Cestopis

MALAGA za KAČKU

Krásné hory, nespočet památek, dostupné a vyhlášené pláže, denní teploty neklesající ani v zimě pod 15 stupňů a výborné místní víno. To vše je Malaga, “klenot Andalusie”, rodiště Pabla Picassa..
Cestopis z roku 2018 napsala Kateřina Ostrá

Termín:

Duben 2018

Proč Málaga?

Málaga nikdy nebyla můj vysněný turistický cíl. Musím přiznat, že důvodem tentokrát nebyla ani akční letenka. Někdy se prostě stane, že si svoji cestu nevyberete vy, že si ta cesta vybere vás. A přesně tak to bylo u mě s Malagou. Neměla jsem od ní žádné velké očekávání, do poslední chvíle jsem netušila, zda tu cestu opravdu zrealizuji a vůbec - tato cesta byla pro mě poprvé v životě místo těšení spíš stres.. Den před odletem už pro mě bylo slovo Malaga skoro za trest. Nakonec ale zvítězil nadhled, toulavé žabky a uvědomnění si, že mám-li letenku v kapse, je mi tato cesta prostě souzená. I když jsem o městě přede mnou nic moc nevěděla a vyhlášené golfové trávníky opravdu nebyly zrovna pro mě nejlepšími lákadly - na autobusáku v Brně jsem poslední pochyby zadupala skleničkou šampaňského s mou nejlepší kamarádkou do země a naskočila jsem na bus směr letiště. Kurz byl jasný! Vstříc ochutnávce španělského jihu..

Letenky do Malagy

Letenky do Malagy nabízí několik dopravců a  letět je možné na libovolnou dobu, protože třeba z Prahy jsou odlety opravdu skoro denně. Co se týká ceny, dá se letět za 4-6 tisíc se Smartwings. Na palubě vás přivítá česky hovořící pilot a ještě dostanete grátis kvalitní čtivo - v nabídce je i časopis Mateřídouška ✌️ Pokud přivítání v rodném jazyce oželíte, Mateřídoušku samozřejmě také, a chcete letět v nízkonákladovém režimu, doporučuji opět www. ryanair.com, se kterými můžete jih Španělska ochutnat už za 1600,- Kč. Odlet je zde z Bratislavy a létá se úterý, čtvrtek, sobota, takže variant na počet dnů je dost. 

Ubytování v Malaze

Opět jsem rezervovala přes booking.com a opět vše proběhlo hladce :) Ceny v Malaze jsou na Evropu opravdu pohodové.  Jelikož jsme se během cesty posunovaly, nezůstávaly tedy pouze v Malaze, měly jsme 3 různá ubytování. Všechna měla hodnocení 8 a víc, kvalitní wifi, bazén nebo se jednalo o  krásný stylový apartmán s vlastní kuchyní… Cena nepřesáhla 300 až 400 Kč za osobu a noc.

Příklady ubytování zde:

Mijas Costa Oasis by Grangefield Oasis
Mijas Costa Oasis by Grangefield Oasis
Mijas Costa Oasis by Grangefield Oasis
Mijas Costa Oasis by Grangefield Oasis
Hotel Bajamar Centro
Hotel Bajamar Centro

Doprava v Malaze

Tento trip byl od první chvíle plánován tak, že Málaga je výchozí bod k ochutnávce golfu 🙈😂 a přilehlého okolí. Měly jsme proto domluvené půjčení auta na letišti. Cena byla výborná, auto na 4 dny zhruba 1500 Kč na osobu (ve dvou lidech). Co ale tak příjemné nebylo, byl fakt, že po večerním příletu byla domluvená autopůjčovna zavřená. Asi hodinový zmatek, kdy jsme pobíhaly po přilehlém letištním parkovišti (a že bylo obrovské!) mezi  různými půjčovnami a hledaly tu naši a až se to stalo, zjistily jsme, že kancelář byla zavřená už hodinu před naším příletem, přičemž jsme při rezervaci auta vyplnily číslo letu i čas příletu...to nás vážně dost zaskočilo. Nakonec ale zvítězil zdravý rozum a taky chuť na skleničku vína, kterou jsme si mohly dát až v ubytku. Nepropadly jsme panice a vyhledaly pomoc u jiné půjčovny. Musím říct, že jsme byly unavené po letu, taky byla už noční hodina, takže jsme byly smířené s tím, půjčit si auto znovu, tedy i znovu zaplatit.  Nakonec nás ale překvapil milý a lidský přístup paní v konkurenční autopůjčovně, které když jsme naší lámanou angličtinou vysvětlily situaci, nenabízela svoje auto, ale okamžitě začala obvolávat a zjišťovat, jak se k našemu autu od konkurence dostat. Všechno se díky ní opravdu vyřešilo, auto jsme nakonec dostaly z naší půjčovny, akorát u jiného výdeje, a o půlnoci jsme frčely směr naše první ubytko. K dopravě po Malaze tudíž nic moc neřeknu, protože jsme jely autem, po vlastní ose. Co ale říct můžu -  i přes naši ne úplně šťastnou zkušenost s touto konkrétní autopůjčovnou - vypůjčení auta na letišti už v Malaze vřele doporučuji. Za náš čtyřdenní trip jsme projely opravdu hodně a viděly jsme tak místa a města, která bychom s využitím MHD viděly opravdu jenom těžko.  Málaga je sice krásná, ale na prohlídku města stačí opravdu jeden den. Oproti tomu, v okolí města jsou i dostupná jiná místa, která za návštěvu rozhodně stojí. Auto i s benzínem nás vyšlo zhruba na 2 000 Kč na osobu, a to při luxusu dvou osob v autě. Kdybychom byly 4, cesta by byla za půlku... A nebo se dalo ve dvou ušetřit za hotel...

Jídlo a Malaga

Tady není potřeba slov.... Španěsko je pro mě v prvé řadě nejlepší Sangrie! Takovou si ani doma neuděláte, i kdybyste se rozkrájeli!

No a jdlo? Ať si dáte cokoli, budete mlaskat a uspokojíte všechny chuťové buňky. Ceny v restauracích nejsou nijak vysoké - obdoba ČR.

PŘED...
...PO

Itinerář Malaga - 4dny/3noci:

Den č. 1 - přílet Malaga

První den jsme přilétly opravdu ve večerních hodinách a díky zmatku na letišti při půjčování auta jsme se ubytovaly v podstatě až po půlnoci. Ubytování bylo nádherné, v centru Malagy.  Z letiště pouhých 10 kilometrů. Měly jsme krásný apartmán, kde nás majitel i v tu nekřesťanskou hodinu přivítal s úsměvem na tváři. A nejen s úsměvem, ale také s lahvinkou vína na stole. Uvítací dopis s našimi jmény byl už opravdu jenom třešnička na dortu…

Den č. 2 - MALAGA

Tento den jsme věnovaly kompletní prohlídce města Málaga. Tím nejkrásnjším je pro mě určitě místní katedrála...Od Plaza de la Marina, Calle Larios Molina se dostanete do Starého města, kterému dominuje.  Určitě si nenechte ujít výstup do 86 metrů vysoké severní věže, ze které se vám naskytnou nádherné panoramatické výhledy.

Po návštěvě katedrály si určitě , stejně jako my, užijete prohlídku Starého města, které vás okouzlí spletí úzkých středověkých uliček a  náměstí.  V samém srdci Starého města se rozkládá Plaza de la Constitución, která je hlavním centrem Málagy.

Co určitě taky musíte vidět je starý maurský hrad - Alcazaba de Málaga . Kór na jaře je to jeden z TOP cílů města Malagy.
Pevnost maurských králů byla postavena v 9. století na troskách římské bašty. Muslimští vládci vládli z této citadely v Malaze po několik staletí. Pevnost byla strategicky postavena na hoře Gibralfaro. Má tři obvody hradeb a 110 hlavních věží. Některé z věží si můžete prohlédnout. Dnes v Alcazaba de Málaga sídlí dvě muzea.

Alcazaba de Málaga
Alcazaba de Málaga
Alcazaba de Málaga
Alcazaba de Málaga
Alcazaba de Málaga
Alcazaba de Málaga

Malaga je v prvé řadě jedním z nejstarších středomořských přístavů. Jsou zde starobylé uličky plné tapas restaurací, typických kaváren, obchůdků a butiků, ale také přístav a nábřeží a nádherné starobylé památky. Malaga je vyhlášená havně díky plážím, které jsou krásné a snadno dostupné, ale jistě pochopíte, že v dubnovém tripu na ně moc recenzemi oplývat nebudu :D Jo, byly jsme na jedné, zrovna bylo opravdu krásně a měly jsme slušnou hladinku sangrie v krvi, takže jsme půlden opravdu v plávkách u moře daly, ale vlézt do moře? To si necháme na další Malaga-trip :)

Den č.3 - RONDA

Ronda je město vybudované nad sklaní roklí, kterou překlenuje kamenný most. Je zde cítit maurská minulost, což v kontrastu s křesťanskou současností města dělá z Rondy opravdu vyjímečné místo. Je zde i jedna z nejstarších toreadorských arén v celém Španělsku, kde se v nedávné minulosti „bojovalo“ i v tradičních kostýmech. 
Nebudu psát, že se mi z mého útlocitu příčí navštěvovat býčí arénu. Jako asi jo, ani kohoutí zápasy jsem na Filipínách z důvodu nesnášenlivosti utrpení zvířat nevyhledala, ale popravdě - mnohem větší hrůza a odrazení pro mě bylo vstupné....

Cestou srkze malinký, ale na jaře neuvěřitelně krásný, park jsme došly na kraj útesu. Zde se před námi otevřel výhled na celé údolí a část starého města stojícího na masivní skále. Vše lemováno pásem vlčích máků.... Nejpůsobivější výhledy na krajinu jsou rozhodně v městském parku na balkóně zvaném El Balcon del Coño. Prostě vyhlídka za všechny prachy....

Park v Rondě
Park v Rondě
Park v Rondě
Park v Rondě
Park v Rondě

Ronda je známá i tím, že zde pobývali američtí spisovatelé Ernest Hemingway a George Orson Welles a též německý básník Rainer Maria Rilke. Jih Rondy obklopují pozůstatky starých arabských hradeb, z nichž se dochovaly dvě hlavní brány, maurská Puerta de Almocabar a renesanční Puerta de Carlos V.

To nejvíc nezapomenutelné z celé Rondy je pro mě most Puente Nuevo. Je ze tří zdejších mostů nejvyšší a pochází z 18. století. Klene se přes strmé vápencové stěny hlubokého kaňonu El Tajo a rozděluje Rondu na dvě části. Dojdete k němu spletitými městskými uličkami. V minulosti sloužil i jako vězení. Podobně krásný most jsem viděla naposledy na Srílance (Nine Arch Bridge) a stejně jako tam, i tady jsem sedla úžasem na zadek a pak hodně dlouho přemýšlela nad tím, jak je toto vůbec možné postavit. Kolik je za tímto mostem a jeho stavbou příběhů a osudů.... Sedíte v trávě, vítr vám cuchá vlasy tak, že už se ani nenamáháte neposlušné prameny upravovat a nadechujete se zhluboka s jedinou myšlenkou.. Přesně kvůli této chvíli jsem měla do toho autobusu v Brně nasednout a tohle zažít. Nezáleží na včerejšku, vlastně ani na tom, co bylo před hodinou. Podstatné je TEĎ a to teď cítit všemi smysly. Hledím na ten most a přemýšlím, kolik dalších mostů přede mnou stojí... Kolik jich uvidím, kolik přejdu a kolik spálím. Nevím to, ale doufám, že jich bude DOST. Každej další budu sledovat se stejnou úctou, láskou a pokorou, jako tento. Budu na něj hledět, vědět stejně jako dnes, že už ho sice nikdy neuvidím, ale současně nikdy nesmažu z paměti. Ve své hlavě budu mít chuť vzít do svých zmrzlých a deštěm promočených prstů žlutou permanentní fixu a napsat na něj: Budoucnost je závan změny, nekonečných možností. Nic není nemožné, nic není ztracené. Mrak nových začátků každé další ráno. Všechno mám ve svých rukách a jediné mantinely jsou v mé hlavě. Jenom se nepo.rat, neubíjet svoje sny argumenty proč něco nejde, nezačít své budoucí dny PŘEŽÍVAT. Naopak - PROŽÍVAT je, a to se všemi emotivními turbulencemi, které na cestě ke každému dalšímu zítřku a přiblížení se k vysněným cílům, jsou.

„Poznat svět, nebezpečné věci, pohlédnout za závěsy, jít blíž, najít se a cítit...I když jsem to "ukradla", je to to, oč tu opravdu běží.“

Den č. 4 - Nerja

Nerja je pobřežní městečko v oblasti Costa del Sol. Z Malagy do Nerjy je to asi 50 kilometrů. Žije zde zhruba 20 tisíc obyvatel. Skoro jako v Blansku :) V roce 1660 byla postavena věž zvaná Torre de las Guardas, která je dnes známá jako jedna z největších podívaných v Nerše – Balcón de Europa. Z tohoto místa je prý krásný výhled na pobřeží....

No, budu upřímná - balkón jsme neviděly :) Jednak jsme to den předem přehnaly s vínem a ráno se prostě obyčejně vyspaly do růžova  (i to je někdy na cestách potřeba - zvolnit, nelpět na cílech a užít si hotelovou postel a minibar :D . Prostě umět vyhodnotit situaci a říct si priority...), no a hlavně - po celou Malagu nám lilo, pršelo nebo minimálně mžilo a když se stalo a na hodinku vykouklo sluníčko, byl to pro nás sice skoro zázrak, ale myslím, že právě tady nám oboum došlo, že  zamračené dny mají svoje kouzlo. Cesta do Nerjy byla v tomto případě opravdu víc o cestě než o cíli. Sedět ve vyhřátém a přetopeném autě, aby když zastavíme na decheroucím místě - a že jich cestou bylo - vyběhneme na pár minut v našich žabkách a zabalené snad i do ručníků z auta a majíc reálný strach, že venku je snad tajfun a nejen nás, ale i tu naší malou moto-srandu větr odvane na jiný konec Španělska...tak přesně tohle byla dubnová Malaga :) Nicméně i přes počasí, přes to, že se nám vážně nepovedlo dostat se na golfové hřiště ani na minutu :D a už vůbec jsme nelebedily na pláži v houpací síti - byl to ten nejvíc nezapomenutelný trip. Začalo to v letadle, kde jsme pro sebe měly tři sedadla - asi zázrak... Aby nám cesta utíkala, koupily jsme si láhev Martini a na této Martini vlně jsme vpluly do španělské skorometropole. Potom jsme přesedlaly na sangrii a shodly jsme se, že ta nám svědčí podstatně víc. I přes nevlídné počasí jsme viděly opravdu hodně, zažily ještě víc a nasmály se snad jako na žádné jiné cestě...a skončilo to opět v letadle, kde jsme si navzdory lovcost režimu koupily lahvinku vína a arašídy vyšší třídy KK a začaly plánovat další trip. Protože příští život se nekoná a co není teď, nikdy už nebude. A já už se těším nejen na nové cesty, ale také na Malagu, kterou si určitě dřív či později zopakujeme. Já a moje solumate...

Kompletní náklady na 4 denní pobyt v Malaze:

 • Letenka Bratislava - Malaga - Bratislava: 1 600,- Kč
 • Ubytování 3 noci: 1 050,- Kč/osoba
 • Jído, sangrie (bezedný šálek :) ): 1 200,- Kč
 • Pronájem auta na 3 dny/osoba a benzín: 2 000,- Kč

CELKEM: 5 850,- Kč/ osoba/ 4 dny/ 3 noci

„Tahle cesta nebyla slunečná... Vlastně víceméně pořád pršelo, fučelo a bylo pod mrakem. Ale víte co? Právě tady jsem si uvědomila, že počasí a dokonalé podmínky nedělají DOKONALÝ trip. Dělají ho lidé, kteří jsou v tu nejhorší dobu vedle vás. A proto můžu dneska naprosto od srdce říct, že to byl ten nejdokonalejší trip roku 2018 ♥...“

...přátelství nad zlato
...přátelství nad zlato

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

20. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-08-27T17:02:49+02:00

Kateřina Ostrá a procestovala 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 22 cestopisů .

31 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Čte se to fakt dobře, ty tvé cestopisy, jinak ta Malaga se stala fakt výborně dostupná, když nám začal lítat Ryan z PRG, před pár dny cena za zpátečku zase kolem 1500Kč, minulý rok jsem letěl v červnu i v říjnu, tak teď jsem odolal :-).

před 5 měs
Kateřina Ostrá

Děkuji. Ryanair - ať si kdo chce říká co chce - revoluce v dostupnosti cestování. Vždycky mě fascinují kritiky ve smyslu nedostatku v jejich servisu... Kor když se člověk dostane za dvě a půl hodiny do Španělska a zpět za patnáct stovek, za což já jedu autem Brno - Praha - Brno :D

Přidat odpověď
před 5 měs

My se vrátili z Malagy teď o víkendu a cena 5850,- na osobu za 4 dny je neuvěřitelná :)... My jsme 3, já, moje žena a 4letý prcek. Abych se nerozepisoval do detailů, moc jsme neutráceli, auto jsme měli půjčené na 5 dní a vyšlo nás to na 40-50 tisíc. Jen samotné auto přes wiber (najít je na letišti... no comment) nás i s benzínem vyšlo na 9-10 tisíc (dětská sedačka, plné pojištění, benzín, PARKOVNÉ !!!, bydleli jsme ve starém centru a parkovat jinde než v garáži se prostě nedalo. 2 poslední dny jsem se prošel a zaparkoval ho mimo centrum cca 20minut chůze od baráku) Jedna večeře (nejhorší co jsme ve Španělsku měli 4x jídlo, 2x sangrie, 1x cola) nás vyšla na 120euro, tzn. 3000,- . Nevím co holky snídaly a obědvaly.

Letenky a super ubytko jsme měli za necelých 9000,-.

No každopádně líbit se mi tam líbilo, nesouhlasím s tím jak všude všichni píšou že je Malaga na jeden den. Jsem asi uchylnej na nekonečné procházení starým centrem ve všech městech. My krom Gilbraltaru nejeli vůbec nikam a nepřestala nás Malaga bavit. Jezdili jsme na elektrických koloběžkách, toulali se kolem pláží. Každopádně, viděl sem, zažil sem, příště zase jinam.

Loňská Barcelona (o chlup ještě dražší :) ve mě nechala nesmazatelnou stopu, neuvěřitelná atmosféra, proto jsme Španělsko opakovali. Kdyby to bylo naopak nevím jestli bych po Španělsku toužil.

před 5 měs
mirjur

Španělsko je super, jen ta auta ve městech na pevninské části jsou poněkud problém, bohužel. Jinak je to spíš levnější destinace, i když utratit x-násobek toho, co je nezbytné, se dá samozřejmě všude. :-)

před 5 měs
Avatar uživatele Karel
Karel

45k na kolik dnů? Auto jste měli 5 dnů, takže kolik dnů jste tam byli reálně? Co čtu Katčiny cestopisy, přijde mi, že jim stačí k jídlu víno a pak třeba na dojezení další víno, takže imho moc za pevnou stravu neutrácí :D

Každopádně jde i o bydlení, roční období, atd. Ale pokud jste za večeře dávali 3k, no tak se vlastně nedivím tomu rozpočtu.

před 5 měs
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 213 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-22T11:17:25+02:00)

😂😂😂😂

Jelikož je moje stravování v řečech, raději to upřesním. Ano, víno a Sangrii jsem si na této cestě opravdu dopřála, ale přijímaly jsme i tuhou stravu. ✌️😁

Moje snídaně na dovolené jsou obvykle vajíčka na všechny možné způsoby. Když si koupíte 6 vajec ve dvou osobách, kousek másla a nějaké pečivo, divili byste se pánové, kolik výborných a energeticky vydatných snídaní se z toho dá napáchat. Za pár korun. Co se týče oběda, opravdu se odbydeme někde na cestě v poklusu, stačí kousek pizzy z nějakýho fastfoodu, ale nevadí ani rohlík a tvrdej sýr v supermarketu. Když se chceme rozmazlovat, dáme si na ovocném trhu ovoce nebo dokonce zmrzlinu. Až tak se hýčkáme. 😂😂No a pak už opravdu jíme až večer, jednou za pobyt, v případě Malagy v podstatě každý večer, nějaké místní jídlo. Zrovna v Malaze jsme se bez problému vešly do 6-10 € za osobu a plný talíř. Ostatně ty talíře mám na fotce vyfocené… Určitě bych taky zvládla 3000 nechat v jakékoli v restauraci, ale tím bych se zaprvé nechlubila a zadruhé to nepovažuji vůbec za podstatné. Každej se prostě stravujeme tak, jak potřebujeme, na co máme a na co jsme zvyklí. Já uznávám, že na dovolené jedu opravdu nízkonákladový režim. Doma, v České republice, si dopřeju podstatně větší luxus. Pro mě je tím největším luxusem každé mé cesty to, že tam můžu být.

před 5 měs
Kateřina Ostrá

A ještě pro Zdenka.I mě se Barcelona líbila mnohem víc, než Málaga. A ještě víc než Barcelona Monserrat. Až budu mít chvilku, tak ti to sem hodím. Rozhodně to ale nebylo dražší než Málaga.

Je jasný, že v každém člověku zanechá jedno místo rozdílný vjem. Někomu stačí den, někomu nestačí týden. Někdo se tam chce vrátit, jiný si řekne už nikdy víc. Hodně ovlivní momentální nálada, citové rozpoložení, vnitřní klid… Úplně nejvíc to ovlivní lidé, kteří jsou na daném místě s vámi. Můj cestopis, vlastně všechny, které sem házím, jsou jenom moje myšlenky a pocity. Nikomu je nepodsouvám a netvrdím ani, že jsou správné. Jediný můj cíl zde je troška cestovní inspirace a to, že pokud někoho odrazují peníze a finanční náročnost každé cesty, že to tak ve skutečnosti nemusí být. Já už jsem si několikrát ověřila, že 4 dny mimo vzdušný prostor České republiky mohou vyjít levněji, než 4 dny na Mácháči. Navíc, cestuji sama za sebe, kdybych cestovala s rodinou, je jasné, že je odbývat nebudu a dopřeju jim dovolenou se vším všudy. Kdybych jela jednou za rok, užiju si to se snídaní, obědem, večeří a možná i diabetickou svačinkou v hotelu. Ale takhle já prostě nejezdím. Život je otázka priorit. Mojí prioritou je vidět co nejvíc míst, nasát co nejvíc zážitků a vjemů. A zatím pro mě vítězí místa, panoramata, zvířata,… Než jídlo.

I když zrovna teď píšu cestopis z Norska tam paradoxně nejvíc vyzdvihuji konkrétní plný talíř… 🙈😂😂😂😂

před 5 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 546 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-22T12:05:43+02:00)

Já teda nevím, ale nás jako čtyrčlennou rodinu vyšel pobyt s letenkami, ubytkem, jídlem a autem na 14 dní v Andalucii, bydleli jsme ve Fuengirole na nějakých 50k, a to jsme byli i v Granadě, v El Chorru a na Gibraltaru, Tarífě, dost jsme toho projeli a moc jsme se zkrátka nedrželi :) a to jsme tam byli v hlavní sezoně

před 5 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 274 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-22T15:19:23+02:00)

Tak já hlavně nechápu, proč si někdo půjčuje auto na to, aby pak byl téměř celý pobyt v centru města. Vždyť se dá dojet pohodlně letištním busem do centra (a pak případně popojet taxi nebo pěšky, je to max. 2 km od busu) nebo ještě levněji a rychleji (asi 11 minut a 1,80 eur) vlakem do centra, odkud to může být o kousek dál. Na případný výlet do Granady, kde je to s parkováním ještě horší, by byl taky lepší bus i ve více lidech, pokud by nebylo v plánu stavět se někde cestou. I Gibraltar by mohl být lepší busem do La Línea de la Concepción (z autobusáku pár stovek metrů na hranici, odkud jezdí bus, ale není to daleko ani pěšky), i když ve 3 lidech je auto levnější.

Doporučuju prohlédnout si Malagu bez auta, pokud tam chcete být déle a pak si pro auto dojet na letiště. Při pozdějším příletu je to někdy i lepší, zvlášt pokud by bylo zpoždění. Najít místo, odkud Wiber (stejně jako ostatní půjčovny nemající sídlo hned u terminálu) převáží lidi do svého sídla, není problém. Stačí zahnout doprava a jít podél budovy (cesta se stočí vpravo a vlevo, jinam to moc nejde). Když tak se dá zavolat a oni to upřesní.

před 5 měs
mirjur

Já to chápu - chceš být nezávislý, flexibilní, nechceš se vláčet se zavazadly... zvlášť když jde o rodinu.

před 5 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 274 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-22T17:11:16+02:00)

Od toho je taxi, ne? Z letiště to není daleko, tak nevyjde moc draho. Nemusíš hledat půjčovnu, s čímž měl on zrovna problém, vysadí tě s rodinou před hotelem a jdeš. S autem vysadíš rodinu a jedeš hledat místo, kde zaparkovat, zatímco rodina čeká. V centru města je vše v docházkové vzdálenosti a kdybys chtěl jet autem, je taky lepší taxi, než si jít někam do garáže pro auto a pak hledat, kde ho zaparkovat.

před 5 měs
mirjur

Jo, jasně. Já měl teď v Santanderu taky půjčené auto a už bych to znova neudělal. Hrozná kravina. Ale chápu to. Je potřeba si to ozkoušet na vlastní kůži.

před 5 měs

V plánu byl Gilbraltar, Ronda a Granada, proto auto na 5 dní, ale člověk míní osud mění... Nevím jestli máš malé Libore dítě, ale můj klučina by určitě nezvládl cestování autobusem. V autě zastavím kdy chci, kde chci, jedu kdy chci odjíždím kdy chci. Bohužel jsem nezjišťoval parkování (u partmánu bylo psáno parkování k dispozici, moje chyba že jsem si myslel že třeba ve dvoře zdarma), projetý benzín neřešim. A jak psala Kačka, něco jinýho je cestování s rodinou a něco jinýho kdybych tam byl s kamarádem. Vypil jsem dost piv, dost sangrie, tuny zmrzliny, několik express, žena lattéček, projezdil x kilometrů na koloběžkách od Lime, koupil si nějaký trička, brýle... Rozpočet byl vysoký protože jsme nehleděli, ale 5800,- co psala Kačka je bláznivá suma :)

před 5 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Jasně, kvůli změně plánu to je pak pochopitelné. Dítě nemám, ale myslím si, že když zvládne 3 h. v letadle (bez zastávek a libovolného času odjezdu), zvládne i 2,5 h. v busu. Nehledě na to, že kvanta dětí létají přes půl světa třeba na Bali a jejich rodiče většinou na cestovatelských stránkách píšou, jak to snáší skvěle. Ale jistě jsou vyjímky.

Suma Kačky je normální na 1 z dvojice. Bláznivá suma je možná 9000 Kč bez letenek, což stálo mě 2 týdny v Andalusii, zvlášť když jsem auto (jen na 8 dní, zbytek byl města Málaga, La Línea/Gibraltar, Cádiz, Sevilla busem a spolujízdou blablacar) a benzín na 1000 km platil jen sám.

před 5 měs
mirjur
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 483 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-24T22:03:37+02:00)

Tak nás přišla Malaga (a okolí - Gibraltar, Granada, Ronda..) loni v září ve dvou na pět dní na 14 000 - ubytování, doprava, auto na 5 dní, benzin, parkovné, dálniční poplatky, vstupné. Nepočítám jídlo a 2 pokuty.

Jo a zapomněl jsem dodat, že za 3 týdny po návratu jsem dostal kompenzaci 20 litrů za 5 hodin zpoždění... to byl tenkrát hodně dobrý kauf. :-)

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele lemming46
lemming46

Z Kačky se stává celebrita. ;)

https://www.denik.cz/cestovani/n...90406.html

před 5 měs
Kateřina Ostrá

...a to mě svět ještě neslyšel zpívat!! 😜😂😂😂😂🙈

před 5 měs
Avatar uživatele Martin Bartoš
Martin Bartoš

Stačí když budeš psat a psát...

Ale treba tvůj zpěv je stejně dobrej😀 čau

před měs
Kateřina Ostrá

:D :D

...děkuji!

Díky za hezký cestopis. My se tam chystáme v druhé polovině června. Ale vzhledem k tomu, že máme 2 relativně malé děti, tak to bude spíš válecí dovolená. I když pár výletů plánujeme také, ale opět spíš s ohledem na děti (Gibraltar, Delfinárium, poušť s kovbojským představením a podobné atrakce).

Auto jsem si zamluvil (po velmi dlouhém průzkumu) u malagacar. Ono s dětmi to dost naskakuje. Třeba doporučovaný wiber má šíleně drahé dětské sedačky (95€ za dva týdny za kus!!!!). To se už skoro vyplatí si je přivézt z Prahy a zaplatit za ně jako za zavazadlo! A nevíc jsem srab, tak to chci s plným pojištěním.

před 5 měs
Kateřina Ostrá

I válecí dovolená může být prima a plné pojištění s rodinou v autě neznamená být srab 😉

Užijte si Malagu, Sangrii, pláže a vše, co zvládnete. Jinak tu autosedačku si s náma pár lidí opravdu vezlo! Dokonce si myslím, že na ni máš nárok na palubu zdarma k malému dítěti. To si ale nejsem jistá, je nutné ověřit. Každopádně autosedačky si odbavovali a zrovna před náma měli problém s množstvím zavazadel, tak jsem jim jednu autosedačku brala na můj pas a letenku.

před 5 měs

Myslím, že Ryanair to má zpoplatněné (jo, teď na to koukám, 450Kč za každý let a kus). Malagacar to má na dva týdny za max 54€ (podsedák má dokonce jen za 30€ - o tom uvažujeme, že zkusíme narvat do kufru, skoro nic neváží). Takže to vyjde docela dobře.

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Tomas
Tomas

Doporučil bych ještě Caminito del rey, nejlépe utracených €12 za celý pobyt.

před 5 měs
Avatar uživatele Lenka Klimešová
Lenka Klimešová

Souhlasím :-)

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Pavel B
Pavel B

Krásný text....docela vím o čem píšeš, jezdím do Malagy poměrně často. Pravda je, že takové počasí, o kterém píšeš, tam bývá fakt málokdy, ale o to víc si člověk může užít všeho ostatního, super jídlo, levné tapas, víno a sangria. Což Vy jste evidentně udělali a navíc máte spoustu důvodů tam vyrazit znovu.

Já považuji za ideální spojení Smartwings z Prahy v 18:05 ve čtvrtek, návrat z neděle na pondělí pozdě v noci. Je to jenom den dovolené a tři celé parádní dny ve Španělsku. Ale je potřeba bedlivě sledovat cestujlevne.com, jelikož pan Šimáně ze Smartwings vypisuje zajímavé akční ceny jenom občas. A teď, když mu na Ruzyni stojí vyskládaných 7 Boeingů MAX, tak letos asi nevypíše nic :)

Všem cestovatelům do Malagy a Španělska obecně doporučuju na půjčování aut tento server: https://www.doyouspain.com/index.htm

Je tam dokonalé filtrování, a pokud člověk riskne spoluúčast, tak mimo sezónu bývá auto na 3 dny zásadně pod 10 EUR, tedy zdarma. Je potřeba si dát kritérium full-to-full, protože jinak Vás půjčovna natáhne na benzínu, a pak opravdu do plné nádrže dotankovat. Jezdím tam 10 let průměrně 2-3x za rok (občas i za tím golfem), a zatím nikdy autopůjčovna za škrábance nic nestrhla (jednou jsme se při vracení auta pohádali, ale ve finále nic nestrhli).

Pavel

před 5 měs
Kateřina Ostrá

Děkuji za koment, možná se tam brzo vrátím a dny dovolené počítám ještě víc než Kačky 🙈😂 I to auto dám příště líp ✌️

...jen ten golf asi zase objedu obloukem 🏌🏻‍♂️👎😂

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Kateřino, sangrie ti opravdu svědčí (pokud jsi to jako obvykle psala na místě a teď jen zkopírovala). Ta úvaha z Rondy patří k tomu nejlepšímu z tvých cestopisů. Vypíchnul bych:

"Nezáleží na včerejšku, vlastně ani na tom, co bylo před hodinou. Podstatné je TEĎ a to teď cítit všemi smysly... Každej další most budu sledovat se stejnou úctou, láskou a pokorou, jako tento. Budu na něj hledět, vědět stejně jako dnes, že už ho sice nikdy neuvidím, ale současně nikdy nesmažu z paměti."

Aniž bych nad tím takto přemýšlel, asi nějaké takové pocity mám na krásných místech v přírodě, zvlášť když okolo není moc lidí.

Mohu potvrdit i další slova:

"Všechno mám ve svých rukách a jediné mantinely jsou v mé hlavě. Jenom se nepo.rat, neubíjet svoje sny argumenty, proč něco nejde, nezačít své budoucí dny PŘEŽÍVAT."

"Poznat svět, nebezpečné věci, pohlédnout za závěsy, jít blíž, najít se a cítit...je to, oč tu opravdu běží.“

Ačkoliv mám mantinelů v hlavě odmalička až dost a nikdy jsem takový život neplánoval, nějak se mi podařilo strávit z posledních 22 let v součtu téměř 6 let na cestách.

Ještě mám spíše přízemní komentář k úvodnímu textu. Ryanair létá do Malagy i z Prahy (nevím, jestli už loni) a SmartWings občas nabídne na některé dny i výrazně nižší ceny (kupoval jsem si letos v lednu let tam na březen za 940 Kč přes Student Agency, tehdy ještě s batohem v ceně).

Auta se dají na letišti v Malaze půjčit za možná nejnižší ceny na světě (aspoň u místních půjčoven mimo sezónu, což bylo oboje splněno, mezinárodní by asi nezavírala tak brzo), tak mě překvapuje ta vysoká cena 3000 Kč za 4 dny (kterou považuješ za nízkou). Asi to je včetně maximálního pojištění bez spoluúčasti u půjčovny, ale i s tím to tam bývá u malých aut levnější. Já jsem měl Citroen C4 Cactus (tj. ne úplně malé auto) u Wiber (doporučované půjčovny, na kterou nebývají stížnosti např. za naúčtování až pár stovek eur za škrábance, které tam už byly) za 6 eur denně a k tomu jsem si raději připlatil externí pojištění za 3 GBP denně. Koukal jsem nedávno, že na červen měli ještě nižší ceny, ale je to proměnlivé i v rámci 1 dne.

Andalusii určitě doporučuju i na příště, ale na delší dobu. I bez těchto 3 měst by se dalo intenzívně cestovat min. 2 týdny jen po Andalusii. Já tam byl 2 týdny a ještě tak týden budu někdy potřebovat na další místa. Malaga, Nerja a Ronda jsou pěkná a příjemná města, ale na mě poměrně dost turistická (stejně jako Sevilla a Granada). Nejvíc se mi líbilo v přírodě (hory a písečné duny), z pobřežních měst v Cádizu a v bílých městečkách na kopcích a skalách Arcos de la Frontera, Zahara de la Sierra, Medina Sidonia, Alhama de Granada a Gaucín.

před 5 měs
Kateřina Ostrá

Teda Libore, já žasnu nad tou chválou!!! 😁 A samozřejmě děkuji! Jsem od tebe zvyklá na salvu kritiky, takže jsi mě doslova paralyzoval! 😁

A když cituješ ty mě, budu i já tebe...

...nějak se mi podařilo strávit z posledních 22 let v součtu téměř 6 let na cestách....

Tak to je i můj cíl a tobě díky za info, že není nereálný 😉

S autem máš pravdu, myslím, že půjčit na místě - ušetřily jsme čas, peníze i nervy.. Tak příště! 👌

před 5 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Způsob psaní a fotky jsem chválil i dříve, zrovna třeba nedávno Santorini podruhé ("Opět moc pěkné a praktické čtení a taky krásné fotky.") Jen jsem se opatrně pozastavil nad tím, že sice oprávněně kritizuješ přehnané uklízení před Velikonoci, ale sama takto uklízíš neustále :-)

Asi myslíš můj příspěvek u Bali, ale i ten začínal: "Cestopisy "za Kačku" se hezky čtou a jsou plné dobrých tipů, ale pochval už bylo dost a raději sepíšu jako varování pro ty, kteří by chtěli tento cestopis využít jako návod, zbytečně podstoupená rizika, která jsou někdy zmíněná a někdy ne." Jinou kritiku si nepamatuju.

Nemyslím zařizovat půjčení až na místě, to by bylo drahé. Nejlepší je sledovat třeba rentalcars nebo doyouspain.com a rezervovat tam. Já jsem už i zaplacenou rezervaci měl, ale když jsem viděl pár týdnů před cestou výrazně nižší cenu, zdarma jsem ji zrušil a udělal si novou. Je dobré mít přečtené recenze na tu půjčovnu a být připravený na jejich tlak na prodej pojištění spoluúčasti, pokud ho nemáš u nich už po internetu (často lidi nevědí, jak to funguje, na místě bývá o dost dražší, zaměstnanci z toho mají provizi, tak se snaží, Wiber ale moc netlačí). Pojištění spoluúčasti přímo u půjčovny přes internet ale často jde jen na jejich webu, kde mají základní cenu o něco vyšší (asi to vyjde ale celkově levněji, než si ho doplácet na místě při rezervaci přes jiný web se slevou).

Přidat odpověď
před 5 měs

Díky za připomenutí. Úplně jsem zapomněla, jak tam bylo krásně. ♥️

před 5 měs
Kateřina Ostrá

To bylo... A tase brzo bude✌️😘

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

❤️ Oblíbené
Čtení na 45 minut
LVOV za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-10-04T17:12:46+02:00 87 komentářů
Ukrajina 2019

K popisu tohoto města mi povolený počet znaků rozhodně nestačí, takže to zkrátím – LVOV je pro mě TOP STROP mnou navštívených měst roku 2019! Láska na první pohled i chuť prvního sousta na jazyku..💛

❤️ Oblíbené
Čtení na 40 minut
SRBSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-23T23:28:27+02:00 21 komentářů
Srbsko 2019

Srbsko je země, o které víc než kde jinde platí, že se zde zastavil čas. Zakonzervovaná zkáza, chudoba a válka… Také ale ti nejhodnější lidé široko daleko a nejluxusnější pljeskavica na každém kroku 💛

❤️ Oblíbené
Čtení na 34 minut
MAKEDONIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-10T18:45:47+02:00 36 komentářů

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.

❤️ Oblíbené
Čtení na 25 minut
ITÁLIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-08-27T22:29:21+02:00 29 komentářů
Itálie 2019

road trip: Bergamo - Milano - Janov - Pisa - Florencie - Bologna - Benátky - Murano - Burano - San Michele - Padova - Verona = 1 000 km, 9 měst, 3 ostrovy, 3 dny = DOLCE VITA ♥

Další cestopisy