KODAŇ - Copenhagen
Dánsko 2022
Cestopis z roku 2022 napsala Šárka Skrbková
Proč jezdím na víkendy? A proč ne. Na projití města, ať to je Brno, Paříž nebo New York vám bohatě stačí 2-3 dny. Člověk toho víc za rok stihne a může vidět víc krásných míst. Jasně že bych si mohla zaplatit zájezd s cestovkou na 3 týdny, ale já radši pojedu 5x sama na vlastní pěst, dnešní levné letenky tomu nahrávají, najít ubytování přes booking nikdy nebylo snadnější a díky internetu si každý snadno zjistí, co ve městě může vidět, zažít a ochutnat. Možná proto píšu i tyhle cestopisy, abych to třeba ostatním usnadnila nebo je inspirovala.
Letenky:
30/9 6:00 odlet z Prahy přílet do Kodaně 7:20 (let 1:20)
1/10 odlet z Kodaně 20:15 přílet do Prahy 21:35, letiště v Kodani je velké, nechte si tedy dost času na odbavení a projití až ke gatu. (Dánské letiště je hlavním skandinávským letištěm a patří mezi největší a nejmodernější v Evropě. Ročně odbaví 29 milionů cestujících a je to 16. nejfrektovanější letiště, Praha je na 39. místě s 15 miliony odbavených cestujících.
Ubytování jsme měli v Next House Coepnhagen – 2405 2 osoby/1 noc, Bernstorffsgade 27 (bohužel mi platbu strhli 2x a teď se jim marně píšu o navrácení, nakonec mi duplicitní platbu po 4 emailech vrátili). Přestože se jedná o hostel, měli jsme pokoj sami pro sebe. Hostel má dole kavárnu, bar a pořádá společné procházky městem, filmové večery, společné pečení pizzy a hromadu dalších aktivit. Nachází se kousek od vlakového nádraží.
Počasí hlásilo 13 stupňů a bohužel i déšť, ale není špatné počasí, jenom špatné oblečení. Já si přibalila nepromokavé kalhoty, Jana si vzala deštník. Pokud vám zbude čas, kousek je Švédsko. Spojuje je impozantní most a hned vás tam čeká švédské město Malmö. Nejpohodlněji se tam dostanete vlakem a cesta trvá cca 20 minut. (my bohužel na toto už neměli čas). V žádném městě jsem neviděla tolik kol. Kola stojí naprosto všude. Dokonce tu ani nejsou zastoupeny populární koloběžky, ale společnost Bolt a Lime tu půjčuje elektrokola. Pokud je hezké počasí, rozhodně stojí si město projet na kole. Všude je rovina a řidiči jsou na cyklisty zvyklí a ohleduplní. Třetina obyvatel Kodaně dojíždí denně do práce nebo do školy na kole. V součtu ujedou Kodaňané 1,2 milionu kilometrů každý den a k dispozici jim je celkem 350 kilometrů cyklistických tras. Měna je DKK a přepočet je cca 3,30 Kč. Ceny se podobají těm v Čechách, takže počítejte, že pro nás je to 3x dražší. Všude se dá bez problémů platit platební kartou.
Z letiště se dostaneme do centra Kodaně nejsnadněji metrem, na letišti začíná linka M2, která jede i přímo do centra města. Cesta trvá asi 15 minut. Stanici metra na letišti najdeme v terminálu 3, dvě patra nad železniční stanicí. Jízdenky snadno a pohodlně koupíme v automatu.
Co vidět:
Malá mořská panna - symbol Kodaně, řeka a kanály
Nyhavn – čtvr, starý přístav, ty krásné barevné baráčky z fotek
Rosenborg – zámek z 1606, poblíž je botanická zahrada
Amalienborg – dánský královský palác, komplex 4 paláců ve stylu Rokoko
Norrebro -čtvrt, kde jsou kavárny, bary
Stroget - nejdelší nákupní třída a Faelledparken – největší koďaňský park
Christiansborg – bývalý královský palác, nyní sídlo parlamentu
Fontána Gefion – norská bohyně panen a zemědělství, poblíž mořské panny a vedle je krásný kostelík
Mramorový kostel Frederikskirken – největší stavbou svého druhu ve Skandinávii
Katedrála Panny Marie – Vor Frue Kirke
Kulatá věž Rudentarm – nejstarší hvězdárna v Evropě, krásná vyhlídka na město za poplatek 40 DKK
Tivoli – zábavní park, nejstarší atrakcí, od roku 1843, naproti vlakovému nádraží (bohužel zavřeno), v noci krásně osvětlen
Pivo Carlsberg – muzeum piva
Chleba s máslem - tradiční jídlo
Svobodný stát Christiania – alternativní čtvrť, hippies
Den 1
Ráno budíček, už ve 4 hodiny, fuj. A přesun na letiště, v Kodani jsme už v půl osmé a razíme do města. Z letiště se můžete vypravit vlakem, busem, ale podle mě nejpohodlnější je metro. Couráme po městě, objevujeme kostelíky, náměstí, pomalu se už otvírají krámy se suvenýry, zaplujeme na Rundetarn, která je ze 17. stolení a vstup je 40 DKK. Po obvodu kulaté věže se dostanete na rozhlednu, kde je vyhlídka na celé město. Funguje tu také nejstarší hvězdárna v Evropě. Hned dole nás zláká místní hot dog. Začíná poprchávat a tak se schováme ve staré čajovně. Je za 5 minut 9, tak chvilku musíme počkat. Byl to asi můj nejdražší čaj v životě, ale stál za to. Čajovna nám poskytla přístřeší a něco teplého ho do žaludku, já ochutnala ještě i místní scon. Prostor se postupně začíná zaplňovat staršíma elegatními důchodkyněmi, které sem vyrazily na pokec a posezení s kamarádkami. Procházíme město, sochy s moderním uměním či starou rybářskou "bábu", před deštěm se na chvíli schováme i do chodeb bývalého královského paláce Christiansborg. Jakmile vysvitne sluníčko, razíme k nejznámějšímu symbolu Kodaně. Čtvrť Nyhavn se skládá z několika barevných baráčků a je to jedna restaurace vedle druhé. Ve 3 z nich dokonce bydlel Hans Christian Andersen (no nikdy se nestěhoval moc daleko). Zaplatíme se vyjížďku lodí, máme super průvodkyni, která nám říká všechny možné i nemožné zajímavosti o městě. Projíždíme pod několika mosty, některé jsou tak nízkou, že všichni lidé musí sedět, nikdo nesmí na palubě stát.
Stavíme se v hostelu, Jana si dá teplou sprchu, odhodíme batohy a razíme zpět do centra. Zábavní park Tivoli je zavřený, to mě štve. Park je z roku 1843 a i přes drahé vstupné návštěva musí stát za to, bohužel důvod proč park není přístupný veřejnosti jsme na googlu nenašly. Večer už jenom couráme po městě, žije to tu. Kodaňané rádi chodí do hospůdek na večeři a do barů. My se nakonec rozhodneme zajít na mořské plody a ryby do čtvrti Nyhavn. Posezení jsou většinou venku, ale mají tam ohřívače a deky k dispozici.
Den 2
Počasí nám nepřeje a přestože dopoledne je mírně pod mrakem, později celý den proprší. Stejně nás to ale neodradí, já mam nepromokavou bundu a beru nepromokavé kalhoty, Jana vytahuje deštník.
Po luxusní snídani na hotelu, vyrazíme do města a přejdeme přes řeku a na druhou stranu města. Je tu krásný, starý historický kostelík s věží. Kostel je ale v jednom ohledu velmi moderní. Ve vevnitř najdeme krásné varhany a několik soch archandělů. Vstupenky na vyhlídka na věž si nelze koupit vstupenky na místě, ale musíte online. Pro ulehčení najdete qr kod. Chudáci důchodci se starými tlačítkovími telefony. Měly jsme štěstí, vzaly jsme vstupenku na za půl hodiny, poté začalo pršek a věž kvůli kluzkým schodům uzavřeli. Ze shora je krásný výhled na město, i když působí šedě a depresivně kvůli mračnům. Schováme na oběd do restaurace poblíž na "čínu" wok.
Poté už hledáme alternativní stát Christiana. Nevím, co jsem čekala, ale tohle rozhodně ne. Jedná se o malé území, kde marihuanu koupíte na každém rohu. Doslova. Nestydí se za. Tvrdí, že nejsou součástí Evropské unie. Jsou zde pomalované baráčky, skate parky, malé kavárny, kde to trávou je cítit na sto honů. Ten "kulturní" šok vám za návštěvu rozhodně stojí.
Protože pořád dost prší, popojedeme metrem a docouráme se k mořské panně, kde si uděláme několik fotek. Tenhle symbol města přece nelze vynechat. V okolí je krásný parčík a nádherná fontána se starým kostelíkem, když by bylo lepší počasí, to by se tam vegetilo. Jestli můžu doporučit čas na návštěvu tohoto místa, tak květen. Mají tu několik třešní a myslím si, že na jaře to musí působit kouzelně, když je vše rozkvetlé. Projdeme si ještě královský komplex a metrem se vydáme zpět na letiště. Zjistíme, že metro nikdy neřídí! Soupravy jezdí automaticky, a vy můžete sedět hned vepředu a přes přední sklo mít výhled na celou cestu, ať už v tunelu, nebo poté na povrchu. Rozhodně doporučuji sednout si do prvního vagonu. A tímto naše putování po Kodani končí. Stačily 2 dny na projití města? Určitě. Uvítali bychom lepší počasí? Rozhodně. Ale i tak jsme si to náramně užily.
Proč píšu cestopisy? Protože já sama je ráda čtu a když někam jedu, ráda se nechám inspirovat, kdo tam co zažil a na kolik ho to přišlo. Cestopisy se snažím psát v podobném duchu, jak bych je uvítala já. Snažím se dopsat i knížku, budu o mém 2 měsíčním putování po Jižní Americe. Takže komu se mé cestopisy líbí, a rád by mě podpořil, budu nesmírně vděčná. Až to bude aktuální, zveřejním i zde. V současné době jsem stále v přípravné fázi, kdy opravuji chyby a sepisuji přesný rozpočet a dolaďujeme poslední detaily.
Na kolik nás to vyšlo:
1200 letenky s Ryanairem, 1200 ubytování
36 DKK cesta z letiště, 24 DKK metro po městě, 36 DKK zpět na letiště (chytili jsme revizory, tak si jízdenky kupujte :)
40 DKK vstup Rundetarn, 109 výlet lodí, 181 suvenýry - pohled, panák, dětské tričko, 5 EUR známka na pohled do Čech
Jídlo - 95 místní klobása, 154 jídlo wok, 100 horká čokoláda a toust, 182 večeře, 140 luxusní čajovna, 50 snídaně na hotelu
Celkem výlet vyšel na 5 tis, z toho půlku dělala letenka a ubytko a my extra nešetřili, 470 za čaj a zákusek? nebo 620 za večeři v Nyahaven?, takže určitě to jde i levněji :)
Jak se ti cestopis líbil?
Šárka Skrbková procestovala 68 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 7 lety a napsala pro tebe 30 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
V Kodani jsem byla před lety půl roku na Erasmu, takže bych ráda něco přihodila :) Park Tivoli je celkem drahý, ale skutečně krásný. Byli jsme tak během zlatého pozdního odpoledne a večer a atmosféra byla jako v povídce o poslední letním dni od Raye Bradburyho. Pokud nepřeje počasí, opravdu není třeba se takhle trápit. Kodaň má hodně muzeí a galerií zdarma. Hned u Tivoli je krásná Glyptotéka (muzeum zaměřené na starověk), dánské Národní muzeum a Centrum dánského designu. Hned u Nyhavnu je krásná prodejna a muzeum jantaru (House of Amber), kde za pár kaček uvidíte stromky nebo loďky z tohohle materiálu. Za návštěvu rozhodně stojí pivovar Carlsberg, který je sice až v širším centru, ale na Dánsko je prohlídka ještě levná a na konci trasy je bar, kde vám dají dvě piva dle výběru (aspoň doufám, že to pořád dělají). Pokud je hezké počasí, doporučuju výlet do přímořské vesnice Dragør nebo muzea pod otevřeným nebem s krásnými farmami z celé Skandinávie u Kongens Lyngby. Malá mořská víla je naopak, no, malá a celkem zklamání. Pokud vás tlačí čas, vynechte ji.