1. Cestopisy
  2. Asie
  3. Katar
  4. First Class s Qatar Airways A380

First Class s Qatar Airways A380

Tentokráte jsme se vydali na cestu s leteckou společnost Qatar Airways, která byla vyhodnocena jako nejlepší na světě.
Cestopis napsal Daniel Valchovník

Každý z nás máme nějaké touhy, přání, sny, které se nám v životě jednou splní nebo naopak. Každý z nás do něčeho investuje více do něčeho méně. Já investuji nejen svoji energii do cestování , poznávání, dobrodružství, netradičních věcí a mých dětských snů. Má radost je o to větší, když se o netradiční zážitky dělím s rodinou a přes 12 let také se svými čtenáři. 

Tentokráte jsme se vydali na cestu s leteckou společnost Qatar Airways, která byla Skytraxem, který se zabývá hodnocením leteckých společností a letišť, vyhodnocena jako nejlepší na světě. Měřítko cestování jsme o kousek posunuli a rozhodli se letět nikoliv business třídou, ale třídou první. Top třídou v letecké dopravě, kterou mohou letecké společnosti vůbec svým zákazníkům nabídnout.

První třídu nemají zdaleka všechny letecké společnosti na světě. Třídy v letadlech jsou na pravidelných letech většinou rozděleny na třídu ekonomickou a třídu business. U větších dopravních letadel typu Boeing 777, 747, Airbus A330, A380 jsou třídy 3 někdy dokonce 4. Záleží vždy na jednotlivých leteckých společnostech. Nejvíce sedadel je ve třídě ekonomické, pak následuje „ekonomická premium“, pokud je zařazena, business třída a jako poslední je třída první. Ta není vždy pravidlem. V první třídě je u A380 všech třinácti světových leteckých společností, které ji nabízejí nejméně 8 sedadel, nejvíce 14. U evropských dopravců má First Class u A380 pouze Lufthansa, Air France a British Airways. U poslední zmíněné společnosti starší  typy letadel Boeing 777 nabízejí ve First Class dokonce 17 míst k sezení. 

U Qatar Airways nás čekala osobní asistence, která s námi šla až k letadlu. Povolenou váhu zavazadel jsme měli stanovenou 65 kg na osobu k odbavení plus zavazadlo do letadla. Váha zavazadla, je prakticky váha další dospělé osoby. S váhou opět záleží do jaké se vydáte destinace. Limity váhy se liší v závislosti na koupeném tarifu, zakoupené knihovací třídě, ale i destinaci do které se vydáte.

Usazujeme se do svého sedadla v první řadě, které můžeme během chvilky uvést do podoby postele a převléknout se do předpřipraveného pyžama s exkluzivní kolekce The White Company London. Dostáváme kosmetiku italské značky Castello Monte Vibiano a malý cestovní kufřík rozdílný pro dámy, tak pány značky Brisc Milano. Hned na začátku a během celého letu je podáváno jedno z velmi kvalitních francouzských šampaňských Krug, k němu dostáváme jako předkrm íránský kaviár Oscietra, který si můžeme dát během letu vícekrát. Večeře či oběd zaměnitelné s restaurací nejvyšších kvalit se podávají v čase, který si určujeme sami a kolikrát chceme. Na výběr máme z 5 druhů červených a 5 druhů bílých vín a dále vína portská. Jedná se o ty nejlepší vína, které letecká společnost vybírá pro ty nejnáročnější zákazníky. K dispozici je nespočet dalších koktejlů jak alkoholických, tak nealkoholických a to ještě velmi těsně před přistáním.

Specialita společnosti je nealkoholické francouzské šampaňské So Jennie Paris. Snad jen poznámka, že v porovnání se společností Emirates je výběr alkoholických nápojů ve First Class  menší. K večeři usedáme společně a sedíme naproti sobě. Qatar Airways jako jedna z mála leteckých společnost nabízí v první třídě pouhých 8 sedadel, zaručuje naprosté soukromí a nikdo jiný se k nám nedostane. Když nás sezení či ležení nebaví, můžeme na bar, který je k dispozici po celou dobu letu v zadní části letadla. Vtipná historka se mi stane na baru, když přítelkyně spí. U letušky si objednávám drink Mimosa, s úsměvem se podívá a řekne, dáte si mne? Nechápu. Pak ukáže na cedulku, kterou má připnutou na svém pracovním saku, kde je napsáno jméno, Mimoza. Smějeme se a já odvětím s humorem, že si dám oboje. Tento i posléze zpáteční let, byl pro nás opravdu jeden z dalších mimořádných zážitků v našem cestování i letecké dopravě. 

Sedadla v rozmístění 1-2-1
Předkrm v podobě íranského kaviáru
A380 bar ve druhém patře v zadní části letadla
Bar v letadle
Možnost přepažení mezi prostředními sedadly
Připraveno ke spánku

Další top, které se nachází v katarském Dohá jsme nemohli logicky minout. Jedná se o největší a údajně nejluxusnější letištní salonek světa.

Skoro každý z nás občas cestuje. At už na dovolenou k moři, za poznáním, rodinou nebo služebně. Někdo rád poznává krásy Evropy, jiného lákají dálky exotiky, další jsou rádi v rodné zemi. Někdo létá rád, druhý letadlo nemusí. Ale určitě mnozí z vás při některé z cest, zažili přestup na letišti s délkou čekání i několik hodin na další spoj. Některým to uteklo rychleji, jiným zatraceně pomalu. Nalétat jsem přes milion kilometrů, navštívil dle mých statistik 133 letišt po celém světě a v součtu strávil čekáním stovky hodin. Měl jsem možnost navštívit pár salonků, kde se dal zpříjemnit čas, ale to co jsme viděli v Kataru, se nedá srovnat s ničím. Jelikož se nejedná o běžnou záležitost, rád bych ve stručnosti napsal pár vět o místě, o kterém mnozí z vás neměli tušení.

Při naši cestě navštěvujeme nejlepší letištní salonek první třídy na světě Al Safwa First Lounge, který dostal ocenění 7*! Mohou jsem pouze cestující společnosti Qatar Airways cestující výhradně touto třídou. Byl otevřen v roce 2014 a prostory, které pro pasažéry nabízí  jsou doslova impozantní. Na nás působil až moc chladně, sterilně a všude úslužný personál v poměru 2 osoby na jednoho pasažéra byl pocitově až nekomfortní. Navíc vše umocňoval fakt, že jsme zde byli prakticky sami. Do budoucna mají obrovské prostory plnit i funkci jakési exkluzivní galerie. Najdete zde prakticky vše od noblesního baru s různými drinky včetně 3 druhů francouzského šampaňského včetně luxusní verze Veuve Clicquot Ponsardin La Grande Dame 2008, dvě restaurace včetně restaurace s mořskými plody. Vše je servírováno formou „a la carte“. Veškerý servis včetně jídla a pití, až na pár výjímek  byl zahrnut v ceně letenky. Součástí salonku je několik moderně vybavených pokojů s TV a vlastní koupelnou při čekání na další spoje. Možno rezervovat dopředu nebo na místě bez garance a v závislosti na obsazenosti. Masáže, pedikura, manikůra, jacuzzi, sprchy, odpočinková místnost, kuřárna, business centrum s tiskárnou vše značky Apple, soukromý duty free shop s parfémy, které v Evropě nekoupíte. Místnosti pro rodiny s dětmi, dětský koutek a také play station místnost. Je zde dokonce i pekárna! Některé lahve whisky v duty free jsme viděli v přepočtu i za milión korun. Zažil jsem ledacos, ale aby mi na pánských toaletách v salonku otevíral pikolík dveře přímo do oné místnosti, pak mi otevřel kohoutek s vodou a podal ručník, tak to bylo moc. Pokud bychom nezažili, tak bychom nevěřili, jaký komfort se cestujícím na letišti v Dohá nabízí. Těším se na další velmi zajímavou cestu, která mne čeká za 3 dny, opět v barvách Qatar Airways. Určitě o ni napíši. Tentokrát bude zase o cestováni po zemi, nikoliv ve vzduchu. 

Kašna v Al Safwa First lounge
Jeden z letištních barů
Směr k restauraci a baru
Hlavní vchod
Odpočinková místnost, kterou lze využít při delších čekáních.
Výtah do salonku.

Zážitky pro tebe sepsal Daniel Valchovník

08. 09. 2019, poslední aktualizace 2019-09-09T05:37:33+02:00

Daniel Valchovník žije v České republice a procestoval 140 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 10 cestopisů . Má své stránky http://camarq.eu.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

8 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Hezke cteni, akorat mi tam trochu chybi nejaky uvod, treba odkud kam jste leteli etc., takhle mi to prijde trochu jak PR clanek o QR, bez te cestovni omacky okolo (muj postreh, neber to prosim jako kritiku, protoze jsem to precetl s chuti).. :)

Nabizi Katarci first i na routech z Prahy (tzn. ze A320 PRG-DOH ma jen C chapu, ale spis jestli kdyz treba chcete nekam dal do Asie, jestli se vubec da standardne bez upgradu koupit Fko) ? Nejak si nezpominam, ze bych ji nekdy videl v rezervacnich systemech, ale mozna to je tim, ze do Asie krome prace litam vyjmecne, zajimaji me spis lety na druhou stranu planety.. :)

Jinak muj bratranek mesic zpatky letel v rozmezi par dnu do Jakarty tam F zpatky C (EK) a rikal, ze nejvetsi rozdil, krome sampanskeho, byl hlavne v kvalite servisu - coz je vzhledem k tomu price tagu opravdu pro specifickou klientelu (nebo obchodaky, co naletaji v C dost mil)..

PS: Nefungujou ti ty stranky, na ktere si daval linku..

před 4 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos
  • Přidal se před 2 lety
  • Napsal 508 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-09-09T11:59:05+02:00)

No mně to přijde i trochu víc jako PR článek. Kazdopadne kdo na to ma, nebo lépe řečeno ten ranec za to je ochotný dat, , jistě neprohloupí. To je jasné.

Jinak dveře do kabinky na WC a ještě přeleštěni sedatka a pouštění vody a podání ručníků jsem zažil v Dubaji na letišti na normálních zachodcich, takže asi tak :-) A letěl jsem za 10 tis ;-)

před 4 měs
Daniel Valchovník

V pohodě, rozumím. Díky za komentář. Nepřemýšlel jsem o tom, že to může být vnímáno jako PR. Chtěl jsem psát hlavně o zážitcích ve vzduchu a na letišti a nepřišlo mi podstatné odkud, kam se letělo. Katarci nenabízejí C na routech z Prahy ani A320, která lítá dopoledne ani na Dreamlineru B787, který letí odpoledne. Pouze economy a business. Jediné, kde mají QR třídu F je na A380, ale těch nemají mnoho v porovnání s Emirates. A380 letá aktuálně do Austrálie – Perth, Sydney a Melbourne. Z Evropy Paříž a Londýn. Asii tuším ve F nemají. Stránky budou opět v provozu od druhé poloviny září.

před 4 měs
David Eiselt

F mají určitě do BKK. Jde spíš o to, že letenku v F z PRG přes DOH nekoupíš nikam... Ale z BUD jí nabízejí.

před 4 měs
Daniel Valchovník

Davide QR do BKK letá již pouze v A330, B777, A350 a B787 a F již nenabízí. A380 tam zrušili.

před 4 měs
David Eiselt

Pravda.

Jinak jsem se konečně mohl začíst :) souhlas, že bez té „cestovatelské omáčky“ kolem, to vypadá jako PR, ale koho to zajímá, že? :D Pěkně jsem si zavzpomínal na svůj let. Díky, skvěle sepsáno! :)

Přidat odpověď
před 4 měs

Jen bych chtěl podotknout, že vážně zmiňované evropské aerolinky nejsou jediné, které mají First class na svých palubach, naopak se jedná pouze o letecké společnosti, které mají ve své flotile A380

před 4 měs
Daniel Valchovník

Máte pravdu, pouze ty, které mají ve flotile A380. Děkuji.

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Daniel Valchovník

📖 Inspirující
Čtení na 10 minut
Od cestování na kole po First Class v letadle
Daniel Valchovník 2019-12-31T16:05:24+01:00 3 komentáře

Pro většinu je tento způsob cestování nedostupný, zbytečný, netouží po něm. Někteří o něm nikdy neslyšeli a nepatří snad ani na cestujlevne. Určitě pár z vás tuto zkušenost má nebo na ní třeba čeká.…

❤️ Oblíbené
Čtení na 8 minut
Na skok do Bahrajnu
Daniel Valchovník 2019-11-26T23:00:46+01:00 1 komentář
Bahrajn 2019

Království, exotika, poprvé a naposledy.. V arabštině „země dvou moří”.Do Bahrajnského království se lze dostat z České republiky letecky několika způsoby. Nejlevnější možnost je koupit si letenku s přestupem v Istanbulu společnosti Pegasus.…

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
Po Kazachstánu a Kyrgyzstánu

Na krátkou návštěvu do střední Asie za přírodními krásami, památkou UNESCO a místní gastronomií. . Kazachstán  🇰🇿Po pohodlném letu s Turkish Airlines přistávám v Kazachstánu, deváté největší zemi světa. Almata, kam jsem přiletěl je největším městem střední Asie. Za minulého režimu bylo po Moskvě a…

❤️ Oblíbené
Čtení na 13 minut
Dovolená v kurdské části Iráku
Daniel Valchovník 2019-09-24T09:21:57+02:00 8 komentářů
Irák 2019

Líbí se mi objevovat svět a poznávat nová místa. Navštěvuji 130 nezávislou zemi světa. . Líbí se mi objevovat svět a poznávat nová místa. Od malička jsem toužil létat do exotických končin světa. Nakonec nezůstalo pouze u snu. Navštěvuji 130 nezávislou zemi světa.  V mládí jsem projel…

Další cestopisy