Kostarika - po stopách života v Karibiku a cestování v Central Valley

hodnoceno 1 x

Cestopis z roku 2019 napsala Neposedná Dvojka

Zážitky pro tebe sepsala Neposedná Dvojka
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-02-23T23:53:39+01:00

Neposedná Dvojka procestovala 23 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 1 úžasný cestopis.

Teeeerez

U cestopisu jsme si hezky zavzpominala, byt teda musim rict, ze vzpominky na Kostariku mam hodne jine :)

O tom repelentu jsem napr. netusila, my meli normalni repelenty s Deetem :-O

K tipum pro cestovatele, co jsou v miste preci jen kratsi dobu bych urcite pridala pujceni auta - je tam rozumny provoz i dobra znaceni. Pujceni auta je za rozumnou cenu a neni problem se v nem pripadne i vyspat, kdyz to zrovna nevyjde jinak.

Urcite bych doporucila stihnout vulkan Poas, rezervaci Monteverde (za me asi nejlepsi zazitek) a slavny NP Manuel Antonio je take docela pekny, ale je tam strasne moc lidi

CESTUJI za KAČKU

Ahoj ahoj, děkuji za ujištění, že jsem svoje cíle vybrala snad dobře :) a prosím info, co znamená rozumná cena za půjčení aiuta. Pokud tě mohu poprosit o detaily typu - kde jsi pujčoivala, co, na jak dlouho, kolik za den/pobyt, jakou částku hodilo pojištění, zda jsi platila nějaké placené úseky a cenu benzínu - budeš úplně nejhodnější. No a hlavně rok a měsíc, kdy jsi tam byla. Děkuji a krásný den!

Neposedná Dvojka

Ahoj Terez, díky za tvoje poznatky. Navštívili jsme toho opravdu málo, takže si rádi poslechnem doporučení ostatních. :-)

Anet.N.

Ahoj, pěkný cestopis a určitě fajn rady a tipy na cestu do Kostariky:) Též o ní přemýšlíme na Květěn- Láká nás místní fauna/flora, ale odrazují trochu ty ceny, tak se snažíme najít nějakou co nejvíce low-cost variantu. Setkali jste se s někým, kdo by tam přespával/kempoval v autě? Díky Anet

Neposedná Dvojka

Ahoj Anet díky za feedback :-). Bohužel jsme nikoho spícího v autě nepotkali. Myslíme si, že by to neměl být problém, protože jsme takto často spali v jiných destinacích. My jsme taky byly low-cost, ale auto jsme rentnuté neměli a využívali místní dopravy. Ubytka jsme řešili přes Booking nebo Airbnb a myslíme si, že vždy jsme se vlezli max do 15USD na osobu na noc. Některá ubytka byly fakt výstřední a autentické jako např. u BriBri kmenu v Puerto Viejo, kteří si postavili dvou patrový dům pouze z bambusu a uschlých palmových listů. Na jaká místa se chystáte v květnu? :-)

Anet.N.

To auto právě zvažujeme, zda vybrat takové, kde se dá spát, nebo měnší a přespat jen v případě potřeby, jak píše výše Teeerez. Ideálně bych to též kombinovala s těmi ubytky :) Plán cesty ještě nemáme, jelikož stále vybíráme, zda Kostariku, nebo jinou zemi střední Am. Ale stále se utvrzuji v tom, že i tam to půjde zvládnout relativně low-cost a najít místa né tolik turistická. Budu ráda, za jakékoliv další tipy/rady ;)

Andrea_Pernik

Ahoj Anet. V Kostarike som nebola, tak neviem porovnat, ale my sme boli v Guatemale a bola to jedna z nasich naj dovoleniek. Je tam celkom lacno. Na dopravovanie sme pouzivali chicken busy, ktore su skoro zadarmo, iba na dlhu cestu do Tikalu sme si kupili luxusny nocny autobus. My sme sa v jedle velmi neobmedzovali a chodili sme do restaurcii, ale na trhoch sa da najst kopec ovocia a zeleniny za uplne smiesne ceny. Mozno tam byvaju aj nejake stravovne, uz si nespominam. Ak ta zaujima viac, tak v tomto fore som sa celkom rozpisala. Su tam aj naklady https://www.cestujlevne.com/disk...-nicaragua

Anet.N.

Díky moc, tam jsem to též pročítala a skvěle napsáno :) Ta střední Amerika mě láká celá. Snad už brzy vybereme a budu se též moc podělit o dojmy z cest :)

Josef

Ahoj letím v sobotu. Vídeň-Madrid-San José . Pak bych chtěl hlavně koupání, takže: Caribik nebo Pacifik?

Dík. J

Lenka K.

Rozhodně Pacifik!

Forty

nejhezčí pláž za mě byla asi Playa Blanca uvnitř národního parku Cahuita, kde při troše štěstí zahlédneš zblízka i nějakého toho lenochoda...pláže na pacifické straně ale byly taky super, sice třeba ne tak bílý písek, ale pořád palmy a když to není Manuel Antonio, tak v podstatě bez lidí

Neposedná Dvojka

Ahoj Josefe, ze dvou zmíněných jsme navštívili pouze Karibik. Jak píše Forty, Playa Blanca byla super. Hodně jsme jezdívali na Cocles, když jsme se chtěli vyblbnout ve vlnách a jezdit na body boardech. Plavat nebo potápět se na Playa Punta Uva, která je trochu krytá před vlnama. :-)

Teeeerez

Za me urcite Karibik. Kde jsme se koupali u Pacifiku, tak skoro vsude byly hodne silne proudy a nebylo to nic prijemneho + meduuuzy

CESTUJI za KAČKU

Ahoj ahoj. Byli jste v Kostarice 2 měsíce a viděli jste karibské pobřeží, Irazu a Arenal (s cestovkou)...? Pacifickou část vůbec? NP Manuel Antonio nebo jiný? Nebo Monteverde? Pokud ano, ocením taktéž každý detail.

A děkuji za info k repelentům, nevěděla jsem!

Neposedná Dvojka

Ahoj Katko, byli jsme na vlastní pěst. Navštívili jsme toho málo, protože jsme téměr každý den pracovali jako dobrovolníci. Když máš jeden den off v týdnu, tak to ani nestojí za delší výlet. Po 2 měsících bez výplaty nám přišla Kostarika už celkem drahá na cestování, tak jsme se rozhodli přeletět do Kolumbie, a proto jsme stihli jen to jsi si přečetla. Ano repelenty s deetem jsou neprospěšné pro lidské tělo a některé pláže uváděli na ceduli, že do vody se může jen s opalovákem, který obsahuje oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý . Měli jsme po domácku vyrobený repelent i opalovák. Hlavně repelent nám přišel mnohem účinější, jen je nutné se přestříkat co 2 hodiny. Chystáš se do Kostariky? :-)

Za 10 dní ✈️

Sestavit itinerář za Kačku není sranda, to souhlas 🙈😂

Na ten repelent jsem zvědavá. Kór nyní, kdy MZV varuje před šířící se dengue... Sice zatím jen v Nikaraguy, ale i tak.. Mám Citronelu, prostuduji složení.

Děkuji za cestopis, umocnil těšení se.

Neposedná Dvojka

Děkujeme za feedback a těšíme se na tvůj cestopis :-). My jsme byli varováni, že dengue se vyskytuje od Panamy směrem na jih a o šířícím se dengue ani nevíme :O. Upřímně jsme z dengue taky měli trochu strach. Repelent jsme vyrobili z hřebíčku, který se namáčel 2 týdny v alpě s levandulí. Potom jsme směs přelili do malých rozstřikovačů, kde jsme přidali 20 kapek esenciálních olejů s vůní cintronely, tea tree, eukalyptus a peppermint. Po večerech jsme zapalovali citronelové svíčky. Užij si to tam! :-)

CESTUJI za KAČKU

Dengue mapuji v Nikaraguy, která je součástí mé cesty. Nicméně hranice jsou blízké a komáři je asi úplně neřeší :D

Jinak jsem prověřila Citronelu, na kterou po Filipínách opravdu nedám dopustit, a cajk. Tea tree je taktéž moje oblíbené odpuzovadlo, ale jak jsem již zmínila - působí na všechny, nejen na hmyz :D

Děkuji za přání, užiju! Už se těším a po vašem cestopise ještě víc!

Petr Mixa

Díky za zajímavý cestopis. Vrátili jsme se před měsícem, kartou jsme platili naprosto bez problémů skoro všude. Dělali jsme spíš tichomořské pobřeží od severu až po Uvitu, centrální část a oblast Arenalu. Je to nádherná země co stojí za návštěvu.

Neposedná Dvojka

Ahoj, díky za koment. Možná je Karibik pozadu. Je pravdou, že jsme spíš vyhledávali lokální místa než turistická, a proto kartu nebrali. Jinak si to nedokážem vysvětlit, protože už to je druhý koment :D. Co doporučujte navštívit v tichomoří? :-)

Petr Mixa

Přiletěli jsme v polovině ledna 2020 a jeli po trase San José - centrální údolí - Volcán Poás (neměli jsme štěstí, vše bylo v mracích, stav možno ověřit předem telefonicky) - La Paz Waterfall Gardens Nature Park (skvělý park s vodopády, kostarická fauna i flóra na jednom místě) - La Fortuna (pár treků kolem vulkánu Arenal s návštěvou parku Mistico Arenal Hanging Bridges, termálních lázní Tabacón ad.) - přejezd na pacifické pobřeží s nádhernou přírodou: Playa Flamingo, Tamarindo, úžasná Playa Conchal, Sámara, Nosara, Playa Carillo, pak přejezd k Puntarenas, NP Carara (trek deštným pralesem), dále pak Tarcoles (řeka s aligátory s trekem) - Jacó - Playa Hermosa - NP Manuel Antonio (vyhnout se víkendům, ve všední den tam bylo mnohem méně lidí, určitě stojí za návštěvu) - Punta Uvita + Playa Uvita a odtud zpět na letiště. Po této trase se dá jet běžným autem po celkem dobrých silnicích (pobřežní silnice č. 160 pouze s 4WD), cesta Sámara - Nosara je prašná, ale dá se jet běžným autem. Doporučuji před cestou trasu prostudovat, zdaleka ne všude se dá projet autem bez 4WD, hlavně pozor na poloostrov Nicoya. Dobré informace ke stavu silnic najdeš zde: https://www.twoweeksincostarica....osta-rica/. V Kostarice je určitě mnoho dalších zajímavých míst, které jsme nestihli, tak snad příště :-)

Forty

Ahoj, z Kostariky jsme se vrátili před 14 dny, takže jsem si s chutí přečetl vaše dojmy :) jen poznámka k té platbě kartou...asi teda hodně záleží kde se člověk pohybuje, ale nám nabídl párkrát platbu kartou i někdo na trhu a obecně mě přišlo, že se dalo platit kartou fakt skoro všude

Neposedná Dvojka

Ahoj Forty, díky za koment. Jak se vám líbilo? :-) I na trhu? To jste teda měli hodně štěstí, protože v naší oblasti to s kartou fakt vázlo. Jen větší obchody a profláklé restaurace. Jinak vše v hotovosti. :)

Forty

bylo to paradoxně na farmářském trhu v Puerto Viejo v sobotu :) ale tady to byl jenom jeden trhovec, který byl asi trochu napřed :) My měli půjčené auto 4x4 a měli jsme 14 dní, takže jsme stihli tak nějak v rychlosti projet vše zajímavé po cestě od Pacifiku, přes vnitrozemí, ke Karibiku. Sepisuji akorát cestopis

Neposedná Dvojka

To zní dobře, těšíme se na vaše zážitky. :-) My jsme to pojali hodně low-cost a moc se nehonili a zdržovali se déle na cílových místech.