3. Itálie
  4. Florencie a Pisa - jarní prodloužený víkend

Florencie a Pisa - jarní prodloužený víkend

Florencie a Pisa patří k nejslavnějším městům Itálie. Nabízí významné architektonické památky, romantická zákoutí a výbornou italskou kuchyni – a hlavně tu nej zmrzku!
Cestopis z roku 2018 napsala Jana

Velikonoce jsou ideální příležitost, jak vyrazit na několik dní za poznáním a zároveň ušetřit cenné dny dovolené. Přesně to jsme si říkali, když jsme loni kupovali letenky a plánovali si romantický prodloužený víkend v Pise a Florencii.

Takže romantika se nekonala. Všude bylo milion turistů a jestli ne milion, tak minimálně stovky tisíc. Ono vyrazit si na největší katolický svátek do jedné z nejvíc věřících zemí v Evropě taky není zrovna moudrost. Takže za mě - na Velikonoce nedoporučuju! Ale kdykoliv jindy (co možná nejvíc mimo sezónu) určitě ano. Hlavně proto, že ve Florencii si dáte tu nejlepší zmrzku na světě!

Náměstí zázraků
Náměstí zázraků

Na Velký pátek v podvečer přilétáme do Pisy. Tohle městečko je tak skvěle postavené, že z letiště dojdete pěšky do centra ani ne za půl hoďky. Ubytování máme přímo u hlavního nádraží, takže jen odložíme věci a vyrážíme na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli). Tady si u slavné Šikmé věže užíváme západ slunce. Samozřejmě nemůžou chybět pokusy vyfotit "originální" fotku ála podpírám věž. Bohužel nejsou publikovatelné. :)

Večer cestou domů z ampliónů znějí modlitby a na mostě přes řeku Arno potkáváme obrovské procesí s křížem. Je jasné, že v Itálii jsou Velikonoce opravdu důležitým svátkem.

Druhý den ráno nasedáme na vlak a vyrážíme směrem do Florencie. A tady začíná to pravé peklo. Všude jsou davy turistů a procházka městem se mění v pokus alespoň se prodrat tam, kam chceme.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Největší nával je na slavném mostě Ponte Vecchio. Říká se, že během 2. světové války se sám Hitler zasadil o to, aby most nebyl zbourán. Dále procházíme krátký okruh kolem nejznámějších pamětihodností na Piazza del Duomo, Piazza della Signoria a k Santa Croce.

Je nám jasné, že druhý den bude potřeba trochu lepší plánování, pokud se chceme dostat do některé ze slavných galerií. Florencie totiž ukrývá velkou část světového uměleckého bohatství - zejména ve slavné Galeria degli Uffizi. Navíc zítra je první neděle v měsíci a to je vždy vstup do všech muzeí a galerií zdarma, o to delší fronty ale můžeme očekávat.

Piazza del Duomo
Fronty, kam se podíváš
Piazza del Duomo
Santa Croce

Protože ani jeden z nás není velkým znalcem umění (ale přece když už jsme tu, měli bychom něco vidět), rozhodnutí nakonec padne na Galleria dell´Accademia, kde se nachází slavná socha Davida. V neděli ráno 45 minut před otvíračkou si tedy jdeme stoupnout do fronty. A ukáže se to jako super rozhodnutí. Nejen, že jsme asi 30. v řadě, takže se dostáváme hned s otevřením dovnitř, ale socha je opravdu impozantní dílo. Já, jako umělecký barbar, jsem například vůbec netušila, že je tak obrovská - měří přes 4 metry, váží 6 tun a byla vytesána z jednoho kusu mramoru.

Socha Davida
Socha Davida

Hned dopoledne ještě míříme na vyhlídku Piazzale Michelangelo, odkud je nádherný výhled na celou Florencii a hory v dálce. Odpoledne pak trávíme v zahradách Boboli, které patří k paláci Pitti a jedná se o největší florentský park.

Výhled z Piazzale Michelangelo
Výhled z Piazzale Michelangelo

Při cestování má u mě velký vliv na celkový dojem z daného místa zejména gastronomická stránka. A ta to ve Florencii pozvedla minimálně o dvě hvězdičky výš. Za dva dny jsme vyzkoušeli čtyři nejvyhlášenější zmrzlinárny a můžu vám s klidným svědomím doporučit tu nejstarší gelaterii ve městě - Vivoli. Jejich zmrzlina má neuvěřitelně jemnou strukturu a v puse se úplně rozplývá.

Řeka Arno
Výhled na Florencii je opravdu nádherný
Zahrady Boboli

V pondělí ráno už máme davů dost, a tak vyrážíme vlakem zpátky do Pisy. Odtud pak pokračujeme autobusem do Marina di Pisa, přístavního městečka u Ligurského moře. Sluníčko se činí, a tak si usteleme na pláži a posloucháme šumění vln. Na první dubnový víkend to není špatné. Kdybychom odpoledne neodjížděli s komplet spálenými nosy, byl by to vlastně perfektní výlet. :)

Kompletní průvodce

Kompletního průvodce "Florencie a Pisa – naplánujte si prodloužený víkend v Toskánsku" najdeš na mém blogu: https://mywandertime.com/italie/...ny-vikend/

Najdeš tam tipy na:

• letenky
  • dopravu mezi městy + jízdní řády
  • kde přespat
  • co vidět a navštívit + vstupné/rezervace online
  • kde se najíst a dát si nejlepší zmrzku
  • kompletní rozpočet

Zážitky pro tebe sepsala Jana

24. 02. 2019, poslední aktualizace 2019-02-24T17:25:10+01:00

Jana žije v Německu a procestovala 42 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 5 cestopisů . Má své stránky https://mywandertime.com/.

Další cestopisy, které napsal Jana

Madeira - za evropskou exotikou
Jana 2019-10-25T17:00:20+02:00 6 komentářů
Portugalsko 2019

Rozlehlé banánové plantáže připomínají Jižní Ameriku a zelené útesy si nezadají s Havajskými ostrovy. Na Madeiře jsme strávili měsíc a vrátili se totálně nadšení! Co se dá na ostrově vidět a zažít?

7 nej z roadtripu Portugalskem
Jana 2019-05-18T14:35:29+02:00 2 komentáře
Portugalsko 2018

Co nás za 2 týdny cestování Portugalskem nejvíc nadchlo? Jeho neuvěřitelná rozmanitost - nádherná příroda, živá města, ospalé vesničky, památky, milí lidé, skvělé jídlo a víno, sportovní aktivity...

Kanadské národní parky: jak si naplánovat výlet snů
Jana 2019-03-31T19:56:28+02:00 6 komentářů
Kanada 2018

Národní parky západní Kanady Jasper a Banff patří k těm nejúžasnějším destinacím na světě. Tyrkysová jezera, impozantní vrcholky hor, divoká zvířata ... zaručeně si odnesete zážitky na celý život.

Zimní víkend na Mallorce aneb co stihnout za 2 dny
Jana 2019-02-03T22:01:37+01:00 0 komentářů
Španělsko 2019

Mallorca je proslulá letní destinace, ale i v zimě stojí za návštěvu. My jsme si udělali v lednu víkendový výlet a vrátili se totálně nadšení! Co se dá za 48 hodin na zimní Mallorce vidět?