Jak se může vše posrat aneb když už vám podruhé uletí letadlo

Do Egypta přes Izrael

Cestopis z roku 2023 napsala Šárka Skrbková

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsala Šárka Skrbková
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-04-11T08:53:28+02:00

Šárka Skrbková procestovala 56 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 16 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

28 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele jang _1
jang _1
před 3 měs

Letěl jsem možná stejným letem do Šarmu (24.02). U gatu jsem stál u stolu jak jsou tam zásuvky, a nabíjel si notebook. Každých pár minut jsem koukal na frontu, a pořád se zdálo, že není žádný pohyb.

Nakonec jsem ale nevydržel a šel se podívat blíž, a pak bylo jasno že většína lidi kterou jsem viděl zřejmě čekaly na jiný let, a do Šarmu už ve frontě bylo jen pár lidi. Ups! Určitě mi moc nechybělo abych to taky zmeškal, po mě nastup už uzavřeli.

 

BTW z hranic Izraele jezdí do Dahabu a Šarmu autobus tak za cca 150kč.

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

my to měli 10.února, ale popis situace je úplně stejný. Taky ta většina lidí, co tam seděla a nebyl žádný pohyb, tak čekala na jiný let .. a my teda neměli tu kliku, že jsme se prostě nezvedli a nešli se podívat blíž ... ale tak očividně se to fakt děje. 

O autobusu jsme věděli, ale prý jede 1 až 2 spoje za den, a my zase nechtěli strávit půl dne čekáním, takže jsme radši obětovali ty prachy s tím, že tam budeme rychleji. 

Avatar uživatele
mirjur
před 3 měs

Co to je, prosím, za autobus? Nějaká pravidelná linka? Víte nějaké podrobnosti, časy...? Díky.

Avatar uživatele jang _1
jang _1
před 3 měs

East Delta ma zastávku tady: https://goo.gl/maps/UveEvCFcqpiiePMGA

Ale na stránkách se nedá najít rozvrh tak nevím jestli linka ještě funguje. Z Nuweiby rozhodně ale jedí Go Bus a Blue Bus https://go-bus.com/?lang=en

Avatar uživatele
mirjur
před 3 měs

Google píše, že East Delta je trvale uzavřeno. Nuweiba už je od hranic kus cesty, ale dalo by se tam dojet taxíkem. Určitě zajímavá možnost, pokud by byla levná letenka do Eilatu. Anebo zůstat v Tabě...

Piratice
před 3 měs

Po přečtení příspěvků mi připadá, ze doba směřuje k tomu ( myslím konkretne v letecké přepravě) jak se přizpůsobit tomu, když něco nefunguje jak má. Časem se z náhod stane pravidlo a kdo to nepřekousne skončí na “Mácháči”.

Mne se to tedy nelibi jak Wizz testuje kam až muže zajít. Připadá místo jako parafráze na staré známé “ ptejte se nás na co chcete a my vám na co chceme odpovime” :-) a Wizz to prepracovává “ chcete s nami někdy někam letět? Ok, poletite s nami kam a kdy chceme”. Anebo nás zasponzorujete.

Jasne, příspěvek není o Wizz ale zase potvrzuje moje přesvědčeni ze mladí, používající cizi jazyky a moderní technologie tyhle prekerky na letišti umí zvládnout lépe než staré vesty, navíc třeba i něco vytěžit a brát tyhle nefunkční věci s nadhledem.

Ovšem to neznamená, ze všichni kdož si koupí letenku na takové jednání mají “pajšl” a že by věci neměly fungovat, pokud jsou stanovena nějaká pravidla.

Diky autorce za pěkný příběh a do budoucích let přeji aby při nějakém sprintu ke gate nevyklopili potomka z kočárku 🤣👍

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

děkuji, než budu mít lítání zase "na háku" asi chvíli potrvá, teď budu ten nervózní turista, co bude všude chtít být 3 hodiny předem a nééé 45 minut stačí :D A možná je to právě tím, jak člověk lítá často, tak otupí a už to moc neřeší a pak "dělá chyby", myslím, že ty lidi z vesnice, co neumí anglicky budou víc pozorní a spíše naopak se jim něco takového nestane. A  když jo, tak je vidět že se to dá taky zvládnout. Vždy to stojí maximálně peníze :D ... cestování s dětmi .. za to mají můj obdiv všichni kdo to zvládají, zatím si užívám té rozmazlenosti, že mám na starosti jen sebe, ale třeba se tam taky někdy dopracuji :D 

Avatar uživatele floodland
floodland
před 3 měs

Tak já mám nalítáno zhruba na Měsíc a zpět a jestli mám z něčeho strach, tak jsou to vždy přískoky na poslední chvíli před cestou zpět. Takže tak, jako mi nevadí někam přiletět a hned řídit několik hodin v kuse, tak před cestou zpět už upřednostňuji jistotu a volím přenocování blízko letiště. To nervování se z toho, jestli na dálnici nebude kolona a já tam zůstanu viset dvě hodiny a uletí mi kvůli tomu letadlo, mi za to nestojí. 

Piratice
před 3 měs

Pokud člověk není opice a umí se poučit z chyb ( nejlevnéji i cizích) tak je to v pořádku. Jenže když už přestává stačit fantazie - co se může ještě potrousit? To je děs. Já nemivam ve šrajtofli penízky na další letenku. Jedna z mých nočních můr je, ze nerozumim hlášení na letištích. Takže můžou hlásit 3 x - neporozumim.

Proto se spoleham co je psáno, to je dáno. Ovšem takhle.....

Byvam na letištích tak vystresovana, že bez “machulí” nevyplnim ty jejich formuláře které kolikrát požadují. 

Timto se omlouvám všem čtoucím letuškám😬 už ví proč v letadle zuřím.👎

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 3 měs

Škoda, že v hodnocení cestopisu není možnost zvolit "Tohle zažít nechci" :-)

Při našem prvním životním letu do Izraele resp. při návratu jsme taky málem neletěli, aneb 1. první let vidláků z vesnice.

Proto se už ničemu nedivím, člověk se přepne do módu dovolená, ztratí koncentraci, ... a je to dřív než na nové boty.

1. Přijde mi dost povrchní říkat, že jste "letos stihli navštívit Izrael", když to byla jen nezbytné nutná zastávka, ale v kontextu vyší výpravy konečně hrál významnou úlohu, takže to beru :-)

2. O kolik vás to tedy v přímých nákladech vyšlo dráž? Kam byste doletěli původním spojem? Nějak si to nedokážu sesumarizovat, protože u původního máte jen letenky, vlak a pobyt, ale u realizovaného máte i taxi na místo, ...

3. koukám na mapu a zaujala mě celá ta zóna národního parku a kopce v okolí. Nemáte nějké postřehy, jestli jsou tam turistické tripy, něco dál zajímavého ... u moře nám stačí jedno odpoledne a potom raději turistiku.

4. Jaká byla teplota vč. moře?

Jinak to u nás máme obráceně, manželka je tím, kdo neztrácí hlavu a je vždy pozitivní.

Váš přítel je frajer. Náš malej (21) let taky už 18 s kamarádama cestuje po Evropě a na otázku, kdy přiletíš je vždycky stejná odpověď - To budeme řešit až na letišti :-) . Teď je zrovna v Portu.

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

Děkuji, k bodům - 1) z Izraele jsme viděli letiště, část města, moře a cestu k hranicím, rozhodně bych to nebrala jako seriózní návštěvu, šlo spíše jen o ten přestup, ale zase obrázek jak to tam vypadá, a kolik co tam stojí jsme si udělali. 2) Navíc jsme zaplatili 130 EUR za letenky do Izraele, 100 EUR taxi a asi 800 Kč noc v Eilatu, plus pár drobných za autobus. 3) zrovna tady bych řekla, že je to to klasické místo - buď turista a válej se u moře a ne že si tu budeš courat s batůžkem, město hlídali vojáci se samopaly, kontrola před vstupem do města, dokonce část cesty jsme měli ozbrojený doprovod. Takže - asi se to na vlastní pěst dá, ale zrovna tady bych to asi nedoporučovala (je to písek a odpadky, ale zase tam nikdo není, takže by byl na hiky klid). 4) teplota moře - prvotní byl šok - brrr, to je ledové (ale já jsem zmrzlina), ale kdyz se člověk hýbe - plave, tak na pohodu, zima nebyla a člověk tam klidně 40 minut strávil ani nemrknul..... a jo, Marcel se tady zachoval úžasně, neřešil čas ani peníze, prostě řekl, že to nějak zvládneme. Nebýt to podruhé za krátkou dobu, asi bych to řešila lépe .. ale tady jsem fakt jen seděla a nechápala, jak se mi to mohlo stát :D 

Avatar uživatele jang _1
jang _1
před 3 měs

3)

Dá se tam jet třeba do svaté Kateřiny organizovaným výletem nebo taxikem/autobusem a vylézt tam na horu https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl...e%C5%99iny

nebo do různych kanonu, modré díry a tak. Někde je vstupní poplatek. Výlety do pouště s přespánim v kempu u beduínu (nevím jak tady ale v Jordánsku naprosto super)

Samozřejmě různe vodní sporty, čtyřkolky, velbloudi a tak. Hlavně jsem tam byl pro potápěni.

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 3 měs

Díky moc slečno Šárko za odpověď a pane jang_1 za nástřel. To je přesně náš vkus a hora Sinaj a okolí - "biblické příběhy" nás lákají víc než pobřeží, ale i to by bylo skvělé. Tak snad někdy :-)

Avatar uživatele milka _2
milka _2
před 3 měs

Ahoj. Tohle asi bude libůstka Wizz. V Larnace předminulý týden náš let už snad víc jak hodinu před plánovaným odletem boardovali, ale na cedulích nebyl uveden gate. Naštěstí je letiště malé, takže se dobře našel, ale i tak nás tam poletovalo s divným výrazem i pocitem, co to sakrá má znamenat. A ani na webu letiště Larnaky číslo gatu neoznačeno, jen boarding. Takže tě naprosto chápu.

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

páni, děkuji. Já fakt měla pocit, že tohle se stát nemůže a že jsem pako. Očividně se tyhle boty dějí častěji a je třeba fakt být opatrná, i když člověk lítá xx do roka, tohle nečeká a může ho to pěkné vypéct ...

Avatar uživatele
Jaroslav Flídr
před 3 měs

Toto ale nebude chyba Wizzu ale letiska.

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

však já vím, na 99% je to moje chyba. A svoji "hloupost" nepopírám :D Jsem jen ráda, že nejsem jediné pako, že se něco podobného stalo i někomu jinému. Já si donedávna říkala, že se to děje jen ve filmech :D :D Ale stačilo by, aby byl last call a tomuhle bych se vyhnula. Do teď jsem ani nevěděla, že last call není povinnost, a že letadlo klidně odletí i bez této poslední výzvy. No chybami se člověk učí, že :D 

Michal Zhor
před 3 měs

Znám kluky, kteří s oblibou čekali na last call. A vždy šli prý až na třetí (já když s nimi letěl, tak jsem šel na druhé zavolání). No a jednoho dne je již nenechali nastoupit :-), tož přehodnotili tuto "srandu". Chyby člověka vyučí :-)

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

Tak to chápu, to pak změní priority, když je to jednou takhle vytrestá :D 

Avatar uživatele
martinēz
před 3 měs

A byl vam umoznen odlet z Egypta na puvodni letenku? Byli jste pro Wizz no-show passengers, jelikoz jste neodleteli prvni segment 🤔

... ale mozna Madari to maji jinak 😉

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

Tohoto jsem se bála. většinou to je, když nenastoupíš na první spoj, neplatí ani ten druhý ... ale ani tenkrát z Istanbulu ani teď z Egypta to naštěstí neplatilo, druhá zpáteční letenka fungovala bez problémů. 

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 měs

Takto to snad funguje u všech nízkonákladovek (tj. že nenastoupení na předchozí spoj nevadí),

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 3 měs

Taky si myslím, že to Wiser má jako dvě samostatný letenky, i když třeba koupené najednou. 

Avatar uživatele Ala
Ala
před 3 měs

wizz to tak ma, clovek muze vynechat cestu tam a pak normalne letet zpatky, osobne vyzkouseno na zacatku unora, kdyz jsem si cestu tam zorganizovala jinak

Jakub Langer
před 3 měs

Tentokrát tedy žádný delay report (nebo cancellation report), nýbrž přímo missed-out-report! Jak jej tak čtu, tak je mi záhadou, jak se to vůbec mohlo přihodit. Nenastoupili jste včas pouze vy nebo i další cestující? 

Nebyl to asi tento případ, ale někdy se na letištích mění čísla odletových bran, tak je kromě displejů vhodné sledovat paralelně i odlety na webu daného letiště.

Jistě to pak bylo celkem vzrušující a operativní, a rázem z 3,5 denního Šharmu byl půldenní Eilat a dvoudenní východní Sinaj. Škoda, že ani v původním plánu nebylo zakomponováno více dní (Taba, Nuweiba, Dahab, St.-Catherine-Monastery, Mount Sinai). Tenkrát jste jeli jen okolo. Inu i cesta je cíl ....

Avatar uživatele floodland
floodland
před 3 měs

Na informace na tabulích opravdu pozor. Už se mi staly i případy, že byl delay 30 minut a pak to najednou letělo načas. A změny brány jsou poměrně časté. Naštěstí to většinou hlásí, ale taky jsem se jednou nebo dvakrát nechal vyvolávat, protože jsem změnu taky nezaregistroval.

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před 3 měs

Inu, zabte mě, ale já fakt netuším jak se to mohlo stát ... možná už jsem to vše měla tak na háku, že nedávám pozor .. možná letělo jen 8 lidí .. nemám tušení, seděla tam, čuměla na gate a letadlo mi frnklo :D :D  Ale přesně jak píšeš, Kubo, i cesta je cíl, trochu jsme to upravili, a viděli zase jiné místa a i tak to bylo fajn :D 

no kdyby nás vyvolávali, tak se to nestane, měli jsme to tam 30 sekund chůze, ale my si prostě žádného "nástupu" nevšimli a to jsme koukali přímo na to ... do teď je mi to záhadou, ale stane se ... příště budu opatrnější :D 

MIGUELAS
před 3 měs

Tak zrovna nechat si uletět letadlo ve Vídni, kde non Schengen je kruhová hala s pár prsty.... Ale stát se může všechno. Za tu improvizaci 👍

Kdysi se mi něco podobného stalo v Oslo, byl jsem unavený po příletu z US a další den dopoledne jsem měl let Norwegian do Krakova. V duty free jsem si koupil půl litru ginu, což tam bylo nejlevnější pití. Není to o toleranci alkoholu, normálně zvládnu bez úhony daleko víc. Ráno jsem se vzbudil akorát kolem 10,  když letadlo mělo odlétat, naštěstí mělo skoro hodinu zpoždění takže vše dopadlo.