2. Afrika
  3. Maroko
  4. MARAKEŠ za KAČKU

MARAKEŠ za KAČKU

..chaos, nonstop klakson za vaším zadkem, naháněči, žebráci,.. ale taky vůně žhnoucího slunce, neskutečná kuchyně (s kouskem buchty pytlík včel), kejklíři, věštci, riády, mátový čaj.. To je Marakeš ♥
Cestopis z roku 2019 napsala Kateřina Ostrá

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

08. 07. 2019, poslední aktualizace 2020-01-18T19:30:03+01:00

Kateřina Ostrá a procestovala 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 30 cestopisů .

Filoména První

Díky za tipy. Také nejraději cestuji vlakem, letěla jsem zatím jen čtyřikrát - počítajíc lety tam a zpět. Mám vyvinut orientační nesmysl, zvláště letiště jsou pro mne strašidelná a také pražské nádraží - tam se vždy ztratím. Též cestování s velkým kufrem a navrch ještě taškou je náročné. Nuž každá dáma musí s sebou nezbytně míti čajový servis, jinak by se totálně znemožnila. No a létejte se servisem s přestupy! Zvláště, když nemáte při ruce žádného Žána. Dorozumívací jazyk bídný (i když se snažíte zlepšovat - nuž "starého psa novým kouskům nenaučíš"), v presu zapomenete i rodný. Ale duch touhy poznávat nové kraje by tu ještě byl, i když kosti chrastí...

Boží komentář!! (y) Bez Žána je to opravdu blbý, ale jde to! Pod starého psa se podepisuji a pod amnézii i jazyka rodného taktéž. Ale - i tak to jde! Poslední věta je opravdu krásná (děkuji za ni) . I když mi chrastí zatím jen v kolenech, vím, že "duch touhy poznávat nové kraje" u mě bude dokud za mnou nezaklopí dekl od rakve.

To zas bude padrino. 😂

JJ, už mám pocit, že se jeho roztrojená osobnost rozpadla minimálně na deset dalších :D

Filoména První

Ať jsem hledala, jak jsem hledala, přímé lety z Prahy do Marakéše jsem nenalezla. Kde na ně chodíte?

Navaja

Ryanair létá do 3.května, pak končí. Někdo v Maroku mi říkal, že dotanou vždy nějakou dotaci na dva roky či něco podobného a pak skončí. V každém případě do 3.května letět můžete.

Bohužel, je to tak :( Koukla jsem na Vídeň, ale ani od tam nic neletí. Dokonce ani do Agadiru, kde jsem byla před 14 dny a mimo to, že i tam bylo krásně, do Marrakeše od tam bylo super autobusové spojení... Tak snad se zase nějaká dotace objeví, protože Marrakeš je prostě pohádka...

Navaja

Ale pořád se tam dá letět s přestupem, před pár lety to ani jinak nešlo a nebyl to problém. Já jsem tam byla 8 krát a nikdy ne přímým letem. Když se chce, cesta se vždy najde. Těch možností asi pořád je hodně. Anebo se dá i lodí z Gibraltaru.

Avatar uživatele Brouk
Brouk

Přímo z Berlin Schonefeld do října EasyJet, do konce května Ryanair. Kdysi jsem však letěl poměrně komplikovaně přes Milán....

Navaja

Nějak jsme zhyckali my jsme před deseti lety s malými dětmi a baglem letěli do Maroka přes Madrid, ale museli jsme zůstat přes noc. Hostel, takže cesta se protáhla na dva dny. A to v pěti lidech. Ale byla to Afrika poprvé dceři bylo sedm, velké dobrodružství. Teď chceme všude přímý let a nejraději za pár stovek.

• (upraveno 2020-02-04T22:49:09+01:00)

V Praze je to s těmi lowcosty poměrně tristní a rozhodně nejsou za KAČKU jako třeba z Vídně nebo Bratislavy. Před pár lety první Maroko (kombinace Wizzair a Ryanair) s nocováním v Bergamu na cestě do Fezu, pak půjčeným autem týden cestování po Maroku a zpět z Fezu do Prahy s nocováním v Římě, takže to byla taková kombinace Maroka a Itálie. A i když ty linky na sebe vůbec nenavazovaly, tak se mi to líbilo a na obě města při mezipřistání bylo dostatek času.

Navaja

Ano já jsem takto létala přes Bergamo s Easyjet a taky s Air Arabia, kdy tady o něm nikdo nemluvil a přes Madrid, Paříž a dokonce i přes Londýn. Asi díky tomu mi ted nevadí letět do Vanu přes istanbul a tam přespat. Nebylo to na víkend, ale pěkně pomalu. Jednou dokonce přes Oujdu. A za Kačku to rozhodně nebylo.

• (upraveno 2020-02-04T23:37:06+01:00)

To mi připomnělo loňskou Asii: Praha - Kyjev - Istanbul - Ammán - Bangkok - Kuala Lumpur - Singapur - Penang - Phuket - Bangkok - Ammán - Kodaň - Praha.

Byl to jeden z nejšílenějších routingů co jsem kdy letěl a kupodivu vše docela za KAČKU.

Navaja

To je moc hezký, ale jak vás sleduju , tak Vy padrino jste asi za A. mladý B. nevím asi bezdětný to hádám. Já bych to nezvládla neb jsem starší, mám tři děti a hlavně sedm zachráněných psů, obří dům na samotě u lesa a hlavně dost nerada létám. Ne kvůli letu, ale kvůli tomu, co musí člověk absolvovat na letišti a často mě tam štvou ti lidé. V podstatě bych raději všude jela vlakem, ale až v důchodu. Navíc mi vadí o hodně méně lidé na nádraží než ti na letišti. Jo zapomněla jsem , že mám manžela , ale ten vydělává na naše cesty.

• (upraveno 2020-02-05T20:37:23+01:00)

To jste snad napsala celé CV, tak také něco málo o mně:

Dvacet už mi není, ale jak zpíval Karel Gott s Bushidem - cítím se být stále mlád. Krasavec, kulturista - intelektuál. Skromnost je mi vlastní. Zvířata nemám, občas se přijde pomazlit sousedova kočka. Děti - kdo by je počítal? Občas nějaká milenka, ty mi ale cesty neplatí spíš naopak, ale kdyby byla nějaká ochotná, tak bych jí nebránil - obdivuji emancipované ženy. Létání mi nevadí a ve vlacích se vůbec nevyznám.

Navaja

CV to není,to by bylo moc chvály. Tak na celé vlákno. Dala bych si s Vámi klidně rande, tak na pokec. Třeba ve vlaku.

• (upraveno 2020-02-05T12:30:50+01:00)

Proč ne?

Ale já mám opravdu s vlaky minimální zkušenost, párkrát do roka trasu Praha Masarykovo nádraží - Praha Klánovice nebo obráceně.

To je romantika!!! Úplně si to setkání představuji ... Když si představím, že za touto seznamkou stojí můj cestopis, dmu se pýchou :D Až jste mě skoro rozbrečeli... :D :D

Každopádně bych zde vůbec s CV neoperovala. Je to naprosto zbytečné. Tady si každej domyslí vše až do pátého kolena. Jinak děkuji, že jste mi takto plodně oživili Marakeš a ještě dodám, že létat bez přestupu a za málo peněz mi i nadále přijde lepší, jak překombinované lety za ranec ;)

Jo a Karel Gott s Bushidem mi hraje v autě celkem pravidelně. Ale po Kdo chytá v žitě se už ani nedivím.

• (upraveno 2020-02-10T12:40:02+01:00)

Ale no tak Kateřino, nech si ty jízlivé žárlivé poznámky. Ona si řekla první.

Musíš počkat, až na Tebe přijde řada. Vydrž a o nic nepřijdeš.

Pro mě bude vždycky Marrákeš místo, kde byla Angélique de Peyrac zavřená v sultánově harému! Škoda, že tu o tom nenacházím ani zmínku.

Je to v knize Anne Golonové Nezkrotná Angelika. Ve filmu z toho český dabing udělal Mykény a myslím, že se to točilo v Tunisu - slabý odvar proti původnímu příběhu v knize.

Jitko, děkuji za info!! Osobně jsem na Angelice vyrostla a do dnes všechny díly doslova "žeru". O tomto jsem nevěděla. Až poletím příště do Marrakeše, užiju si ho o to víc. Ještě jednou díky! A tu knihu si taky přečtu :)

Tak jsem to cele precetla, jednim dechem...

S necim souhlasim, s necim ne.

Na neco jsem si utvorila vlastni pohled.

Ale Marrakesh je na seznamu mist, kam se chci jednou vratit.

A mozna vicekrat nez jen jednou...

A zaujala mě vice nez spousta veci v NYC v 98, key jeste staly Twin towers a uvnitr te vyssi jsem byla, koupila suvenyr a divala se kukatkem na osvetleny NYC.

Restaurace uvnitr, v poslednim patre byla prilis draha.

Jen pri priletu jsem jela busem z letiste za 30dh a tvrdil mě i tomu anglanovi ridic, že ve lhute 14dni to plati i jako zpatecni.

Coz jsem puvodne chtela vyuzit...Ale kvuli zpozdeni ve vyrazeni z hostelu na bus jsem vzala taxi a vylozene jsem mu rekla, že uz mám jen tyto dirhamy (nevim presne kolik, neco mezi 38-58) a zda mě odveze.

Vzal a byl celkem prijemny ridic.

Jinak je to tam fascinujici....

Tak to mám velkou radost, že jedním dechem a ještě větší, že máme z této země - města - obdobný pocit. Je samozřejmé, že subjektivně popsané zážitky druhý člověk nepřijme všechny, ale o tom to psaní tady ani není. Důvod je inspirovat lidi k tomu, aby cestovali, poznávali, létali... Protože svět je velkej, život krátkej a každá cesta je ohromné obohacení. U lidí, kteří danou zemi (místo) již viděli, pak třeba vyvolat hezké vzpomínky - stejně jako u vás. No a v neposlední řadě snaha předat data a informace, se kterými se pracně sháním před každou cestou, dál. Ať slouží, transformují a se a hlavně ať všichni ví, že když to zvládnu já, tak každej :)

Stran tohoto konkrétního města - zasáhlo mě dost a určitě jsem tam nebyla naposledy.

Moc díky za tipy. Píšu z Rijádu v Medině, pravděpodobně jsem stihl stejnou akci od Ryanairu a tvůj cestopis přišel ve skvělej čas, ještě jednou díky za rady. První den jsem tu byl vyjevenej a snadnej terč, ale ono to opravdu chce jít jak místní s otráveným českým obličejem, člověk zapadne a ani to na něj nezkoušej všelijaký existence. Kromě toho je to pro mě Orient v pravym slova smyslu a užívám si to tu, ještě bych doporučil vodopády Ouzound a skrytou zahradu Le Jardin Secret, kterou mám kousek od ubytka.

A jeden dotaz na závěr, vážili vám u letu zpět batoh? Někde na TripAdvisoru v diskuzi kdosi tvrdí, že tady to dost hrotěj a nesmí to být přes 10kg, s tím, co jsem nakoupil si tak nejsem úplně jistej.

Moc brzy neodpovídám... Omlouvám se! Nevážili nic, nehrotili nic :) Ale je fakt, že já létám s batohem max do 7 kg - výcvik z Kuby - čím víc toho táhnu, tím víc starostí...

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Hezký cestopis, navíc si to dala dohromady fakt rychle a zase tolik stránek, jsi borec.:-) Text super, fotky se mi zdají až moc upravované, ale sám fotky vůbec nestíhám upravovat, a to je vlastně mnohem horší varianta :-)

Maroko je taková relativně blízká a cenově dostupná exotika, kde se dobře individuálně cestuje, trochu mu sekunduje Jordánsko, ale v Maroku je krajina podle mě atraktivnější. Takže pro toho, kdo nemá moc času a chce vypadnout na pár dnů mimo Evropu ideální.

Byl jsem V Maroku dvakrát a pokaždé taky jen na 4-5 dní. Takové kratší cesty 3-6 dnů vlastně jezdím nejčastěji a dá se toho stihnout fakt hodně, všichni jsme limitováni dovolenou a pokud cestování člověka chytne a nechce jezdit jen dvakrát za ročně, tak k těmto kratším a intenzivnějším výletům dospěje .

Jsou borci, co dali za víkend Island, celý jej objeli, nebo jeli do Japonska na den, to už jsou extrémy, kdo chodí na AL, tak je zná :-)

Moc děkuji za pochvalu, vážím si jí. Pravda je, že kdybych to nesesmolila hned, už to asi neudělám :)

Jinak se naprosto podepisuji pod tvoji větu: "Maroko je taková relativně blízká a cenově dostupná exotika, kde se dobře individuálně cestuje"...a ještě víc pod názor, že pokud cestování člověka chytne - ke kratším a o to intenzivnějším cestám, kterým se už nedá říkat "dovolená", ale "na doraz výlet" , dospěje... :)

Jinak Japonsko na den nebo Island na víkend už je i na mě moc punk, ale už dávno jsem se odnaučila říkat NIKDY... ;)

Japonsko na den by byla ta největší škoda, jakou si dovedu představit. 😂

...souhlas 🙈

Ale zas kdyby to byl můj poslední den, proč ne 😂

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

K tomu Japonsku: jestli si to dobře pamatuji, tak letenka vyšla kolem 90 EUR a šlo to nastavit přes víkend, tedy tak, že se letělo pozdě večer z PRG v pátek a zpět byl člověk v Praze v neděli kolem půlnoci, takže žádná dovolená..

No a v tom Japonsku bylo asi šest hodin času, tam to kluci využili maximálně, byli v Narite...chrám, muzeum, nějaký obřad, rýžové políčka, suvenýry, měli najatého řidiče s autem, protože v tomto případě byl čas fakt drahou komoditou. :-)

Netvrdím, že to je pro každého, ale určitě to nebyla škoda, spíše taková sranda, navíc s jídlem a pitím po cestě v ceně....:-)

S jakou společností?

Avatar uživatele niemandos
niemandos

A není to jedno Jakube? I kdyby to byla pravda těch 90 euro, tak to byla na 100% chyba, takže jméno společnosti je úplně nepodstatné. Z meho pohledu nesmyslné létání, ale když to nekoho baví. Každý podle svého gusta.

Jiri Sindelar

Bylo to s Alitalii.. na Narite jechlapek co dělá pro lidi co mají stop over krátké tour po okoli.. tak jsem se s ním domluvil a vzal nás do jednoho skanzenu, pak do starého města, jeden klášter a pak k někomu domu..byl pro fajn:)pak jsem hodil na něj kontakt dalším lidem na AL a pár lidí ho ještě vyuzilo:)Já to měl jako prodlouzeny víkend.. protože za těch 90euro byl routing Milan-Rim-Tokio-Rim-Bari..Tak jsme si dali ještě půl denní Milan a pak půjčili na jeden den auto v Baru a projeli okoli:)

No je to krutý; bylo by mi hodně líto, že nemůžu v Japonsku zůstat na dýl, ale zase ta kombinace s Bari by mě snad možná přesvědčila, za ty prachy. 😂

Jiri Sindelar

jako bylo to super:)prave ze to bylo s tim Milanem a okoli Bari dobry prodlouzeny vikend..a opravdu v tom Japonsku jsme za 7 hodin cisteho casu videli fakt hodne..v okoli Narity je toho hodne..aspon lokalne zajimaveho tak jsme meli asi sedm zastavek:)

Na to se musím někdy podívat, vždycky jsem koukal přejet z Narity co nejrychleji do Tokia. 😊

tonic

Alkohol sa da kupit v Carrefour.. len nie normalne v predajni kde su napoje, ale urcite tam niekde bol oddeleny priestor. V Agadire mali alkohol v podzemnej casti hypermarketu

V Marakeši opravdu ne. Všichni to tvrdili, my Carefour našly, prolezly obě patra, každej roh, dokonce jsme se i ptaly prodavačů, lidí. Taky nás to překvapilo, protože jsem zrovna "tohle" měla nastudovaný a do Carefouru jsme šli "na jistotu"....

V Marakesi v Carrefour se da alkohol koupit a maji skvely vyber. Ma zvlastni pokladny jen pro alkohol

A o kterém z pěti Carrefourů v Marrákeši je vlastně řeč?

Dominik

Fantastický cestopis :-)

♥ ...děkuji!

Hezky cestopis - nicmene uprimne se spousta lidi z Marrakeche vraci docela znechucena - a spousta oslehanych cestovatelu rika, ze prave Marrakech by klidne pri navsteve Maroka vynechali.. Ja sem o nem chvili premyslel, ale prave ty mixed reviews me nakonec dohnali na srpen k moji jubilejni 10te navsteve NYC.. ;)

• (upraveno 2019-07-09T22:49:21+02:00)

:D :D :D

...k tomu můžu říct jediné - nad Marakeší se nesmí dlouho přemýšlet :D

Souhlasím s tím, že je to jiný svět! ALe pokud tam člověk nejede úplně "negramotný" - naivní, s očekáváním evropského standardu - je to naprosto boží svět, který za zkušenost, byť jen čtyřdenní, stojí. Byly jsme unavené z cesty a z toho, co všechno chceme do 4 dnů našlapat. Taky z úmorného vedra, ale řeknu Vám jednu věc... Když jsem seděla poslední večer na té naší riadové panoramatické střeše, srkala mátovej čaj a vší silou si uvědomila, že mě čtyři hodiny letu přenesou zpět do ♥ Evropy - bylo mi smutno jako už dlouho ne. Obvykle se z cest domů děsně těším, říkám si bylo toho akorát... V případě Marakeše nebylo a já už druhý den po návratu lovila levné letenky zpátky....

Ale NY zní taky skvěle!!! Taky tam jednou skáknu!!

PS: ten vlog, co jsem viděla z Marakeše den před odletem byl na nechání propadnutí letenek....ale stejně jako už tolikrát, jsem se i zde, v Marakeši, přesvědčila, že si člověk musí udělat názor sám... ;)

Kickass1: Je dobré brát věci sportovně. 🙂 Přiletím, podívám se, udělám si vlastní názor a pak se tam buď budu chtít vrátit nebo ne. Nebo si předem najdu nějaký konkrétní důvod, proč se tam chci podívat. Jsou ale i lidi, kteří hledají, proč se někam podívat nechtějí. 😁 Já jsem věděl o Marrákeši kulový, jel jsem tam na jednodenní výlet s cestovkou a až na místě mi přišlo líto, že se tam nemůžu zdržet...

Tržnice v Marrákeši je asi největší důvod, proč se potřebuju do Maroka vrátit. 😁

Razítka z Maroka v Izraeli opravdu moc nemusí, kamarádce před pár dny přineslo prohlídku zavazadla, ale nic dramatického...

Tržnice v Marakeši TOP STROP! I já se tam chci vrátit...

Stran razítka v pase to v Izraeli opravdu sranda není. Prohlídka zavazadla pro mě nestojí ani za zmínku. Ale nás tam dusili hodinu neskutečnými dotazy, pak osobní prohlídka do prádla a tak dál. Na palubu jsme nastupovaly poslední, přestože jsme na letišti byly u kontroly první. Možná to ale byla kombinace razítek Maroko, SAE a prach z palestinského území, kterej prý našli na našich botech....

• (upraveno 2019-07-09T13:12:02+02:00)

Někdo má holt smůlu, no. Třeba jste vypadaly jako budoucí manželky džihádistů. 🤣🤣

Já se pohovoru trošku obával, ale v Kyjevě před odletem se vůbec žádný nekonal, po příletu do Tel Avivu byl takový kratší s žoviálním úředníkem, samé vtipkování a tak... no a před odletem zpět jsme museli ke speciální přepážce pro cestující s pouze příručním zavazadlem, tam nebyla mladá oficírka zrovna 2x příjemná a dotazy sem tam taky divné, např. odkud pochází moje jméno, taky poslala kamarádku pryč a pak si ji zase zavolala a já s drahou polovičkou jsme museli vodprejskonout a nakonec kamarádka s razítkem z Maroka musela jít na další pohovor+prohlídku zavazadla, která ale nebyla moc důkladná a navíc se ve frontě zaměstnanci ptali po boarding passech a ti, kteří letěli dřív, měli přednost.

Moje razítko z Malajsie nikoho nezajímalo a razítko z Maroka jsem měl naštěstí ještě ve starém pasu. 😊

A ještě k tomu mobile boarding passu - ten je k ničemu na přesně vyjmenovaných letištích na webu dopravce, v tomto případě Ryanairu, takže nic divného. 😊 https://www.ryanair.com/cy/en/us...passes#0-1 I Wizzair nebo např. UIA mají takový seznam.

A BTW vždycky se mi na opravdových tržnicích otevírá kudla v kapse, když si vzpomenu na tu brněnskou tragédii, která si dovoluje nazývat se tržnicí... 😢🤢🤬😭

Michala M.
  • (upraveno 2019-07-09T11:06:46+02:00)

Díky za perfektní zprostředkování dojmů z Maroka a za inspiraci jak z krátké cesty vytěžit maximum :) Vždycky se těším na tvůj nový cestopis, dokážeš skvěle popsat atmosféru toho místa :)

...na to nejde říct víc :)

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

NIKARAGUA za KAČKU, den 4️⃣a 5️⃣ ➡️ vulkány MASAYA a MOMBACHO
Kateřina Ostrá 2020-03-13T21:56:04+01:00 60 komentářů
Nikaragua 2020

Sopka vedle sopky. Ať už neaktivní nebo aktivní, pořád RESPEKT. Země, která zastaví tep a po pár vteřinách ho rozbuší. Jak splašený koně. To vše je Nikaragua.. NIKARAGUAzaKAČKU, den 4️⃣ - MASAYA VOLCANODnes nás čeká den, na který nemůžu těšením se dospat.. Budíček ve 4 🙈🤣 (kecám, tentokrát se s tím časovým posunem trochu peru, no..).Každý den park otevírá …

NIKARAGUA za KAČKU, den 3 ➡️ GRANADA
Kateřina Ostrá 2020-03-10T01:18:18+01:00 5 komentářů
Nikaragua 2020

...tohle je skutečná Nikaragua. Hrozná chudoba a i přes to - úsměv na tváři... A protože je pro Vás na čtení jednoho ZA KAČKU "cestopisu" moc, co takhle daily report? 😜😉Datum: 8.3.2020GRANADA..Vstáváme v Leonu. Ráno jsme si dali budíček okolo 5 hodiny ranní.  Vůbec to nevadí …

IZRAEL podruhé za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-01-15T11:38:56+01:00 62 komentářů
Izrael 2020

Země dvou tváří, kultur a náboženství. Montekové a Kapuleti pod jedním žhnoucím sluncem v dechberoucí pustině. Všudypřítomné samopaly přes ramena takřka dětí, přesto pocit naprostého bezpečí. Izrael.. Termín: leden 2020 PROČ IZRAEL PODRUHÉ?Protože Izrael je i po desáté málo... Tahle země má své jedinečné kouzlo a nepokazí jej ani bezpečnostní výstupní kontrola na letišti.. 🙈😂LETENKA DO IZRAELE?To…

MADEIRA za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-01-01T09:02:11+01:00 43 komentářů

Tunely (milion tunelů!), neuvěřitelná stoupání, hory, kopce, levády, cesty nad mraky, cesty skrz duhu, lanovky, majáky, poncha, maracuja, monstera deliciosa, madeirské víno, unikátní letiště, kvítka... Ostrov věčného jara, květin, levád, dechberoucích hor a kolena devastujících treků v oblacích, jedinečného vína a ještě jedinečnějšího letiště. Perla Atlantiku, evropská Havaj. To vše je Madeira…