3. GUADELOUPE

GUADELOUPE

Pláže, pohoda, rum
Cestopis z roku 2019 napsal Petr Soukup

Nebude to vyloženě cestopis. Guadeloupe je celkem známou destinací, tak snad jen několik mých zkušeností. Když se objevila narozeninová akce aerolinky  Level, nebylo co řešit a kupujeme letenky na listopad . Konkrétně na termín 11. - 19.11.

Jako mnohých ostatních se také nás dotkla změna letů, ten zpáteční nám posunuli o den dříve, takže budeme v Karibiku jen sedm nocí. Protože jsme mezitím koupili přískoky na CDG s ČSA, budeme trávit jednu noc v Paříži. Což nakonec nevadí, aspoň si trochu  projdeme další evropskou metropoli.

11. listopadu po půlnoci hážeme bágly do auta  a jedeme do Prahy. Čekají nás dva lety a přesun mezi letišti v Paříži (Le Bus Direct). Vše probíhá podle plánu a večer o půl deváté vystupujeme na letišti v Pointe-à-Pitre.

Máme předem zamluveno půjčení auta u Avis přes Autoeurope za  180 Euro/týden včetně full pojistky. Dostáváme zánovní Nissan Micra s litrovým motorem, což není úplně ideál, jak zjišťujeme později.  Ostrov je dost kopcovitý a třeba k prvnímu ubytování musíme vyjíždět na jedničku s plným plynem, a auto to zvládá s vypětím všech koňů. Doporučuji výkonnější motorizaci.

První bydlení jsme zvolili v západní části na Basse-Terre, v městečku Bouillante.  Krásný, klimatizovaný, plně vybavený apartmán pro čtyři osoby GITE REVE CARAIBES " LA PERLE ". Předností je krásný bazén přímo před terasou a parádní výhled. Majitel Jerome je  velký sympaťák a vítá nás v deset večer se skleničkami Ti´punch.  Neumí anglicky, ale Google překladač vše řeší. A z bazénu můžete klidně koukat na leguány. Za pět nocí platíme 450 Euro, objednáno přes Booking.

bazén
apartmán
kamarád

Co jsme zvládli na Basse-Terre?

Ochutnat Ti´punch  - takže rum, třtinový cukr, limeta. Drink má celkem grády. Láhev Agricole Rumu cca 8 Euro.

Dosud činná sopka La Souffriere - výstup není vyloženě těžký, ale taky to není procházka na Lysou horu. Doporučuji slušné boty a také pláštěnku nebo voděodolnou bundu. Prší a dost fouká, a to skoro vždy. Nezapomeňte vodu a nějakou sváču. Je dobré přijet velmi brzy ráno, parkoviště je dost malé a příjezdová cesta úzká.

výstup na sopku
výhled cestou na sopku
cestou na La Souffriere

Mamelle de Pigeon – výšlap na kopec,cca hodinu. Nepříliš náročný, ale je třeba být opatrný. Stezka je úzká, dost bahnitá a kluzká. Krásný výhled z vrcholu.

výšlap na Mamelle de Pigeon

Pláž Grande Anse - podle mnohých nejhezčí pláž na ostrově a já souhlasím. Dlouhá, málo lidí, u přístupu na ni restaurace a foodtrucky (teplé jídlo i s pitím do 10 Euro). Dobrá možnost si zaplavat, protože kousek od břehu je hluboká voda. Větší vlny a s tím spojená zábava.

Pláž Malendure – známá hlavně přítomností želv a černým pískem. Absolvujeme šnorchlovací výlet za želvami a do rezervace Cousteau na Illet Pigeon. Želvu jsme sice viděli a nějaké rybičky také, ale celkem bída a už bych nejel. Cena za tříhodinový výlet byla 55 Euro a nedoporučuji. Pláž také nic moc. Ale dělají tady nejlepší Bokit, což je místní specialita. Takový plněný langoš s čímkoli. Tady jsme si dali s mletým hovězím a byl špičkový.

Cascade aux Ecrevisses – krátká procházka k vodopádům. Dá se vykoupat

Vieux Fort – nejjižnější cíp ostrova. Krásný maják a zbytky pevnosti. Moc klidná a relaxační lokalita

pláž Grande Anse
Cascade aux Ecrevisses
Vieux Fort

Další bydlení jsme zvolili na Grande-Terre v městečku Saint Francois. Přejezd přes celý ostrov trval asi dvě hodiny v relativně hustém provozu. Bydlíme v luxusním apartmánu, víceméně uprostřed golfového hřiště, LES VILLAS DU  GOLF. Když jsme na místě , voláme správkyni, která přijíždí do deseti minut a rychle předává klíče a pokyny.  Za tři noci (i když zůstáváme jen dvě) platíme 370 Euro. Objednáno přes Booking.

Le Villas du Golf
apartmán
výhled z terasy

Grande-Terre

Pláž Boise Jolan – krásná pláž s bílým pískem a množstvím palem. Trochu více lidí a plytká laguna. Dost místa na parkování a foodtrucky.

Pláž Anse Loquet – krásná pláž bez lidí, kousek za městem St.Francois. Parkování u silnice.Bez možnosti občerstvení.

Pláž Raisins Clairs – hezká městská dlouhá pláž v St.Francois. Dost lidí, dobrá možnost parkování, restaurace, food trucky a sprchy.

Pointe des Chateaux – nejvýchodnější cíp ostrova. Hezká panoramata a možnost dát si výborný kokosový sorbet (to musíte).

St.Francois – hlavně noční procházka jachetním přístavem má své kouzlo.

Boise Jolan
Boise Jolan
Anse Loquet
Pointe des Chateaux
Pointe des Chateaux
přístav St.Francois

Celkem dost stressu jsme si užili při odletu cestou na letiště. I když jsme si dali velkou rezervu,  v Pointe-à-Pitre se dostáváme do šílené dopravní zácpy, ve které se posunujeme krokem několik dlouhých kilometrů a začínáme se smiřovat s prodloužením pobytu. Žádná dopravní nehoda se ale nestala, prostě bývá večer takto hustý provoz, takže na to opravdu pozor. Nakonec se kolona rozjíždí, v rychlosti a bez problému vracíme auto, odbavujeme se, něco sníme a letí to. Tak akorát. Uff.

Dopoledne přistáváme na ORY, bereme Le Bus Direct a frčíme do centra, kde jsme před polednem. Ubytování jsem vybral v centru, cca 10 minut pěšky od Trocadera, kde stojí autobus. Máme hezký apartmán pro čtyři BE YOU LUXURY APART HOTEL  16, což je vlastně byt v činžovním domě. Objednáno přes Booking za cenu 170 Euro. Nebylo to nejlevnější, ale zase bylo všude blízko v docházkové vzdálenosti.

Za odpoledne  a následující dopoledne jsme stihli oběhnout pár památek, po pozdním obědě pak od Eiffelovky odjíždíme opět s Le Bus Direct na CDG.  Večerní spoj ČSA do Prahy neletí na čas, přistáváme se zpožděním dvě hodiny, tím pádem nestíháme Ostravan. Naskakujeme na vlak do Brna  a cestou si domlouváme odvoz z Brna domů. Mimochodem, s ČSA už nikdy, hrozná společnost.

A na tu želvu se můžete kouknout tady :)

Zážitky pro tebe sepsal Petr Soukup

05. 01. 2020, poslední aktualizace 2020-01-05T17:33:23+01:00

Petr Soukup a procestoval 18 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 4 roky, napsal pro tebe 3 cestopisy . Má své stránky https://djp.rajce.idnes.cz/.

Tohle je typicky Karibik, ten rum bych hned mlsala. Myslím že ta akce od Levelu se bude určitě opakovat, tak třeba příště Martinik a dá se použít s přestupem i na další ostrovy...Jamajka, Barbados...

Petr Soukup

O island hoppingu jsem přemýšlel už teď, ale nebylo tolik času. Snad příště...

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Tak CSA = Smartwings, takze zadne prekvapeni ani s tim zpozdenim :) ale hezky jste si to uzili

Petr Soukup

Užili. Jeli jsme na pohodu, nechtěli jsme se honit a vidět všechno.

ČSA no comment - zpoždění, palubní servis a (ne)komunikace, vše špatné. Raději se jim vyhnout.

Vrásky z indické lásky - mise první
Dayin 2020-01-28T22:18:25+01:00 11 komentářů
Indie 2017

S Indií je to jako s análem. Buď to miluješ, nebo nenávidíš. A jak jsem to s Indií měl já? V první misi si to rozdávám s metropolí Dillí..  DillíCíl: Říct čauky mi absolutně neznámé civilizaci a pokusit se zorientovat v labyrintu sociálně - náboženských nonsensů a sensů. Trefit do guest housu a neposrat se hned z prvního street foodu.…

Jordánsko a Izrael v devíti dnech
Deny 2020-01-28T21:00:30+01:00 0 komentářů
Asie 2019

Autem z Ammánu do Jeruzaléma menší oklikou přes Petru a Rudé moře.. Termín 9.-17. 11. 2019 Jordánsko Den první - Ammán Je něco před šestou ráno. Rozespale zívám a mžourám z kuřácké zóny u pražského Terminálu 1 směrem k autobusové zastávce a čekám na tu naší partu.…

Kolumbie – konzervativní itinerář na 2 týdny aktivního cestování
miker90 2020-01-28T20:42:40+01:00 0 komentářů
Kolumbie 2020

Muuucho grande spectacular! Takhle bych asi popsal Kolumbii... . V Kolumbií jsem strávil příjemné tři měsíce života, podařilo se mi trochu cestovat a vidět jistý kus země. Byť Kolumbie je veliká a zažít vše za tak krátkou dobu snad ani nejde. Když jsem přemýšlel…

Autem Jižní Amerikou
Patrik Balcar 2020-01-28T11:07:25+01:00 7 komentářů
Jižní Amerika 2019

Během půl roku jsme projeli Jižní Ameriku křížem krážem autem, které jsme koupili v Kolumbii. V článku popisuji co a jak pro ty, kteří by chtěli podobnou cestu také uskutečnit. V červenci 2019 jsme přiletěli do Medellinu, Kolumbie. Měli jsme přitom plán projet velkou část Jižní Ameriky po zemi, ideálně autem, které si tu pořídíme. Nevěděli jsme ale, jestli to půjde a…