2. Afrika
  3. Maroko
  4. MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní

MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní

Hned pod turisticky velmi oblíbeným Španělskem se „skrývá“ země, která byla ještě relativně nedávno turisty nepolíbená. Jaké je Maroko?
Cestopis z roku 2019 napsal Jaroslav Thraumb

Zážitky pro tebe sepsal Jaroslav Thraumb

15. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-07-18T19:10:20+02:00

Jaroslav Thraumb žije v České republice a procestoval 24 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 4 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy .

Avatar uživatele Kajman
Kajman

"Buďte neodbytní, a to vždycky a všude."

Nechci rejpat, ale pod slovem "být neodbytný" si představuju, že někoho neustále otravuju a on se mě nemůže zbavit. Fakt je to tak myšleno?

Ahmad Masúd

Sice nevím jak to autor přesně myslel, ale napsal bych to stejně. Tvrdě jít za svým a když jde do tuhýho, vzít roha. Ona je to sranda tam, kde turisty znají, ale to není všude. Jednou jsme se šli jen projít po jednom průmyslovém městě, mimo běžný velký ulice - a hned nás hnali klackama. A nech si bušit klackem do palice... podobně jako na nás kdysi házeli kameny... prostě buď si trvat na svém nebo vzít roha, když jde do tenkých.

• (upraveno 2019-11-20T17:32:53+01:00)

Souhlasím s Kajmanem. Slovo neodbytní má smysl použít spíše na některé místní lidi: http://synonymus.cz/neodbytnost-19/

Možná chtěl autor napsat buďte nedobytní (jako hrad nebo pohledávka), i když by to bylo poněkud zvláštní (v Maroku ale možná někdy nutnost). Ahmad opět v češtině zrovna neexceluje nebo ten jeho výklad někdo pochopil?

Ahmad Masúd

Opravdu to nemusíte chápat, to není povinné.

Avatar uživatele Kajman
Kajman
  • (upraveno 2019-11-20T18:56:37+01:00)

Jde o to, že doporučení cestovateli, aby byl neodbytný, je naprostá pitomost. "Být neodbytný" prostě neznamená to, co si asi autor cestopisu myslí.

Jinými slovy: Ahmad popisuje to, co asi autor chtěl říct. Ale použil naprosto nevhodné slovo, dalo by se říct takřka antonymum.

Jaroslav Thraumb

Máte pravdu, mělo to být nedobytní. Nenapadlo by mě, že záměna dvou písmenek rozbouří vášnivou debatu :) Třebaže je faktem, že se tím výrazně změnil význam slova...

Jakub Seidel

Palec nahoru Jardo za to, že to není jako spoustu jiných cestopisů přes růžové brýle... ;-) Maroko stále zvažuji a dozvěděl jsem se z tvého cestopisu přesně co, co jsem tam předpokládal, takže stále nevím a tak Ti děkuji... :D

Co vím, tak prodejci kapesníčků jsou hlavně děti, kapesníčky se obecně hodí a navíc kdo by odolal dítěti. Je to prostě obchod. Na místní pouliční prodavače se mi osvědčilo s úsměvem odpovědět "la šukran" ( ne, děkuji) a pokračovat v cestě či činnosti, trochu je to zaskočí a člověk tak získá čas :-)

Ahmad Masúd

Pro upřesnění Maroko leží na severozápadě Afriky, ne severovýchodě. Turistické bylo již v druhé polovině 20. století, ne tedy v posledních 10 - 15 lety, jak je uvedeno. Z pochopitelných důvodů však tenkrát bylo snadnější se dostat do sousedního Alžírska a ne do Maroka (krom našeho premiéra, samozřejmě ;-) ).

Jaroslav Thraumb

Máte pravdu, díky za upřesnění, opravím :)

radek

Záleží kde se člověk v Maroku pohybuje, čím jsme byli více na jih od Marrákeše, tím menší chaos a lidé docela bezelstně přátelští :)

V Casablance by lidé asi marně hledali místo kde se točil původní film - natáčelo se od 25. května do 3. srpna 1942 v Kalifornii a Arizoně . ;)

Ale ten chaos na silnicích ve větších městech je fakt mazec, to jsem se musel dívat na všechny strany, s trochou nadsázky i nad a pod auto. Letos si ten adrenalin na pár dní pojedu připomenout. :)

Forty

v Maroku jsem sice nikdy nebyl a tak nemůžu souhlasit nebo oponovat, nicméně je to hezky napsané a dobře se to čte, tedy i přesto že mě Maroko moc nezajímá jsem to bez problémů přečetl až do úplného konce :)

TURECKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2021-02-27T21:43:37+01:00 24 komentářů
Turecko 2021

Kousek Asie, kousek Evropy, směs koření, která vás dostane a v téhle covidové době přinese do života opět závan exotiky.. Baklava, Salep, nádherné pláže s mořem, do kterého se dá vlézt se zasněženým. Kousek Asie, kousek Evropy, směs koření, která vás dostane a v téhle covidové době přinese do života opět závan exotiky.. Baklava, Salep, nádherné pláže s mořem, do kterého se dá vlézt. Navíc moře,…

Slnečný roadtrip k mrazivému Baltiku
tonic 2021-02-20T09:55:43+01:00 0 komentářů
Polsko 2021

Po polroku sme sa aspoň na pár dní vydali mimo Slovenska. Výlet na sever Poľska, rýchle zbúchaný pár dní pred zmenou hraničného režimu, mal byť skôr z "núdze cnosť", no zimný Baltik nás očaril. Pokračovanie na mojom blogu:https://tonicove.sk/slnecny-road...u-baltiku/

Divoká Jižní Afrika
Jan Klíma 2021-02-17T18:07:05+01:00 19 komentářů
Jihoafrická republika 2020

Jižní Afrika předčí veškerá očekávání, jaké může cestovatel mít. Nejen, že se tají dech nad diverzifikací přírodních scenérií, ale hlavně je zde život!. Začátkem prosince minulého roku jsem odcestoval na 2 týdny do Jižní Afriky. Zničehonic. Ano, byla to prakticky improvizace - vše jsem začal plánovat jen pár dní před odletem. Prvním cílem bylo…

Cesta pro dobrodruha
Andrea Kaucká 2021-02-17T10:08:25+01:00 4 komentáře
Súdán 2014

"Do Sudánu? Jste blázni, tam Vás unesou!"- jojo, tak akorát k sobě domu na večeři :-) . Pouště, polopouště, deštné pralesy, pohoří, řeka Nil, velboudi, arabská guma, ropa a pyramidy... to vše a mnohem víc skrývá země, kde se střetávali a střetávají dva světy – Bilat al Sudan - Země…