3. Lotyšsko
  4. LOTYŠSKO za KAČKU

LOTYŠSKO za KAČKU

Neskutečná architektura na rozmezí Skandinávie a socialismu. Tatáž podoba platí i u cen. Taky pořádek a pocit bezpečí. A zima! Na dosah Baltické moře, skanzen a první vánoční stromek "na světě"..
Cestopis z roku 2019 napsala Kateřina Ostrá

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

10. 11. 2019, poslední aktualizace 2019-11-10T23:54:29+01:00

Kateřina Ostrá a procestovala 36 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 43 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Katko za Kačku: Vaše reportáže super, z neprofláknutých míst, bezva text, pěkné obrázky. Díky za inspiraci a vždy se těším na další článek.

A k osobě Ahmada Masúda: Je známý z prostředí železničních fandů na k-report.net jako nicky Pružinskij, Wiking, Filip K. Všude byl, všechno zná a kdo nebyl v Lotyšsku v 90. letech jako on, tak už tam nemusí jezdit, protože už je to dneska hrozně komerční a štve ho že na jeho místa jezdí kde kdo... Přitom spí 5 dní zadarmo po čekárnách, aby si někde projel kus spojky v Nowych Herbach...

Ahmad Masúd

Kdepak pane Martine, já a společenské, kulturní a dokonce sociální niveau! Ale zase nejsem úplně blbej, abych nevěděl kde leží Riga.

• (upraveno 2019-11-13T12:49:06+01:00)

Anonymně se do někoho navážet je hrozně jednoduché....

..Paní Kateřina Ostrá, je tady pod palbou naprosto nevhodných osobních a pracovních výpadů, jen proto , že znáte její identitu....takže buďte natolik slušní a představte se nebo prostě držte ústa....(Božka a Ahmad..)

Ahmad Masúd

Paní nebo slečna Kateřina sem ovšem dává svoji intelektuální produkci dobrovolně, takže musí očekávat, že ne všichni jí to budou žrát (bez ohledu na identifikaci přispěvatelů).

M G

Ano jistě, ohledně cestopisů si samozřejmě pište co chcete, ale je přízemní a naprosto nevhodné řešit tady vzdělání , které souvisí s pracovní pozici , kterou Katka zastává. Potom Vám vůbec nic není...

Ahmad Masúd

To sice máte pravdu v tom, že nám po tom nic není, ale přesto to o mnohém vypovídá.

• (upraveno 2019-11-13T20:29:22+01:00)

Maruško, jste hodná, ale šetřete energii na smysluplnější věci 🙃

Jinak já už balím batoh a po víkendu k vám letí další cestopis. A po dalším víkendu třetí listopadový a pak se ještě 4x vyspinkáme a tradá na ten Island ✈️🌋👌😂 Na vánoce fnknem k oceánu, v lednu fofr degustace Asie a Afriky. V únoru trochu antických památek a březen - Maruško - březen bude TOPka roku ✈️🔝😂 No a když to máme takto pěkně nalinkované, nemůže nás žádný hnidopich s napoleonským syndromem rozhodit, nemyslíte? 🍸🍾💛

M G

Jasně.....A na to si připijem..🥂😁 těším se na další cestopis ...a přeji šťastný let....

Navrhuji založit fanklub Kateřiny Ostré!!! Podmínkou vstupu by byly kopie minimálně dvou dokladů + očkovací průkaz - dost bylo anonymity! Předsedkyni vidím jasně, paní/slečna (nevím, chtělo by doplnit) Gavelčíková Marie. Jedinou povinností každého člena, by bylo denně minimálně dvacetkrát kliknout na každý cestopis paní Kateřiny, aby přibývala sledovanost a o to přece jde - je důležité stanovit si priority! Odměnou by byly srazy, vždycky by jsme se opili doněmoty nějakým vynikajícím vínem tak do 1,5€. Výběr by měla na starost sama paní Kateřina, znalec, enolog - hlavně levně!

P. S. Jedinci se sklony k exhibicionismu velmi vítáni...

Výborný nápad!! 😂😂 🙏

I úkoly jsou znamenitě rozdány 👏👌😂 A vy můžete být náš klubový topič, nástěnkář a pokladník. Ev. i vraceč prázdných láhví.

....znovu Vám opakuji, že před “a to” se píše čárka ✌️🤪😉

Musím Vás zklamat, já tam žádné " a to '' nemám, ale jinak děkuji za lekci gramatiky.

Bramborová polévka

Sušené houby dejte do menšího kastrůlku a zalijte je vodou tak, aby byly ponořené. Jakmile začnou bublat, slijte z nich vodu, nalijte čistou a znovu přiveďte k varu. Čerstvé houby nakrájejte a poduste doměkka. V hrnci rozehřejte tuk a osmahněte na něm doměkka cibuli. Pak přidejte máslo, přisypte mouku a umíchejte tmavě zlatou jíšku. Zalijte ji za stálého míchání 1,25 l vody.

Do polévky přidejte brambory, vlijte povařené sušené houby i s vodou nebo podušené čerstvé, osolte a vařte 10–15 minut. Pak přidejte 1 celou mrkev, ½ celeru a 1 celou petržel. Zbývající zeleninu nakrájejte na kostičky a dejte vařit do polévky. Vařte 10 minut, pak zeleninu vařenou v celku vyndejte, přidejte česnek a přisypte majoránku. Vařte dalších 5 minut. Nakonec dosolte, opepřete, vsypte nasekanou petrželku a podávejte nejlépe s čerstvým chlebem.

A je to tady znovu🤣

Karle, ty jsi Bůh 🙏👌😂😂😂😂😂💛

M G

Já bych tam ty houby nedávala.....co myslíte?

Avatar uživatele Petr St
Petr St

Já nedávám česnek, nedělá mi dobře na žaludek.

Mě nedělá česnek dobře na žlučník, a to už žlučník nemám 🙈😂😂 Nicméně, i přesto si to bez česneku nedovedu představit… 😂👌

Maruško - houby joooo 😍

M G

No já nevím Kačko...v tvém případě bych byla na houby opatrná....😁..... závistiví "anonymní" lidé bývají nevyzpitatelni...

Ahmad Masúd

Nesmírně závidím, že slečna Katka už nemá žlučník! :-)))) A to jsem si myslel, že jí chybí jiné věci.

• (upraveno 2019-11-14T13:19:06+01:00)

I když chápu Ahmede, že se snažíš, aby tvé příspěvky korelovali s tvou přezdívkou, nestává se to už ale posedlost?

Karel

Uuuuuuu, tohle vypadá na cestopis s největším počtem komentů!!!!!

To byl LVOV ✌️😂😂

Ale jestli Ahmadovi nebo Boženě odepíšu, může být prvenství Lvova vážně ohrožené 😂🙈

Naštěstí mám na práci sledování sopečné činnosti na Islandu, práci v práci bez ANJ, což je totální průser 😂 a rozepsanej další cestopis, kterej bude mít Ahmad zcela jistě u rekta a Božena jej ani nedočte, ale oba mi pod ním jistě napíší krásné a milé komentáře jako pod Lotyšskem 💪👌😂😂

Ahmad Masúd

Jen pište, pište, máte na víc! ;-)

Ahmad Masúd

Já bych to, s dovolením, ukončil a nějak shrnul.

Mně osobně je fuk - a myslím, že i většině diskutérů - jakou sledovanost nebo obdiv mají jaké reportáže nebo cestopisy. Ono - nakonec jde nejvíce o návštěvnost webu cestujlevně.com a s tím vůbec nemám problém, naopak se tu dá občas najít i velmi zajímavý podnět i ze známých míst (ať si kdo monetarizuje co chce, proč ne).

Jaký má kdo důvod pro čtení je irelevantní. Někdo hledá tipy na cesty, jiný letenky, třetí se chce odreagovat. A samozřejmě se tu střetávají i různé sociální vrstvy a skupiny.

S doporučením na rohypnol jste mě pobavila, spím výborně :-).

Ahmad Masúd

Kateřino, pro Vás žádný "vzorek inteligence" ani existovat nemůže ;-), nevšimla byste si ho. Čtenost Vašich "cestopisů" je mi zcela u rekta.

Dále jste mě po ráno opravdu pobavila výrokem o lítosti. Sice Vám to nevěřím, ale už jen představa je úsměvná.

Co Vám naopak věřím velmi, je eventuální extrapolace Vašeho ega do limitních poloh, to tedy ano. :-) Nedostatečnost jinde se nějak kompenzovat musí, to jsou základy psychologie.

Jinak na to, že pracujete s lidmi, máte na ně mimořádně špatný odhad. Nejsem ani starý, ani zahořklý, nicméně Vás při té úsměvné představě klidně nechám (představa zahořklého starce mě opravdu pobavila :-))) ).

Mimochodem, jak jste přišla na to, že Island nechci poznat? Podsuv jako prase, čili diskuzní faul.

Ale klidně pište dál ve stylu socky na výletě, alespoň se bude nad čím pobavit.

M G

Katko já ti hrozně fandím... na tvé cestopisy je nejvíce reakcí, tzn. že je lidi čtou...já osobně se vždycky moc těším....jsou zábavný, trochu praštěný a zároveň obsahují hodně důležitých informací .....a o tom to je....😊

Maruško, mám klasické každovečerní podvečerní roupy a chuť na sladký... Obvykle si jdu ulomit čtvereček čokolády do spíže, za dvě minuty celou řadu, za další dvě druhou... No takhle chodím do kuchyně a zpět do obýváku přesně 7x (tolik řad má čokoláda), tedy dokud celou čokoládu nesežeru. Dneska si ulomit nepůjdu, přečtu si ještě jednou váš komentář ♥

Děkuji!

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Super cestopis Katko, zajimave cteni o "pro-me-nezajimave" zemi.. :) Asi bychom se co se cestovani skoro na nicem neshodli :), ale to me na tvych cestopisech bavi :)

A co fakt extra nesnasim, tak je Bohemka :D

Tvoje první věta je pro mě obrovská pochvala. Vážím si jí! Napsat cestopis ze Santorini nebo z Bali není problém. Ani to, aby si ho přečetlo 10 000 lidí… Pokud se něco takového podaří u Srbska, Makedonie, Ukrajiny nebo Lotyšska, považuji to za ohromnou motivaci 💛 Takže ještě jednou – moc děkuji za tvoje slova.

Mimochodem – já Bohemku taky zrovna nemusím, ale dostala jsem jí k narozeninám… No nevyhodím to! 🙈🦆😂😂

Ahmad Masúd

Já myslím, že pokud mají na Islandu Armádu Spásy, tak by to možná za Kačku šlo ;-) ...

ad Bergen: Tuhle jste tuším psala, že neumíte anglicky, to bych tedy chtěl tu diskuzi vidět :-)

Nikdy jsem se ANJ neučila, ale když člověk cestuje, tak se pár slov na každé cestě naučí... NO a když je těch cest víc, tak je v podstatě pasivní angličtinář. No a když si k tomu dáte drink - vy i protistrana - tak se domluvíte vždycky ;)

Tu Armádu Spásy jsem nepochopila. Pokud to myslíte tak, že se na Islandu nedá nocovat "za Kačku", tak byste měl překročit omezenost svou vlastní a kouknout na booking. Myslím, že kolem Islandu jsou zbytečné mýty, zejména co se cen týká. Máme krásný pokoj se vším všudy za 500 na noc ;) Ale samozřejmě je vše o komfortní zóně, kterou máme každý nastavenou trošku jinak.

Ale jinak díky za podnětný a milý komentář :D

Ahmad Masúd

Tak Island byl drahý před finanční krizí, teď už je to cenově +- snesitelné (nicméně na ceny jsem se nekoukal, nechystám se tam a asi bych si tam chlast nekupoval).

Tak to je fajn, že máte takové podnětné komentáře k zemi, která vás vlastně vůbec nezajímá :D

Ahmad Masúd

Ale zajímá. V kontextu diskuze s předpisatelkou Boženou mi furt není jasné, zda je to země "Za Kačku" nebo ne. ;-) (a z ceny ubytování to fakt nezjistím, protože je to silně individuální - zatímco osobně jsem schopen spát v křoví jedné noze, zavřený v base pod dohledem milice nebo stejně dobře v 5* hotelu, tak jiný může mít privát za pět set buď hodně laciný nebo hodně drahý. A taky je rozdíl co za to člověk skutečně dostane).

No a teď jsi to myslím celé shrnul. Každej máme vnímání komfotrní zóny i pocitu "za Kačku" nastevenou jinde. Já se na cestách snažím šetřit na věcech, které považuji za nějaké nutné zázemí (ubytování, doprava, jídlo, víno...), ale pak dám klidně dva tisíce na Kubě za možnost pohladit delfína v aquariu v otevřeném moři. Jinými slovy - dobré jídlo a hotelovou postel si klidně vychutnám u nás, za tím do světa nejezdím. V cele jsem sice ještě nespala, ale na pláži, v lese, v autě, na zemi na letišti, ...kdykoli :)Proto mi přijde zbytečné přít se o subjektivně vnímané pocity draho - levno. Bohužel jsem taky trochu zpohodlněla (taky nejsem nejmladší a mám v haj.lu obě kolena :D ) a klidně dám o stovku víc za vlastní byteček než za hotelový pokoj...Ale pořád se snažím nedat nikde víc jak 500 za noc :)

Milá Boženko, odkaz bude až v cestopise. Každopádně, když se podíváte na booking, určitě tam levnější ubytování než to, co jste platili v kempu bez teplé vody, najdete. Můj pokoj má jak teplou vodu, tak dobrou adresu, skvělé hodnocení, wifi pokrytí zdarma, společnou kuchyň (plně vybavenou vším možným). A pokud chcete vědět více, počkejte si do prosince. Jinak mě mrzí vaše cestovní zkušenost, chápu již víc, proč vás moje plánovaná cesta tak irituje. Já jsem se nikde na svých cestách s neurvalostí, arogancí a povýšeností nesetkala. Ale možná je to tím, že cizí lidé jsou obvykle naše zrcadla. Jak my k nim, tak oni k nám.. Jestli na každého jdete tak zhurta a útočně, jako zde na mě, možná jsme našli “ zakopanýho psa”.. Já se tam těším a nebudu soudit dopředu. Třeba to bude fajn, a nebo se vám za měsíc omluvím. Mějte hezký večer a všechno dobré 🙃

Martin V

@Božena Ponížení v Kaliningradu? Já tam byl v létě a všude byli příjemní lidé. Dokonce milá celnice za mě vyplnila i celní prohlášení (byl jsem tam vlastním autem) na hranici. Že by se tak lidi za tu dobu změnili?

Martin V

Nejčastěji v Mnichově a Norimberku, ale nechápu, jaký to má vliv na to, že jsem v Kaliningradu žádný špatný pocit neměl, spíš naopak. Proto mě zdobila vaše negativní zkušenost.

Martin V

V Kaliningradu? Ne to jsem byl letos v létě. Proto píšu, že mě udivuje to, že by se lidé v této enklávě tak změnili za tu dobu k lepšímu, když obecný trend je opačný.

Ahmad Masúd

Já tam byl dvakrát, 1997 a 2003, jednou ještě v bezvízovém režimu na AB Služebnaja, podruhé tvrdé kontroly podmínek vstupu a pohybu. Jinak ovšem nic co bych od podobné oblasti neočekával. Těžká postsovětská realita. Tenkrát "milé" celnice šikanovali kde koho a brali úplatky skoro za všechno.

Zkušenost s lidmi paní Boženy z Islandu nedokážu zařadit - nebyl jsem tam, nemám nastudováno (to mmch. považuji za minimum toho, aby člověk nepůsobil jako idiot asijského střihu), zato poměrně dost projeto, navštíveno a nastudováno z ostatních skandinávských zemí. Jsou skutečně jiní a to i způsobem myšlení a uvažování o věcech.

KO: Troufám si tvrdit, že paní Boženu neirituje Vaše cesta (ta je asi každému u rekta, neb letenky si dnes umí koupit i podprůměrný ptakoještěr), jako spíše Vaše sebevědomé až hypertrofované ego a to zároveň s jasnou a evidentní skutečností, že v 99 % sama přiznáváte, že o krajinách, zemích a lidech víte naprosté minimum, neumíte ani pořádně jazyky a Vaše TR jsou spíše expanzí emocí. To není nic proti ničemu, například mně je to fuk, u Vaší generace je to ostatně běžnou normou. Akorát se pak nedivte, až na to někdy v životě dojedete a to dost tvrdě. ;-)

...a proto mé cestopisy tak urputně čtete včetně nekonečných komentářů, Ahmade? To je milé. Zřejmě jsem pro vás velkou inspirací 🙈😂

Tak že jste to vy, ještě na všem trošku přidám, protože jak v expanzi emocí, tak i v případě mého ega je posun hore stále možný.

Jenom se děsím, že až budu tak stará jak vy, budu stejně zahořklá a nasraná na celej svět, že moje hvězda hasne, zatímco jiná rudě září🤪, že z toho budu psát takové úsměvné s.ačky jako vy 🙈😂😂😂

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Hezké čtení, a to ve standardně nadšeném a pozitivním duchu, které je jako vždy i obsáhlé a detailní..díky za ně.

Island se mi zdá levnější, než Švýcarsko, nebo Norsko, pokud se místo restaurací zařadí supermarkety, dá se to vlastně v pohodě, navíc tam budeš mimo sezónu, ani počasí bych se nebál, ale uvidíte, jak se poperete s krátkým dnem.

Viditelnost polární záře záleží dost na oblačnosti, snad bude mít štěstí, my jej poprvé v Laponsku v listopadu neměli, podruhé na jaře už ano.

Madeira o Vánocích je nápad úplně super, ten Funchal je legendární vánoční výzdobou a po dražším Islandu, si užiješ něco, kde se za pár Kaček můžeš trochu rozšoupnout :-).

Ahoj Tondo. Děkuji - pozitivita a nadšení se na chvilinku zastavila, ale už zase běží na plné obrátky :) Děkuji za pochvalu - stále pro mě není "standardní" a stále těší.

STran polární záře - přiznám se, že jestli se podaří - nic jiného tam zažít nepotřebuji, vše bude tak nějak navíc. Na druhou stranu - nechci se těšit, jsem v tomhle jak malé děcko.... Od malička mám v sobě zákazy na těšení se, protože jak se člověk těšit začne a na něco se upne, posere se to. pravda je, že i když na tu polárni záři vůůůůbec nemyslím, auroru mám zaplou desetkrát denně od té doby, co jsem koupila letenku :D Když jsi ji viděl...jaké to bylo??? Dá se to popsat?

Madeira je zatím daleko, tu budu plánovat až po Islandu.... Ale s tou vánoční výzdobkou jsi mě potěšil, to jsem netušila. Já se zasekla u článku "NEJLEPŠÍ místo pro pozorování velryb a delfínů? Madeira!" :D

Jinak na Madeiře se rozšoupávat nebudu, to si šetřím na březen...

Nemyslím si, že jsou na Islandu nepříjemní lidé, k nám se vždy všichni chovali velmi přátelsky a přivětivě, taky jsme tam jen stanovali. A ani od nikoho jiného jsem neslyšel stížnosti v tomto směru, Vy jste první.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Pohled na polární záři byl hezký, to jako jo, nezapomeneš to, ale bylo mínus 21, to není na nějaké dlouhé rozjímaní :-), jedny z posledních fotek je právě ta záře, jak jsme ji viděli v březnu v Laponsku

Podle mě největší kouzlo toho zimního Islandu bude ta absence lidí, nikde nikdo, takové správně ponuré severní pusto prázdno...zajímavá a silná atmosféra- zvláště když vyjedete kus za město.

Ten Island byl před finanční krizí fakt o dost dražší, jak už napsal Ahmad Masúd, teď se to opravdu dá.

Jinak já se anglicky taky nikdy neučil, na základce ruština, na střední němčina a ruština, na výšce ruština a španělština, umím ze všeho pár slov, dohromady nic....a to málo co umím, se mi zásadně vybavuje v jiném jazyce, než zrovna potřebuji.... :-).

Jo a měli jsme stejný postřeh s cenovou úrovni v Rize, jako ty .... někdy ceny skandinávské, někdy přívětivé a často to překvapilo...

Madeira: ty velryby kolem Kanáru, Azor, Madeiry jsou, záleží na sezóně, my viděli z kytovců v této oblasti jen kulohlavce,

K těm obyvatelům. Po vlastních zkušenostech s Nory (bez alkoholu) souhlasím s tímto článkem, z něhož jsem část okopíroval níže: https://www.mundo.cz/norsko/obyvatelstvo

"Jsou Seveřané „studené čumáky"?

Seveřané mají u cizinců obecně pověst chladných lidí, kteří si drží odstup. To je však spíše jen zdání založené na rozdílu povah a kultur. Ostatně, podobně vidí třeba Američané všechny Evropany, zatímco Evropané označují Američany za afektované šílence s umělými úsměvy, kteří stále jen předstírají nepřirozenou vstřícnost. ...

Na Islandu jsem nebyl, ale co jsem četl, je znatelně dražší než většina evropských zemí. Hlavně je ale rozdíl (výraznější než na většině jiných míst) mezi prázdninami a zbytkem roku zejména u cen za půjčení auta a ubytování, tedy hlavními položkami. Ceny jsou popsané třeba tady: https://adventures.is/blog/prices-in-iceland/

Přidám se ještě k popisu polární záře. První 3 večery byla příliš nízká hodnota Kp indexu v předpovědi a navíc v noci zataženo. 4. večer byla šance po půlnoci, tak jsme trávili část noci v autech za městečkem, ale předpověď se změnila po našem odjezdu na žádnou šanci (moc spolehlivá asi není). 5. večer to vyšlo viz fotky. Ve skutečnosti ale není polární záře tak barevná a výrazná jako na fotkách (spíš je bílá, rozdíl nevzniká záměrným vylepšováním fotek). Možná k lepšímu vnímání pomůže být delší dobu daleko od míst se světlem, což jsme nebyli. Nejlepší je pozorování pomalého pohybu a proměn tvarů. Poslední večer jsme vařili v kuchyni v kempu u Tromso a ani nás nenapadlo, že bychom ještě mohli polární záři vidět. Jeden z naší skupiny přišel a jestli prý chceme vidět polární záři, tak je. https://www.zonerama.com/liborst...um/1310450

• (upraveno 2019-11-12T18:13:39+01:00)

Ahoj Libore. Tvoje komentáře, jak už jsem jednou zmínila, čtu s velkou radostí 🙃

Zejména tento odstavec: “ Základní typickou vlastností Seveřana je totiž nesmělost a ostych (s moderní městskou civilizací se samozřejmě právě tohle značně mění), které lze (v reálném čase) překonat nejlépe s pomocí alkoholu."… mě rozsekal 🔝😂 Naprosto s ním ale souhlasím! Alkohol, ať se to komukoliv líbí nebo ne, opravdu lidi sbližuje. Někdy dokonce víc, než je zdrávo…😂😂 Každopádně si stojím i za tím, že to, jak na nás lidé reagují, je hodně ovlivněno tím, jak se chováme my k nim. Já osobně opravdu nemám pocit, že jsou kdekoliv na světě lidé zlí. Všude je kus laskavosti a kus odstupu. Jen Asie je v tomto směru trošku výjimka, tady jsou lidi totálně zlatí. Rozdali by se, nekradou, člověk se tu cítí jak na jiném světě. Necháte si tady tašku se všemi doklady na autobusové zastávce a za 0,5 hod., kdy to zjistíte a vrátíte se tam, tašku vám tam hlídá nějaká stará paní… Samozřejmě nejsem naivní a vím, že výjimky existují úplně všude. Každopádně nikdy bych o žádné zemi neřekla, že jsou tam všichni lidé vyloženě zlý. A pokud bych řekla, že jsou někde lidé více apatičtí vůči okolí, více odtažití, tak možná nejvíc u nás v České republice… Ale tohle všechno jsou hodně diskutabilní věci, které každý vnímáme nějak jinak.

Stranu cen na Islandu máš naprostou pravdu. Každá z ročních dob má svoje plus a svoje minusy. V létě je tam o poznání tepleji, je delší den a tedy více času na to vidět z této země určitě mnohem víc a ceny jsou ve všem podstatně vyšší… Na druhou stranu v zimě je možnost vidět polární záři, nižší ceny a rozhodně minimum turistů. Na druhou stranu je v zimě opravdu zima, silnice jsou pokryté ledovkou, takže pro řidiče taky trošku problém a je kratší den. Jenže to je jak v životě – plusy a minusy, každej musíme na tu misku vah kouknout ze svého úhlu pohledu. Pro mě je priorita záře a cena, tedy ideální doba k návštěvě je zima, první adventní víkend k tomu…🙈😂

Co se týká té polární záře, vím moc dobře, že je pravděpodobnost malá. Třeba minulý týden jsem koukala na auroru a téměř celé 4 dny za sebou tam byla polární záře v hodnotách 7 a víc… Jenže já mám v tomto docela smůlu, takže předpokládám, že v době mého příletu bude polární záře přesně 4 dny na nule… Každopádně i v tom najdu pozitivum – třeba důvod vrátit se.❄️✈️💛

A vůbec… Strašně se mi líbí, jak se komentáře na téma “LOTYŠSKA” rozjely 😂

Tondo, prošmejdila jsem tvoje webovky a závidím!! Jsi skvělej, že máš všechno tak uspořádané!! Tohle ti závidím. Ja se dokopu posledních pár měsíců k tady těm slátaninkám, ale nějaké stránky nebo blog - na to prostě nemám. Nemám na to čas, energii, ale hlavně to know how. Sem tam najdu stránku cestovatele jako jsi ty a přála bych si zázrak - abych mávla nějakým kouzelným proutkem a měla totéž - své cesty zaarchivované někde "u sebe" a ne tady - u cizích...

Jinak fotky jsou boží, jen ten SNÍH na každé mě trošku šokoval :D :D Sníh nemám ráda :D Tvoje konstatování o rozjímání v mínus 21 mě nejdřív rozesmálo, ale teď si říkám jediné - já tam umřu!!! :D

K jazykům - mám to stejně jako ty. I když mě tedy ruština minula, umím jen německy a i když docela dobře - je to ještě víc pasé jak čeština. Ale třeba teď mi udělala v Rize a muzeu medicíny radost "moje" latina :D Jinak mám stejný problém jako ty - kdykoli chci odpovědět v nějakém jazyce (pár frází člověk zná), napadá mě jazyk úplně jiný. Třeba těch pár španělských větiček, co mám v hlavě. Na druhou stranu - nemyslím, že je znalost jazyka na úrovni maturity ve světě třeba. Jak jsem již několikrát psala - s každou cestou se člověk stává pasivním angličtinářem ať chce nebo ne. Navíc ve světě mobilních technologiíí a ofline překladačů v mobilu - nemám opravdu nikde problém. Ale i zde - každej je jinej. Někdo se bojí mluvit i v rodném jazyce, natož když si jistej není.

No a na Madieru a pozorování kytovců jsem zvědavá... Obávám se, že to u mě bude jak s tou polární září :D

Karel

Cestopis hodně motivující klasika, hned bych jel.

Pobavily překlepy u fotek, pleměně i sanzen tomu dávají ještě větší punc exotiky :D

Njn, co bys chtěl… Psala jsem to v noci za jízdy ve Flixbusu …🙈🤪 Ale když říkáš nádechy exotiky, tak to tam nechám✌️😂

Apropo, hned klidně můžeš jet… Na přelomu ledna a února je zpáteční letenka za 620 Kč od soboty do úterka 👌🔝😉

Karel

U nás to je složitější. Samotnému se mi nechce, žena má omezenou dovolenou a navíc ty zimní měsíce nám k cestování napoprvé do nové lokality nesvědčí. Na opakovaný pobyt to neva, ale napoprvé fakt ne :D

A bo jsme dlouho nebyli na nějaký párdenní trip i s dětma, tak počkám nejdřív na konec února a tam zkusíme vyhledat něco, kde bude aspon trochu tepleji. Už mám na lednici na A4 pod magnetkou vypsané všechny prázdniny v roce 2020, první týden v březnu jsou jarní prázdniny, něco šoupnu až tam :D

Tak jak vidím, je to všude stejně... Já už mám státní svátky 2020 v merku dobrého půlroku a letenkou do Oděsy na prodloužený víkend kolem 28. září 2020 jsem začala :D Jinak trip s dítkem mě čeká na Vánoce. Když jsem našla letenku přes dva víkendy a 3 státní svátky a ještě "za Kačku", nešlo nekoupit....ale letět na Vánoce bez něj by mi přišlo trošku blbý ... :P :D :D Bohužel on moc po mě není - cestování je pro něj noční můra. Když se ho zeptám, zda se nepřidá, vždy má něco důležitějšího (obvykle fotbal :D ). Pokud chci, aby letěl, musí dostat letenku jako dárek :D Takže i letošní "vánoce" dostane k nazeninkám přesně za 9 dní a už teď se připravuju na výraz "nadšení" :D

Jinak souhlas i s tou zimou. Navíc - u mě je jedno jestli napoprvé nepo po desáté - furt je to utrpení. Jak nemám dvoje plavky v báglu a žabky na nohou, je to pro mě peklo :D Ale Riga i za tu zimu stála :)

Avatar uživatele Marcel
Marcel

Parádní cestopis, jako vždy. Ale nedá mi to :-D Vánoce "za Kačku"? My chcem tipy, my chcem tipy 😂

Předně děkuji za pochvalu - i když pro tebe "jako vždy", pro mě pořád cenná :)

Jinak Vánoce za Kačku bych přála každému... Ale obávám se, že letenky jsou už v tahu... Sama jsem několik let za sebou řešila cca od listopadu, proč vlastně dřepím doma a plýtvám tak dovolenou (obvykle jdu raději i do práce!!) a pozdě lituju, že jsem dřív nekoupila nějakou letenku do teplých krajů... Samozřejmě touhle dobou už jsou všechny letenky na vánoční čas nehorázně drahé. Letos jsem měla děsný štěstí, protože mi jedna akce cvrnkla o nos začátkem září a když jsem přemýšlela, kdy sakra letět, když už nemám skoro žádnou dovolenou a čarovat neumím - projely mi hlavou Vánoce. Koukla jsme na termíny letů a ...BYLO TO TAM! Poslední letenky v tomto termínu - 2 víkendy + 3 dny státních svátků, tedy 9 dní volna za cenu tří dnů dovolené...To se vyplatí!

...no a jak to dopadlo, to v dalším cestopise :) Teda dalším...ještě mě od toho vánočního dělí tři menší :) Každoúpádně je to boží pocit neřešit cenu ořechů a nevyhlížet v lese ten správný nálet vhodný ke krbu a mé vánoční, tak trošku socialistické, rudé hvězdě. Jen doufám, že mi paní bytná v tom domečku "za Kačku" s výhledem na oceán pěkně uklidí a i nějakou výzdobku tam spáchá :D

Pravda, Vánoce je třeba řešit už v létě, pokud člověk nechce sedět doma. Jinak pokud jde o zachování vánoční atmosféry, doporučuji vzít si s sebou malý umělý stromek, pár ozdob a do krabičky trochu cukroví... docela to funguje. :-)

JJ, naprostý souhlas. Loni byly vanilkové rohlíčky a šampaňské na Maltě luxusní :)

Martin V

Katko, zase super! Cestou jsem pokukoval po tvém fcboku a těšil se, až si to přečtu komplet tady. Kdybych v Rize nikdy nebyl, hned po přečtení tvého cestopisů,bych si ty letenky koupil 😁.

Jsi hodný jako vždy. Já odvahu na druhé čtení nemám - smolila jsem to za pochodu každou volnou chvilku a myslím, že to tak musí i vypadat :D

Jinak Hamburk na tvém FB vypadal taky náramně!! (y)

Tomuhle se nedá konkurovat. Vracím štafetu za KAČKU.

Tak to vůbec! Dopisuji jen rozepsané cestopisy (s nákupem letenky si obvykle cetopis rozepíšu, takže ještě pár kousků přibyde) a pak si dám cestopisnou dovolenou. Teď s naprostým klidem, protože s Maršrutkou z Oděsy přes Tiraspol do Kišiněva a zpět za KAČKU je vaše trojice geniálním nástupcem. Konečně na své cestě někdo pořádně rozproudil alkohol v žilách a ještě to hodil na papír. Tady na CL se statut alkoholika a sláva s tím spojená získá raz dva a já jsem ráda, že si to může chvilku užívat i někdo jiný :D

Jen doufám, že ten cestopis nebyl první a poslední, protože jsem od knížky Kdo chytá v žitě nic lepšího nečetla. A neodpověděl(i) jste, kdy jedete do toho Petrohradu..? Doufám, že přede mnou, protože s vaším "průvodcem" bych si to tam užila dvojnásobně!! ♥

Děkuji za uznání, kdy do Petrohradu zatím netuším, ale když už jsou víza elektronická tak určitě poletím. Chtělo by to kvůli Ermitáži déle než jen na víkend.

Momentálně nemám žádnou letenku a čekám co zajímavého a kam se objeví. Přes léto mám v plánu okruh Rujána, polská riviéra, Kaliningrad, Osvětim na motorce.

Kdo chytá v žitě mám v telefonu jako jednu z audioknih.

To jako fakt? Já čtu Kdo chytá v žitě pokaždé, když mám debilní období… Takže už asi po tisící.…🙈😂

Osvětim jsem měla v plánu letos, ale nějak to nevyšlo. Příští rok je na mém seznamu 🙈🙈 Na motorce ale ne, Ještě mám v živé paměti prohlídku Mauthausenu a to, jak jsem byla dva dny mimo…myslím, že bych cestou zpátky ani nevěděla, že jedu…🙈

Jinak do Petrohradu už mám letenku koupenou, Jak říkáš – na toto město víkend nestačí. Rozšoupla jsem se a koupila cestu na 4 dny – dva dny víkend, jeden den státní svátek a bohužel – jeden den dovolené. Petrohrad za to ale určitě bude stát.Jen doufám, že se ta Vízová povinnost do mého odletu nijak nezmění.

No a k polskému moři se chystám také druhým rokem, což už zní jako paranoia ‼️😂😂

• (upraveno 2019-11-12T11:30:19+01:00)

Ahoj. Děkuji za potvrzení, že Island levně jde... My tam jedeme jen na chvilku, bohužel s koncem roku není dovolené nazbyt. A jak správně říkáš (snad nevadí tykání) - i mě je jasné, že letenka za tisícovku je jen "špička rozpočtového ledovce". . Každopádně mám zaplacené auto a ubytování a kupodivu to zatím nebyl žádný ranec. Na wc chodím už od školky bez problému do přírody a alkohol nakoupíme v dutty na letišti. Jinými slovy - i když mám nachystaný nějaký bazal itinerář, samozřejmě maximálně za Kačku, tak víc než 6 500 nechci, aby tento trip stál, a i to bude na mě dost rozšoupnutí se... Uvidíme, jak to dopadne.

A s tou zimou a tmou máš taky pravdu - bude to chctít hodně efektivní plánování... Každopádně hlavní cíl cesty je vidět polární záři a na to je zima nejlepší.

Já nepočítám cesty na dny, ale na zážitky. Pro mě je opravdu hlavní cíl ta polární záře, kterou tam prostě v létě neuvidíš. Sama nevím, jak tato cesta dopadne - 6 500 je maximální částka, klidně to může být méně, protože věcí, které výslednou cenu ovlivní je dost (stačí nabrat do auta, které máme zatím pro dvě, dalšího spolucestujícího...).

Jinak bonbony v Dutty taky nenakupuji, ale pokud si dáš ráda skleničku alkoholu a letíš-li někam, kde je prohibice, částečná prohibice nebo jen sakra draho (Maroko, Norsko, Island) - je to nejlevnější místo. Samozřejmě kupuju až v příletové destinaci. ;)

Jo a ještě k té zimě a tmě - já se dokážu zabavit i po tmě. Cesty nejsou jen o bodech a místech na mapě, ale také o lidechm, kteří tam žijí. Třeba v Norsku bylo jedním z nejhezčích zážitků sednout si na náměstí Bergenu k teplometu a bavit se s místními :)

Víc ti k cestě zatím neřeknu - mezi Islandem jsou ještě další dva tripy, a jejich plánování je teď priorita. Island má rámec - letenka, ubytko, auto a cíl: polární záře. Víc budu řešit týden před odletem :)

Tak to je super tip!! :D :D Můžeme skočit i do kina :D Uvidíme - necháme to osudu :)

Já ten výlet už také několikrát odložil, na motorce to není nic pohodlného, po 100 km už zadek zažívá středověk.

Je možné že najdu zajímavé letenky a odložím to zase.

Nákup alkoholu se v tomto případě asi nejvíce vyplatí na palubě letadla (pokud není odbavené zavazadlo). V duty free po příletu budou chtít předložit zpáteční letenku a pokud je odlet až za pár dní pravděpodobně jí nebudou akceptovat (zboží prodávají bez cla, ale podmínkou je export, nelze konzumovat na místě).

Padrino, to myslíš dutty na Islandu???! Nekaž mi těšení! :D :D Já mám echo, že tam litr tvrdýho na osobu bez problému koupíš.... Navíc na Islandu není prohibice, jen draho...!

Každopádně - zvládla jsem tejden na Maledivách bez alkoholu, zvládnu to kdyžtak všude.... Snad... Možná... :D

Boženko, ty bys mohla vést výslechy 🙈😂 Letíme na 4 dny. A vlezeme se. Snaha bude to stáhnout na 5500 sakumprask ✌️🦆😉

• (upraveno 2019-11-12T19:24:42+01:00)

Ty výslechy byl vtip, ale teď jste mě vážně začala zajímat!! Co děláte?? :) Moje profese je původně zdravotní sestra , například. Jinak se ještě vracím k té ANJ - já angličtinu v práci nepotřebuji a neznám ani jiného TM, který ano. Někdy jsou ty profesní předpoklady dost přestřelené a člověk až za chodu zjistí, zda danou práci dělat může nebo ne. Já svoji práci miluju, žiju jí. A možná by hodně lidí překvapilo, co všechno tahle "funkce" obnáší :D Třeba teď dávám do kupy sbírku pro psí útulek a natáčm videospoty ze všech našich provozů. K tomu Vánoční večírek pro všechny naše zaměstnance nebo třeba organizace plesu. No uznejte - tady je ANJ na nic.

Zpět k Islandu - mě tam láká jen ta záře a taky - všechno se má zkusit. Je víc zemí, kde jsem byla a řekla si, že stačilo jednou. Tak to prostě je. Svět je velkej, náš život krátkej, tak proč se vracet někam, kde byla zkušenost jakýmkoli způsobem špatná.

No a závěrem - pokud mi cestu na Island přejete, jsem moc ráda. Jako bez ironie. Pěkný večer.

• (upraveno 2019-11-12T19:53:08+01:00)

Ehhh. Tohle mi nedošlo, ale narovinu - tohle vám projde opravdu jen v Blansku. Pohybuji se mmj. mezi lidmi ze zdravotnického prostředí (jak z managementu, tak z provozu) a představa, že by osoba ve vaší pozici neuměla alespoň dva cizí jazyky plynně a správně, je tedy v naší krajské nemocnici nemyslitelná (tedy možná, že jo, ale pak by paní spíš bolely kyčle než kolena, ale to je OT a jen blbý machistický fór), s tím by daleko nedošla.

Ale to jsme daleko od tématu.

Ahmade, vy jako vzorek inteligence pro mě rozhodně nejste, a to ani v případě, že byste uměl jazyků pět :) Pokud se u vás v rodné vísce předpoklad k nějaké práci měří počtem aktivních jazyků, je mi vašich pacientů docela líto. Ale naštěstí vím moc dobře, že to tak není (s TM jsme v pravidelném kontaktu, takže si dovoluji upravit váš opravdu mylný názor na jazykové znalosti v tomto směru na pravou míru). Lidí jako vy je mi docela líto - staří chudáci, co lapají po dechu.... U mě máte smolíka, jak říkám, mě může rozhodit jen inteligentní člověk a inteligentní poznámka, což ve vašem případě nehrozí, ani kdyby vybuchla sopka na Islandu a vás zasáhla láva přímo na solar :) Dejte jeden neurol na klid mysli a jeden rohypnol na klidný spánek a zítra zase napište nějakej komentář. Protože čím víc komentujete a já odpovídám, tím čtenost mého cestopisu stoupá (a to vás musí jistě těšit) :D

• (upraveno 2019-11-12T23:30:44+01:00)

Ale Ahmad si jej jistě mezi kamarády z managementu nebo provozu nemocnic sežene :) Bude to velkej kápo s dlouhými prsty, to je jasný :D :D

Jen bych mu ještě doporučila vedle studia všech světových jazyků a komentování zemí, které nezná a ani poznat nechce, rovněž cestopisů od lidí, které má u rekta (strašná představa to Ahmadovo rektum, mmch. :D ) a vedle urputných celodenních komentářů, kterými chce demonstrovat svoji apatii k tématu :D (a které -myšleno komentáře - má jistě ještě dál než u rekta :D ), prolistovat knihou s názvem Pravidla českého pravopisu. No a pak používat ve svých velkolepých souvětích čárky tam, kde patří. Třeba před "a to" ;)

Mmch. (ta Ahmadova zkratka se mi vážně líbí :D ) Boženo, vy se za svou práci stydíte nebo je to TAJNÝ? U mě třeba máte další plusový bod za znalost léčiv, která nejsou na trhu dostupná :) a vzbudila jste ještě větší zvědavost, čím se vlastně živíte... Samozřejmě dokážu žít i bez vědomí, ale pokud to tájo není, sem s tím. ;)

• (upraveno 2019-11-13T17:18:35+01:00)

@Božena Milá paní Boženo. jestliže vy máte potřebu reagovat, dovolím si reagovat také. Co se týká údajné vulgarity, tak o určitých částech těla, tu s oblibou píše pravě pan Ahmed, když zdůrazňuje, kde mu jsou komentáře a cestopisy (ne že by mě ta jeho rektální fixace, s ohledem na jeho přezdívku zde, překvapovala). Takže jsem za jedno s vámi, že je smutné, že se někdo, kdo se prezentuje jako někdo, kdo má vysoké společenské, kulturní i vzdělanostní niveau jako "pan Ahmed" a rád to o sobě opakovaně prohlašuje,k takovýmto přirovnáním sníží. Co se týká znechucení, tak mě znechucuje rádoby vtipná, vydávaná jakoby v žertu a vztáhnutá k "jeho nemocnici" poznámka o bolavých kolenech a kyčlích.

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

VINAŘSTVÍ za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-08-10T22:52:45+02:00 58 komentářů
Česká republika 2020

Zaječí, Vinařství U Kapličky. Letitá tradice. Rozhodně ne ZA KAČKU, navíc reklamace pobytu... Ale ve výsledku? Rozhodně né zklamání. Svět se změnil, nic není jisté.. Jedno ale ano - za rok zase 🍸💛. TERMÍN:7. - 9.8.2020PROČ ZAJEČÍ?Protože je to tradice už několik let. Možná šest, možná ještě víc. Jezdím sem každý rok v srpnu se svou kamarádkou Jolanou. Ani letos to tedy nemohlo být jinak. Když…

BARI a APULIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-08-05T10:22:22+02:00 43 komentářů
Itálie 2020

První italský region,kde se začal vyrábět olivový olej! Taky 200 typů těstovin! Kraj pohádkových kulatých domečků trulli,písečných pláží, přístavů, kostelů,katedrál a vína za 1,5 euro! Prostě APULIE ♥. TERMÍN:29.7 - 3.8.2020PROČ‌ ‌BARI?‌ ‌Letos jsem se rozhodla, že se v tom cestování trochu posunu. Tím posunem měla být poprvé v životě cesta, kterou zrealizuji naprosto sama. Bez svých kamarádek,…

BARCELONA za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-07-25T11:14:18+02:00 73 komentářů
Španělsko 2020

Barevné a hravé město s rukopisem Gaudího na každém kroku.Dokonalá sangrie a paela,osvěžující moře "u baráku",metropole nabitá památkami.Neuvěřitelné hřbitovy,čarokrásná gotická čtvrť a milion dalšího. TERMÍN:17. - 20.7.2020KOMPLETNÍ CESTOPIS ZDE:https://1url.cz/@barcelonazakacku.czPROČ BARCELONA?V Barceloně už jsem jednou byla, je to tak 3 roky zpět. Jediné, co si z ní pamatuju je to, jak zde v…

ŘÍM (mimo jiné) za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-07-12T19:18:10+02:00 74 komentářů
Itálie 2020

Plán: na skok si odpočnout do Říma. Skutečnost: Řím, Neapol, Capri, Tivoli, Lido di Ostia = 4 dny/3 noci = MILIÓN zážitků ZA KAČKU . TERMÍN:3. - 6.7.2020PROČ ŘÍM?Protože nevyšlo Kosovo. Respektive, protože nevyšlo ani Faro.. Červencový prodloužený víkend byl zkrátka začarovaný! Všechno, co jsem koupila, padlo. Do prodlouženého…