3. Malajsie
  4. Malajsie: Co dělat v Cameron Highlands

Malajsie: Co dělat v Cameron Highlands

Cameron Highlands figurují snad ve všech článcích o místech, která stojí za to v Malajsii navštívit. A nutno říci, že právem. Přečtěte si podrobného průvodce po kopcích, lesích a čajových plantážích.
Cestopis z roku 2019 napsal Martin Tulka

Zážitky pro tebe sepsal Martin Tulka

06. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-03-06T15:35:29+01:00

Martin Tulka žije v České republice a procestoval 18 zemí světa, nejvíce Evropu a Jižní Ameriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://www.instagram.com/martintulka/.

lma

CH lze opravdu doporučit!

Mě se na ubytování zdál lepší tedy Brinchang (taky jsem tam bydlel),ale to už je věc názoru ..

Asi nejlepší byl výstup z Brinchangu ( Jungle Trail No. 1) na mt.Brinchang (2032m) přes Mossy Forest a čajové plantáže k Mountain Strawberry Farm o odtud zpět do Brinchangu.

Je tedy pravda,že je docela problematické trefit směr na mt.Brinchang (velmi špatně značeno) a úsek k vrcholu je náročnější,ale zase jsem tam nepotkal ani nohu ..

Zdravím, měla bych dotaz ohledně dopravy do CH. Neměl by někdo radu, jak se co nejsnadněji dostat z Kota Bharu nebo Kuala Besut do CH? Nemůžu na netu najít nic pořádného, tak jestli někdo nemá zkušenost. Díky moc, Marťa

Pred 2 lety jsem jel z Kuala Besut přímým minivanem do CH. Po příjezdu dopoledne z Perhentian se stačilo zeptat v přístavu.

Avatar uživatele Vít Kolacia
Vít Kolacia

Byli jsme tam v listopadu a zavřené to bylo už dole nad vyhlídkou, než se vůbec dostane člověk k tomu Mossy a už dole u rozcestníku k BOH a k Mossy byla cedule, že zavřeno, tak bacha na sezónnost :D

To nevím, kde to bylo. Těsně před Mossy Forest? Asi byl dočasně zavřený ten dřevěný chodník v Mossy Forest kvůli poškození.

Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Děkuji za cestopis.

Hezky zpracováno. Cesta 1 na Gunung Brinchang tedy není oficiálně zavřená kvůli vojenským zařízením na vrcholu, jak mi říkal v dubnu 2017 jeden průvodce u Mossy Forest? Na starou rozhlednu se dá vylézt? Cestou po hřebeni před parkovištěm u Mossy Forest byla taky brána, ale asi nebývá zamčená. Výlet na raflézie zrovna nenabízeli?

Martin Tulka

Řekl bych, že kvůli vojákům ne. Je sice pravda, že nahoře jsou vysílače, které ale nevypadají na vojenská zařízení a stezka vede okolo.

Během našeho pobytu (14 dní na přelomu února a března 2019) jsme slyšeli spoustu protichůdných informací, nejčastěji, že je stezka zavřená kvůli sesuvu půdy. Ten jsme ale na cestě nepotkali. Mnohem složitější nám přišlo najít začátek stezky.

Měli jsme pocit, že tyhle informace šíří průvodci v domění, že to přinese víc turistů jim.

Rozhledna nahoře je zbourána, ale na místo, kde stála se dojít dá.

Dolů jsme se vraceli právě okolo Mossy Forest a brána byla otevřená dokořán.

Co se týče raflesií, tak je nabízelo víc společnosti. Nám se nejvíc líbila půldenní s Hill Top. Do průvodce jsem to neuváděl, protože raflesie nejsou úplně typické pro oblast CH a musí se sjet dolů do nížin. Lepší místo na raflesie je určitě Taman Negara.

Já jsem měl zrovna tu bránu před začátkem treku otevřenou a nikdo tam nebyl, tak jsem prošel přes tu vodárnu nebo co to je a cestu našel snadno po projití přes rozbitý plot a překročení potůčku. Jinak se asi musí jít proti proudu toho potůčku a obcházet ten oplocený pozemek zleva.

Raflézie kvetou na různých místech. Četl jsem, že na ně šli i po vyšších kopcích. Já je měl po sjezdu na úpatí hor a pak se šlo údolím mezi strmými svahy. Pochybuju, že by rostly v nížinách, protože tam už není původní prales, který vyžadují. Nikdy jsem nečetl a ani teď jsem v rychlosti nic nevygoogloval o tom, že by se jezdilo na raflézie do Taman Negara. Jistě tam jsou, ale to musel mít spíš někdo velké štěstí, že je zrovna viděl.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

No nevim Libore.Kdyz jsem to studoval před 5 lety před cestou do Malajsie, tak jsem několik cestopisu četl, ze v Taman Negara raflezie jsou.

Martin Tulka

Ano, přesně tak. My šli právě zleva okolo plotu, přes plot, ale potok jsme nepřekročili a zamířili rovně do lesa.

I teď, když jsme v Taman Negara byli, spousta agentur nabízela výlety za raflesiemi.

Gringo trail po vlastní ose
Avatar uživatele Vercavlcek
Vercavlcek 2021-04-09T13:16:32+02:00 10 komentářů
Peru 2019

Peru - 3 týdny, 2 lidi s batohem, splněné sny a hromada zážitků. Peru bylo mou vysněnou destinací, a když se objevila akce na zpáteční letenky do Limy pod 12 000 Kč, nezaváhali jsme a letenky koupili. Rozhodnutí padlo během hodiny, volno v práci už se nějak zařídí…

Vánoce v Salzburgu
Katka Vavrušová 2021-04-09T12:00:38+02:00 0 komentářů

Vždycky jsem si přála mít velký dům a v tom domě velký stůl a u toho stolu mít na Vánoce celou svou rodinu. Všechny rodiče, babičky, dědečky, děti, sourozence, synovce a neteře. No a když se mi to…

Tasmánie, pravý australský poklad
Honza Hildebrandt 2021-04-08T22:50:53+02:00 0 komentářů

Chystáte se do Austrálie? Tak to zpozorněte. Sydney, Brisbane, Whitsunday? Tam už byli všichni. Jenže vy chcete vidět něco extra! To vám splní Tasmánie - ostrov plný zážitků a úchvatné přírody.. Záznam z této cesty píšu v době, kdy se dá létat možná tak prstem po mapě. Ale až koronavirová krize opadne a vy si řeknete, že se vydáte za klokany do Austrálie, tak byste měli do svého itineráře…

Za Hadincem teidským na ostrov Tenerife.
Zbyněk Milfait 2021-04-08T22:01:24+02:00 0 komentářů

3-denní trek centrální kalderou s přechodem mezi dvěma vrcholy , mezi nimiž se na vyprahlé půdě překvapivě daří těmto nádherným endemitům.. Hadinec teidský je stejně jako já milovníkem slunce, proto bych mu rád věnoval tento cestopis. Roste pouze v NP Cañadas del Teide a je to dvouletka. První rok vyroste růžice a druhý vykvete až do tří…