2. Afrika
  3. Maroko
  4. MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní

MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní

Hned pod turisticky velmi oblíbeným Španělskem se „skrývá“ země, která byla ještě relativně nedávno turisty nepolíbená. Jaké je Maroko?
Cestopis z roku 2019 napsal Jaroslav Thraumb

Zážitky pro tebe sepsal Jaroslav Thraumb

15. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-07-18T20:10:20+02:00

Jaroslav Thraumb žije v České republice a procestoval 24 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy .

Avatar uživatele Kajman
Kajman

"Buďte neodbytní, a to vždycky a všude."

Nechci rejpat, ale pod slovem "být neodbytný" si představuju, že někoho neustále otravuju a on se mě nemůže zbavit. Fakt je to tak myšleno?

Ahmad Masúd

Sice nevím jak to autor přesně myslel, ale napsal bych to stejně. Tvrdě jít za svým a když jde do tuhýho, vzít roha. Ona je to sranda tam, kde turisty znají, ale to není všude. Jednou jsme se šli jen projít po jednom průmyslovém městě, mimo běžný velký ulice - a hned nás hnali klackama. A nech si bušit klackem do palice... podobně jako na nás kdysi házeli kameny... prostě buď si trvat na svém nebo vzít roha, když jde do tenkých.

• (upraveno 2019-11-20T17:32:53+01:00)

Souhlasím s Kajmanem. Slovo neodbytní má smysl použít spíše na některé místní lidi: http://synonymus.cz/neodbytnost-19/

Možná chtěl autor napsat buďte nedobytní (jako hrad nebo pohledávka), i když by to bylo poněkud zvláštní (v Maroku ale možná někdy nutnost). Ahmad opět v češtině zrovna neexceluje nebo ten jeho výklad někdo pochopil?

Ahmad Masúd

Opravdu to nemusíte chápat, to není povinné.

Avatar uživatele Kajman
Kajman
  • Přidal se před 9 měs
  • (upraveno 2019-11-20T18:56:37+01:00)

Jde o to, že doporučení cestovateli, aby byl neodbytný, je naprostá pitomost. "Být neodbytný" prostě neznamená to, co si asi autor cestopisu myslí.

Jinými slovy: Ahmad popisuje to, co asi autor chtěl říct. Ale použil naprosto nevhodné slovo, dalo by se říct takřka antonymum.

Jaroslav Thraumb

Máte pravdu, mělo to být nedobytní. Nenapadlo by mě, že záměna dvou písmenek rozbouří vášnivou debatu :) Třebaže je faktem, že se tím výrazně změnil význam slova...

Jakub Seidel

Palec nahoru Jardo za to, že to není jako spoustu jiných cestopisů přes růžové brýle... ;-) Maroko stále zvažuji a dozvěděl jsem se z tvého cestopisu přesně co, co jsem tam předpokládal, takže stále nevím a tak Ti děkuji... :D

Co vím, tak prodejci kapesníčků jsou hlavně děti, kapesníčky se obecně hodí a navíc kdo by odolal dítěti. Je to prostě obchod. Na místní pouliční prodavače se mi osvědčilo s úsměvem odpovědět "la šukran" ( ne, děkuji) a pokračovat v cestě či činnosti, trochu je to zaskočí a člověk tak získá čas :-)

Ahmad Masúd

Pro upřesnění Maroko leží na severozápadě Afriky, ne severovýchodě. Turistické bylo již v druhé polovině 20. století, ne tedy v posledních 10 - 15 lety, jak je uvedeno. Z pochopitelných důvodů však tenkrát bylo snadnější se dostat do sousedního Alžírska a ne do Maroka (krom našeho premiéra, samozřejmě ;-) ).

Jaroslav Thraumb

Máte pravdu, díky za upřesnění, opravím :)

radek

Záleží kde se člověk v Maroku pohybuje, čím jsme byli více na jih od Marrákeše, tím menší chaos a lidé docela bezelstně přátelští :)

V Casablance by lidé asi marně hledali místo kde se točil původní film - natáčelo se od 25. května do 3. srpna 1942 v Kalifornii a Arizoně . ;)

Ale ten chaos na silnicích ve větších městech je fakt mazec, to jsem se musel dívat na všechny strany, s trochou nadsázky i nad a pod auto. Letos si ten adrenalin na pár dní pojedu připomenout. :)

Forty

v Maroku jsem sice nikdy nebyl a tak nemůžu souhlasit nebo oponovat, nicméně je to hezky napsané a dobře se to čte, tedy i přesto že mě Maroko moc nezajímá jsem to bez problémů přečetl až do úplného konce :)

Dvoutýdenní Tour de Karibik
Mája 2020-07-02T13:44:33+02:00 1 komentář
Střední Amerika 2019

Plavba a cestou necestou přes Guadeloupe, Puerto Rico, St.Maarten, St. Kitts, Antigua a Barbuda, St. Lucia a Barbados. Letadlem, lodí, loďkou, na koni, třemi auty, pěšky, na vodním skútru, taxíkem.. dopravních prostředků jsme vystřídali několik :)  Jako každá naše cesta, i tahle začala tady. Letenky z Paříže do…

🙏 Praktické
Na skok do Kambodži
Jakub 2020-07-02T10:01:46+02:00 4 komentáře
Kambodža 2019

Autobusem z Thajska k podvodům na hranicích v Poi Petu až do Siem Reapu na chrámy Angkoru a Floating Village.. Jak už popisuji ve svém prvním cestopisu "Thajsko od severu na jih - 28 dní", tak jsme si udělali, při přesunu ze severu na jih, menší zajížďku do sousední Kambodži, a to zejména kvůli starobylému…

ZNOJEMSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-06-30T20:08:10+02:00 43 komentářů
Česká republika 2020

Nádherné historické město, nejoriginálnější kazatelna na světě, vin(n)á degustační bomba, zatopený lom s milionem motýlů a vážek, pohádkový zámek a dech beroucí vyhlídky v NP Podyjí. No a to víno..!. TERMÍN:26. - 28. červen 2020 KOMPLETNÍ CESTOPIS ZDE:https://1url.cz/@znojemskozakacku.czPROČ ZNOJEMSKO?Protože je víkend za dveřma, předpověď počasí hlásí slunečno a moje kamarádka Jolča je…

Japonsko - ze severu na jih
Jakub Vonšovský 2020-06-30T09:15:20+02:00 17 komentářů
Japonsko 2018

Nejlepší výlet života - 2/2. 3 týdny. Tisíce fotek. Tisíce kilometrů. Nejlepší zážitky. Horké prameny ve sněhu. Rozsypaný čaj. Zmrzačení seizou. Horské opice. Zvláštní lidé a zvyky. Tradice a moderno. Prostě Japonsko.Kvůli délce…