1. Cestopisy
 2. Evropa
 3. Lotyšsko
 4. LOTYŠSKO za KAČKU

LOTYŠSKO za KAČKU

Neskutečná architektura na rozmezí Skandinávie a socialismu. Tatáž podoba platí i u cen. Taky pořádek a pocit bezpečí. A zima! Na dosah Baltické moře, skanzen a první vánoční stromek "na světě"..
Cestopis z roku 2019 napsala Kateřina Ostrá

TERMÍN: listopad 2019

 

Riga - na seznamu UNESCO
Riga - na seznamu UNESCO

PROČ LOTYŠSKO - RIGA?

Protože levný letenky  ✌️😉 Dalším důvodem bylo ale i to, že jsem celý říjen nikde nebyla a už mi to přišlo ...nepřirozený. Lidem kolem mě se to těžko vysvětluje, protože 3x v luftu jenom v září jim přišlo jako neslučitelné s "normálním životem", ale naštěstí tady na Cestujlevně tolik "normálních lidí" není, takže to můžu klidně říct - měsíc doma v ČR mě skoro odrovnal 🙈😂 Výsledkem toho bylo šmejdění na netu a hledání v levných letenkách a současně v ideálních termínech.  No a našla jsem Rigu. Přiznám se - jméno už jsem někdy slyšela, ale kde přesně leží, to mi musel pomoct strýček Google. Po kouknutí se na základní charakteristiku země  a na bookingu na orientační cenu ubytování - Rigu beru!

 

dokonalá kompozice...
Letiště Vaška Havla

Nejsem žádný cestovatelský guru. Tuším, kde to bude v listopadu na plavky a žabky a kde ...ne. Tuším, kde se platí eurem, ale popravdě - roomingové zóny si googlím téměř před každou cestou. Občas mě napadne před cestou zjistit časový posun nebo třeba typ zásuvky. Vždycky ale ne. Není to tak dávno, co mi došlo, že razítka do pasu mi přibývají jen ze zemí mimo EU a že i bez ANJ jsem schopná vyjet dál než za hranici roudné roudy. S každou cestou a pokorou mě vlastní přesto pořád čekám nějaký průser. Průser, který mě odrovná, demotivuje a taky dá za pravdu všem, kteří mi říkají, že jsem divná, funguju divně a že bych měla víc sedět doma na prdeli nebo míň mluvit (psát) o tom, že cestovat ZA KAČKU může každý.... Jenže paradoxně každá cesta (a je sakra úplně jedno jestli na Ukrajinu nebo do Karibiku) mě se všemi výdrby během ní (a že jich je!!) ujistí o jediném. Jde to! A nejenom že to jde, je to boží a každá jobovka (samozřejmě nakonec zvládnutá) na cestě je naopak víc a víc motivace pro další nákup letenek. Celý tento životní styl je snadný, jde bez znalosti ANJ, bez mimořádné dovolené, bez statusu nezaměstnaný, jde to s minimem peněz (za Kačku), s dítětem, psem, dvěma kocoury, mrakem přátel (díky bohu za každého z vás, které tak mohu titulovat), kteří vám na cestách prostě chybí, ale současně jsou důvodem, proč se i ze Santorini domů vrátit. Jde to i bez zavazadla v podpalubí nebo letenky do BEST OF DESTINACE. Jde to sakra i v zimě do Rigy, kde je ještě větší kosa jak u nás na dvorku. Jde to s batohem, který se dle Ryanair musí vlézt pod sedadlo před vámi, bez koruny na zmar určené navíc, za to s teplotou, bolavým zubem, milionem nedodělků v práci, které vám nedají spát a s naprostou demotivací od lidí, kteří do teď byli váš travel svět a vzpruha. Jde to. Neděláte to totiž pro nikoho jiného - jen sami pro sebe. A pak stačí stát na peronu v Rájci a čekat na vlak do Brna, v hlavě mít všechny křivdy a pocit zmaru, na zádech batoh, v jedné ruce letenku a v druhé Bohemku a v celém vašem já uvědomění si, že i ty největší křivdy a seky mají být, protože bez pádu na zem byste nemohli vstát a posunout se vpřed. Nevím proč, ale na tom peronu nemyslím na nic jiného, než na kluka, co mi nedávno pod nějakou "za kačku letenku" napsal - Děkuji, koupeno po vánocích.., taky na přátele, které bych díky cestování neměla možnost poznat, na ty, které jsem sice znala, ale ve skutečnosti poznala právě na cestách a teď především na to, že v Rize sice nejsou sloni, ale muzeum okupace ano a že i když jsem řekla relax víkend, už teď mám v hlavě itík na ARO po návratu. Miluju to A NIKDO A NIC MI TO NEZKAZÍ. Zvláštní, že mi to došlo u destinace, u které nemám v batohu ani jedny plavky. Dokonce ani moje milované žabky.....

 

když místo v letadle, tak STYLOVÉ :)
když místo v letadle, tak STYLOVÉ :)

  

LOTYŠSKO a RIGA

Lotyšsko se spolu s Estonskem a Litvou řadí mezi tzv. Pobaltské státy. Typická pro Lotyšsko je těžba jantaru, která probíhá na pobřeží Baltského moře. Se svými více jak 3 000 jezery je často přirovnáváno k Finsku. Hlavní město Lotyšska je Riga, kterou protéká řeka Daugava. Se svými 700 tisíci obyvateli je tak největším městem Pobaltí. Téměř třetina obyvatel Lotyšska žije právě v Rize.

LETENKY DO RIGY?

Šmejděníčko na internetu s cílem nalezení místa, kam si za rozumný peníz odskočit na víkend v listopadu, přineslo ovoce.  Kde jinde než na http://www.ryanair.com. Riga. Lotyšsko. Proč ne?! Tam jsem ještě nebyla! 🙃  Musím teda nakouknout do map, kde vlastně leží, ale ani hodně severní  zaměření mě při pohledu na přátelskou cenu letenky a pár lákavých řádků k hlavnímu městu neodradí...  Zpáteční letenka z Prahy do Rigy  za rovnou tisícovku mi přijde ok ✌️

 

letiště Praha
letiště Praha

LETIŠTĚ RIGA

Malé, ale šikovné - podle průvodců. Podle mě je teda velké, ale se šikovností souhlas. Z příletu jsme se ven motali dobrých deset minut chůze, takže žádný letišťátko nečekejte. K internetu se zde můžete připojit prostřednictvím wi-fi zdarma,  a to bez časového omezení. Úschovnu zavazadel najdete v příletové části (cena na den: 4,50 €). 

přistání v Rize
přistání v Rize

Cesta z letiště do centra trvá asi půl hodiny. Jede tam autobus 22 a minibus 322. Autobus 22 jezdí od 5:40 do 23:30 na hlavní nádraží i do historického centra, a to v intervalu 10 až 15 minut. Na lince 322 jezdí jen menší dodávky, a to od 6:00 do 21:30 každých 20 až 30 minut. 

Jízdenky stojí 1,15 € na jednu jízdu, případně přestupní na hodinu za 2,30 € nebo celodenní za 5 €. Lístky koupíte v automatu na zastávce nebo v trafikách Narvessen, které jsou i na letišti, respektive před letištní halou. Nevím proč, ale víc jak 4 ks vám v trafice naráz prodat nemohou. Teda prodají, ale na dvě platby kartou 😂

 

jízdenka MHD 1,15 E
jízdenka MHD 1,15 E
ceník MHD je v každé trafice

DOPRAVA A RIGA?

My jsme využívali pouze autobusy, a to hlavně z letiště do města a zpátky a potom na další výlety. Po samotném městě a jeho památkách autobusy nepotřebujete, všude se dostanete pohodovou procházku i pěšky. Autobusy jsou moderní, všude turnikety na jízdenky – elektronické. Lístky označují všichni, rozhodně nezkoušejte jezdit načerno, prý zde jsou obrovské pokuty. Při ceně jízdenky se to nevyplatí. Dejte si pozor, nekupujte lístky přímo u řidiče, protože jsou dražší. Kupte si je ve zmíněném automatu, které bývají u zastávek, nebo v trafice. Jízdenky stojí 1,15 € na jednu jízdu (u řidiče 2 €), případně přestupní na hodinu za 2,30 € , celodenní za 5 €, tři dny stojí 10 €. Síť trafik, kde můžete jízdenky bez problému zakoupit a nelámat si hlavu nad automatem, je až neuvěřitelná. Jsou opravdu v okolí každé zastávky v centru města.

MĚNA V LOTYŠSKU?

EURO ;). Za celé 3 dny jsme ani jednou nemuseli použít hotovost. Všude, naprosto všude!, můžete zaplatit kartou. Problém nejsou ani minimální položky v řádech eur… Nikdy neodmítnou.  I když někdy stojíte v opravdu retro místě, třeba hodně RETRO muzeum medicíny nebo skanzen hodinu jízdy za městem, tak i v té dřevěné boudě u lesa přijímají platební karty.

UBYTOVÁNÍ V RIZE?

Samozřejmě přes booking a byla to láska a první pohled, protože už podle fotek mi to připomnělo ubytování v Srbsku, a to bylo jedním slovem boží. V Rize jsem opět volila poměr cena - výkon. Krásný apartmán -byteček - s kuchyní, pračkou a vším potřebným, samozřejmě s wifi a hyg. potřebami, navíc v centru města - vyšel na 400 Kč /osoba/ noc. Jméno: Apartment in the Heart of Old Riga. Radost udělala i hromádka dek navíc, kdyby byla zima, plná skříň úklidových prostředků a kromě pračky i tablety na praní, což není všude zvykem. Možná jsou to drobnosti, ale já je rozhodně dokážu ocenit! Sem bych se kdykoliv vrátila. A ten boží lustr, o tom ani nemluvím…Odjíždět s vypraným a vysušeným oblečením je paráda! Doma jen “apgrejduju” na příští pátek a tradá ✈️🍾👌

 

Apartment in the Heart of Old Riga
Apartment in the Heart of Old Riga

JÍDLO A LOTYŠSKO?

Hned první den při večerní procházce mi centrum Rigy připomnělo Lvov. Co dům, to nějaký podnik – restaurace nebo bar. Nádherné a stylové prostředí, venku přímotopy (je listopad), neuvěřitelná vůně linoucí se ven při otevření dveří… Tady opravdu nemusíte mít strach, že se nenajíte. Jenom si vybrat…! Akorát ceny už nejsou stejné jako na Ukrajině. Nejlevnější jídlo v normální restauraci okolo 10 €. Samozřejmě i zde jsou výjimky na obě strany. Viděli jsme jídelní lístek, kde byly jídla za 60 € a více, a přitom restaurace nevypadala nějak luxusně. Jsou tu ale i místní vyhlášené restaurace, kde jí “běžný lid” (a “za kačku” cestovatelé 🤪) za lidový peníz. Po celodenním potulování se po městě je ideální místo na zahnání hladu restaurace LIDO. Zde mají samoobslužný bar s jídlem alá Ikea. Najíst se tu dá za 5€ a dobře. Prostředí zde je víc než příjemné a přátelské. Navíc je tu jedno z nejlevnějších točených piv ve městě, takže kdo máte rád tento druh drinku, rozhodně sem. Schází se zde i místní mladí lidé “tak nějak na pivo”…A mají tu výborný svařák!

Lido
Lido
Lido
Lido
Lido

Za poslechem živé hudby a tradiční lotyšskou kuchyní je nejlepší zamířit do restaurace Folkklubs ALA pagrabs. Místo je potřeba zarezervovat dopředu, často je tam plno. No a nejlevněji a nejrychleji se dá najíst v restauraci Pelmeni XL. Ochutnat zde můžete různé druhy plněných pelmení (kdo nezná, tak něco jako slizské noky), které se zapíjejí kefírem, pivem nebo obojím 😂😂 My byli hned první večer a za mě teda nic moc…Levné to docela bylo, ale vůbec mi to nechutnalo…🤢

Plemeni XL
Plemeni XL

V Rize je i několik útulných kavárniček, které jsou zejména v listopadu skvělým místem na chvilkové zahřátí. Jedna z těch, kde mají opravdu výbornou kávu, je MiiT Coffee. Zde je totiž nejen kavárna, ale i opravna kol :)  Coffee Inn je další fajn kavárenskou variantou.

Hodně frekventovaná je tady sámoška jménem Rimi.  Zde nekoupíte téměř vše, od zeleniny a ovoce, přes alkohol, až po mražené výrobky… Je to v podstatě jediná nákupní možnost v centru. Jiné obchody zde těžko najdete. Osobně doporučuju využít jejich salátových misek. Vezmete si papírovou misku a naberete si, co hrdlo ráčí. 10 dkg vyjde asi na 1,20 €. Je jenom na vás, jestli si tam nacpete hromadu zeleniny a kousek lososa nebo pár krevet, nebo zvolíte variantu "naopak" - tedy hromádku lososa, kuřecího masa, krevet, sýrů..a poházíte to pár kousky okurky aby se neřeklo :) Já osobně jsem si udělala zeleninový talíř takřka bez zeleniny. Když jsem si plnou misku ještě s dresingem a čistou váhu cca 400 g odnášela za necelých 5 €, byla jsem opravdu nadšená! Vůbec nikdo se nedívá, jestli si tam cpete zeleninu nebo “ ty věci navíc”...👌🦆👌

No a pak jsou zde trafiky, kde koupíte úplně všechno. Tedy jak běžný trafikový sortiment, tak i jídlo, kávu, jízdenky. Je to nejrozšířenější řetězec v Rize  vůbec. NARVESEN.

 

Trafika Narvesen
Trafika Narvesen

Co se týká cen základních potravin:

 • Deset vajec 1,2 €
 • Nejlevnější sedmička vína 4,6 € 😡😡 ...tomuto průzkumu jsem osobně věnovala hodně  času  a opravdu tu nic víc za Kačku není...Takže alternativa:
 • Vodka 0,7 l za 6,8 € a džus 100 % pomeranč 1,7 € (tím hodně šetřit!)
 • Pivo od 1,3€ láhev v sámošce, točené pivo LIDO za 2 € (daleko od piva)  a točené pivo normal od 2,7 €

Ostatní ceny potravin jsou zhruba stejné jako v ČR. Pokud si chcete udělat jeden pořádnej nákup a mít klid, vyražte na ten první ákup do rižské tržnice (Central market), kde mezi 2 a 3 hangárem najdete suvereně nejlevnější sámošku. Vejce 0,9 euro a víno i za 3,5 euro! Tohle vědět dřív...! :D

Jinak v Rize je asi nějaká částečná prohibice, tzn. nejen drahý alkohol, ale ani na veřejnosti se zde nesmí alkohol konzumovat. Dobré vědět.

co je doma, to se počítá

ITINERÁŘ:

DEN č. 1: BRNO - PRAHA - RIGA

Dnes je den, kdy začíná třídenní výlet do Rigy. V podstatě celý jeden den strávíme na cestě. Odlet máme z Prahy, takže nás čeká dobrodružství jménem D1 (cesta “Brno – Praha”). Kdo tuto cestu absolvujete alespoň čas od času, tak jisto jistě víte, že je to opravdu adrenalin. Držíme level “za Kačku”, takže žádná čokoláda a noviny grátis u “žlutejch”, ani rychlý bezproblémový přesun vlakem, ale adventure zelená flotila Flixbus✌️🙈😂 Tato nejlevnější forma dopravy (samozřejmě máme na jízdenku dvacetiprocentní slevu díky kupónům, které jsou celoročně dostupné) drží svojí nízkou cenu, bohužel i reputaci. Takže stejně jako vždy, i tentokrát máme zpoždění. Naštěstí už je tak trochu znám, takže kupuji cestu k letišti vždy s dostatečným předstihem. Je mi líto všech, kteří jedou třeba poprvé a ještě to neví… Vnímám nervozitu v autobusu, dala by se krájet… Je smutné, že tak velký dopravce bere tato pravidelná zpoždění jako normální věc a nepokouší se je nějak řešit. Jak jsem ale zmínila, já je znám, takže sedím v autobuse s dvouhodinovým náskokem, srkám svoji cestovní Bohemku, kochám se krajinkou ubíhající za upatlaným oknem a jsem klidná jak Budha.

Cesta do Prahy uteče jako vždy a mě vítá moje nejoblíbenější metropole. Stověžatá, moje… A co je úplně nejlepší, uprostřed posledních ponurých a deštivých podzimních dnů – zalitá neuvěřitelným sluncem. Praha.. 💛 Kdykoliv se zde ocitnu, třeba i jen vystoupím na Florenci a přesunuju se směrem k letišti, cítím zvláštní pocit štěstí. Jsem prostě doma. I když bych se sem už asi nikdy nevrátila, tohle pouto nikdy nezmizí.. V Praze se bohužel moc ohřát nestihneme. Vystupujeme na Florenci a máme hodinu a půl do uzavírání gatu. Ještě se musíme přesunout na letiště, což taky třičtvrtě hodinu zabere. Jinými slovy - druhé šampaňské otvíráme už na Florenci a v podstatě bez sebemenší siestičky po přesunu k letišti procházíme rovnou k odbavení. Teda fofr sushi stíhám, taky našplíchat na sebe v  duťáku "za Kačku svěžest a styl" (Donu Karen), ale k odbavení už běžíme, protože nás vyvolávají  🙈🙈 Zase!

Měla jsem štěstí, padla na mě první řada v letadle. Před startem se tak mohu kochat pohledem na milion tlačítek v kokpitu a přemýšlet nad u mě běžnou věcí...  A schválně – jsem takový cvok sama, nebo nás na to občas myslí víc? Myslím tím to, zda vás někoho napadne, kolikátý let ten váš pilot zrovna řídí… Jestli to třeba není začátečník a tenhle let není start jeho kariéry… Protože každý pilot někdy musel začít a vzlétnout poprvé, to dá rozum… Na obdobnou věc myslím nejen v letadle, ale také před nástupem účinku anestezie na operačním stole… Je zajímavý, že třeba v Kauflandu mě tohle nikdy nenapadne… Jestli jsem první zákaznice oné prodavačky…🙈🙃 Naštěstí zahlédnu pilota a při pohledu na jeho centimetrové vrásky vedle jeho očí a vlas barvy vlasu děda Vševěda se uklidním. Soudím, že ve svých cca 120ti letech 🙈🙈 už má určitě něco nalítáno… Zahluším myšlenky na to, jestli se dost vyspal, jestli není unavený, jestli nemá skrytou srdeční vadu nebo predispozici k cévní mozkové příhodě a jak často vlastně piloti chodí na zdravotní prohlídky (a kdy do důchodu), nasazuji sluchátka a Desmod v kombinaci s cestovním šampaňským zabírají (konečně jsem objasnila důvod mé 🍾 tradice). Zahajuji okamžitý spánek.

Let byl naprosto nekomplikovaný, ani jednou jsem se neprobudila. Až při přistávání. Koukám z okýnka, za okny tma tmoucí. Aby ne, je skoro 7 večer. Z letiště se přesuneme místním autobusem do centra města. Trvá to asi půl hodinky a jdeme se ubytovat. Bydlení máme v centru historického města, jenom 300 m od muzea lotyšské okupace… Už jsem se trošku rozmlsala a zvykala si na apartmány. Tedy vlastní bytečky jenom pro sebe. I tady, v Rize, jsme si jej dopřáli a bylo to správné rozhodnutí. Tady to navíc není problém, ceny jsou úplně v pohodě, a to i v centru města. Ubytujeme se a vyrážíme na prohlídku nočního města. Jsem nadšená. Nejen z toho, že bydlíme přímo u historickém centru, ale i z toho, jak toto město hned prvním dojmem působí. Neuvěřitelné architektura, všude čisto… Nádherné město! Tady se mi bude líbit  a už  teď je mi líto,  že jsem tu jen na dvě noci...

 

Riga v noci
Riga v noci
Roga v noci
Riga v noci
Riga v noci
Riga v noci

DEN č. 2 - SKANZEN a BALTSKÉ MOŘE

Máme před sebou pouze dva dny. Celý dnešek a zítřek do večerního odletu. Proto jsem náš vyměřený čas rozdělila tak, že dnešní den podnikneme výlety (cesty z města) a zítra už se budeme držet pouze ve městě a projdeme vše, co Riga nabízí.

LOTYŠSKÉ ETNOGRAFICKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ (skanzen)

Nevím, jak to kdo má, ale už od školy se u mě slovo skanzen rovná slovu nuda. Nevím, proč nás jako děcka tahali do míst, kde na neuvěřitelně velké ploše bylo ještě neuvěřitelnější NIC. Dodnes jsem ze slova skanzen rozpačitá, protože nevím, co si pod tím mám představit. Každopádně jak slyším spojení "v přírodě", láká mě to. Jsme sice v Lotyšsku především abychom poznali místní hlavní město, Rigu, na druhou stranu z internetu vím, že mi na to stačí jeden den.

 

Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga

K tomuto skanzenu se dá dojet jak jinak - MHDéčkem. Z Rigy to zabere zhruba 40 min, stačí běžná jízdenka v ceně 1,15 €, a bus přibrzdí téměř u brány skanzenu. Výhled z okna autobusu cestou z města se velice radikálně mění, jakmile opustíme kružnici historického centra. Tak, jak jsme si dosud mysleli, že je Riga malebná a moderní, v podstatě celá zrekonstruovaná, nyní měníme názor. Je víc než patrné, že dlouholetou komunistickou historii nejde smazat jenom tak. Za okny vidíme paneláky, socialistické stavby, všechno hodně zchátralé, rozhodně žádné rekonstrukce a modernizace budov… Ale všude pořádek! Asi i proto mi to nevadí, dokonce u mě ten retro nádech vyvolává vzpomínky na dětství a já se často přistihnu, že se nad pohledem nad nějakou retro zastávkou nebo dům v socialistickém stylu usmívám. Mám kontrasty ráda a také vím, že všechno chce svůj čas. Věřím, že i malebná, upravená a moderní Riga začne postupně rozšiřovat kružnici toho, co je revitalizováno. Kousíček za městem vystupujeme.

 

Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga

Protože se Lotyšsko historicky dělilo na 4 kraje a žili v něm 4 národnosti Lotyšů – Latgalové (jihovýchod), Vidzemové (severovýchod), Zemgalové (centrální Lotyšsko) a Kurové (západní část), je stejným způsobem rozčleněn i skanzen. Každý z těchto 4 národů zde má svůj kus plochy na prezentaci svojí historie. No a my procházíme jakoby 4 ročními obdobími, protože i každej díl této lotyšské historie je jiný. Jdeme přes všechna čtyři území a žasneme. Tohle je teda skanzen za všechny prschy a nevidět to by byla obrovská škoda! Mimochodem vstupné jsou 2€ a otvírají dle webovek v 10h. Nás tedy pustili do skanzenu po 9té 🙃

První jsou zde prezentováni Zemgalové. Je zde nádherný starý kostel i několik domečků. Všechno upravené, krásná zahrádka i v podzimní čas. V chaloupkách malá okýnka a v hospodářských staveních kopa starobylých strojů. Ráda bych je vyjmenovala, ale... jsem holka z Prahy, no  🙈😂 Každopádně sáňky poznám, a ty tam byly taky ✌👌💪

Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga

Kousek odtud je území Kurů. I tady je nádherná chýše, mlýn a jiné usedlosti… Další území jsou Vidzemovci. Vypadá to tu jako v ruské pohádce. Je zde spousta malých domečků se spoustu předmětů, strojů a nástrojů, a to vše až k okraji lesa. Pasou se zde volně koně.

Procházkou přes les je úžasný mlýn a odtud je to kousem k břehu Juglavského jezera. Jsme v pohádce! Jedním slovem boží místo. Ideální na piknik.. 🙃 Jídla sice moc nemáme, ale lahvinka vína nechybí 🍸✌ Sedíme na betonové okraji, pozorujeme nádhernou hladinou jezera, kterou čeří loďky s rybáři, neuvěřitelné sluneční paprsky nám svítí do tváře i přes původně avizovanou celodenní zataženou oblohu a nám je skvěle. Za námi je skanzen, který rozhodně stojí za návštěvu a před námi úžasná vodní hladina. Nádherné prostředí mezi lesem a jezerem nám umožnilo nejen pohled do historie života Lotyšů, ale také do toho našeho. Tady, na pozadí opravdu tvrdé každodenní práce v minulosti, si zase uvědomujeme, jak skvěle se dnes máme. I když "za KAČKU", i když zrovna teď, v levném leteckém listopadu, do "Sibiře, i když nevím co...je boží sednout do letadla a na víkend si udělat prostě výlet Kamkoli, s degustací místní gastronomie🍸, místních památek, klidně zimní pláže a třeba i skanzenu.

Kinklám nohama nad vodní hladinou a napadá mě, že je to letos první cesta, kam jsem nevzala svoje žabky... 💛

...ale tak třeba se mnou proletí příští víkend 🙃

Juglavské jezero ve Skanzenu Riga
Juglavské jezero ve Skanzenu Riga
Juglavské jezero ve Skanzenu Riga
Juglavské jezero ve Skanzenu Riga

I když jsme si dnes přivstali a okolo 7. hodiny byli vzhůru, do skanzenu jsme vyrazili až později. Důvodem byla otevírací doba od 10 h. Pustili nás tam dřív, ale asi to není pravidlo. Měli jsme prostě kliku. Skanzenu jsme dali víc než dvě hodiny, ale klidně bych tu utopila hodin víc. Zejména pro ty, kdo by sem jel s dětmi (a k tomu ještě v létě) je toto místo klidně na celý den, a to říkám já, která časem rozhodně neplýtvá. I já to tady chci někdy v létě zažít znovu a zkontrolovat toho kocoura, co jsme jej skoro adoptovali... 🙈😊

Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga
Sanzen Riga

Je skoro poledne, a tudíž nejvyšší čas vrátit se zpátky do města, odkud vyjedeme autobusem na sever. Tam je totiž druhý cíl dnešního dne. Je to pláž, Rižský záliv a Baltské moře…

JURMELA - pláž v rižském zálivu

Po návratu do centra Rigy jdeme na vlakové nádraží. Vlakem se dá totiž dostat zhruba za půl hodinku k pláži Baltiku. Je jasné, že v letních měsících by to muselo být jooo super, ale ani teď, na začátku listopadu, si pohled na pláž nemůžeme nechat ujít. To, že je tak blízko vzdálená od hlavního města, je jednoznačný důvod. Vlakem se dostaneme do stanice Dzintari, Majori nebo Melluži. Vlak do Jurmely, tedy do jedné z výše jmenovaných tří zastávek, jede 0,5 hod. a přes den jezdí dva až třikrát do hodiny. Jízdenku stačí koupit pohodlně na nádraží a vychází v jednom směru na 1,4 euro.  Jenže náma vlak ujel před nosem a další jede za hodinu.  Ztrácet čas čekáním na další vlak je luxus, který si nemůžeme dovolit. Využíváme tedy dopravu prostřednictvím mikrobusu, jedu stejně tak rychle a jízdenka stojí 1,65 €. Kupuje se u řidiče a lze platit bez problému platební kartou. Mikrobusy jsou opravdu prťavé, většinou je tam pár lidí. Cestou na pláž jsme seděli, cestou zpátky jsme stáli. Stáli jako sardinky v plechovce! Ale nevadilo, byla jsem zmrzla na kost, takže jsem rozstála během vteřiny…

nástupště - minibusy
cesta z města

 JURMELA

Jsem na pláži! První pláž, na kterou jsem vyrazila BEZ PLAVEK 🔝✌️😂

...resp. jsem přemýšlela, zda stačí kožená bunda nebo bude lepší kabát…😂🙈😂 Vyhrála bunda, ale jestli to byla zrovna výhra, to si nejsem úplně jistá… Všichni, co si dnes vyrazili k Baltickému moři stejně jako já, měli péřovky…🙈😂 Na druhou stranu, oni péřovky, já občerstvení s sebou. Hlavně rusáci záviděli 🍾🙈🔝😂 (všechny, v létě asi bujarým životem žijící stánky a restaurace, byly dneska zavřené).

JURMELA, lázeňské a přímořské městečko, leží kousek od Rigy. Přesněji řečeno 0,5 hod. jízdy MHDčkem (jízdenka z 1,15€). Vystoupíte z autobusu a místo přenádherných staveb vprostřed hlavního města Lotyšska jste někde na severu… Vypadá to tady jako v Norsku. Architektura domů, pocitově neskutečná zima, taky ceny… Úplná Skandinávie! Procházíme místní kolonádou, srkáme za Kačku Jupíka (vodka & džus) a hrneme si to k moři. V zimě jsem ještě u zimního moře nebyla! Moje premiéra. A jak to tady vypadá? Neskutečně široké písečné a bělounké pláže, nad hlavou křik racků, pár lidí v péřových bundách, Ostrá v jarní bundičce a z ranní procházky v trávě s rosou mokrýma botama 🙈, vlasy mi poryvem větru mlátí do obličeje ze všech stran, drkotám zubama a z očí mi tečou slzy zimy, přede mnou obzor moře v sychravé mlze splývající s oblohou... ale při tom všem a nebo právě pro to všechno - pocit, jaký TEĎ zažívám je stejný, jako snad na každé mé cestě... DAR 🙏 ŠTĚSTÍ 🍀 uvědomění si tváří tvář věčnosti, že jiný život se nekoná a co není TEĎ, nikdy už nebude 🙃 (citace z filmu Líbáš jako bůh 🤪👌🔝)

Jurmela
Jurmela
Jurmela
Jurmela
Jurmela
Jurmela

Na internetu jsem těsně před cestou jsem našla nedaleko vzdálený národní park Kemeru, který je známý hlavně díky bažinám. Z těchto pláží se lze do národního parku dostat poměrně snadno městskou dopravou, a to zhruba do hodiny. Měli jsme v plánu jej dneska stihnout, takový bonus navíc. Jenže člověk míní a život mění. Bohužel u moře bylo opravdu zima, navíc mám od rána mokré boty ještě z parku, kde jsem chodila v ranní rose v trávě 🙈🙈😂,  a také poměrně brzo zapadá sluníčko. Jinými slovy – tento trip určitě národní park Kemeru nezvládneme. Pokud by ale někdo vyrazil do Rigy v létě a měl časového prostoru víc, pak malý tip níže.. Když už jsem si tu práci s informacemi dala ... 😊

NÁRODNÍ PARK KEMERU

Na západním předměstí Rigy začíná velká bažina Kemeru. Jedná se o rozlehlé mokřady, které zabírají plochu více než 6000 ha. V roce 1997 zde byl vyhlášen národní park, který je třetím největším v Lotyšsku. Důvodem k vyhlášení národního parku byla snaha o zachování zdejších jedinečných přírodních. Minerální vody a léčivé bahno, které zde vznikají, umožnily například velký rozvoj lázeňského průmyslu. Pro park jsou charakteristické především rozsáhlé plochy rozmanitých, jen málo pozměněných mokřadů – vrchovišť a slatinišť a lagunových jezer. Část této nádherné bažiny je zpřístupněn asi 3 kilometry dlouhou stezkou tvořenou dřevěnými lávkami. Je zde také úžasná rozhledna, která nabízí vyhlídku po rovinatém mokřadu. Je umístěna zhruba v polovině celé 3 kilometrové stezky. Co se týče dřevěných chodníčku, tak těch byste se měly fakt držet. Nejde jen o ochranu vzácného biotopu, ale místní bažiny jsou také velmi zrádné. Bahnem zde lze propadnout i několik metrů ( v době druhé světové války propadl i tank). Krom bažin a krásné procházky mezi jezírky je zde možné vidět i masožravé rostliny, které lapají po létajícím hmyzu. Do tohoto národního parku se dá dostat z lázeňského městečka Kemeru. Toto městečko je zastávkou příměstského vlaku, který jede z Rigy necelou hodinu. 

Celý dnešek byl opravdu boží. Jednak ranní procházka městem a jeho architektura, autobusem ke skanzenu a kontrast mezi moderní Rigou a příměstskou částí, ale taky úžasná historie Lotyšska na dlani a pak pláže Baltiku. Moje první pláž, na které jsem potkala lidi v péřovce ✌👌🙃

Jurmela
Jurmela

DEN č. 3 - RIGA

Tento poslední den jsme si vyhradili pro všechny památky a zajímavá místa (NEJEN PAMÁTKY, ALE I RESTAURACE, KTERÝ BY KAŽDÝ NÁVŠTĚVNÍK NEMĚL VYNECHAT) města Rigy. Poskládala jsem si je do map tak, jak za sebou co možná nejvíce efektivně následují od našeho ubytování a výsledek je tento:

VÝCHOZÍ BOD: NÁŠ DOMOV - NÁŠ HRAD

 • Tři bratři, Mazā Pils iela 17, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Medicīnas muzejs, Centra rajons, Rīga, LV-1010, Lotyšsko

 • Grafiti
 • The Corner House, Brīvības iela 61, Centra rajons, Rīga, LV-1010, Lotyšsko
 • Saule Perkons Daugava graffiti, Tallinas iela 48, Centra rajons, Rīga, LV-1001, Lotyšsko
 • St. Peter's Church, Reformācijas Laukums 1, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Dům Černohlavců, Rātslaukums 7, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Museum of the Occupation of Latvia, Raiņa bulvāris 7, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Labietis, Centrāltirgus iela 1, Latgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Riga Central Market, Nēģu iela 7, Latgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • XL Pelmeņi, Stacijas laukums 2, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Latvian Academy of Sciences, Zinātņu akadēmijas augstceltne, Akadēmijas iela 1, Latgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • Lotyšská národní knihovna, Mūkusalas iela 3, Zemgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1423, Lotyšsko
 • Folkklubs ALA pagrabs, Peldu iela 19, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Lotyšsko
 • TŘI BRATŘI

Tři historické domy v ulici Mazā Pils. Nejstarší z nich je dům číslo 17, který pochází z 15. století, který je zároveň nejstarší zděnou budovou v Rize. Dům číslo 19 pochází z 16. století, dům číslo 21 ze 17. století. V přízemí tohoto domu původně žil pekař s učedníky, půda pak sloužila ke skladování surovin. Název byl inspirován obdobnou skupinou historických budov v estonském Tallinnu označovanou jako Tři sestry :) 
I když jsme tuto vyhlášenou rižskou památku měli 300 metrů od domu a mohli tedy vidět i za slunečního dne, šli jsme kolem až den poslední, kdy bylo zataženo a mrholilo. Jsem vlastně ráda, protože i když fotky vypadají pochmurně, opak byl se skleničkou Jupíka a prázdnými ulicemi pravda. Byla to super deštivá tour de Riga bez lidí, a to zas - komu se podaří? :)

Tři bratři
Tři bratři
Tři bratři
 • MUZEUM HISTORIE MEDICÍNY

Muzeum historie medicíny je místo, které nezaujme jen zdravotní sestry jako jsem já, ale každého. Má co nabídnout lidem všech věkových skupin, i dětem! Minimálně je máte čím strašit ✌️🤪😂 Je to jedno z největších muzeí v Rize, ale také jedno z největších muzeí historie medicíny na světě ‼️

Budova muzea historie medicíny
Vstupenky - 2 eura
Otvírací doba muzea

Výstavy jsou rozděleny do čtyř podlaží. Tak trošku bizarní výjevy, ale také spousta zajímavých informací - to vše je zde k dispozici. Vstupné je 2,5 eura (65 korun) a za tuto cenu je toho zde k vidění opravdu hodně. Například zastaralý respirační přístroj nebo séra a vakcíny z 20. let 20. století. První rentgenky a vůbec RTG přístroj nebo první laboratorní analyzátor. Taky experimenty sovětského vědce Vladimira Demikhova, které jsou kontroverzní i více než dvě dekády po jeho smrti. Demikhov totiž v rámci svých experimentů stvořil i mnoho „dvouhlavých psů“, když voperovával hlavy menších psů do těl větších plemen a zkoumal funkci oběhových systémů. Navzdory tomu, že už tehdy byly jeho experimenty označovány jako neetické, jeho poznatky výrazně pomohly k prvním úspěšným operacím plic a srdce u člověka. V muzeu je taky mrak chirurgických nástrojů, ze kterých až mrazí. Výjevy jako z hororu… Vůbec nemluvím o dentálních laboratořích… Bohužel zde takový vývoj vpřed není, takže pro hodně lidí výjev jako na trhání osmiček u svýho zubaře 🤪😂

Sektor zubařů..
Sektor zubařů..
Sektor zubařů..
Sektor zubařů..
Sektor zubařů..

Starodávných zubařských křesel a nástrojů je zde nespočet, ale také sbírka zubních past z nejstarších dob až po dnešek. Taky si vzpomínáte, jak jste na táborech měli svojí zubní pastu Floru, v lepším případě Perličku, ale sem tam někdo z dětí měl i nějakou německou pastu? Taky jste se o ní skoro prali, škemrali za ni a místo čištění zubů jste ji jedli jako nejlepší delikatesu? Tak vám garantuju, že všechny tyhle pasty tady na nástěnce uvidíte! A z toho jde fakt mráz po zádech! 🙈😂😂

Musím říct, že mě kompletní expozice opravdu překvapila. Je až neuvěřitelné, kolik přístrojů zde k vidění je. Také je neuvěřitelný fakt, kam se lidstvo “za pár let” posunulo, v jaké době žijeme nyní… Elektronizace, digitalizace, roboti, neurochirurgické zákroky, úspěšná léčba nádorů - chemoterapie, radioterapie, imunologická léčba, taky transplantace takřka všech orgánů a přežití nedonošených miminek v takřka úplném počátku embryonálního vývoje. Co bylo nedávno nemožné je nyní standard. Je ale fajn na chvilku vnímat, že je to především ZÁZRAK. Máme neuvěřitelné štěstí, že žijeme v době, v jaké žijeme. A je smutné, že si to hodně lidí vůbec neuvědomuje. Možná by stačilo, kdyby každý zaskočil třeba do takovéhoto muzea a vzpomenul si nejen na své první zubařské křeslo, na první odběr krve do skleněné zkumavky od sestřičky s bílým čepcem, na vizitu alá Švejk, kde pacient je “nýmand” pod číslem pokoje a postele a nestojí za pohled natož za slovo, že rodit znamenalo vidět dítě za dva dny a muže, otce dítěte, za tejden, že mnoho přístrojů a pomůcek z tohoto “sanatoria hrůzy” pamatujeme osobně ze svého dětství.. A taky to šlo! Koukám třeba na DIGITÁLNÍ laboratorní analyzátor velikosti kůlny, který musel být ve své době totálně in a vzpomenu si na analyzátor našich laboratoří nyní… Neskutečný Metrix! Cítím obrovskou hrdost nad člověkem, který dokázal za tak krátkou dobu tak moc... ale taky pocit selhání z toho, že dokud jsme měli málo, nebyli jsme tak nespokojení jako nyní...

Výstava zahrnuje starodávné lékařské ošetření (čarodějnictví, šamani..), lékařské objevy, moderní medicínu a léčbu, lékárnictví napříč časem, úspěchy a příspěvky Lotyšska v oblasti medicíny. Je zde také interaktivní sektor pro děti, kde se mohou ti nejmenší něco dozvědět o medicíně a lidské anatomii. Jedinou nevýhodou muzea (i když jak pro koho ✌️🤪😂 ) je absence anglických popisků. Mě osobně to ale nijak neznervózňovalo 😉 Pokud jste se taky učili latinu, orientujete se v popiscích na pohodu 💪😂

Velkou zvláštností muzea je to, že zde zaplatíte symbolické vstupné, v objektu nepotkáte podstatě vůbec nikoho (jakože návštěvníka) a přitom v každém patře narazíte na jednoho až dva zaměstnance… Hodně mě to překvapilo. Na druhou stranu, udělalo mi to obrovskou radost. Že i za cenu toho, že to není žádný výdělečný byznys, tohle stále funguje.

 

Muzeum historie medicíny
Muzeum historie medicíny
Muzeum historie medicíny
Muzeum historie medicíny
Muzeum historie medicíny
Muzeum historie medicíny

Jinak pozor. Někteří zaměstnanci vypadají jako exponáty 🙈🙈… A hlavně bacha v přízemí, kde je exhibice vývoje člověka… Tak si koukáte na dobu kamennou, dobu železnou… Na všechny etapy vývoje člověka a znenadání jeden exponát stoupne ze židle. Není to exponát, je to důchodkyně, která střeží tuto sbírku. Málem infarkt jsem z toho měla! V dalších patrech to nebylo o mnoho lepší, ale už jsem byla trochu připravená.

Krom všeho výše jmenovaného zde najdete i sekci kosmonautiky a toho, jak ve vesmíru funguje lidské tělo. Jsou zde jak modely kosmonautů, všeho co s kosmonautikou a člověkem souvisí, tak i první zvířata, která byla vypuštěna na oběžnou dráhu. Musím říct, že dobové fotografie mě opravdu dostávají. Koukám na fotky známého pejska Lajky a vlastně sama nevím, zda byla její cesta dobro nebo ne... Lajka se jako první živý tvor planety Země dostala na oběžnou dráhu, a to 3.11.1957 ve Sputniku 2.

Lajka, potulný pes odchycený na jedné z moskevských ulic, byla pro let na Sputniku 2 cvičena s dalšími dvěma psy. Technologie návratu kosmické lodi z oběžné dráhy na Zemi nebyly v té době k dispozici, proto nebyl Lajčin návrat na Zem plánován. I tak se očekávalo, že prožije na oběžné dráze jeden týden. Uhynula ale následkem stresu a přehřátí už zhruba 5 až 7 hodin po startu.. 😒

 • BUDOVA KGB

Rohová budova v centru Rigy budila desítky let děs. Nyní je temnou “atrakcí” města. I když trocha temného turismu ještě nikdy nikomu neuškodila, v případě budovy bývalého sídla KGB jde o extrém..  Rohový dům byl postaven v roce 1912 jako rezidenční budova, a to pouhý kilometr od historického centra města. Krátce před začátkem druhé světové války se budova dostala do držení místní vlády. Při první okupaci Lotyšska Sověty v roce 1940 v budově poprvé sídlila KGB. Důležité bylo ale zejména to, že si KGB dům vybrala jako své ústředí po konci druhé světové války. A rozhodně to nebylo tak, že by nechvalně proslulá organizace měla v domě pouze nějaké své kanceláře. Probíhaly v ní mimo jiné i výslechy plné týrání za nelidských podmínek. U výslechu lidé končili skoro za cokoliv. V ohrožení byli zejména vzdělanci, ale stačilo třeba i jen jedno špatné slovo od některého z udavačů a život lidí se obrátil z minuty na minutu vzhůru nohama. V miniaturních celách zde byly uměle udržované vysoké teploty (30 stupňů v létě i zimě), toaletu všem lidem v jedné cele nahrazoval kbelík a ostré stropní světlo nenechalo vězně vyspat ani v noci. Během výslechů byli vězni psychicky i fyzicky mučeni za jediným cílem - aby podepsali přiznání své viny. To přitom nebylo polehčující okolností, jak bylo lidem na výsleších tvrzeno, ale naopak vstupenkou do pracovních táborů, či v horších případech i rovnou na popraviště. Budova oplývá opravdu velmi tísnivou atmosférou. Do budovy můžete nahlédnout zdarma a v hlavní místnosti si můžete přečíst příběhy mnoha jednotlivých vězňů či také zjistit, za jaké maličkosti jste mohli skončit v nelidských podmínkách. Pokud se však chcete podívat do tamějšího bludiště chodeb, cel, výslechových místností a kanceláří, musíte si zaplatit prohlídku s průvodcem za deset euro (260 korun). Pro mě osobně to bylo nejlépe investovaných deset eur v Rize. Dostanete se totiž nejen do jednotlivých cel či místnosti, kde probíhaly výslechy, ale taky, když už si budete na dvoře ve vnitrobloku myslet, že jste viděli asi všechno, otevřou se vrata garáže a vy zjistíte, že jste do teď neviděli “nic”... Těžko hledat pro tuto popravčí místnost slova…  Vězně nikdo nevozil na popravu někam za město.. KGB totiž sázela na to, že popravované už nesmí nikdy nikdo spatřit. Popravovalo se tedy přímo v místnosti sousedící s parkovištěm ve dvoře. TADY. Sem najelo nákladní vozidlo, které nastartovalo, aby tak zakrylo nežádoucí hluk, kdyby snad nějaký při popravě vzniknul. Popravčí místnost ale byla kvalitně odhlučněná. Poprava byla vykonána několika kulkami do týlu a tělo naloženo do vozu a odvezeno pryč. Hrůzy v tomto domě skončily až v roce 1991, kdy se Lotyši konečně zbavili sovětské nadvlády. Vzhledem k historii domu není až tak podivné, že zůstal dlouhé roky opuštěný a firmy se o dům na této jinak velmi exkluzivní lokalitě nepřetahovaly. Teprve v květnu 2014 dům otevřel své brány návštěvníkům jako externí součást Lotyšského muzea okupace.

 

The Corner House (muzeum KGB)
The Corner House (muzeum KGB)

Mě osobně překvapilo, že i když jsme zde byly dva dny po sobě – první den byla exkurze již vyprodána - bylo zde stále plno. Nejen turisté, skupinky lidí, ale i solitéry. Lidé, řekla bych že místní, kteří si jen přišli připomenu dějiny… Hodně silné místo, které by měl každý vidět. Hodně mě dojelo, že tuhle potřebu lidi v sobě mají a kapacita místních prohlídek prostě nestačí. Stojíte tu takhle v pátek nebo v sobotu večer, ve dny, kdy by měli lidé popíjet, slavit a bavit se, a toto místo je přitom narvané k prasknutí. Hodně mě dojalo, že nejen díky starým lidem, ale i ročníkům, jako jsem já, dokonce mladším – stejně starým dětem, jako je můj Miki. Něco podobného jsem naposled viděla v Amsterdamu v domě Anny  Frank. Tam jsem taky měla po celou dobu exkurze slzy v očích. Nejenom pohnutým osudem této dívky, nad bezmocí, kterou jsem i po těch letech cítila za ni, ale hlavně tím, jaký odkaz v tom malém nizozemském domečku zanechala tolika generacím… Tady je vidět totéž. Pro mě osobně je toto místo neskutečná porce emocí a tisícinásobně předčí oficiální Lotyšské muzeum okupace, které je pro mě sterilní velká výkladní skříň sovětského srpu a kladiva a hákového kříže, ale emocí tam v těch obrovských, takřka zámeckých zdech, moc není....

The Corner House (muzeum KGB)
The Corner House (muzeum KGB)
The Corner House (muzeum KGB)
The Corner House (muzeum KGB)
The Corner House (muzeum KGB)
The Corner House (muzeum KGB)
 • GRAFITI

Nemusíte být zrovna fanoušky nějakého street artu, aby vás zaujalo pět let staré grafiiti, které drží titul největšího graffiti v celém Pobaltí. To vzniklo díky usilovné práci dvou známých místních pouličních umělců, kterými jsou Rudens Stencil a Kiwie. Na své dílo spotřebovali prý přes 1500 barevných sprejů. Do navigace si zadejte název Pērkons Saule Daugava.

Pērkons Saule Daugava Graphiti
Pērkons Saule Daugava Graphiti
...grafiti jsou ale v Rize ledaskde a neméně pěkné :)
..grafiti jsou ale v Rize ledaskde a neméně pěkné :)
 • KOSTEL SV. PETRA

Kostel, který je považován za symbol hlavního města Lotyšska. Za poplatek 8 euro se dá výtahem vyjet až na vrchol věže, který je 72 metru vysoký, a Riga je odtud jako na dlani. Prý. Mě to teda za ty peníze nestálo, navíc bylo sychravo a mlha, takže by to byly peníze vyhozené z okna. A ještě z okna kostela! Vstup do kostela je zpoplatněn 3 eury, ale toho jsem si všimla až když jsem vycházela ven :) Ne, že bych nezaplatila regulerní vstupné, ale do kostela mi to přijde opravdu trochu ujetý...Takže mi toho opomenutí vůbec líto není.
První zmínky o tomto kostelu se datují k roku 1209, kdy díky zděné konstrukci přežil požár města. V budoucnu ale již takové štěstí neměl a musel tak být několikrát rekonstruován, například poté co do věže uhodil blesk nebo když se stala terčem bombardování za války. Na nejvyšší budově ve městě dnes najdeme hodiny, které mají pouze hodinovou ručičku a pětkrát denně spouští zvonkohru hrající folkovou melodii Riga dimd.

Kostel sv. Petra
Kostel sv. Petra
Kostel sv. Petra
Kostel sv. Petra
 • DŮM ČERNOHLAVCŮ

Dům Černohlavců představuje jeden ze symbolů Rigy. Stojící na Radničním náměstí. Během 2. sv. války byl zničen a znovu postaven v roce 1999 na základě starých fotografií a dokumentů. Původní dům byl postaven ve 14. století a jeho vlastníky bylo Společenstvo Černých hlav, které spojovalo mladé, svobodné obchodníky z ciziny, kteří měli vliv na společenské dění ve městě. Jméno domu je odvozeno od černých pokrývek hlavy, které kupci nosili.  Tady už byli turisté, i když mžilo..... Asi 4 kousky. Dům moc pěkný, jen cesta k němu dala google mapám zabrat :D Mě osobně se líbil barevnej méďa a byla jsem asi jediná, kdo se tam fotil s ním, na místo těch červených domečků :)

Dům Černohlavců
Dům Černohlavců
Dům Černohlavců - za námi :)
Dům Černohlavců
Dům Černohlavců
Dům Černohlavců

V Domě Černohlavců se kvůli zcela novým interiérům konají především různé společenské akce, konference a další. Mnoho historického uvnitř ke spatření vlastně není. Výrazně barevná budova je ovšem pěkná na pohled a skvěle vyniká na fotografiích. Hned kousek od budovy stojí upomínka na první vánoční stromek, který má podle Lotyšů původ právě v Rize. Podle Estonců zase v Tallinnu.. :D

První vánoční stromek byl na náměstí vystaven poprvé v Rize...
První vánoční stromek byl na náměstí vystaven poprvé v Rize...
 • MUZEUM OKUPACE LOTYŠSKA

Pokud na vašich cestách zavítáte do Rigy, nezapomeňte si kromě úchvatného historického centra prohlédnout i Muzeum okupace Lotyšska 1940-1991. Najít ho nebude sranda, protože mapy vás povedou sem - viz foto níže. Tam ale muzeum ještě nestojí :D Pouze banner o tom, kdy tam stát bude. My jsme naštěstí během toulání se městem na opravdické muzeum okupace narazili jen tak náhodu, takže více níže..

budoucí muzeum okupace Lotyšska
budoucí muzeum okupace Lotyšska
budoucí muzeum okupace Lotyšska

Zajímavá výstava dokumentuje éru německé a sovětské okupace a události, které jim předcházely. Muzeum okupace Lotyšska vzniklo roku 2006 a vystavuje sbírky dokumentů, fotografií, písemných a ústních pramenů a artefaktů, které dokumentují okupaci Lotyšska od roku 1940 až do roku 1991.Přírůstky do sbírek pocházejí nejčastěji z darů jednotlivců a organizací. Pracovníci muzea také natáčejí videa, na nichž vzpomínají na neblahé události 20. století očití svědkové. Sbírky jsou k dispozici jak odborné, tak laické veřejnosti.  Vstup je gratis, ale žádné velké wau se tu pro mě zde nekonalo...

 

Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska

Okupace Lotyšska:

Když v Evropě vypukla 1. září 1939 válka, Lotyšsko vyhlásilo neutralitu. Dostalo se však do sovětských "sfér vlivu", dohodnutých v tajné smlouvě Ribbentropp-Molotov. Sovětský svaz donutil Lotyšsko a ostatní pobaltské státy, aby podepsaly smlouvy vzájemné pomoci v říjnu 1939. Obsahovaly rozmístění sovětských vojsk podél Baltského moře. Tvrzením, že Lotyšsko porušuje smlouvu začal stupňovat Sovětský svaz v červnu 1940 tlak na vládu v Rize. Ve stejné době Německo slavilo vítězství ve Francii. Za měsíc a půl se Litva, Lotyšsko a Estonsko staly republikami Sovětského svazu. Mnohé západní země nikdy neuznaly toto připojení, a pobaltské státy tak nadále existovaly de iure podle mezinárodního práva. Následujících padesát let bylo Lotyšsko pod vládou dvou cizí totalitních režimů usilujících o zničení lotyšské nezávislosti. Zastrašovaly Lotyše vojenskou přítomností a masivní činností tajné policie. Během první sovětské okupace došlo k masovému zatýkání, deportacím, věznění a popravám. Postihla tak jedno procento lotyšské populace: 20-25,000 lidí. Němečtí nacisté, kteří obsadili zemi koncem června - začátkem července 1941 byli často vítáni jako osvoboditelé, ale jejich okupační opatření nebyla o nic méně brutální. Nezávislost nebyla obnovena. 70 000 lotyšských Židů bylo zavražděno během prvních šesti měsíců nacistické okupace. Řada Lotyšů byla poslána do Německa na nucené práce. Nemálo Lotyšů skončilo v koncentračních táborech, muži byli odvedeni do "dobrovolných" vojenských jednotek. Když se fronta vrátila v roce 1944, bylo mnoho mužů odvedeno do Rudé armády. 200 000 Lotyšů bylo nuceno bojovat na obou stranách. 150 000 Lotyšů bylo evakuováno do Německa. 120 000 uprchlíků zůstalo na Západě. Rudá armáda, která osvobozovala Lotyšsko jako jednu ze svých svazových republik se však chovala jako by byla na nepřátelském území. S Lotyši se zacházelo jako s fašistickými kolaboranty. Muži byli posláni do "filtračních táborů", zatýkání bylo na denním pořádku. "Válka po válce", jak nazývali svůj boj protisovětští partyzáni "lesní bratři", trvala až do roku 1956. Obrovská deportace v roce 1949 postihla přes 44 000 lidí (cca 3% z poválečné populace), hlavně lotyšské zemědělské rodiny, což zničilo lotyšské zemědělství. Prázdné domy byly určeny pro přistěhovalce z jiných částí Sovětského svazu. Politika sovětské kolonizace byla založena na industrializaci a dovozu pracovních sil pod kontrolou komunistické strany. Do roku 1989 měl podíl Lotyšů klesnou téměř o 50%. Ruský jazyk se stal komunikačním prostředkem v mnoha veřejných oblastech života: vláda, obchod, průmysl.

Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum okupace Lotyšska
 • LABIETIS - PIVOVAR V PODZEMÍ:

Lotyši mají poměrně zajímavou pivní kulturu a v Rize najdete obrovské množství nejrůznějších hospůdek, kde čepují nejen obligátní hlavní značky, ale také nějaké ty speciály z menších pivovarů. Pokud chcete být jako místní, tak večer zaskočte do podniku Folkklubs ALA pagrabs, kde se potkávají místní studenti se zvídavými turisty. V obřím podzemním prostoru hraje skoro každý večer živá hudba, servírují tam velké porce tradičních jídel a výběr z lotyšských piv a ciderů je více než solidní. Do podzemí vás zavede i podnik pivovaru Labietis, kde najdete na čepu hned 12 piv a moře dalších v lahvích. A tlačit se tam budete obvykle o něco méně než ve výše zmíněném populárním klubu. Ať už se ale rozhodnete pozdvihnout žejdlík v jakékoliv zdejší putyce, pravdou je, že dříve nebo později ochutnáte panáka nápoje zvaného Black Balsam. Těžko popisovat chuť této speciality, ale představte si hořkosladké kapky proti kašli. Tradiční příchuť málokdo zvládne pozřít, ochucené varianty jsou takříkajíc „menší zlo“, své fanoušky však mají.

 • CENTRÁLNÍ TRH

Centrální trh (Central Tirgus) je jedním z největších trhů v Evropě. Riga Central Market leží kousek od středu města, a to hned za hlavním nádražím.. Nejde ho přehlédnout. Do výšky se tu tyčí pět ohromných bývalých hangárů, z nichž jsou čtyři spojené chodbami, pátý stojí odděleně. V těchto hangárech - Zepelinech - se vyráběli vzducholodě ♥  a co je opravdu zajímavostí - obřích Zeppelin hangárů stojí na světě již jen devět. I ten, kdo nemíří na trh za potravinami, ale naopak za architekturou, může se pokochat pohledem na jednu z nejtypičtějších staveb, které v Rize během 20. století vznikly.

Central Tirgus
Central Tirgus
cesta k Central Tirgus

Návštěva zevnitř je neskutečným zážitkem! Na své si tu přijde každý, prodává se tu vše od masa, sýrů, čerstvých ryb, sušeného ovoce až po všelijaké sladkosti. Každý ze čtyř propojených pavilónů nabízí jiný sortiment — první mléčné výrobky a sýry, další zeleninu, ovoce, koření a bylinky, třetí maso a poslední ryby. Některé jsou tak čerstvé, že se ještě hýbou, což mnohdy není úplně příjemný pohled. Obzvlášť pokud dojde na ryby, co vypadají jako malí úhoři a v bednách se mezi sebou proplétají jako kluzcí hadi.  Přiznám se, že tohle mi nepřišlo vůbec humánní a nechce se mi věřit, že by něco takového bylo u nás možné. Stojíte nad hromadami drceného ledu v pultíku a na tom leží kapři, okouni, štiky, úhoři, ale i další druhy a všichni coby záruka čerstvosti - živí. Hýbou se, zvedají žábry a mě najednou tečou slzy. I když i já si kapra sem tam dám a nejsem vegetarián, koukat na tohle je fakt hrůza. Každopádně jsou zde i další stánky, kde už jsou ryby upravené, minimálně naporcované. Pokud se dá  v Rize doporučit nějaké místo, které vás uvede do místní reality, je to tržiště Central Market. Za hodně neskutečné ceny tady můžete koupit nejen turistické cetky, ale třeba i čerstvě řezané květiny, sazenice, ale hlavně jídlo. To je to, za čím turisté na tržiště jezdí. Za pouhé euro si můžete koupit tři čerstvé chutné koláče, které vás zcela zasytí. Točí se tu ale také pivo, prodává nasolená vepřová panenka, uzená kuřata nebo pelmeně na váhu. To vše prokládají stánky s homeopatiky, kysaným zelím, okurkama v láku. Já si dala místní uzené a uzenou rybu s uzeným česnekem. No mňam!!!

Central Tirgus
Central Tirgus
Central Tirgus
Central Tirgus
Central Tirgus
Central Tirgus
Tchýně a uzený, nejlepší studený :)
Tchýně a uzený, nejlepší studený :)
Tchýně a uzený, nejlepší studený :)
 • AKADEMIE VĚD

...tak tento "barák" je mimo neuvěřitelné, brutální, stavby na pohled ta nejlepší varianta ptačí perspektivy na celou Rigu. Konkrétně vyhlídkové podlaží v této Lotyšské akademii věd. Výtahem lze vyjet do 15. patra, pak ještě dvě patra vyšlápnout pěšky a máte Rigu na dlani👌 Přesně řečeno 360-stupňový výhled na město, a to za 5 euro (pro srovnání - na 9 euro vyjde vstupenka na vyhlídkovou věž v Kostelu sv. Petra, kde jste sice o něco blíž centru, ale úhel na focení je paradoxně horší a turistů - Japonců - je tam několika násobně víc.

Budova Akademie věd byla vybudována po druhé světové válce mezi lety 1951 a 1961, kdy zde frčel socialismus na plné obrátky. Peníze se pro výstavbu vybraly z nových kolchozů v Lotyšsku na bázi tzv. dobrovolných příspěvků  (= v reálu tedy snížení mezd místních zemědělců). Stavba je zdobena několika srpy a kladivy jako symbol komunismu a dalšími lotyšskými lidovými ornamenty a motivy. Špička věže měla původně ještě věnec a pěticípou hvězdu, po získání nezávislosti Lotyšska byla ale odstraněna.

Ať má původ jakýkoli, bere mi dech úplně stejně jako Genex Tower v Bělehradu. Koukám na to temné nebe, do kterého špička akademie zasahuje, a vím, že na tuto stavbu do smrti nezapomenu 💛

Latvian Academy of Sciences
Latvian Academy of Sciences
Latvian Academy of Sciences
Latvian Academy of Sciences
Latvian Academy of Sciences
 • LOTYŠSKÁ NÁRODNÍ KNIHOVNA:

Lotyšská národní knihovna je národní knihovna podle zákona a největší knihovna v Lotyšsku vůbec. Sídlí v  nové budově zvané Zámek světla od srpna 2014. Z knihovny je nejkrásnější výhled na Rigu. Vstupné se tu neplatí, stačí se jen zapsat u vchodu. Riga na dlani ZA KAČKU ;)

Lotyšská národní knihovna
Lotyšská národní knihovna

ART NOUVEAU 

Když na přelomu 19. a 20. století zažívala Riga coby strategický přístav prudký ekonomický růst, přestalo její malé, původně středověké, centrum stačit a začala překotná výstavba nových domů. Uvádí se, že mezi lety 1909 a 1913 vyrostlo každý rok přes 500 nových domů, valná většina z nich ve zdobném a tehdy moderním stylu Art Nouveau. V poměru k velikosti města je dodnes v Rize největší koncentrace tohoto stylu na světě. Stačí opustit úzké uličky hanzovního centra a na domy v Art Nouveau narazíte v celém prstenci širšího centra. Jinak krom socialistických budov jsem ulítlá i na tyto - historické. Vlastně ani ne na celé budovy, ale ty věžičky a vikýře, to je něco pro mě. Běžně chodím po ulicích s hlavou zakloněnou, pořád helekám "hele, vidíš to?!" a nahlas přemýšlím, co se za jakým okýnkem pod střechou skrývá za poklady a jak by bylo úžasný tam jen tak nakouknout...Nedejbože třeba bydlet... ♥ No magor! :) Lítají tam ptáci, prší tam, v centrech, kde tyto věžičky jsou, je hluk a bordel, určitě je ve většině těchto půd a půdiček hromada harampádí, hlodavců a bordelu...ale i tak. Kdybyste někdo o nějakém podobném a dostupném místě věděl - díky za tip ;)

Art Nouveau
Art Nouveau
Art Nouveau

SOVĚTSKÝ REALISMUS

Jen o pár desítek let později Rigu potkal stejný osud jako všechna města v  tehdejším „východním bloku“.  Tedy rozmach architektonického stylu „socialistický realismus“. K nejviditelnějším pozůstatkům po této éře patří budova Akademie věd, menší kopie varšavského Paláce Kultury nebo moskevské Lomonosovoy univerzity, dále třeba budova ředitelství rozhlasu (Radiotehnika) nebo Pomník vítězství, nyní Pomník okupace Lotyšska. I když nejsem zastánce komunismu ani socialismu a jsem strašně šťastná a vděčná za dobu, ve které nyní mohu žít (a na každé ze svých cest si to uvědomuju víc a víc), občas si dovolím veřejný obdiv k "retru", tedy věcem, které pamatuju z dětství. Holt jsem se v té době narodila a když vidím Občanský průkaz a zelené a hnědé pivní láhve....prostě je to doják. No a tyhle budovy mě nevím proč - prostě fascinují. Precizností každého detailu, uspořádaností, řádem, strohostí a prostotou, mohutností, která dominuje celé lokalitě jejich výstavby. Strach a respekt, ale i obdiv. 

Akademie věd
Akademie věd
Budova rozhlasu
Budova rozhlasu
Akademie věd
Budova rozhlasu

NOČNÍ ŽIVOT

V Rize to žije nejen přes den, ale i v noci. Jednak jsou tu vyhlášené kluby a nespočet podniků, ale hlavně - jsou zde neuvěřitelně krásně nasvícené téměř všechny budovy, takže noční procházka centrem Rigy je jedno velké WAU!

ROZPOČET?

 • letenka Praha - Riga - Praha: 1 000 Kč
 • ubytování 2 noci/osoba: 8o0 Kč
 • doprava 100 Kč
 • jídlo, pití vstupy, ostatní: 1 300 Kč

 

Celem tedy za 3 dny/2 noci na osobu: 3 200 Kč.

ZÁVĚREM?

V každé zemi, kam se vydáme, necháme nějaký otisk a stejně tak každá země, v níž se na jakýkoli čas ocitneme, zanechá svůj OTISK v nás. Dělají jej jak místní památky, klima, kuchyně, ale taky lidé, kteří jsou po vašem boku nebo třeba 1 200 km od vás, ale přitom s vámi. Tohle všechno ovlivní sílu otisku. 

Pro mě byla Riga obrovské překvapení a až se sama stydím, že mě sem nikdy jen tak nenapadlo letět. Že to musel být zase Černý Petr mezi levnými letenkami a já se zde ocitla spíš náhodou než záměrně. Tohle město coby vzorek země jménem Lotyšsko má opravdu co nabídnout a mě osobně víkend zde nestačil. Chci zažít Rigu v létě - taky pláž, kde jsem skoro umrzla a klidně se ještě jednou vrátit do skanzenu, který mě až tady naučil skanzeny zase milovat...

Když k tomu všemu přičtu cenu, na kterou mě tento víkend se vším milionem vjemů a spoustu poprvé stál, bylo to boží! Jinak ale upozorňuji, že držet level za Kačku není samo od sebe a chce zde jak snížit komfortní zónu, stravovat se dle cen a vybírat si vstupy, kde investice na vstupenku má oprávněnou hodnotu. Za mě to byl opravdu jen skanzen, muzeum historie medicíny a budova KGB. Nevím, zda je to severním klimatem, ale dle mě se Lotyšsko v mnohé snaží pro turisty napodobit severní země jako Norsko, Švédsko a Dánsko a ceny jsou zde občas opravdu přestřel. Kór v kontextu s průměrnou hrubou mzdou v zemi a oprátkou z možného zániku země jako takové....

Když jsme v Rize viděli místní  auta...hlavně mercedesy,  audi, porsche...napadlo nás kouknout, jak na tom Lotyši jsou, kolik si vydělají.  Překvapily mě zjištěné informace. Jsou na tom o trošku lépe jak my, vydělají si v průměru 1000 €. Co ale místní ekonomiku válcuje, to je fakt, že od vstupu Lotyšska do EU, odešlo ze země 20 procent obyvatel!! Půjde-li to takto dál,  za 50 let může tato země zcela zmizet. Nejen díky  šílené ekonomické migraci, ale taky díky nízké míře porodnosti a vysoké míře úmrtnosti. 

 

Riga ♥
Riga ♥

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

10. 11. 2019, poslední aktualizace 2019-11-10T22:54:29+01:00

Kateřina Ostrá a procestovala 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 26 cestopisů .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

75 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Katko za Kačku: Vaše reportáže super, z neprofláknutých míst, bezva text, pěkné obrázky. Díky za inspiraci a vždy se těším na další článek.

A k osobě Ahmada Masúda: Je známý z prostředí železničních fandů na k-report.net jako nicky Pružinskij, Wiking, Filip K. Všude byl, všechno zná a kdo nebyl v Lotyšsku v 90. letech jako on, tak už tam nemusí jezdit, protože už je to dneska hrozně komerční a štve ho že na jeho místa jezdí kde kdo... Přitom spí 5 dní zadarmo po čekárnách, aby si někde projel kus spojky v Nowych Herbach...

Odpovědět
před 20 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Kdepak pane Martine, já a společenské, kulturní a dokonce sociální niveau! Ale zase nejsem úplně blbej, abych nevěděl kde leží Riga.

Odpovědět
před 26 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie
 • Přidal se před 5 měs
 • Napsal 17 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-13T12:49:06+01:00)

Anonymně se do někoho navážet je hrozně jednoduché....

..Paní Kateřina Ostrá, je tady pod palbou naprosto nevhodných osobních a pracovních výpadů, jen proto , že znáte její identitu....takže buďte natolik slušní a představte se nebo prostě držte ústa....(Božka a Ahmad..)

před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Paní nebo slečna Kateřina sem ovšem dává svoji intelektuální produkci dobrovolně, takže musí očekávat, že ne všichni jí to budou žrát (bez ohledu na identifikaci přispěvatelů).

před 26 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie

Ano jistě, ohledně cestopisů si samozřejmě pište co chcete, ale je přízemní a naprosto nevhodné řešit tady vzdělání , které souvisí s pracovní pozici , kterou Katka zastává. Potom Vám vůbec nic není...

před 25 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

To sice máte pravdu v tom, že nám po tom nic není, ale přesto to o mnohém vypovídá.

před 25 dny
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 313 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-13T20:29:22+01:00)

Maruško, jste hodná, ale šetřete energii na smysluplnější věci 🙃

Jinak já už balím batoh a po víkendu k vám letí další cestopis. A po dalším víkendu třetí listopadový a pak se ještě 4x vyspinkáme a tradá na ten Island ✈️🌋👌😂 Na vánoce fnknem k oceánu, v lednu fofr degustace Asie a Afriky. V únoru trochu antických památek a březen - Maruško - březen bude TOPka roku ✈️🔝😂 No a když to máme takto pěkně nalinkované, nemůže nás žádný hnidopich s napoleonským syndromem rozhodit, nemyslíte? 🍸🍾💛

před 25 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie

Jasně.....A na to si připijem..🥂😁 těším se na další cestopis ...a přeji šťastný let....

před 25 dny

Navrhuji založit fanklub Kateřiny Ostré!!! Podmínkou vstupu by byly kopie minimálně dvou dokladů + očkovací průkaz - dost bylo anonymity! Předsedkyni vidím jasně, paní/slečna (nevím, chtělo by doplnit) Gavelčíková Marie. Jedinou povinností každého člena, by bylo denně minimálně dvacetkrát kliknout na každý cestopis paní Kateřiny, aby přibývala sledovanost a o to přece jde - je důležité stanovit si priority! Odměnou by byly srazy, vždycky by jsme se opili doněmoty nějakým vynikajícím vínem tak do 1,5€. Výběr by měla na starost sama paní Kateřina, znalec, enolog - hlavně levně!

P. S. Jedinci se sklony k exhibicionismu velmi vítáni...

před 25 dny
Kateřina Ostrá

Výborný nápad!! 😂😂 🙏

I úkoly jsou znamenitě rozdány 👏👌😂 A vy můžete být náš klubový topič, nástěnkář a pokladník. Ev. i vraceč prázdných láhví.

....znovu Vám opakuji, že před “a to” se píše čárka ✌️🤪😉

před 25 dny

Musím Vás zklamat, já tam žádné " a to '' nemám, ale jinak děkuji za lekci gramatiky.

před 25 dny
Avatar uživatele Karel
Karel

Bramborová polévka

Sušené houby dejte do menšího kastrůlku a zalijte je vodou tak, aby byly ponořené. Jakmile začnou bublat, slijte z nich vodu, nalijte čistou a znovu přiveďte k varu. Čerstvé houby nakrájejte a poduste doměkka. V hrnci rozehřejte tuk a osmahněte na něm doměkka cibuli. Pak přidejte máslo, přisypte mouku a umíchejte tmavě zlatou jíšku. Zalijte ji za stálého míchání 1,25 l vody.

Do polévky přidejte brambory, vlijte povařené sušené houby i s vodou nebo podušené čerstvé, osolte a vařte 10–15 minut. Pak přidejte 1 celou mrkev, ½ celeru a 1 celou petržel. Zbývající zeleninu nakrájejte na kostičky a dejte vařit do polévky. Vařte 10 minut, pak zeleninu vařenou v celku vyndejte, přidejte česnek a přisypte majoránku. Vařte dalších 5 minut. Nakonec dosolte, opepřete, vsypte nasekanou petrželku a podávejte nejlépe s čerstvým chlebem.

před 25 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie

A je to tady znovu🤣

před 25 dny
Kateřina Ostrá

Karle, ty jsi Bůh 🙏👌😂😂😂😂😂💛

před 25 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie

Já bych tam ty houby nedávala.....co myslíte?

před 25 dny
Avatar uživatele Petr St
Petr St

Já nedávám česnek, nedělá mi dobře na žaludek.

před 25 dny
Kateřina Ostrá

Mě nedělá česnek dobře na žlučník, a to už žlučník nemám 🙈😂😂 Nicméně, i přesto si to bez česneku nedovedu představit… 😂👌

Maruško - houby joooo 😍

před 25 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie

No já nevím Kačko...v tvém případě bych byla na houby opatrná....😁..... závistiví "anonymní" lidé bývají nevyzpitatelni...

před 25 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Nesmírně závidím, že slečna Katka už nemá žlučník! :-)))) A to jsem si myslel, že jí chybí jiné věci.

před 25 dny
Martin V
 • Přidal se před 10 měs
 • Napsal 52 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-14T13:19:06+01:00)

I když chápu Ahmede, že se snažíš, aby tvé příspěvky korelovali s tvou přezdívkou, nestává se to už ale posedlost?

Přidat odpověď
před 25 dny
Avatar uživatele Božena
Božena

Paní Ostrá, tak jestli vám jde o to nasbírat hodně komentářů, tak k tomu přispívat nebudu. Nějak me nenapadlo, ze to máte jako soutěž.

před 26 dny
Avatar uživatele J0x
J0x

To nebude jediná věc, která vás nenapadla. 😯

Přidat odpověď
před 25 dny
Avatar uživatele Karel
Karel

Uuuuuuu, tohle vypadá na cestopis s největším počtem komentů!!!!!

před 26 dny
Kateřina Ostrá

To byl LVOV ✌️😂😂

Ale jestli Ahmadovi nebo Boženě odepíšu, může být prvenství Lvova vážně ohrožené 😂🙈

Naštěstí mám na práci sledování sopečné činnosti na Islandu, práci v práci bez ANJ, což je totální průser 😂 a rozepsanej další cestopis, kterej bude mít Ahmad zcela jistě u rekta a Božena jej ani nedočte, ale oba mi pod ním jistě napíší krásné a milé komentáře jako pod Lotyšskem 💪👌😂😂

před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Jen pište, pište, máte na víc! ;-)

Přidat odpověď
před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Já bych to, s dovolením, ukončil a nějak shrnul.

Mně osobně je fuk - a myslím, že i většině diskutérů - jakou sledovanost nebo obdiv mají jaké reportáže nebo cestopisy. Ono - nakonec jde nejvíce o návštěvnost webu cestujlevně.com a s tím vůbec nemám problém, naopak se tu dá občas najít i velmi zajímavý podnět i ze známých míst (ať si kdo monetarizuje co chce, proč ne).

Jaký má kdo důvod pro čtení je irelevantní. Někdo hledá tipy na cesty, jiný letenky, třetí se chce odreagovat. A samozřejmě se tu střetávají i různé sociální vrstvy a skupiny.

S doporučením na rohypnol jste mě pobavila, spím výborně :-).

Odpovědět
před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Kateřino, pro Vás žádný "vzorek inteligence" ani existovat nemůže ;-), nevšimla byste si ho. Čtenost Vašich "cestopisů" je mi zcela u rekta.

Dále jste mě po ráno opravdu pobavila výrokem o lítosti. Sice Vám to nevěřím, ale už jen představa je úsměvná.

Co Vám naopak věřím velmi, je eventuální extrapolace Vašeho ega do limitních poloh, to tedy ano. :-) Nedostatečnost jinde se nějak kompenzovat musí, to jsou základy psychologie.

Jinak na to, že pracujete s lidmi, máte na ně mimořádně špatný odhad. Nejsem ani starý, ani zahořklý, nicméně Vás při té úsměvné představě klidně nechám (představa zahořklého starce mě opravdu pobavila :-))) ).

Mimochodem, jak jste přišla na to, že Island nechci poznat? Podsuv jako prase, čili diskuzní faul.

Ale klidně pište dál ve stylu socky na výletě, alespoň se bude nad čím pobavit.

Odpovědět
před 26 dny
Avatar uživatele gavelcikova.marie
gavelcikova.marie

Katko já ti hrozně fandím... na tvé cestopisy je nejvíce reakcí, tzn. že je lidi čtou...já osobně se vždycky moc těším....jsou zábavný, trochu praštěný a zároveň obsahují hodně důležitých informací .....a o tom to je....😊

před 26 dny
Kateřina Ostrá

Maruško, mám klasické každovečerní podvečerní roupy a chuť na sladký... Obvykle si jdu ulomit čtvereček čokolády do spíže, za dvě minuty celou řadu, za další dvě druhou... No takhle chodím do kuchyně a zpět do obýváku přesně 7x (tolik řad má čokoláda), tedy dokud celou čokoládu nesežeru. Dneska si ulomit nepůjdu, přečtu si ještě jednou váš komentář ♥

Děkuji!

Přidat odpověď
před 26 dny
Avatar uživatele kickass1
kickass1

Super cestopis Katko, zajimave cteni o "pro-me-nezajimave" zemi.. :) Asi bychom se co se cestovani skoro na nicem neshodli :), ale to me na tvych cestopisech bavi :)

A co fakt extra nesnasim, tak je Bohemka :D

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Tvoje první věta je pro mě obrovská pochvala. Vážím si jí! Napsat cestopis ze Santorini nebo z Bali není problém. Ani to, aby si ho přečetlo 10 000 lidí… Pokud se něco takového podaří u Srbska, Makedonie, Ukrajiny nebo Lotyšska, považuji to za ohromnou motivaci 💛 Takže ještě jednou – moc děkuji za tvoje slova.

Mimochodem – já Bohemku taky zrovna nemusím, ale dostala jsem jí k narozeninám… No nevyhodím to! 🙈🦆😂😂

Přidat odpověď
před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Já myslím, že pokud mají na Islandu Armádu Spásy, tak by to možná za Kačku šlo ;-) ...

ad Bergen: Tuhle jste tuším psala, že neumíte anglicky, to bych tedy chtěl tu diskuzi vidět :-)

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Nikdy jsem se ANJ neučila, ale když člověk cestuje, tak se pár slov na každé cestě naučí... NO a když je těch cest víc, tak je v podstatě pasivní angličtinář. No a když si k tomu dáte drink - vy i protistrana - tak se domluvíte vždycky ;)

Tu Armádu Spásy jsem nepochopila. Pokud to myslíte tak, že se na Islandu nedá nocovat "za Kačku", tak byste měl překročit omezenost svou vlastní a kouknout na booking. Myslím, že kolem Islandu jsou zbytečné mýty, zejména co se cen týká. Máme krásný pokoj se vším všudy za 500 na noc ;) Ale samozřejmě je vše o komfortní zóně, kterou máme každý nastavenou trošku jinak.

Ale jinak díky za podnětný a milý komentář :D

před 27 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Tak Island byl drahý před finanční krizí, teď už je to cenově +- snesitelné (nicméně na ceny jsem se nekoukal, nechystám se tam a asi bych si tam chlast nekupoval).

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Tak to je fajn, že máte takové podnětné komentáře k zemi, která vás vlastně vůbec nezajímá :D

před 27 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Ale zajímá. V kontextu diskuze s předpisatelkou Boženou mi furt není jasné, zda je to země "Za Kačku" nebo ne. ;-) (a z ceny ubytování to fakt nezjistím, protože je to silně individuální - zatímco osobně jsem schopen spát v křoví jedné noze, zavřený v base pod dohledem milice nebo stejně dobře v 5* hotelu, tak jiný může mít privát za pět set buď hodně laciný nebo hodně drahý. A taky je rozdíl co za to člověk skutečně dostane).

před 27 dny
Kateřina Ostrá

No a teď jsi to myslím celé shrnul. Každej máme vnímání komfotrní zóny i pocitu "za Kačku" nastevenou jinde. Já se na cestách snažím šetřit na věcech, které považuji za nějaké nutné zázemí (ubytování, doprava, jídlo, víno...), ale pak dám klidně dva tisíce na Kubě za možnost pohladit delfína v aquariu v otevřeném moři. Jinými slovy - dobré jídlo a hotelovou postel si klidně vychutnám u nás, za tím do světa nejezdím. V cele jsem sice ještě nespala, ale na pláži, v lese, v autě, na zemi na letišti, ...kdykoli :)Proto mi přijde zbytečné přít se o subjektivně vnímané pocity draho - levno. Bohužel jsem taky trochu zpohodlněla (taky nejsem nejmladší a mám v haj.lu obě kolena :D ) a klidně dám o stovku víc za vlastní byteček než za hotelový pokoj...Ale pořád se snažím nedat nikde víc jak 500 za noc :)

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Milá Boženko, odkaz bude až v cestopise. Každopádně, když se podíváte na booking, určitě tam levnější ubytování než to, co jste platili v kempu bez teplé vody, najdete. Můj pokoj má jak teplou vodu, tak dobrou adresu, skvělé hodnocení, wifi pokrytí zdarma, společnou kuchyň (plně vybavenou vším možným). A pokud chcete vědět více, počkejte si do prosince. Jinak mě mrzí vaše cestovní zkušenost, chápu již víc, proč vás moje plánovaná cesta tak irituje. Já jsem se nikde na svých cestách s neurvalostí, arogancí a povýšeností nesetkala. Ale možná je to tím, že cizí lidé jsou obvykle naše zrcadla. Jak my k nim, tak oni k nám.. Jestli na každého jdete tak zhurta a útočně, jako zde na mě, možná jsme našli “ zakopanýho psa”.. Já se tam těším a nebudu soudit dopředu. Třeba to bude fajn, a nebo se vám za měsíc omluvím. Mějte hezký večer a všechno dobré 🙃

před 26 dny
Martin V

@Božena Ponížení v Kaliningradu? Já tam byl v létě a všude byli příjemní lidé. Dokonce milá celnice za mě vyplnila i celní prohlášení (byl jsem tam vlastním autem) na hranici. Že by se tak lidi za tu dobu změnili?

před 26 dny
Martin V

Nejčastěji v Mnichově a Norimberku, ale nechápu, jaký to má vliv na to, že jsem v Kaliningradu žádný špatný pocit neměl, spíš naopak. Proto mě zdobila vaše negativní zkušenost.

před 26 dny
Martin V

V Kaliningradu? Ne to jsem byl letos v létě. Proto píšu, že mě udivuje to, že by se lidé v této enklávě tak změnili za tu dobu k lepšímu, když obecný trend je opačný.

před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Já tam byl dvakrát, 1997 a 2003, jednou ještě v bezvízovém režimu na AB Služebnaja, podruhé tvrdé kontroly podmínek vstupu a pohybu. Jinak ovšem nic co bych od podobné oblasti neočekával. Těžká postsovětská realita. Tenkrát "milé" celnice šikanovali kde koho a brali úplatky skoro za všechno.

Zkušenost s lidmi paní Boženy z Islandu nedokážu zařadit - nebyl jsem tam, nemám nastudováno (to mmch. považuji za minimum toho, aby člověk nepůsobil jako idiot asijského střihu), zato poměrně dost projeto, navštíveno a nastudováno z ostatních skandinávských zemí. Jsou skutečně jiní a to i způsobem myšlení a uvažování o věcech.

KO: Troufám si tvrdit, že paní Boženu neirituje Vaše cesta (ta je asi každému u rekta, neb letenky si dnes umí koupit i podprůměrný ptakoještěr), jako spíše Vaše sebevědomé až hypertrofované ego a to zároveň s jasnou a evidentní skutečností, že v 99 % sama přiznáváte, že o krajinách, zemích a lidech víte naprosté minimum, neumíte ani pořádně jazyky a Vaše TR jsou spíše expanzí emocí. To není nic proti ničemu, například mně je to fuk, u Vaší generace je to ostatně běžnou normou. Akorát se pak nedivte, až na to někdy v životě dojedete a to dost tvrdě. ;-)

před 26 dny
Kateřina Ostrá

...a proto mé cestopisy tak urputně čtete včetně nekonečných komentářů, Ahmade? To je milé. Zřejmě jsem pro vás velkou inspirací 🙈😂

Tak že jste to vy, ještě na všem trošku přidám, protože jak v expanzi emocí, tak i v případě mého ega je posun hore stále možný.

Jenom se děsím, že až budu tak stará jak vy, budu stejně zahořklá a nasraná na celej svět, že moje hvězda hasne, zatímco jiná rudě září🤪, že z toho budu psát takové úsměvné s.ačky jako vy 🙈😂😂😂

Přidat odpověď
před 26 dny
Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Hezké čtení, a to ve standardně nadšeném a pozitivním duchu, které je jako vždy i obsáhlé a detailní..díky za ně.

Island se mi zdá levnější, než Švýcarsko, nebo Norsko, pokud se místo restaurací zařadí supermarkety, dá se to vlastně v pohodě, navíc tam budeš mimo sezónu, ani počasí bych se nebál, ale uvidíte, jak se poperete s krátkým dnem.

Viditelnost polární záře záleží dost na oblačnosti, snad bude mít štěstí, my jej poprvé v Laponsku v listopadu neměli, podruhé na jaře už ano.

Madeira o Vánocích je nápad úplně super, ten Funchal je legendární vánoční výzdobou a po dražším Islandu, si užiješ něco, kde se za pár Kaček můžeš trochu rozšoupnout :-).

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Ahoj Tondo. Děkuji - pozitivita a nadšení se na chvilinku zastavila, ale už zase běží na plné obrátky :) Děkuji za pochvalu - stále pro mě není "standardní" a stále těší.

STran polární záře - přiznám se, že jestli se podaří - nic jiného tam zažít nepotřebuji, vše bude tak nějak navíc. Na druhou stranu - nechci se těšit, jsem v tomhle jak malé děcko.... Od malička mám v sobě zákazy na těšení se, protože jak se člověk těšit začne a na něco se upne, posere se to. pravda je, že i když na tu polárni záři vůůůůbec nemyslím, auroru mám zaplou desetkrát denně od té doby, co jsem koupila letenku :D Když jsi ji viděl...jaké to bylo??? Dá se to popsat?

Madeira je zatím daleko, tu budu plánovat až po Islandu.... Ale s tou vánoční výzdobkou jsi mě potěšil, to jsem netušila. Já se zasekla u článku "NEJLEPŠÍ místo pro pozorování velryb a delfínů? Madeira!" :D

Jinak na Madeiře se rozšoupávat nebudu, to si šetřím na březen...

před 27 dny
mirjur

Nemyslím si, že jsou na Islandu nepříjemní lidé, k nám se vždy všichni chovali velmi přátelsky a přivětivě, taky jsme tam jen stanovali. A ani od nikoho jiného jsem neslyšel stížnosti v tomto směru, Vy jste první.

před 26 dny
Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Pohled na polární záři byl hezký, to jako jo, nezapomeneš to, ale bylo mínus 21, to není na nějaké dlouhé rozjímaní :-), jedny z posledních fotek je právě ta záře, jak jsme ji viděli v březnu v Laponsku

https://www.mojecesty.com/fotoal...ezen-2017/

Podle mě největší kouzlo toho zimního Islandu bude ta absence lidí, nikde nikdo, takové správně ponuré severní pusto prázdno...zajímavá a silná atmosféra- zvláště když vyjedete kus za město.

Ten Island byl před finanční krizí fakt o dost dražší, jak už napsal Ahmad Masúd, teď se to opravdu dá.

Jinak já se anglicky taky nikdy neučil, na základce ruština, na střední němčina a ruština, na výšce ruština a španělština, umím ze všeho pár slov, dohromady nic....a to málo co umím, se mi zásadně vybavuje v jiném jazyce, než zrovna potřebuji.... :-).

Jo a měli jsme stejný postřeh s cenovou úrovni v Rize, jako ty .... někdy ceny skandinávské, někdy přívětivé a často to překvapilo...

Madeira: ty velryby kolem Kanáru, Azor, Madeiry jsou, záleží na sezóně, my viděli z kytovců v této oblasti jen kulohlavce,

před 26 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

K těm obyvatelům. Po vlastních zkušenostech s Nory (bez alkoholu) souhlasím s tímto článkem, z něhož jsem část okopíroval níže: https://www.mundo.cz/norsko/obyvatelstvo

"Jsou Seveřané „studené čumáky"?

Seveřané mají u cizinců obecně pověst chladných lidí, kteří si drží odstup. To je však spíše jen zdání založené na rozdílu povah a kultur. Ostatně, podobně vidí třeba Američané všechny Evropany, zatímco Evropané označují Američany za afektované šílence s umělými úsměvy, kteří stále jen předstírají nepřirozenou vstřícnost. ...

Základní typickou vlastností Seveřana je totiž nesmělost a ostych (s moderní městskou civilizací se samozřejmě právě tohle značně mění), které lze (v reálném čase) překonat nejlépe s pomocí alkoholu."

Na Islandu jsem nebyl, ale co jsem četl, je znatelně dražší než většina evropských zemí. Hlavně je ale rozdíl (výraznější než na většině jiných míst) mezi prázdninami a zbytkem roku zejména u cen za půjčení auta a ubytování, tedy hlavními položkami. Ceny jsou popsané třeba tady: https://adventures.is/blog/prices-in-iceland/

Přidám se ještě k popisu polární záře. První 3 večery byla příliš nízká hodnota Kp indexu v předpovědi a navíc v noci zataženo. 4. večer byla šance po půlnoci, tak jsme trávili část noci v autech za městečkem, ale předpověď se změnila po našem odjezdu na žádnou šanci (moc spolehlivá asi není). 5. večer to vyšlo viz fotky. Ve skutečnosti ale není polární záře tak barevná a výrazná jako na fotkách (spíš je bílá, rozdíl nevzniká záměrným vylepšováním fotek). Možná k lepšímu vnímání pomůže být delší dobu daleko od míst se světlem, což jsme nebyli. Nejlepší je pozorování pomalého pohybu a proměn tvarů. Poslední večer jsme vařili v kuchyni v kempu u Tromso a ani nás nenapadlo, že bychom ještě mohli polární záři vidět. Jeden z naší skupiny přišel a jestli prý chceme vidět polární záři, tak je. https://www.zonerama.com/liborst...um/1310450

před 26 dny
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 313 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-12T18:13:39+01:00)

Ahoj Libore. Tvoje komentáře, jak už jsem jednou zmínila, čtu s velkou radostí 🙃

Zejména tento odstavec: “ Základní typickou vlastností Seveřana je totiž nesmělost a ostych (s moderní městskou civilizací se samozřejmě právě tohle značně mění), které lze (v reálném čase) překonat nejlépe s pomocí alkoholu."… mě rozsekal 🔝😂 Naprosto s ním ale souhlasím! Alkohol, ať se to komukoliv líbí nebo ne, opravdu lidi sbližuje. Někdy dokonce víc, než je zdrávo…😂😂 Každopádně si stojím i za tím, že to, jak na nás lidé reagují, je hodně ovlivněno tím, jak se chováme my k nim. Já osobně opravdu nemám pocit, že jsou kdekoliv na světě lidé zlí. Všude je kus laskavosti a kus odstupu. Jen Asie je v tomto směru trošku výjimka, tady jsou lidi totálně zlatí. Rozdali by se, nekradou, člověk se tu cítí jak na jiném světě. Necháte si tady tašku se všemi doklady na autobusové zastávce a za 0,5 hod., kdy to zjistíte a vrátíte se tam, tašku vám tam hlídá nějaká stará paní… Samozřejmě nejsem naivní a vím, že výjimky existují úplně všude. Každopádně nikdy bych o žádné zemi neřekla, že jsou tam všichni lidé vyloženě zlý. A pokud bych řekla, že jsou někde lidé více apatičtí vůči okolí, více odtažití, tak možná nejvíc u nás v České republice… Ale tohle všechno jsou hodně diskutabilní věci, které každý vnímáme nějak jinak.

Stranu cen na Islandu máš naprostou pravdu. Každá z ročních dob má svoje plus a svoje minusy. V létě je tam o poznání tepleji, je delší den a tedy více času na to vidět z této země určitě mnohem víc a ceny jsou ve všem podstatně vyšší… Na druhou stranu v zimě je možnost vidět polární záři, nižší ceny a rozhodně minimum turistů. Na druhou stranu je v zimě opravdu zima, silnice jsou pokryté ledovkou, takže pro řidiče taky trošku problém a je kratší den. Jenže to je jak v životě – plusy a minusy, každej musíme na tu misku vah kouknout ze svého úhlu pohledu. Pro mě je priorita záře a cena, tedy ideální doba k návštěvě je zima, první adventní víkend k tomu…🙈😂

Co se týká té polární záře, vím moc dobře, že je pravděpodobnost malá. Třeba minulý týden jsem koukala na auroru a téměř celé 4 dny za sebou tam byla polární záře v hodnotách 7 a víc… Jenže já mám v tomto docela smůlu, takže předpokládám, že v době mého příletu bude polární záře přesně 4 dny na nule… Každopádně i v tom najdu pozitivum – třeba důvod vrátit se.❄️✈️💛

A vůbec… Strašně se mi líbí, jak se komentáře na téma “LOTYŠSKA” rozjely 😂

před 26 dny
Kateřina Ostrá

Tondo, prošmejdila jsem tvoje webovky a závidím!! Jsi skvělej, že máš všechno tak uspořádané!! Tohle ti závidím. Ja se dokopu posledních pár měsíců k tady těm slátaninkám, ale nějaké stránky nebo blog - na to prostě nemám. Nemám na to čas, energii, ale hlavně to know how. Sem tam najdu stránku cestovatele jako jsi ty a přála bych si zázrak - abych mávla nějakým kouzelným proutkem a měla totéž - své cesty zaarchivované někde "u sebe" a ne tady - u cizích...

Jinak fotky jsou boží, jen ten SNÍH na každé mě trošku šokoval :D :D Sníh nemám ráda :D Tvoje konstatování o rozjímání v mínus 21 mě nejdřív rozesmálo, ale teď si říkám jediné - já tam umřu!!! :D

K jazykům - mám to stejně jako ty. I když mě tedy ruština minula, umím jen německy a i když docela dobře - je to ještě víc pasé jak čeština. Ale třeba teď mi udělala v Rize a muzeu medicíny radost "moje" latina :D Jinak mám stejný problém jako ty - kdykoli chci odpovědět v nějakém jazyce (pár frází člověk zná), napadá mě jazyk úplně jiný. Třeba těch pár španělských větiček, co mám v hlavě. Na druhou stranu - nemyslím, že je znalost jazyka na úrovni maturity ve světě třeba. Jak jsem již několikrát psala - s každou cestou se člověk stává pasivním angličtinářem ať chce nebo ne. Navíc ve světě mobilních technologiíí a ofline překladačů v mobilu - nemám opravdu nikde problém. Ale i zde - každej je jinej. Někdo se bojí mluvit i v rodném jazyce, natož když si jistej není.

No a na Madieru a pozorování kytovců jsem zvědavá... Obávám se, že to u mě bude jak s tou polární září :D

Přidat odpověď
před 26 dny
Avatar uživatele Karel
Karel

Cestopis hodně motivující klasika, hned bych jel.

Pobavily překlepy u fotek, pleměně i sanzen tomu dávají ještě větší punc exotiky :D

před 28 dny
Kateřina Ostrá

Njn, co bys chtěl… Psala jsem to v noci za jízdy ve Flixbusu …🙈🤪 Ale když říkáš nádechy exotiky, tak to tam nechám✌️😂

Apropo, hned klidně můžeš jet… Na přelomu ledna a února je zpáteční letenka za 620 Kč od soboty do úterka 👌🔝😉

před 28 dny
Avatar uživatele Karel
Karel

U nás to je složitější. Samotnému se mi nechce, žena má omezenou dovolenou a navíc ty zimní měsíce nám k cestování napoprvé do nové lokality nesvědčí. Na opakovaný pobyt to neva, ale napoprvé fakt ne :D

A bo jsme dlouho nebyli na nějaký párdenní trip i s dětma, tak počkám nejdřív na konec února a tam zkusíme vyhledat něco, kde bude aspon trochu tepleji. Už mám na lednici na A4 pod magnetkou vypsané všechny prázdniny v roce 2020, první týden v březnu jsou jarní prázdniny, něco šoupnu až tam :D

před 28 dny
Kateřina Ostrá

Tak jak vidím, je to všude stejně... Já už mám státní svátky 2020 v merku dobrého půlroku a letenkou do Oděsy na prodloužený víkend kolem 28. září 2020 jsem začala :D Jinak trip s dítkem mě čeká na Vánoce. Když jsem našla letenku přes dva víkendy a 3 státní svátky a ještě "za Kačku", nešlo nekoupit....ale letět na Vánoce bez něj by mi přišlo trošku blbý ... :P :D :D Bohužel on moc po mě není - cestování je pro něj noční můra. Když se ho zeptám, zda se nepřidá, vždy má něco důležitějšího (obvykle fotbal :D ). Pokud chci, aby letěl, musí dostat letenku jako dárek :D Takže i letošní "vánoce" dostane k nazeninkám přesně za 9 dní a už teď se připravuju na výraz "nadšení" :D

Jinak souhlas i s tou zimou. Navíc - u mě je jedno jestli napoprvé nepo po desáté - furt je to utrpení. Jak nemám dvoje plavky v báglu a žabky na nohou, je to pro mě peklo :D Ale Riga i za tu zimu stála :)

před 28 dny
Avatar uživatele Marcel
Marcel

Parádní cestopis, jako vždy. Ale nedá mi to :-D Vánoce "za Kačku"? My chcem tipy, my chcem tipy 😂

před 28 dny
Kateřina Ostrá

Předně děkuji za pochvalu - i když pro tebe "jako vždy", pro mě pořád cenná :)

Jinak Vánoce za Kačku bych přála každému... Ale obávám se, že letenky jsou už v tahu... Sama jsem několik let za sebou řešila cca od listopadu, proč vlastně dřepím doma a plýtvám tak dovolenou (obvykle jdu raději i do práce!!) a pozdě lituju, že jsem dřív nekoupila nějakou letenku do teplých krajů... Samozřejmě touhle dobou už jsou všechny letenky na vánoční čas nehorázně drahé. Letos jsem měla děsný štěstí, protože mi jedna akce cvrnkla o nos začátkem září a když jsem přemýšlela, kdy sakra letět, když už nemám skoro žádnou dovolenou a čarovat neumím - projely mi hlavou Vánoce. Koukla jsme na termíny letů a ...BYLO TO TAM! Poslední letenky v tomto termínu - 2 víkendy + 3 dny státních svátků, tedy 9 dní volna za cenu tří dnů dovolené...To se vyplatí!

...no a jak to dopadlo, to v dalším cestopise :) Teda dalším...ještě mě od toho vánočního dělí tři menší :) Každoúpádně je to boží pocit neřešit cenu ořechů a nevyhlížet v lese ten správný nálet vhodný ke krbu a mé vánoční, tak trošku socialistické, rudé hvězdě. Jen doufám, že mi paní bytná v tom domečku "za Kačku" s výhledem na oceán pěkně uklidí a i nějakou výzdobku tam spáchá :D

před 27 dny
mirjur

Pravda, Vánoce je třeba řešit už v létě, pokud člověk nechce sedět doma. Jinak pokud jde o zachování vánoční atmosféry, doporučuji vzít si s sebou malý umělý stromek, pár ozdob a do krabičky trochu cukroví... docela to funguje. :-)

před 27 dny
Kateřina Ostrá

JJ, naprostý souhlas. Loni byly vanilkové rohlíčky a šampaňské na Maltě luxusní :)

Přidat odpověď
před 27 dny
Martin V

Katko, zase super! Cestou jsem pokukoval po tvém fcboku a těšil se, až si to přečtu komplet tady. Kdybych v Rize nikdy nebyl, hned po přečtení tvého cestopisů,bych si ty letenky koupil 😁.

před 28 dny
Kateřina Ostrá

Jsi hodný jako vždy. Já odvahu na druhé čtení nemám - smolila jsem to za pochodu každou volnou chvilku a myslím, že to tak musí i vypadat :D

Jinak Hamburk na tvém FB vypadal taky náramně!! (y)

Přidat odpověď
před 28 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Tomuhle se nedá konkurovat. Vracím štafetu za KAČKU.

před 28 dny
Kateřina Ostrá

Tak to vůbec! Dopisuji jen rozepsané cestopisy (s nákupem letenky si obvykle cetopis rozepíšu, takže ještě pár kousků přibyde) a pak si dám cestopisnou dovolenou. Teď s naprostým klidem, protože s Maršrutkou z Oděsy přes Tiraspol do Kišiněva a zpět za KAČKU je vaše trojice geniálním nástupcem. Konečně na své cestě někdo pořádně rozproudil alkohol v žilách a ještě to hodil na papír. Tady na CL se statut alkoholika a sláva s tím spojená získá raz dva a já jsem ráda, že si to může chvilku užívat i někdo jiný :D

Jen doufám, že ten cestopis nebyl první a poslední, protože jsem od knížky Kdo chytá v žitě nic lepšího nečetla. A neodpověděl(i) jste, kdy jedete do toho Petrohradu..? Doufám, že přede mnou, protože s vaším "průvodcem" bych si to tam užila dvojnásobně!! ♥

před 28 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Děkuji za uznání, kdy do Petrohradu zatím netuším, ale když už jsou víza elektronická tak určitě poletím. Chtělo by to kvůli Ermitáži déle než jen na víkend.

Momentálně nemám žádnou letenku a čekám co zajímavého a kam se objeví. Přes léto mám v plánu okruh Rujána, polská riviéra, Kaliningrad, Osvětim na motorce.

Kdo chytá v žitě mám v telefonu jako jednu z audioknih.

před 27 dny
Kateřina Ostrá

To jako fakt? Já čtu Kdo chytá v žitě pokaždé, když mám debilní období… Takže už asi po tisící.…🙈😂

Osvětim jsem měla v plánu letos, ale nějak to nevyšlo. Příští rok je na mém seznamu 🙈🙈 Na motorce ale ne, Ještě mám v živé paměti prohlídku Mauthausenu a to, jak jsem byla dva dny mimo…myslím, že bych cestou zpátky ani nevěděla, že jedu…🙈

Jinak do Petrohradu už mám letenku koupenou, Jak říkáš – na toto město víkend nestačí. Rozšoupla jsem se a koupila cestu na 4 dny – dva dny víkend, jeden den státní svátek a bohužel – jeden den dovolené. Petrohrad za to ale určitě bude stát.Jen doufám, že se ta Vízová povinnost do mého odletu nijak nezmění.

No a k polskému moři se chystám také druhým rokem, což už zní jako paranoia ‼️😂😂

před 27 dny
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 313 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-12T11:30:19+01:00)

Ahoj. Děkuji za potvrzení, že Island levně jde... My tam jedeme jen na chvilku, bohužel s koncem roku není dovolené nazbyt. A jak správně říkáš (snad nevadí tykání) - i mě je jasné, že letenka za tisícovku je jen "špička rozpočtového ledovce". . Každopádně mám zaplacené auto a ubytování a kupodivu to zatím nebyl žádný ranec. Na wc chodím už od školky bez problému do přírody a alkohol nakoupíme v dutty na letišti. Jinými slovy - i když mám nachystaný nějaký bazal itinerář, samozřejmě maximálně za Kačku, tak víc než 6 500 nechci, aby tento trip stál, a i to bude na mě dost rozšoupnutí se... Uvidíme, jak to dopadne.

A s tou zimou a tmou máš taky pravdu - bude to chctít hodně efektivní plánování... Každopádně hlavní cíl cesty je vidět polární záři a na to je zima nejlepší.

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Já nepočítám cesty na dny, ale na zážitky. Pro mě je opravdu hlavní cíl ta polární záře, kterou tam prostě v létě neuvidíš. Sama nevím, jak tato cesta dopadne - 6 500 je maximální částka, klidně to může být méně, protože věcí, které výslednou cenu ovlivní je dost (stačí nabrat do auta, které máme zatím pro dvě, dalšího spolucestujícího...).

Jinak bonbony v Dutty taky nenakupuji, ale pokud si dáš ráda skleničku alkoholu a letíš-li někam, kde je prohibice, částečná prohibice nebo jen sakra draho (Maroko, Norsko, Island) - je to nejlevnější místo. Samozřejmě kupuju až v příletové destinaci. ;)

Jo a ještě k té zimě a tmě - já se dokážu zabavit i po tmě. Cesty nejsou jen o bodech a místech na mapě, ale také o lidechm, kteří tam žijí. Třeba v Norsku bylo jedním z nejhezčích zážitků sednout si na náměstí Bergenu k teplometu a bavit se s místními :)

Víc ti k cestě zatím neřeknu - mezi Islandem jsou ještě další dva tripy, a jejich plánování je teď priorita. Island má rámec - letenka, ubytko, auto a cíl: polární záře. Víc budu řešit týden před odletem :)

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Tak to je super tip!! :D :D Můžeme skočit i do kina :D Uvidíme - necháme to osudu :)

před 27 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Já ten výlet už také několikrát odložil, na motorce to není nic pohodlného, po 100 km už zadek zažívá středověk.

Je možné že najdu zajímavé letenky a odložím to zase.

Nákup alkoholu se v tomto případě asi nejvíce vyplatí na palubě letadla (pokud není odbavené zavazadlo). V duty free po příletu budou chtít předložit zpáteční letenku a pokud je odlet až za pár dní pravděpodobně jí nebudou akceptovat (zboží prodávají bez cla, ale podmínkou je export, nelze konzumovat na místě).

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Padrino, to myslíš dutty na Islandu???! Nekaž mi těšení! :D :D Já mám echo, že tam litr tvrdýho na osobu bez problému koupíš.... Navíc na Islandu není prohibice, jen draho...!

Každopádně - zvládla jsem tejden na Maledivách bez alkoholu, zvládnu to kdyžtak všude.... Snad... Možná... :D

před 27 dny
Kateřina Ostrá

Boženko, ty bys mohla vést výslechy 🙈😂 Letíme na 4 dny. A vlezeme se. Snaha bude to stáhnout na 5500 sakumprask ✌️🦆😉

před 26 dny
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 313 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-12T19:24:42+01:00)

Ty výslechy byl vtip, ale teď jste mě vážně začala zajímat!! Co děláte?? :) Moje profese je původně zdravotní sestra , například. Jinak se ještě vracím k té ANJ - já angličtinu v práci nepotřebuji a neznám ani jiného TM, který ano. Někdy jsou ty profesní předpoklady dost přestřelené a člověk až za chodu zjistí, zda danou práci dělat může nebo ne. Já svoji práci miluju, žiju jí. A možná by hodně lidí překvapilo, co všechno tahle "funkce" obnáší :D Třeba teď dávám do kupy sbírku pro psí útulek a natáčm videospoty ze všech našich provozů. K tomu Vánoční večírek pro všechny naše zaměstnance nebo třeba organizace plesu. No uznejte - tady je ANJ na nic.

Zpět k Islandu - mě tam láká jen ta záře a taky - všechno se má zkusit. Je víc zemí, kde jsem byla a řekla si, že stačilo jednou. Tak to prostě je. Svět je velkej, náš život krátkej, tak proč se vracet někam, kde byla zkušenost jakýmkoli způsobem špatná.

No a závěrem - pokud mi cestu na Island přejete, jsem moc ráda. Jako bez ironie. Pěkný večer.

před 26 dny
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 80 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-12T19:53:08+01:00)

Ehhh. Tohle mi nedošlo, ale narovinu - tohle vám projde opravdu jen v Blansku. Pohybuji se mmj. mezi lidmi ze zdravotnického prostředí (jak z managementu, tak z provozu) a představa, že by osoba ve vaší pozici neuměla alespoň dva cizí jazyky plynně a správně, je tedy v naší krajské nemocnici nemyslitelná (tedy možná, že jo, ale pak by paní spíš bolely kyčle než kolena, ale to je OT a jen blbý machistický fór), s tím by daleko nedošla.

Ale to jsme daleko od tématu.

před 26 dny
Kateřina Ostrá

Ahmade, vy jako vzorek inteligence pro mě rozhodně nejste, a to ani v případě, že byste uměl jazyků pět :) Pokud se u vás v rodné vísce předpoklad k nějaké práci měří počtem aktivních jazyků, je mi vašich pacientů docela líto. Ale naštěstí vím moc dobře, že to tak není (s TM jsme v pravidelném kontaktu, takže si dovoluji upravit váš opravdu mylný názor na jazykové znalosti v tomto směru na pravou míru). Lidí jako vy je mi docela líto - staří chudáci, co lapají po dechu.... U mě máte smolíka, jak říkám, mě může rozhodit jen inteligentní člověk a inteligentní poznámka, což ve vašem případě nehrozí, ani kdyby vybuchla sopka na Islandu a vás zasáhla láva přímo na solar :) Dejte jeden neurol na klid mysli a jeden rohypnol na klidný spánek a zítra zase napište nějakej komentář. Protože čím víc komentujete a já odpovídám, tím čtenost mého cestopisu stoupá (a to vás musí jistě těšit) :D

před 26 dny
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 313 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-12T23:30:44+01:00)

Ale Ahmad si jej jistě mezi kamarády z managementu nebo provozu nemocnic sežene :) Bude to velkej kápo s dlouhými prsty, to je jasný :D :D

Jen bych mu ještě doporučila vedle studia všech světových jazyků a komentování zemí, které nezná a ani poznat nechce, rovněž cestopisů od lidí, které má u rekta (strašná představa to Ahmadovo rektum, mmch. :D ) a vedle urputných celodenních komentářů, kterými chce demonstrovat svoji apatii k tématu :D (a které -myšleno komentáře - má jistě ještě dál než u rekta :D ), prolistovat knihou s názvem Pravidla českého pravopisu. No a pak používat ve svých velkolepých souvětích čárky tam, kde patří. Třeba před "a to" ;)

Mmch. (ta Ahmadova zkratka se mi vážně líbí :D ) Boženo, vy se za svou práci stydíte nebo je to TAJNÝ? U mě třeba máte další plusový bod za znalost léčiv, která nejsou na trhu dostupná :) a vzbudila jste ještě větší zvědavost, čím se vlastně živíte... Samozřejmě dokážu žít i bez vědomí, ale pokud to tájo není, sem s tím. ;)

před 26 dny
Martin V
 • Přidal se před 10 měs
 • Napsal 52 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-13T17:18:35+01:00)

@Božena Milá paní Boženo. jestliže vy máte potřebu reagovat, dovolím si reagovat také. Co se týká údajné vulgarity, tak o určitých částech těla, tu s oblibou píše pravě pan Ahmed, když zdůrazňuje, kde mu jsou komentáře a cestopisy (ne že by mě ta jeho rektální fixace, s ohledem na jeho přezdívku zde, překvapovala). Takže jsem za jedno s vámi, že je smutné, že se někdo, kdo se prezentuje jako někdo, kdo má vysoké společenské, kulturní i vzdělanostní niveau jako "pan Ahmed" a rád to o sobě opakovaně prohlašuje,k takovýmto přirovnáním sníží. Co se týká znechucení, tak mě znechucuje rádoby vtipná, vydávaná jakoby v žertu a vztáhnutá k "jeho nemocnici" poznámka o bolavých kolenech a kyčlích.

Přidat odpověď
před 26 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

❤️ Oblíbené
Čtení na 37 minut
SARDINIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-27T16:29:08+01:00 49 komentářů

Evropský Karibik, Smaragdový ostrov, ostrov opuncií, nádherných pláží, dechberoucích majáků, kamenných útvarů, mysů a útesů a barevných měst. To vše je Sardinie. Boží místo na zemi..

❤️ Oblíbené
Čtení na 56 minut
SOFIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-18T13:01:17+01:00 39 komentářů
Bulharsko 2019

Do Sofie bych asi nikoho nelákala, ale zlákají-li vás levné letenky, tak vězte, že budete mít na dosah úžasné hory. Ty člověku vezmou dech, zklidní tep a donutí vás i na Sofii vzpomínat s láskou ..

❤️ Oblíbené
Čtení na 45 minut
LVOV za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-10-04T17:12:46+02:00 132 komentářů
Ukrajina 2019

K popisu tohoto města mi povolený počet znaků rozhodně nestačí, takže to zkrátím – LVOV je pro mě TOP STROP mnou navštívených měst roku 2019! Láska na první pohled i chuť prvního sousta na jazyku..💛

❤️ Oblíbené
Čtení na 40 minut
SRBSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-23T23:28:27+02:00 22 komentářů
Srbsko 2019

Srbsko je země, o které víc než kde jinde platí, že se zde zastavil čas. Zakonzervovaná zkáza, chudoba a válka… Také ale ti nejhodnější lidé široko daleko a nejluxusnější pljeskavica na každém kroku 💛

Další cestopisy