Kanadské národní parky: jak si naplánovat výlet snů

Národní parky západní Kanady Jasper a Banff patří k těm nejúžasnějším destinacím na světě. Tyrkysová jezera, impozantní vrcholky hor, divoká zvířata ... zaručeně si odnesete zážitky na celý život.
Cestopis z roku 2018 napsala Jana

Kanadské národní parky jsem navštívila už několikrát, protože moje sestra žije v Kanadě už řadu let. Přesto patří k top destinacím na mém cestovatelském seznamu a vždy se tam ráda vracím. Tak nádhernou přírodu nikde jinde na světě nenajdete a ručím vám za to, že si odtud odvezete zážitky na celý život.

Plánování cesty

Při plánování cesty do Kanady budete pravděpodobně bojovat s napjatým rozpočtem. Ideální je vyhradit si na návštěvu alespoň dva týdny, a tak budete nejspíš hledat každou skulinku k ušetření.

Velkou položku tvoří letenky. Nejbližší letiště jsou Calgary, případně Edmonton a může se vyplatit i Vancouver. Letenky do těchto měst se zpravidla v letní sezóně pohybují od 20 tisíc výš. Z toho důvodu je fajn, vyzkoušet hledat varianty odletů z různých měst napříč Evropou a pokud se vyskytne nějaká akce, dlouho se nerozmýšlet. Zrovna nedávno byly letenky z Curychu do Edmontonu za 8 tisíc a to pak není čas se rozpakovat. :)

Národní parky se rozkládají na rozlehlém území několika stovek kilometrů, a tak je nejefektivnějším způsobem dopravy auto. Bohužel veřejná doprava funguje jenom mezi městy Jasper a Banff a to je pro objevování krás parku velmi nedostatečné.

Plánování se vyplatí rovněž u ubytování. Nejlepší je zarezervovat ho s velkým předstihem, protože ceny se v hlavní sezóně šplhají opravdu vysoko. I za pouhou postel v hostelu zaplatíte 50 CAD. Low cost variantou je kempování, pozor však na to, že některé kempy je potřeba zarezervovat předem.

Na svém blogu podrobně popisuji, jak si cestu do kanadských parků naplánovat, na co se připravit a kolik to bude celé stát: https://mywandertime.com/kanada/...r-a-banff/

V komplexním průvodci odpovídám na tyto otázky:

• Kdy vyrazit?
  • Kolik dní si vyhradit?
  • Jak vyřešit dopravu?
  • Platí se vstupné?
  • Kde se ubytovat?
  • Co si zabalit?
  • Kde se nejlevněji najíst?
  • Kolik to bude stát?
  • + Jak se připravit na setkání s medvědem?

Co vidět a zažít v kanadských národních parcích

V Jasper a Banff jsou desítky míst, která stojí za návštěvu. Nicméně ne vždy má člověk tolik času, aby stihnul prochodit vše, co by si přál. Výhodou však je, že většina hlavních trháků v parcích se nachází maximálně několik desítek minut chůze od parkoviště, takže toho můžete i za pár dnů stihnout opravdu hodně.

U mě absolutně vedou dvě místa, která vám opravdu vezmou dech - Lake Moraine a Peyto Lake.

Bohužel u Lake Moraine se nachází jen malinké parkoviště. Kvůli tomu bývá silnice k jezeru celý den uzavřená, a proto si návštěvu tohoto místa musíte dobře naplánovat.

Vyhlídka nad Peyto Lake je naopak velmi dobře přístupná, ale z toho důvodu tu počítejte s davy turistů. Proto si návštěvu naplánujte na ráno, ať se můžete nádherným výhledem pokochat v klidu.

Až budete mít turistů plné zuby, vyrazte do ne tolik známých parků Kootenay a Yoho. Zejména jezero Emerald nebo vodopády Takakkaw Falls stojí za návštěvu.

V rozpočtu si nezapomeňte udělat hromádku na aktivity, které prostě musíte vyzkoušet. Ať už je to wildlife watching, plavba kánoí, koupání v horkých pramenech nebo rafting, všechno ve vás zanechá zážitek na celý život. Opravdu této investice nebudete litovat. :)

Ve druhé části svého průvodce po kanadských parcích: https://mywandertime.com/kanada/...t-a-zazit/ popisuji, která místa stojí za návštěvu. Najdete tam také 5denní itinerář, pokud jste na tom s časem opravdu bídně, ale navíc rozšíření pro ty, kteří ho mají naopak víc. Přidala jsem také doporučení na aktivity, které jsem vyzkoušela (včetně cen) a tipy na místa, kde zaručeně potkáte divoká zvířata.

Chystáte se do kanadských národních parků? Jestli chcete vyrazit letos v létě, je nejvyšší čas začít s plánováním! Doufám, že vám moje tipy pomůžou a zažijete nezapomenutelnou cestu snů. :)

Zážitky pro tebe sepsala Jana

31. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-03-31T20:01:33+02:00

Jana žije v Německu a procestovala 42 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 11 měsíců, napsala pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://mywandertime.com/.

Miroslav Váša

Báječně napsané, děkuji za tip, kam vyrazit. V červenci se tam chystáme taky, těším se, jen mám trochu obavy ze zástupů turistů, bohužel jindy než v turistické špičce letět nemůžeme

Jana

Díky moc :) turistů bude asi plno, na druhou stranu zas to nejsou Benátky :) a když si přivstanete, tak i ty nejznámější místa jsou vlastně poloprázdná :) moc si to užijte!

Avatar uživatele Brim
Brim

Ďakujem za cestopis a super blog 😀, hlavne za rady na návštevu menej turistických miest!

V auguste sa tam chystáme a niektoré tipy určite využijeme 👍

Jana

díky :) určitě se vám bude líbit, ta příroda je vážně neuvěřitelně nádherná :) moc si to užijte!

Avatar uživatele Brim
Brim
  • (upraveno 2019-08-12T02:07:53+02:00)

Ahoj Jani, práve sme v NP Jasper😊!

Ešte raz ďakujem!

Oprav si prosím na blogu informáciu o povolení na Mount Edith Cavell : už totiž nie je potrebné ho mať, cesta je otvorená 😀.. Naozaj krásne miesto a už aj ľahko dostupné 👍

Plus aktuálna informácia o prístupe k Peyto Lake : o týždeň ho uzavrú kvôli oprave cesty a parkoviska, tak pozor na to

Jana

paráda, díky moc za aktuální informace :)

Autem po krásách Brazílie
Aneta Nováková 2019-08-18T23:04:14+02:00 1 komentář
Brazílie 2019

Přes národní parky až po pobřeží do Ria a zpět...

Jsou SEYCHELLES opravdu podle obrázku co nám google ukazuje?
Exploring Travel 2019-08-18T20:29:42+02:00 3 komentáře
Seychely 2016

Vánoce na SEYCHELLES. Propršený celý týden a sluníčko jen poslední dva dny. Štěstí nám moc nepřálo.

Petrohrad
cizy 2019-08-18T11:35:39+02:00 0 komentářů
Rusko 2019

Jarný lenivý predĺžený víkend v ruskom “hlavnom meste severu” s jednodňovým odskočením si do Vyborgu.

Opel Astra in the middle of Negev desert
LNS LND 2019-08-17T20:42:52+02:00 0 komentářů
Izrael 2018

Týdenní roadtrip po Izraeli.