Jaro v New Yorku

Skoro každý člověk, který přijede poprvé do New Yorku si připadne, jako vesničan. Za týden ho město pohltí svým životem, že má pocit, že tam patří.
Cestopis z roku 2019 napsal Jaromír Volavý

Vše rozhodla cena letenky současně s akční nabídkou Svijanského mázu v Albertu. Někdy se to prostě sejde a není možnost úniku. Nebudu se tu chlubit cenou toho výletu, nikdo by mi stejně nevěřil. Odlétal jsem 19. března ráno v 7 h z Vídně s přestupem v Amsterodamu. Byl to fofr, jelikož jsme letěli s časem. Přistání v NY ještě v ten den v 14,15. Pasové formality na letišti proběhly k mému údivu bleskově a než jsem se nadál, otevřely se mi brány nového světa. Na zádech příruční zavazadlo a New York přede mnou. Jediné, co jsem měl dopředu zajištěno, bylo ubytování na 9 nocí přes Air B&B asi 40 km od centra. Sto dolarů v kapse a jdu si splnit americkej sen. První logistický kroky byly trochu nejisté, ale na ubytování jsem se dostal ještě za světla. Druhý den, trochu poučen panem domácím o pohybu ve městě jsem po zakoupení týdenní pernamentky na MHD začal vstřebávat logiku dopravního systému. V podstatě je to velice jednoduchý. Vlaky metra jezdí dolů městem a horem městem. Podle toho volíte nástupiště. Linky jsou označeny písmeny abecedy a na takto označený vlak si na tom nástupišti počkáte. Linka může být ještě označena Expres, nebo local. Expres nezastavuje ve všech stanicích po trati. Za dva dny jezdíte New Yorským metrem stejně, jako domácí a dostanete se s ním v New Yorku úplně všude. Pokud ne, tak pernamentka platí ještě na městské autobusy. Cena týdenní pernamentky je 32$ a koupíte ji ve stanici metra. Jako bonus máte trajekt na Staten Island, který je pro všechny zdarma. Jak už máte zvládnutou logistiku, můžete se pustit do detailního průzkumu města, jako kybernetická myš. Užijete si mnoho zábavy a plno zážitků takřka zadarmo. Devět dnů uteklo, jak voda a stále bylo kam jít. Určitě se tam ještě někdy vrátím.

Grand Central Terminal, hlavní dopravní uzel NY
Produkce v metru
Mrakodrapy
Central park
Rezervoar v Central parku
pouliční plastiky

V NY se opravdu nikdy nenudíte. Je to město, které žije a nikdy nespí. Je to město, kde vás to baví.

Zážitky pro tebe sepsal Jaromír Volavý

27. 04. 2019, poslední aktualizace 2019-05-02T20:54:37+02:00

Jaromír Volavý a procestoval 47 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 4 měsíce, napsal pro tebe 8 cestopisů .

Jen mala technická. Není to Long Beach, ale Coney Island Beach.

Jaromír Volavý

Ano je to tak, ale dlouhá je stejně.

He he, úplně stejnou fotku, jak máš tu kapelu v metru, jsem pořídil vloni v květnu se statnou zpívající černoškou a jejím doprovodem, ale nelíbilo se jí to, dělala na mě ty ty ty. A koukám, že ten červený transparent na zdi za nimi je tam pořád... Na Times Square to bylo, že jo?

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Moc hezky fotky, akorat ten cestopis mi prijde ze si ho rozepsal a pak te to prestalo bavit, tak si to zakoncil v 1/3.. :)

Na fotky jsem se podival kazdopadne rad.. :)

Jaromír Volavý

Pojal jsem to, jako návod, jak se seznámit za týden s NY. Je však pravdou, že pokud bych to pojal, jako detailní cestopis, tak to bude hodně dlouhý počtení.:) Nejdelší část bych asi věnoval příběhu staré bábušky se kterou jsem se hodinu procházel na promenádě Long Beach a ta mi pověděla celý příběh svého života po havárii v Černobylu.

Moc pěkné připomenutí tohoto báječného místa. Ty schody v oblacích jsou někde poblíž na high line? Já na ně nenarazil, škoda snad příště.

Proky

jj, je to na samém začátku High Line v Hudson Yards. Je to nová atrakce jménem Vessel a otevřela se v půlce března. https://en.wikipedia.org/wiki/Vessel_(structure)

Jaromír Volavý

Je to nádhera a navíc vstup zdarma.:)

Díky za info, tak to jsem vidět nemohl, byl jsem tam v květnu 2018 a bylo to tam na začátku ještě rozestavěné, tak příště:)

Další cestopisy, které napsal Jaromír Volavý

Viva Cuba
Jaromír Volavý 2019-05-23T12:58:41+02:00 0 komentářů

Alespoň jednou v roce by se měl nechat unést člověk v režimu all inclusive

Norsko z Katowic
Jaromír Volavý 2019-05-21T23:43:07+02:00 6 komentářů

Zpáteční letenka za 650,- Kč do Norského Stavangeru nakopne vaše cestovatelské tužby

Malta na kole
Jaromír Volavý 2019-05-21T15:43:01+02:00 0 komentářů

Cyklovýlet na Maltu je dobrá volba pro lidi, co se ještě spoléhají na sebe.

Kdo tu ještě nebyl na Bali?
Jaromír Volavý 2019-05-18T23:16:15+02:00 5 komentářů

Chcete být trochu orginální? Objeďte si Bali na kole.