Krajiny guinejského zálivu 2022 - rýchlo a draho

Necestujte narýchlo!

Cestopis z roku 2022 napsal MartinK _1

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal MartinK _1
Cestopis byl naposledy aktualizován 2022-03-08T12:20:17+01:00

MartinK _1 procestoval 93 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.

Zobrazit profil

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před rokem

Afrika je super, už jsem byla v Hurghadě a chystám se do Marsa Alam.

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před rokem

😄 Souhlas. Já jsem byl v Hurghadě i v Marsa Alam. Mám tedy Afriku procestovanou, dá se říct.

Piratice
před rokem

Jsem v polovině čtení a už teď můžu pisateli poděkovat za zprostředkování zážitků. Obdivuji takové zabejčené lidi. Každý by na TO neměl a zde je taky vidět, že všechno se za peníze nekoupí.

Avatar uživatele
MartinK _1
před rokem

Ďakujem Vám, pán kolega!

Áno, cesta bola cieľ, a to aj za cenu zvýšených nákladov. Najmä sme chceli stihnúť A380-ku v prevádzke u Qatar Airways. Cesta trvala 11 dní x 24 hodín (začínali sme pár minút po polnoci a vrátili sa pár minút pred polnocou 12-teho dňa).

Tú portugalskú pevnosť sme mali z cesty. Viac nás zaujímali vodopády a prírodné krásy Ghany.

Naopak, prekvapili ste ma, lebo o Guinee som sa dočítal, že je to tam so zdaňovaním ešte horšie ako v Nigérii, či v Ghane. Čítal som cestopis švajčiarskeho cestovateľa, ktorý išiel z Conakry do Monrovie a na Guineu nemal v tomto ohľade pekné slovo. OK, Vy ste išli na sever, môže byť, že niektoré cesty sú na tom horšie ( v Nigérii je napríklad slávna najmä cesta na hranicu s Beninom, okolo Lagosu to bolo OK).

Jakub Langer
před rokem

OK, takže počáteční impuls byl tedy Qatar Airways, rozumím. A pak jste prostě k Nigérii přidali další země. Opravdu velkolepé. Skvělé, že jste to tak dobrodružně zvládli.

Samozřejmě, francouzská Guinea je úplatky (zdaňováním) velmi proslavená, a tím pádem jsme se snažili policajtům a vojákům v hlavním městě Conakry vyhýbat, aby nás zbytečně nezdaňovali. Povedlo se. Dále trasu Conakry - Kindia - Mamou - Dalaba - Labé - Koundara - až na hranice s Bissau jsme jeli místní dopravou (narvanější sept-place). Pokuty vůči cestujícím tam neprobíhaly. A potom v Guinee-Bissau už to bylo přívětivější prostředí. Lidé, celníci, policie přátelštější. Od hranic přes Gabú - Bafatá - Bissau to už byla klidná kombinovaná jízda. Samozřejmě následoval i Carnaval v Bissau, ovšem místo na avenidě se poprvé konal na stadionu. Trochu škoda, ale vzpomínky na portugalské Bissau dobré.

Jakub Langer
před rokem

Začetl jsem se do vašeho cestopisu z výletu, který byl zřejmě zamýšlen stylem "Cesta je cíl i se zvýšenými náklady". Proč ne, také to tak někdy lze.

Vlastně by mě zajímalo, jak dlouho tato dovolená přes 5 afrických zemí trvala. 14 dní nebo ještě méně? Je to samozřejmě dost detailněji rozepsáno, takže mi připadá, že přeprava po zemi, letecké, vízové a testové záležitosti zabraly snad 2/3 času stráveného v Africe? Rád bych se mýlil ...

Je fajn, že jste poznali Lagos, Cotonou, Accru, Abidjan (na Lomé a Dakar nakonec nedošlo), asi několik plažových resortů a dva vodopády. Samozřejmě, že i centrum voodoo a historie otroctví v beninském Ouidahu působí velmi zajímavě. Pak je možná trochu škoda, že jste zřejmě nenavštívili i další historické místo, a to Pevnost Elmina z doby portugalského obchodování s otroky. Asi bylo mimo trasu nebo se již času nedostávalo ...

Každopádně oceňuji vaše odhodlání a trpělivost, že jste do toho šli, a to nejen kvůli cenám několika víz, ale i těch obtěžujících testů. Nemluvě o několikrát zmiňovaném "zdaňování". To nemám vůbec rád. Naštěstí si na něj ani nevzpomínám při našem road tripu z Conakry do Bissau, asi ani k žádnému nedošlo. Stejně tak o piráty jsme nezavadili při plavbách z Conakry na ostrovy Los nebo z Bissau na ostrov Bolama. Asi ta Nigérie a okolí budou ještě hrubšího zrna než Západní Afrika, kdo ví? ...