Magický vulkanický Island 🇮🇸bez Auta na 3 dny
Když se mi kolega z práce zeptal, kde ,že to vlastně ten Island je , jestli v Chorvatsku, už jsem si nic nemyslel a věděl, že mě čeká destinace , kam v létě na dovolenou,, všichni" nejezdí.
Cestopis z roku 2023 napsal Petr78
Před cestou:🇮🇸
Tento cestopis jsem začal psát vlastně měsíc před dovolenou s tím, že začnu v Praze a skončím na Faerských Ostrovech🇫🇴 🌍 . V rámci celé dovolené mě pak čeká ještě jedna ,, otočka " zpět o 180° 🔙 kdy se na Island budu z Faerských ostrovů vracet a půjdu Islandský trek landmannalaugar.Nicméně pro psaní prvního cestopisu z Islandu využiji jen tuto část.
Když jsem sháněl letenky , věděl jsem:,
- že musím mít tentokrát odbavená zavazadla (kvůli stanu krosně a dalšímu vybavení). Už v minulou zimu jsem po Islandu pokukoval. Říkal jsem si to by byla neobvyklá destinace a byl bych bych obklopen přírodou s mnohými neobvyklými geografickými názvy a jevy jak na mě Islandská příroda a Islandské názvy měst působili..
- Nakonec jsem našel letenky🛩️ s nízkonákladovou aerolinkou Play airlines, ještě mrknu na recenze co píšou, aby to nedopodlo jak s ČSA nebo s Wizem a kupuji.
- Cena okolo 4500 kč plus zavazadla a odlet přímo z Prahy je víc než sympatická průměrná cena v sezóně je i dvakrát vyšší na druhou stranu v zimě by šlo letět ještě levněji.
Ještě ten samý měsíc řeším co s Islandem, kde je vhodné vlastnit automobil,🚗 jako člověk samotný, nezadaný a bez tuny přátel mám problém s půjčením auta v neposlední řadě je jím vysoká cena.💰💸 . Nakonec o měsíc později kupují letenky ještě z Islandu na Faerské ostrovy, kde bych měl strávit ještě 10 dní mezi tím co budu dělat na Islandu. Ty se mi podaří ulovit za 7500 kč. Což je vzhledem k tomu , že se jedná o nejdražší místa na světě a žádná nízkonákladová společnost, ale místní domácí Aerolinie Airways Atlantic🛩️ celkem dobrá cena. Ale teď zpátky k Islandu.
Jaký byl plán ❓
O plánu jsem měl jasnější představy někdy před mojí Dubnovou Velikonoční cestou do Londýna ( odkud mám další cestopis) a plánoval jsem tak dvě věci naráz.
První chvíle se zdál Island bez auta 🚗a ve stanu 🏕️spíš snem. Bylo hned několik aspektů, které odrazovali.
Co odrazovalo:
- Počasí i v létě může v některých oblastech Islandu klesnout na 5°C
- Pokud nebude pršet může foukat silný vítr a poničit méně kvalitní stan ⛺
- Autobusová doprava 🚌 na Islandu je na Islandu kromě oblasti kolem Reykjavíku spíše žádná, existuje jen sezónní přeprava různých cestovních agentur 🚌
- Ceny jsou tak přemrštěné , hlavně v sezóně, že dovolená v případném hotelu nebo v hostelu může stát skutečně půlroční výplatu dělníka
- I obyčejné jídlo je skoro 3* dražší než doma 💰
- Bude potřeba lepší kempovací vybavení i oblečení v podobě pahorek pojedu -li 👞
Brzy jsem tuto nešťastnou situaci vyřešil objednáním dvou jednodenních zájezdů v aplikaci GettyourGuide. V ceně v přepočtu za dva dny kolem 5000 kč. U půjčení automobilu 🚗 bych se však s různými poplatky, palivem , parkováním atak dále dostal na cenu minimálně dvakrát větší. Atak pro mě byli výlety brzy jednoznačná volba. U spaní jsem si řekl, že se nějak vyspím ikdyby to mělo být na karimatce na letišti v tom největším lijáku a stan s sebou skutečně do údajně nehostinného počasí pro kempování 🏕️ vzal..
Doba utíkala jak zběsilá, nejprve jsem odjel do Londýna, a pak už začal postupně objednávat a platit mnoho věcí. Za měsíc mi odcházelo z účtu i kolem 10 000 kč jen proto abych mohl dojet. Nakoupil jsem si v decathlonu spousta věcí včetně krosny a pahorek a pak taky koupil malý outdoorový vařič. Jasně jsou mezi náma lidí pro jaké to nemusí být moc , ale pro dělníka na slévárně nemusí být 50 000 malá částka,💰💸 rozhodl jsem se tak výdaje trošku rozdělit po měsících a invetsovat každý měsíc něco do cesty na druhou stanu jsem věděl , že minimálně vybavení použiji opakovaně a cesta bude nezapomenutelná. Najednou tu byl Červenec a chystal jsem poslední plán s interiařem a bylo téměř jasné, že skutečně vyjedu. 🛫 Ještě poslední informace o změně letu , která v první moment umí i vystrašit stylem informace o změně letu jsme vám poslali do e-mailu. Přičemž let byl posunut o pouhých 5 minut.
Den D✈️ nebo den odletu
Je ráno já už jsem dobalený a vyrážím na vlak. Naposledy prohlížím také své sbalené věci a dělám si řádnou kontrolu. Nakonec to vyšlo na krosnu a malou tašku , kvůli tomu , že jsem zblbě zvolil zavazadlo při rezervaci jsem ještě nakonec doplácel za krosnu asi 3000 kč. K letenkám co stáli 5000 se tak připočítala i tato částka je s tím však třeba počítat a vzhledem k tomu , že se jedná o přímý let z Prahy není cena vůbec astronomická. Nakonec si ještě domlouvám odvoz z letiště do města, ikdyž pouze na obchvat města asi 5 km od centra města. . Takže mám s kým promluvit na letišti. A cestu téměř zadarmo. Jinak stojí letištní odvoz autobusem asi 800 kč. Cesta probíhala v klidu. Až na to nezvyklé světlo. Na Islandu ne ještě i v srpnu kolem půlnoci nebo jedné ráno relativně vidět. O to víc z letadla . Jel jsem v době kdy na Islandu vybouchla jedna sopka. Takže jsem se díval na místo při přistávání. Letadlo letělo krásně na čas. A a aerolinkami play nemám jediný problém možná kdyby tak fungovali všechny byl by svět ještě v pořádku. Po přistání jdeme hned s paní co mě odváží pro auto. Klíče jsou ve schránce takže dobrý nemusí se na nikoho čekat a jede se. Stihl jsem do úplného rozednění ještě trošku prospat v trávě ve spacáku a ráno už do města.
REYKJAVIK den první :🇮🇸
Islandské hlavní město Reykjavik nepatří zdaleka k velkoměstům alespoň ne v Islandském měřítku. Zajímají mě hlavně turisticky zajímavá místa. Jako první mě zajímá asi muzeum ISLANDU PERLAN. Než sejdu od silnice do města a vylezu na kopec kde toto muzeum významné stavby a panoramatickou restaurací stojí. Je hodina jeho otevření. Je to hlavně muzeum Islandské přírody a vjemů. Lávy atak dále. Asi všeho co k Islandu patří. Celkově jde asi o nejvíce ikonickou budovu ve městě.
Perlan navrhl architekt Ingimundur Sveinsson a byl slavnostně otevřen 21. června 1991. Budova se skládá z obrovské skleněné kupole, která spočívá na šesti nádržích dálkového vytápění, z nichž každá pojme asi 4 miliony litrů geotermální vody. Perlan (en. The Pearl) je unikátní skleněná kupolová konstrukce s ocelovým rámem, která slouží jako systém pece Perlan.
Proslulý islandský malíř Jóhannes Kjarval měl první nápady na stavbu krásné budovy na kopci Öskjuhlíð v roce 1930. Kjarval o budově řekl: „Boční strany chrámu měly být pokryty zrcadlovými deskami, aby se polární záři mohla přiblížit k nohám lidí. - střecha měla být zdobena krystaly v každé barvě a na vrcholu hřebene měl být reflektor, který osvětloval všechny nádrže. Samotný dům měl odpovídat dennímu světlu a symbolům noci .“ Toto je neuvěřitelně přesný popis budovy, která byla navržena a postavena o 60 let později.
Po prohlídce jsem mířil kolem kostela Hallgrímskirkja ⛪ do centra města. Díky výšce kostela 74,5 metrů se jedná o jednu z nejvyšších budov na Islandu. Díky ní a jeho nepřehlédnutelnosti se brzy stal jednou z nejvýznamnějších staveb v Reykjavíku.
Odsuť jsem zešel z kopce k jezeru 🌊 Tjörnin na jedné z jeho břehů byla postavená radnice města Reykjavik. City Hall Ráðhús. To slouží jako konferenční místo pro setkávání místních i cizinců. Konají se zde koncerty a pořádají Workshopy a různé akce . Uvnitř je pak model Islandu. 🌍ten je v měřítku 1:50 000, ale zvětšený. Převýšení je zdvojnásobeno, takže výškové měřítko je 1:25 000. Celková plocha modelu je 76,4m2, 7,22x10,58m. Je rozdělena na 57 desek. Z toho 43 zobrazuje samotnou zemi, zatímco 14 tabulek zobrazuje pouze mořskou oblast kolem země, aby vyplnila čtverec. Vory se mírně liší velikostí, ale jsou mezi 80-180 cm na stranu. Jejich průměrná rozloha je asi 1,35 m2 a každý z nich zabírá v průměru téměř 3000 kilometrů čtverečních půdy.
Islandský model je velmi oblíbený a těší se velkému zájmu jak mezi islandskými, tak zahraničními turisty. Málokteré místo v Reykjavíku, byť v celé zemi, se může pochlubit větším počtem turistů..
První den jsem sice záměrně minul starý přístav s námořním muzeem , ale vydal jsem se po centrální ulici Laugavegur.
To je Hlavní nákupní ulice , je velmi známá svými luxusními butiky, bary a restauracemi. Je to jedna z nejstarších ulic v hlavním městě země. Hrubý anglický překlad Laugavegur je 'vodní cesta'. Dříve ženy nosily prádlo do této oblasti, aby se vypralo v horkých bazénech. Proto byla ulice pojmenována Laugavegur. Okázalé budovy a správná výstavba, které vidíte v okolí, se odehrály až v roce 1885.
Ulice začíná na východě v Kringlumýrbraut z blízkosti nákupního centra Kringlan. Vede podél západu do Bankastræti a vynořuje se do centra města. Ulice je je živým a krásným místem, zde můžete nakupovat všechny druhy islandských suvenýrů.
Kromě toho jsou zde dvě muzea a spousta restaurací a barů. Prvním muzeem je Falologické Muzeum , známé mezi místními i návštěvníky. Je to jediné muzeum na světě věnované porozumění mužským genitáliím ze zvířecí říše. Druhým muzeem je Muzeum punku.
V Reykjaviku má poměrně velké zastoupení Lgbt komunita. Je tu nejeden bar Lgbt , v ulici vedoucí ke kostelu si také povšimněte duhově zbarvené cesty. Jde o symbol přijetí LGBT. Od této ulice přicházím znova k nábřeží ke stavbě Harpa. je to koncertní sál a konferenční centrum v Reykjavíku na Islandu. Zahajovací koncert se konal 4. května 2011. Budova má výraznou barevnou skleněnou fasádu inspirovanou čedičovou krajinou Islandu .
Ostrov 🏝️🏝️Viðey
Tento den jsem pak odpoledne ještě stihl přejet lodí na Ostrov Viðey. To je
Kombinace úžasných výhledů, historických ruin a současných uměleckých děl. To dělá z ostrova Viðey něco výjimečného. Jen krátká plavba lodí vás zavede do jiného světa, který budete prozkoumávat ve svém vlastním čase. Objevíte oázu klidu, krásy a historie, od hnízdících ptáků a panoramatických výhledů až po slavnou „Imagine Peace Tower“ od Yoko Ono a Milníky Richarda Serry. Blízko břehu, ale svět daleko.
Díky rozsáhlé síti stezek lze ostrov prozkoumat jak pěšky, tak na kole. Bez ohledu na to, kterou cestou se vydáte, budete odměněni nádhernými výhledy na okolní pevninu a směrem na západ uvidíte impozantní obrysy poloostrova Snæfellsnes.Jede se tu poměrně maličkou loďkou kde sem se já osobně cítil velmi příjemně kabina je malá. Je tu prostorná sedačka a výhled máte přímo na kapitána a hladinu všudepřítomného oceánu. 🌊
Existuje hned několik společností, které vás Islandem provezou. Na Island se budu ještě vracet . A to dokonce ještě ke konci dovolené . Takže jsem si vybral zatím jen výlety po jihu. Prvním se stal ten po jižní pobřeží a to se společností
Byl jsem nakonec večer rád, že si mohu postavit stan téměř v centru města v kempu Campsite .⛺ Noc v kempu stála asi 600 Kč a strávil jsem zde 4. Dny. Co se týká peněz na Islandu se platí výhradně kartou. Jen do místního MHD se ,, drobné " hodí.
Den druhý výlet po jižním pobřeží south coast classic.
- V rámci úspor a toho , že cestují sám se mi nevyplatilo půjčit si auto 🚙. Což je na Islandu celkem problém. Klasická atobusová doprava tu funguje více méně jen v centru města. A protože za auto na 14 dní dáte klidně i 100 000kč. Využil jsem variantu výletů s průvodcem. První výlet byl se společností Rvk Sightseeing. A stál v přepočtu 2500 Kč musel jsem jej rezervovat předem.
- Místo setkání bylo zřejmé a autobus přijel na čas. Průvodcování se zhostila Italka Karen. Obsazeny byl autobus tak z půlky atak zbylo i prázdné místečko vedle mého sedadla. Dnes ujedeme autobusem přes 400 km. Již při jízdě jde vidět krásná islandská krajina. Průvodkyně tak zmiňuje okolní sopky a jak si Islanďané poradí s geotermální energií . Všude jde vidět stoupající pára ze země . Geotermální energie se využívá od teplé vody z kohoutku až třeba po vytápěné chodníky v centru Reykjaviku v zimě. Nebo i k pěstování banánů. Island patří k jedné z mála zemí v Evropě která banány produkuje a zároveň k nejsevernější zemi kde se pěstují.
Mezitím se už autobus přiblížil na první zastávku. První hodina bude strávená u nádherného vodopádu🏞️🌊 skogarfoss. Ten je jedním z největších a také nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Je 25 metrů široký a 60 metrů vysoký. Napájí jej řeka Skógá, na níž je vodopádů více. Díky vodní tříšti, která vodopád obklopuje, lze za slunného počasí pozorovat jednoduchou či dvojitou duhu. Odsuť přidávám video.
To se u mě bohužel nestalo ,ale podívaná byla i tak neskutečná. Dále jsme navštívili velice oblíbenou černou pláž Black beach 🏖️Reynisfjara není jedinou pláží s černým pískem na Islandu, ale je pravděpodobně nejikoničtější. Jako ostrov kypící vulkanickou činností mají některé islandské pláže černý písek, protože písek je rozemlet z černé sopečné horniny, která vzniká, když láva chladne a tuhne. V případě Reynisfjara před staletími vybuchla slavná sopka Katla, a když se roztavená žhavá láva střetla s mrazivým severoatlantickým mořem, vytvořila se černá skála, která nakonec erodovala do třpytivého písku, který dnes vidíte. Výsledkem je krásný černý písek táhnoucí se kilometry pobřeží. Podle mnoha žebříčků se pravidelně umisťuje tato pláž jako nejkrásnější pláž na světě.
Po procházce po pláži jsme zastavili na oběd u restaurace kde pečou pro nás nezvyklou černou pizzu ve vesničce Vík.Vík í Mýrdal (v překladu „záliv v bažinatém údolí“), zkráceně Vík, je nejjižnější vesnicí na Islandu. Leží asi 185 km jihovýchodně od Reykjavíku; tvoří největší sídlo obce Mýrdalshreppur. Ikdyž má pouhých 291 obyvatel je největším centrem oblasti na 70 km.
Já se prošel ještě ke kostel nad vsí a už jsme pokračovali dále. Další zastávkou byl
Sólheimajökull ten je nejbližší dobře dostupný velký ledovcový splaz k Reykjavíku a oblíbeným místem pro zastávku při cestě po okružní silnici Ring Road. Sólheimajökull měří 8 km a je nejdelším jazykem ledovce Mýrdalsjökull.
Pěšky se můžete projít okolo jezera, které je vytvořeno tajícím ledovcem, dojít po pevné půdě se dá až na úroveň konce jazyka ledovce, odkud se na něj naskytnou krásné výhledy.
Po ledovci následovala ještě jedna zastávka u nádherného vodopádu Seljalandsfoss (česky Vodopád prodané země) je jedním z nejznámějších vodopádů .Odsuť přidávám níže video. Přímo z pod vodopádu.
Je napájen řekou Seljalandsá. Padá z bývalých útesů do hloubky 60 metrů.
Byl cílem první etapy během 6. dílu soutěže The Amazing Race. Ale známý je především svojí skrytou stezkou za vodopádem. Na chůzi stezkou by byla lepší pláštěnka než péřovka, ale ustál jsem to. Jde o krásný zážitek. Takže pro ty na Islandu doporučuji silně místo neminout.
Po šesté večerní jsme se už blížili k Reykjaviku jako pozornost nechyběla místní čokoláda. Velmi milé. A já šel po malém nákupu asi za 600 Kč na 2 Dny spát do kempu. Čekal mě další výlet. Noci na Islandu byli chladné v létě tu teplota činila i pouhých 8°c. To jsem ještě nevěděl, že může v létě může být i chladněji a hlavně větrněji. Inu v teplém spacáku jsem se vyspal.
Den třetí výlet zlatým okruhem
- Je několik společností, které dělají výlety. Na tento okruh na Islandu se snad chystá každý návštěvník. Každý chce vidět hlavně světoznámý Gejzír🌋🌊.. tento výlet stál v přepočtu asi 2000 Kč. I se vstupem do tajné laguny a kráteru kerid.
Jeden z nejznámějších trháků Islandu. . Autobus 🚃sice přijel na čas. Co mě udivilo bylo však přestup do jiného autobusu na místní benzínové pumpě stále ve městě Reykjavík. Zde staly celkem 3 autobusy a z jednoho se rozdělili skupinky lidí takže autobusy byli poloviční. V mém autobuse jsem nebyl jediný Čech to nezapomněl průvodce oznámit hned do mikrofonu a ptát se odkud kdo je 😀což bylo divný a ne běžné. Nicméně následovala uklidňující koupačka v geotermální nádrži Secret lagoon (tajné laguny) . Tam už se každý návštěvník zlatého okruhu nedostává.
Je to jeden z mála výletů, který zde staví. Dostáváme asi 2 hodiny na koupání. Tajná laguna Island
- Jedná se o NEJSTARŠÍ Přírodní Koupaliště Na Islandu 🇮🇸
- Tajná laguna, místně známá jako Gamla Laugin, je nejstarší koupaliště na Islandu. Byla postavena v roce 1891 v Hverahólmi, geotermální oblasti poblíž Flúðir.
To, co dělá místo výjimečným, jsou bohaté přírodní zdroje teplé vody pocházející z horkých pramenů. Vaðmálahver, Básahver nebo Litli Geysir ( tzv. Malý Gejzír) (aktivní gejzír, který tryská každých pár minut a předvádí se zde pro hosty), zajišťují 100% zásobu vody v laguně. Bazénová voda teče nepřetržitě a její kompletní výměna trvá pouhých 24 hodin. Teplý, čistý, bohatý na síru, celoročně drží na 38-40 stupních Celsia. Relaxační a zdravé je koupání za každého počasí když jsem tu byl v mlze jen při pár °c nad nulou byl to blahodárný pocit.
- Geysir🌋🌊 (islandsky Stóri Geysir, česky Gejzír nebo Velký gejzír) je gejzír v oblasti prolomového riftu Haukadular, 80 kilometrů východně od Reykjavíku na jihozápadním Islandu. Právě od islandského názvu tohoto útvaru se odvozuje geologický termín gejzír (z islandského výrazu „geysa“, což znamená „proudit“). Velký gejzír je přitom také nejstarším známým zástupcem, jako aktivní byl popsán již v roce 1294..
- Okolní oblast v roce 1846 prozkoumal Robert Wilhelm Bunsen, který jako první vědecky vysvětlil příčiny tohoto úkazu.
- Aktivita gejzíru je nepravidelná a závislá na sopečné aktivitě celé oblasti. Zaznamenána byla jeho aktivita v roce 1630, kdy se probudil k činnosti po téměř 40 letech. Také v roce 1896 začal chrlit vodu a páru po dlouhých letech klidu. V letech 1910–1915 byla naopak jeho frekvence jen asi 30 minut. V roce 1915 činnost gejzíru ustala, ale následná zemětřesná aktivita v oblasti ho opět v roce 1935 probudila k životu. Po sérii zemětřesení, která zasáhla oblast v roce 2000, Geysir opět chrlí vodu.
Takže jsem jeho krásu mohl obdivovat i já v roce 2023. Procházkou s obědem jsme měli asi přes hodinu času. Dalo se i nakoupit mnoho suvenýrů v místním,,gift shopu". Protože jsem se na Island ještě vracel koupil jsem si jen pohled s papuchalkama a magnetkou domů. 🏠.
Po obědě autobus zastavil u nádherného říčního kaňonu a vodopádů Gulfoss 🌊.
- V překladu Zlatý vodopád,🌊🥇 řidčeji Velký vodopád, se nalézá v horní části řeky Hvítá. Voda stéká kaskádovitě dolů ve dvou fázích. V první fázi je spád 11 metrů vysoký a druhý spád 22 m, obě fáze ústí do 2,5 km dlouhého kaňonu. Kaňon byl vytvořen na konci doby ledové působením povodňových vln a každý rok je erozí prodloužen o 25 cm. Nad vodopády jsou vidět nebezpečné peřeje. Patří mezi nejznámější vodopády Islandu a patří do chráněné oblasti. Spolu s národním parkem Þingvellir a tryskajícím termálním proudem Geysir tvoří právě tzv. „Zlatý kruh“ (anglicky Golden Circle) nebo také „Zlatý trojúhelník" přírodních zajímavostí na jehož výletu jsem byl.
Po vodopádu následovalo zastavení u kráteru kerid . Zde se jednalo o malou přestávku. Kerid je 55 m hluboký vulkanický kráter, starý asi 3000 let. Je součástí skupiny vulkanických kopců zvaných Tjarnarhólar a nyní je naplněn vodou a vytváří jezero, jehož strmé kruhové svahy připomínají starověký amfiteátr. Pohled na něj je magický. 🌋🌋
Ke konci výletu už na nás čekal jednou zmíněný
park Þingvellir
- Þingvellir je národní park na jihozápadě Islandu
- Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Dosud se zde nacházejí jeho pozůstatky, pročež byla oblast v roce 1944 vyhlášena za národní park. Od roku 1983 pak byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
- Parlament, případně althing byl v Þingvelliru založen v roce 930 a fungoval zde až do roku 1789.
- Jde také o místo kde se dělí světadíly
Tak jako tak, hlavní turistické lákadlo Thingvelliru je také mimořádná příroda a tektonické či geologické jevy. Oblast totiž leží v příkopové propadlině přesně na zlomu Severoamerické a Eurasijské tektonické desky, který je právě v Thingvelliru na první pohled patrný.🌍🏞️
Přechod mezi kontinenty je jasně vidět v trhlinách, roklích a údolích s mysticky působícími čedičovými skalami. Nejznámějším kaňonem je široké údolí Allmanagjá, kterým protéká řeka Öxarjá a na jehož okrajích najdete sérii fotogenických užších roklí a kaňonů. Allmanagjá je také turistickým centrem oblasti.
Údolí Allamanagjá končí v největším islandském jezeře Thingvallavatn, jehož severní břehy se nachází jen pár set metrů od hlavního návštěvnického centra. Ve kterém je malé muzeum s možností navstevy za asi 1000 ISK( 200 Kč).
Do Reykjaviku jsem přijel v půl sedmé večer a ráno mě čekalo balení. Odlétal jsem titíž na Faerské ostrovy. 🇮🇸
Tento "Lowcost " trip mě stál :
- 8000 Kč letenky na Island ( i se zavazadlem)
- 5000 Kč výlety autobusem s průvodcem
- 1600 Kč kemp na 3 dny v Reykjaviku
- 1000 Kč strava
- 1000 Kč další náklady ( muzeum, plavba na ostrov)
- 700 Kč jízdenka z Ostravy na letiště v Praze
- Celkem asi 18 000 Kč za 4 dny v čemž není cesta z letiště na Islandu, holt sezóna je sezóna. Je třeba zmínit, že 4 dny na Islandu nebudou jediné na mé dovolené ani jediný Island. Island prostě v řádu stokorun nejspíš neuděláte a vůbec ne v jednom člověku. 🙂🙂Ale zážitek je víc než 💯%>.
Jak se ti cestopis líbil?
Petr78 procestoval 37 zemí světa světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 26 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil6 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Jen k tomu autu, meli sjme na tyden an prelomu cervnece a srpna Land Cruiser asi za 40tis Kc. Mensi SUV jako Suzuki Jimmy nebo Dacia Duster se dali vzit na tyden kolem 10 - 15tis Kc, sedan - pro jednoho na uvedene cesty ok - i pod 10tis Kc.
I toto je hrozně moc když spočítám i něco na benzín poplatky atd.....pro jednoho je to nelogické. Nevím kdy jste si půjčovali a ve kterém roce. A jak moc předem. Já se díval v únoru. A ceny právě kolem těch 40 tis. Na cca 7-10 dní. Samozřejmě s plným pojištěním. Nakonec vyřešeno takto a nelituji vzal jsem aspoň dvě krásné destinace jednou ranou. A pokud bude člověk chtít prostě se vrátí jako všude.
Vratili jsme se asi pred 14 dny, reseno cca mesic predem klasicky pres RentalCars. Vim ze ten Duster se dal vcetne pojisteni cca za 20k na tyden sehnat a byly i levnejsi auta. Ale je fakt, ze pro jednoho je to i tak dost (i kdyz nas to vlastne vyslo na 10k na osobu a tyden taky)..je to o tom jak to kdo chce projet. Pro me byl zaiztek i "vlastnim" autem brodit reky atd :)
Jinak teda klobouk dolu co jsi za 3 dny bez auta zvladl procestovat :)
Já měl podobné dilema na jaře, jestli mám brát při sólo cestě auto, nebo se vrhnout do spárů místních agentur. Duster pa-po mě vyšel na 6800Kč s plnou pojistkou. Chápu, že v létě jsou ty ceny kapku vyšší. Stálo to ale za to. Třeba Jökulsárlón a okolí už není na daytrip z Reykjavíku úplně blízko😁.
V létě jsou ty ceny právě nesmyslné. Vím od jiných že se shánělo auto mimo sezónu velmi dobře