2. Afrika
  3. Maroko
  4. MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní

MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní

Hned pod turisticky velmi oblíbeným Španělskem se „skrývá“ země, která byla ještě relativně nedávno turisty nepolíbená. Jaké je Maroko?
Cestopis z roku 2019 napsal Jaroslav Thraumb

Zážitky pro tebe sepsal Jaroslav Thraumb

15. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-07-18T20:10:20+02:00

Jaroslav Thraumb žije v České republice a procestoval 24 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy .

Avatar uživatele Navaja
Navaja

V Maroku jsem byla osmkrát, před šesti lety naposledy a jsem opravdu ráda, ze jsem ho zazila pred invazi turistu. Samozřejmě, ze tam byli vždy, zejmena Francouzi tam travi důchod. Ale když vidim, co se tam hrne ted, prodloužený víkend, na otočku. Marakes uz pred deseti lety byl troch úmorny, ale vTatě jsem vystoupila z autobusu a celé namesti strnulo, co to z toho busu leze za bábu s batohem. Mám asi dvě poznámky: v Maroku nemuslima obecně do mešity nepustí. Pouze v Kasablance a ve Fezu a jeste do jedne staré mesity v Atlase. V tomhle je to striktni. Jinak jsem vždy jako zena měla šátek, volne kalhoty a dlouhý rukav. Pokud se pohybujete v horach v Atlase ne oblast Toubkal, ale to opravdove Maroko, lide jsou tam velice konzervativni, tedy tehdy byli, neumim si představit, ze bych do vesnice nakráčela v tričku. Ani doma ženy hidžáb neodládaly a nebyl se mnou žádný muž. Navic jako levák jsem si tam užila své. Maroko není jen Marakeš a další už turismem prolezlé destinace. Jinak vztah lidi ke psům jsem zažila tak otřesný, ze he to také jeden z důvodů, proč uz mě cesta tam neláká

Avatar uživatele Kajman
Kajman

"Buďte neodbytní, a to vždycky a všude."

Nechci rejpat, ale pod slovem "být neodbytný" si představuju, že někoho neustále otravuju a on se mě nemůže zbavit. Fakt je to tak myšleno?

Ahmad Masúd

Sice nevím jak to autor přesně myslel, ale napsal bych to stejně. Tvrdě jít za svým a když jde do tuhýho, vzít roha. Ona je to sranda tam, kde turisty znají, ale to není všude. Jednou jsme se šli jen projít po jednom průmyslovém městě, mimo běžný velký ulice - a hned nás hnali klackama. A nech si bušit klackem do palice... podobně jako na nás kdysi házeli kameny... prostě buď si trvat na svém nebo vzít roha, když jde do tenkých.

• (upraveno 2019-11-20T17:32:53+01:00)

Souhlasím s Kajmanem. Slovo neodbytní má smysl použít spíše na některé místní lidi: http://synonymus.cz/neodbytnost-19/

Možná chtěl autor napsat buďte nedobytní (jako hrad nebo pohledávka), i když by to bylo poněkud zvláštní (v Maroku ale možná někdy nutnost). Ahmad opět v češtině zrovna neexceluje nebo ten jeho výklad někdo pochopil?

Ahmad Masúd

Opravdu to nemusíte chápat, to není povinné.

Avatar uživatele Kajman
Kajman
  • Přidal se před 6 měs
  • (upraveno 2019-11-20T18:56:37+01:00)

Jde o to, že doporučení cestovateli, aby byl neodbytný, je naprostá pitomost. "Být neodbytný" prostě neznamená to, co si asi autor cestopisu myslí.

Jinými slovy: Ahmad popisuje to, co asi autor chtěl říct. Ale použil naprosto nevhodné slovo, dalo by se říct takřka antonymum.

Jaroslav Thraumb

Máte pravdu, mělo to být nedobytní. Nenapadlo by mě, že záměna dvou písmenek rozbouří vášnivou debatu :) Třebaže je faktem, že se tím výrazně změnil význam slova...

Jakub Seidel

Palec nahoru Jardo za to, že to není jako spoustu jiných cestopisů přes růžové brýle... ;-) Maroko stále zvažuji a dozvěděl jsem se z tvého cestopisu přesně co, co jsem tam předpokládal, takže stále nevím a tak Ti děkuji... :D

Co vím, tak prodejci kapesníčků jsou hlavně děti, kapesníčky se obecně hodí a navíc kdo by odolal dítěti. Je to prostě obchod. Na místní pouliční prodavače se mi osvědčilo s úsměvem odpovědět "la šukran" ( ne, děkuji) a pokračovat v cestě či činnosti, trochu je to zaskočí a člověk tak získá čas :-)

Ahmad Masúd

Pro upřesnění Maroko leží na severozápadě Afriky, ne severovýchodě. Turistické bylo již v druhé polovině 20. století, ne tedy v posledních 10 - 15 lety, jak je uvedeno. Z pochopitelných důvodů však tenkrát bylo snadnější se dostat do sousedního Alžírska a ne do Maroka (krom našeho premiéra, samozřejmě ;-) ).

Jaroslav Thraumb

Máte pravdu, díky za upřesnění, opravím :)

radek

Záleží kde se člověk v Maroku pohybuje, čím jsme byli více na jih od Marrákeše, tím menší chaos a lidé docela bezelstně přátelští :)

V Casablance by lidé asi marně hledali místo kde se točil původní film - natáčelo se od 25. května do 3. srpna 1942 v Kalifornii a Arizoně . ;)

Ale ten chaos na silnicích ve větších městech je fakt mazec, to jsem se musel dívat na všechny strany, s trochou nadsázky i nad a pod auto. Letos si ten adrenalin na pár dní pojedu připomenout. :)

Forty

v Maroku jsem sice nikdy nebyl a tak nemůžu souhlasit nebo oponovat, nicméně je to hezky napsané a dobře se to čte, tedy i přesto že mě Maroko moc nezajímá jsem to bez problémů přečetl až do úplného konce :)

Thajsko na 2 týdny
Avatar uživatele Lenka
Lenka 2020-03-25T20:57:12+01:00 1 komentář
Thajsko 2018

Začátkem roku  2018 jsme se společně s mým přítelem rozhodli vydat do Thajska bez cestovky. Hlavní motivací byla především nižší cena cesty a možnost být pány svého času. Níže v článku najdete…

Do New Yorku za (zrušeným) hokejem aneb cestování s koronavirem v patách
Tomáš Cibulka 2020-03-25T18:53:26+01:00 4 komentáře
Spojené státy americké 2020

Ačkoliv už jsem v USA jednou byl a projeli jsme kus země, bohužel jsme tehdy vynechali návštěvu zápasu NHL, i když tehdy Sharks poměrně úspěšně válčili v bojích o Stanley Cup. Ano, lístky byly dražší…

Brána do jiného světa
Avatar uživatele Tereza
Tereza 2020-03-23T04:26:26+01:00 1 komentář
Nový Zéland 2019

Proč se vyplatí si na Zélandu přivstat? Kudy jsme se dostali do Narnie?. Ztraceni v NarniiDalší víkendovou zastávkou byl poloostrov Coromandel, kam autem dojedete z Aucklandu zhruba za 2 a půl hodiny. Jeli jsme podél západního pobřeží a měli jsme namířeno do free kempu…

Secesní půvab Rigy a spol.
Esterka Dombrovská 2020-03-23T00:16:37+01:00 1 komentář
Lotyšsko 2017

Riga, Jurmala, Sigulda - 3 hlavní pointy, které si člověk zamiluje během prvních nádechů pobaltský atmošky. .  A ještě k tomu jsem tam byla 5 dní. Takže za žádného experta se nepovažuju. No, když si vezmu Bosnu, tak to taky nebyla žádná dlouhodobá akce 😅 . Každopádně Lotyšsko mě moc překvapilo. Představovala…