3. Malajsie
  4. Malajsie: Co dělat v Cameron Highlands

Malajsie: Co dělat v Cameron Highlands

Cameron Highlands figurují snad ve všech článcích o místech, která stojí za to v Malajsii navštívit. A nutno říci, že právem. Přečtěte si podrobného průvodce po kopcích, lesích a čajových plantážích.
Cestopis z roku 2019 napsal Martin Tulka

Zážitky pro tebe sepsal Martin Tulka

06. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-03-06T15:35:29+01:00

Martin Tulka žije v České republice a procestoval 18 zemí světa, nejvíce Evropu a Jižní Ameriku. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://www.instagram.com/martintulka/.

lma

CH lze opravdu doporučit!

Mě se na ubytování zdál lepší tedy Brinchang (taky jsem tam bydlel),ale to už je věc názoru ..

Asi nejlepší byl výstup z Brinchangu ( Jungle Trail No. 1) na mt.Brinchang (2032m) přes Mossy Forest a čajové plantáže k Mountain Strawberry Farm o odtud zpět do Brinchangu.

Je tedy pravda,že je docela problematické trefit směr na mt.Brinchang (velmi špatně značeno) a úsek k vrcholu je náročnější,ale zase jsem tam nepotkal ani nohu ..

Zdravím, měla bych dotaz ohledně dopravy do CH. Neměl by někdo radu, jak se co nejsnadněji dostat z Kota Bharu nebo Kuala Besut do CH? Nemůžu na netu najít nic pořádného, tak jestli někdo nemá zkušenost. Díky moc, Marťa

Pred 2 lety jsem jel z Kuala Besut přímým minivanem do CH. Po příjezdu dopoledne z Perhentian se stačilo zeptat v přístavu.

Avatar uživatele Vít Kolacia
Vít Kolacia

Byli jsme tam v listopadu a zavřené to bylo už dole nad vyhlídkou, než se vůbec dostane člověk k tomu Mossy a už dole u rozcestníku k BOH a k Mossy byla cedule, že zavřeno, tak bacha na sezónnost :D

To nevím, kde to bylo. Těsně před Mossy Forest? Asi byl dočasně zavřený ten dřevěný chodník v Mossy Forest kvůli poškození.

Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Děkuji za cestopis.

Hezky zpracováno. Cesta 1 na Gunung Brinchang tedy není oficiálně zavřená kvůli vojenským zařízením na vrcholu, jak mi říkal v dubnu 2017 jeden průvodce u Mossy Forest? Na starou rozhlednu se dá vylézt? Cestou po hřebeni před parkovištěm u Mossy Forest byla taky brána, ale asi nebývá zamčená. Výlet na raflézie zrovna nenabízeli?

Martin Tulka

Řekl bych, že kvůli vojákům ne. Je sice pravda, že nahoře jsou vysílače, které ale nevypadají na vojenská zařízení a stezka vede okolo.

Během našeho pobytu (14 dní na přelomu února a března 2019) jsme slyšeli spoustu protichůdných informací, nejčastěji, že je stezka zavřená kvůli sesuvu půdy. Ten jsme ale na cestě nepotkali. Mnohem složitější nám přišlo najít začátek stezky.

Měli jsme pocit, že tyhle informace šíří průvodci v domění, že to přinese víc turistů jim.

Rozhledna nahoře je zbourána, ale na místo, kde stála se dojít dá.

Dolů jsme se vraceli právě okolo Mossy Forest a brána byla otevřená dokořán.

Co se týče raflesií, tak je nabízelo víc společnosti. Nám se nejvíc líbila půldenní s Hill Top. Do průvodce jsem to neuváděl, protože raflesie nejsou úplně typické pro oblast CH a musí se sjet dolů do nížin. Lepší místo na raflesie je určitě Taman Negara.

Já jsem měl zrovna tu bránu před začátkem treku otevřenou a nikdo tam nebyl, tak jsem prošel přes tu vodárnu nebo co to je a cestu našel snadno po projití přes rozbitý plot a překročení potůčku. Jinak se asi musí jít proti proudu toho potůčku a obcházet ten oplocený pozemek zleva.

Raflézie kvetou na různých místech. Četl jsem, že na ně šli i po vyšších kopcích. Já je měl po sjezdu na úpatí hor a pak se šlo údolím mezi strmými svahy. Pochybuju, že by rostly v nížinách, protože tam už není původní prales, který vyžadují. Nikdy jsem nečetl a ani teď jsem v rychlosti nic nevygoogloval o tom, že by se jezdilo na raflézie do Taman Negara. Jistě tam jsou, ale to musel mít spíš někdo velké štěstí, že je zrovna viděl.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

No nevim Libore.Kdyz jsem to studoval před 5 lety před cestou do Malajsie, tak jsem několik cestopisu četl, ze v Taman Negara raflezie jsou.

Martin Tulka

Ano, přesně tak. My šli právě zleva okolo plotu, přes plot, ale potok jsme nepřekročili a zamířili rovně do lesa.

I teď, když jsme v Taman Negara byli, spousta agentur nabízela výlety za raflesiemi.

Nový Zéland. Konečně!
Terez N 2020-09-19T23:20:28+02:00 0 komentářů
Nový Zéland 2019

Cesta na Nový Zéland je dlouhá. Asi jako název jednoho místního kopce - Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Ale stojí za to!. O cestě na Nový Zéland jsem snila dlouho. Začalo to ještě před šílenstvím okolo Pána prstenů. Tehdy jsem v nějaké knížce narazila na zmínku o nejdelším zeměpisném názvu na světě (v popisku cestopisu)…

cyklotoulky po jižní Moravě
out of queue 2020-09-17T20:15:36+02:00 0 komentářů
Česká republika 2020

Letošní rok cyklistice přeje a pokud jste ještě neosedlali svůj bike, tak třeba Vás naláká pár jihomoravských tipů, kde se můžete po cestě zastavit a na chvíli si oddechnout.. Občerstvení U Knedlíka BlučinaPokud pojedete po námi oblíbené cyklostezce z Brna na Nové Mlýny, tak doporučujeme udělat si zastávku před Židlochovicemi, konkrétně na okraji Blučiny, kde stojí tato…

SICÍLIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-09-17T19:49:23+02:00 22 komentářů
Itálie 2020

Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie, taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány olivových hájů, tyrkysově modré moře, horské vesnice a starobylá města, antické památky a skvělá kuchyně.... Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie. Ostrov plný kontrastů - od italské vesnice přes Orient a arabský svět, až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány…

Výstup na nejvyšší horu Rakouska
Ondřej Tollinger 2020-09-17T15:31:50+02:00 7 komentářů
Rakousko 2020

Grossglockner je se svými 3 798 m nejvyšší horou Rakouska a zároveň nejvyšším bodem Vysokých Taur. Vždy, když se vracím z jedné cesty, zmítá mnou mírná deprese. Proto začínám plánovat další šílenost, abych depresi překonal. Podobné to bylo s myšlenkou na vylezení nejvyšší hory Rakouska, která se…