Island - Ring road a západní fjordy

Země gejzíru, sopek, ledovců a vodopádů - ráj pro všechny dobrodruhy!
Cestopis z roku 2018 napsala Nollisek

Sny se mají plnit a naším cestovatelským snem bylo navštívit Island. Když se na jaře začaly objevovat cenově příznivé letenky, mé srdce zajásalo a o dovolené bylo rozhodnuto.

Vybrali jsme si let z Wroclawi s návratem do Prahy, bohužel poslední letadlo, které do Prahy z Keflavíku dorazilo, alespoň prozatím. Už z letadla to byla nádherná podívaná, obrovský ledovec, malé sopečné kopečky, fjordy.... Už z letadla jsme vycházeli natěšení a ani nám nevadilo, že je venku 8 stupňů, zatímco v ČR vládnou tropy.

Pohled z letadla

Pár cestovatelských tipů hned pro začátek. Naše cesta probíhala začátkem června, což mohu jen doporučit. Počasí nám vyšlo, většina cest již byla přístupných, avšak turistická sezóna byla teprve na začátku, což mělo obrovskou výhodu. Několikrát jsme byli přes AirBnB ubytování v guest housu, který jsme měli jen pro sebe a ani u největších taháků nebyly velké davy lidí. Čím víc na sever, potažmo východ pojedete, tím víc budou davy řídnout.

Pokud nevíte, jak cestu naplánovat, nám se osvědčil průvodce od Lonely planet, je sice drahý, ale naleznete tam spoustu informací a tipů pro cestu. Také jsou zde přehledně řazena zajímavá místa podle jednotlivých regionů.

Bez auta se určitě neobejdete. V půjčovně většinou dávají "zákaznickou" kartu k určitému řetězci čerpacích stanic, což doporučuji využít. Je tam nějaká ta sleva na benzín, ale dostanete také slevy na jídlo či kafé úplně gratis. Pečlivě zvažte pojištění auta, většina Ring road je bez problémů sjízdná, ale k některým zajímavým místům vede vedlejší nezpevněná silnice plná prachu, kamení a štěrku. V dešti nic moc.

Na nákupy potravin doporučuji řetězec Bonus, který lze poznat podle růžového prasátka v logu. Cenově je to příznivé, ovšem na islandské poměry. Mají však různé otevírací doby, což lze ověřit na jejich stránkách. Skoro všude se dá platit kartou, takže hotovost u sebe mějte v rozumné míře. Dále jsme navštívili ještě řetězec Netto, který nás také nezruinoval.

Další super vychytávkou jsou stránky https://hotpoticeland.com , což je mapka čerpacích stanic, ale především volně přístupných jezírek s horkými prameny, kde se můžete vykoupat.

Pozor také na vítr, někdy fouká tak silně, že je potřeba při vystupování z auta přidržet dveře, aby je vítr neurval.

Určitě s sebou přibalte opalovací krém, sluníčko pálí i tady. A mějte ho po ruce, i když to ráno nevypadá na azurovou oblohu. Počasí se hodně mění, mraky se drží kolem vrcholků hor, takže často se stává, že jen přejedete kopec a mlha s mraky jsou pryč. Ze stejného důvodu radím i vrstvit oblečení a počítat i s mokrou variantou, takže mít s sebou i něco nepromokavého. A určitě plavky po ruce, všude je spousta možností koupání v přírodních jezírkách, které je až na úplné výjimky zdarma.

S alkoholem je to složitější. V běžném obchodě seženete pivo. Pokud chcete něco tvrdšího, musíte do specializovaných prodejen ( nemáme vyzkoušeno) a také se trochu prohne vaše peněženka. My to vyřešili tak, že jsme v duty free v Keflavíku koupili za celkem solidní cenu láhev a tu popíjeli při dlouhých slunných večerech a plánování zastávek na další den. Duty free na letišti je poměrně velké, takže si asi vybere každý.

Co se týče stravování, tak restaurace na Islandu jsou, ovšem poměrně drahé. Dají se využít bistra, která jsou součástí benzinek, nebo doporučuji v lokalitě, kde se zrovna nacházíte použít Google maps, kde jsou často recenze podniků i s vyfocenou nabídkou včetně cen. Mají vynikající párky v rohlíku a také jsou tam velmi levné Pringles (doporučuji s sebou pro strýčka příhodu, nás jednou spolu s energeťákem zachránili před hladem v kamenité poušti, kterou jsme projížděli asi 3 hodiny a široko daleko nic). V opuštěných končinách se vyplatí plánovat nejen zastávku na tankování, ale i na jídlo, pokud je potřeba.

Vstup na většinu krásných míst je zdarma.

První den jsme zahájili výletem na zatopený kráter sopky Kerid. Nutno ještě zmínit, že jsme na celou dobu měli půjčené auto z půjčovny Budget. Parkoviště je hned u kráteru a byla to jedna z mála věcí na Islandu, kde se platilo vstupné. Pohled do kráteru je magický, modrá voda a až skoro červená půda kolem tvoří krásný kontrast. Dále jsme pokračovali ke Geysíru. Už při příjezdu nás okouzlila všudy stoupající pára z horkých pramenů. Kolem chlouby tohoto místa -  tryskajícího gejzíru Strokkur postává hlouček lidí s nachystanými fotoaparáty, protože pramen tryská v nepravidelných intervalech. Dnešní putování jsme zakončili u vodopádu Gullfoss, který určitě stojí za vidění. Při návštěvě doporučuji nepromokavé oblečení, neboť padající masa vody vytváří krásný deštík.

Kerid
Strokkur
Gullfoss

O Islandu platí, že i cesta je cíl a vyplatí se mít oči otevřené. My na svých cestách objevili několik krásných vodopádů, o kterých v průvodcích nebyla ani zmíňka nebo spoustu míst  s krásnými výhledy po okolí. Určitě doporučuji navštívit vodopád Skogafoss - pokud vám vyjde slunečné počasí, můžete zažít píseň Somewhere over the rainbow na vlastní kůži. Zde doporučuji vytáhnout pláštěnku, protože padající  masu vody si  lépe vychutnáte s ní. Černá pláž Reynisfjara a skály trčící z vody působí magicky.

Gluggafoss
Skogafoss
Skogafoss
Údolí Fjadrárgljúfur
Reynisfjara

Další den jsme pochopili, proč se Islandu říká země ohně a ledu. Čekala na nás Glacier lagoon s tyrkysově modrýma ledovcema a pár kroků od této krásy Diamond beach, na níž se nachází kry vyplavené při přílivu, které připomínají diamanty. Tohle místo určitě nevynechávejte! A když budete mít štěstí, třeba potkáte i tuleně a zjistíte, proč jsou některé kry špinavé a jiné ne.

Glacier lagoon
Diamond beach
Z cesty

Další místo, které určitě mohu doporučit je Hverir. Pokud jste měli sen projít se po Měsíci, tak tady se k tomu minimálně přiblížíte. Plno kráterů s probublavajícím bahnem a výpary síry.  Poté jsme využili místní lázně u Mývatn, kterým se přezdívá  Blue lagoon severu. I zde se nachází modrá voda a polopřírodní bazén s příjemnými cca 37°C a vaše peněženka nebudete tolik krvácet, protože vstupné není tak vysoké (ale rozhodně to není za pusu). Jezero Mývatn jsme bohužel jen rychle projeli, protože kdykoliv jsme vystoupili z auta, pustilo se do nás hejno much. Také měl své výhody fakt, že sluníčko sice zapadlo, ale celou dobu bylo světlo. Nic tak nebrání objevování Islandu i v nočních hodinách.

Hverir
Mývatn
Cca 23:30 h

Na severu jsme navštívili město Akureyri. Město je dostatečně velké, takže ideální pro doplnění zásob. Jen pozor na parkování, na hodně místech je první hodina zdarma, ovšem v půjčovně nám nepřibalili parkovací hodiny, takže jsme pokutě unikli jen o fous (alespoň doufáme). Doporučuji se na serveru zastavit ještě u Hvitsekur, skály trčící z moře. My dorazili při odlivu, takže jsme si místo mohli prohlédnout pěkně z blízka. Jen pozor, dolů vede poněkud strmá cesta. A pak už byl čas přesunout se na západní fjordy.

Výhled na Akureyri
Hvitsekur

Hned na začátku je potřeba říct, že cesta přes západní fjordy je především o výhledech. Odměnou vám však bude krásná příroda, ticho a klid, protože sem většina turistů nejezdí. Cesta je ovšem zdlouhavá, fjordy se musí objet, protože tu nejsou žádné mosty ani transfery lodí. Zase vám ale budou dělat společnost ovečky. V červnu měli zrovna mladé, takže o zábavu postaráno. Pozor tedy na cestách, většinou mají mláďata dvě, takže pokud uvidíte osamělé mládě,tak zbystřete a předpokládejte, že se bude chtít dostat za maminkou, která je často na druhé straně silnice. Doporučuji netroubit, pouze se pomalu přiblížit a většinou odejdou sami.

Zde bych doporučila koupání v Drangsnes. Horká voda a výhled na moře je ideální kombinace. Nás trochu zklamala Rauðasandur beach, ale možná proto, že předtím hodně pršelo a foukal vítr. Navíc jsme dorazili v době odlivu, takže jsme museli jít cca kilometr pěšky mokrým pískem, který nebyl úplně růžový. Ale výhled na hučící Atlantik za to stál. Naopak doporučuji stavit se na Ptačí skálu v Látrabjarg a pozorovat roztomilé papuchálky.

Fjordy
Papuchálek
Drangsnes

Poté jsme se ještě s pár zastávkami na vybraných místech začali přibližovat k Reykjavíku. Cestou jsme udělali zastávku v národním parku Þingvellir. Zde můžete vidět vodopád, nejstarší parlament na světě, kostel s domečky, které sloužily jako letní sídlo premiéra a hlavně se zde střetávají litosférické desky, takže můžete stát jednou nohou v Evropě a druhou v Americe.

Reyjkavik je menší město s krásným historickým centrem. Profláknutý je kostel, plastika Sluneční jezdec a opera Harpa. My se ještě vydali na výlet lodí sledovat velryby. Měli jsme štěstí a viděli plejtváky a delfíny. Kousek od Reykjavíku leží Reykjadalur, řeka, kde se slívá horký pramen se studeným a v určitém místě je ideální teplota na koupání. Cesta k tomuto pramenu je cca 4 km kopcovitým terénem, takže relax v horké vodě je zasloužený.

A pomalu se blížil konec našeho výletu. Míst jsme navštívili samozřejmě víc, ale to by asi nikoho už nebavilo číst :-). Každopádně klidně se ptejte, ráda na otázky odpovím.

Sluneční jezdec
Přístav
Vodopády
Koupání v Hoffell
I takhle občas vypadalo naše auto

Zážitky pro tebe sepsala Nollisek

02. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-03T15:03:38+01:00

Nollisek a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 měsíc, napsala pro tebe 1 cestopis . Má své stránky http://www.instagram.com/nollisek.

Okolo jazera Erie
Pavol Švantner Severní Amerika

Keďže v týchto častiach USA a Kanady som bol iba rok dozadu, zvažujem, že tentokrát by som výlet poňal trochu dobrodružnejšie.

Izrael a jordánská Petra

Cesta po Izraeli spojená s výletem do Petry.

Za hokejom do Toronta

Tento cestopis som bol rozhodnutý nenapísať. Hovoril som si, že nikoho už predsa nebude zaujímať, ako sa po druhý krát trepem do Kanady a ešte aj na ten istý hokejový šampionát. Ale nakoniec vidíte :)

Výlet loďou po Stredomorí

Plavba luxusnou loďou po Stredozemnom mori a návšteva jeho prístavných miest

1 komentář

David

Úžasné! Nádherné fotky a jasná inspirace!

Island je sen a č. 1 na mém WishListu, tak díky (o,o)