jsou různé a i různé jsou požadavky na potřebné dokumenty. Vybíráme Agnesa Bohemia. I když jsme v tak malou agenturu nejdřív neměli důvěru, tak díky tomu, že pro podání žádosti po nás nechtěli potvrzené rezervace na ubytování na všechny noci. Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat auty, tak nedokážeme zcela přesně odhadnout, kde který den budeme nocovat. Rezervujeme tedy "pouze" ty kempy, které jsou v národních parcích, nebo kde je riziko, že bychom se v takovém počtu nemuseli vejít. I tak máme rezervováno 15 nocí z 21. Zbývající ubytování budeme řešit po cestě. Všichni nám musí doručit žádosti o víza, pasy vč. kopie, fotky, mezinárodní řidičáky. To musíme doplnit o potvrzená ubytování, tzn. rezervaci za každé ubytování tisknout 10 x, itinerář cesty 10 x, dál letenky, pojištění atd.

 

Dva členové si víza zařizují coby cizí stání příslušníci jinde
O nesmyslné kolonky, které nechápeme, není v žádostech o víza nouze

Vše máme po kupě, předáváme ten šílený štos dokumentů do agentury. A teď se děj vůle boží. Máme předběžné informace, že by s vyřízení víz neměl být žádný problém a že bychom je určitě měli do měsíce mít. Vzhledem k tomu, že nám zbývají skoro 3 měsíce do odletu, máme ještě rezervu na případné doplnění. Ale to nakonec není potřeba. Neuplyne ani měsíc a pasy i s přidělenými vízy máme zpět. Můžeme jít slavit a řešit méně důležité přípravy. Jako například trička pro celou výpravu či magnety na auta.

Na místě budeme celkem 22 dní a počítáme, že ujedeme min. 8.000 km. Tj. průměrně cca 360 km/den. Jsou dny, které máme bez přejezdu. Naopak jiné dny budou náročnější. Nejhorší bude den před odletem, kde je  naplánovaný přejezd na cca 800 - 900 km z města Maun do Windhoek. Znamená to celý den na cestě.

 

Předpokládaná trasa
Již ověřená půjčovna Bushlore - můžeme jedině doporučit

Rozpočet cesty:

- letenky Praha - Amsterdam - Windhoek a zpět: 18.500 Kč + místenka 1.000 Kč

- víza Namibie: 4.590 Kč vč. poplatku agentuře (z toho 130 EUR multiple vízum)

- pronájem auta: 19.500 Kč

- ubytování: 10.000 Kč

- pojištění: 1.400 Kč

- PHM: 4.000 Kč

- jídlo a voda: 8.500 Kč

- vstupy do národních parků a muzeí: 6.000 Kč

- vyhlídkový let nad deltou Okavanga: 2.200 Kč

- noční safari: 2.000 Kč

- antimalarika + repelenty: 3.000 Kč

- tričko expedice, magnety na auto, vybavení do auta: 1.200 Kč

Někteří "účastníci zájezdu" museli ještě absolvovat potřebná očkování, takže těm se rozpočet navýšil. Protože jsem naočkovaná z poslední cesty, tak mám o starost méně. Ale kdyby někoho zajímalo, proti čemu se nechat očkovat, tak za mě určitě žloutenka, tetanus, břišní tyfus a případně vzteklina. Osobně mám navíc ještě žlutou zimnici a meningokoka. Nepatřím mezi ty jedince, kteří jedou na "přírodní vlně" a nechávají to náhodně. Ovšem tohle rozhodnutí je na každém.

Do odletu zbývá 5 dní a já už nedokážu myslet na nic jiného. Sice je to moje druhá cesta do Afriky, ale i přesto jsem natěšená, jako kdybych nikdy nebyla dál než na Orlíku. Už abychom tam byli :-) ...

Zážitky pro tebe sepsala Nikesss

17. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-01-17T14:33:34+01:00

Nikesss žije v České republice a procestovala 20 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 9 měsíců, napsala pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://www.instagram.com/nikesss/.

14 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Přidávám se s trochou poznámek:

Jsi úžasná, že po jednom výletu do Afriky se tady rozepisuješ jako master. Ale jestliže to jsou znalosti převzaté od zkušenějších a znalých, tak to je potom jiná, ale bylo by fér zmínit zdroj informací a pomoci s Tvými poznatky na přípravy na cestu.

Náklady na cestu do Namibie jsou nějaké přestřelené 100 tisíc za 3 týdny v Namibii je více než s ofiko CK a že tam jezdí hafo cestovek. Už jsem viděla pod jedním Tvým příspěvkem na fejsu, že vám někdo komentoval jak máte extrémně předražené půjčovné za auťák. Takže něco jako, Jak tu bylo řečeno, homemade CK? S Vašimi nulovými znalostmi cílové destinace a schovaný za spolucestovatele docela hustý. S těmi co si nechají zaplatit dovolenou od spolucestovatelů se dost roztrhl pytel.

Odpovědět
před 8 měs
Pavlina Kordikova

Ahoj,loni jsme podobnou cestu absolvovali jen ve dvou,kdybys potrebovala cokoliv vedet,rada odpovim pokud budu vedet.Letos jedeme od 13.2. Jar,Botswana,Zambie,Zimbabwe a Mosambik.

před 9 měs
Nikesss

Děkuju. Hodilo by se mi, jestli si nepamatuješ, kde jsou v NAM veterinární kontroly.

Jé, v Zimbabwe a v Mosambiku jsme byli loni :-). Takže to platí i obráceně, kdybys něco potřebovala :-).

před 9 měs
Avatar uživatele Katka
Katka

Akurat momentalne bezpectnostna situacia v Zimbabwe nie je prave najlepsia. Radsej to este skontrolujte pred cestou tam :)

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele yellow
yellow

Už se moc těším na cestopis! Po Namibii jsem pokukovala při výběru svatební cesty, ovšem manžel se na to moc netvářil. :(

před 9 měs
Nikesss

Děkuju. To je škoda, to by určitě bylo zajímavé. Ale tak nikde není řečeno, že svatební cesta musí být jen jedna ;-).

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele Vladimir Uljanov
Vladimir Uljanov
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 61 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-01-17T17:06:37+01:00)

Mně to připadá jako ti šílenci s Trabanty, je to trochu masochismus založit si homemade CK jen aby byla větší sranda, ale proč ne když nadšení nechybí. I když já raději cestuji komorněji a srandu si užívám s těmi, které na cestě potkám.

Jen mě překvapuje, že i podruhé co tam jedeš vynecháš asi největší atrakci co tam mají - Viktoriiny vodopády.

před 9 měs
Nikesss

Nepíšu jen o větší srandě, ale taky větší bezpečnosti na cestě. Nejednou se nám na poslední cestě stalo, že jsme si netroufli nějakou větší louži projet, protože jsme si nemohli dovolit riskovat, že zapadneme. Při třech autech už to bude jiné. To byl primární důvod, proč jsme se takhle rozhodli.

Je to přesně jak píšeš. Viktorky mi přijdou už jako moc velká atrakce. Radši pojedu na Epupa Falls :-).

Přidat odpověď
před 9 měs
mirjur
 • Právě online
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 483 komentářů
 • Poslat zprávu

Ty ceny jsou za osobu nebo za skupinu? Přijde mi, že některé jsou za osobu, jiné za skupinu... prostá suma uvedeného činí cca 100k - za 12 osob málo, za jednoho mnoho...?

před 9 měs
Nikesss

Ty náklady jsou na osobu :-)

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele Martin
Martin

Doufám, že po návratu napíšeš cestopis o tomhle tripu! Těším se :)

Šťastnou cestu!

před 9 měs
David Eiselt

Přidávám se... hezky jsi mě natěšila :)

před 9 měs
Nikesss

Děkuju, mám to v plánu :-).

před 9 měs
Avatar uživatele LuckyB
LuckyB
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 9 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-01-18T13:36:30+01:00)

taky si rád počtu :)

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 1 minutu
Slavutyč & Kyjev
cizy 2019-10-17T13:21:28+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Víkendová otočka do Kyjeva a Slavutyču – jedného z najmladších ukrajinských miest, ktoré vzniklo po Černobyľskej havárii.

Čtení na 13 minut
Makedonské léto na podzim
Avatar uživatele Vojtěch Jančík
Vojtěch Jančík 2019-10-17T11:02:31+02:00 3 komentáře
Severní Makedonie 2019

Země krásné přírody, zajímavých míst a nyní také levných letenek.

❤️ Oblíbené
Čtení na 12 minut
Guinea aneb Jak se nebát navštívit 11. nejméně navštěvovanou zemi na světě? 🌍
Vojta Adami 2019-10-15T22:08:13+02:00 15 komentářů
Napříč světem 2019

Mnoho mých blízkých mě od této cesty odrazovalo, případně mě psychicky připravovali na nejhorší. Opak byl ale pravdou! Přečtěte si o mé nejúžasnější cestě + mrkněte na mé vlogy na Youtube!

Čtení na 3 minuty
Dominikánská republika na kole
Jaromír Volavý 2019-10-14T22:56:19+02:00 2 komentáře
Dominikánská Republika 2018

Dominikánská republika je na výlet na kole přímo stvořená, můžete tam jezdit i po dálnici.

Další cestopisy