Mauricius: svatba na pláži a 3denní road trip po ostrově

Že do toho v roce 2018 praštíme, jsme věděli. Že to nebude klasická česká veselka taky. A pak jednoho nedělního večera: "Hele, na cestujlevně jsou letenky na Mauricius za 13 tisíc."
Cestopis z roku 2018 napsala Míša

... a nákup letenek odstartoval kolečko příjemných starostí: zjištění formalit, výběr místa pro obřad a naplánování programu pro zbývající část pobytu na ostrově. A taky rozhodnutí, jestli svatbu zrealizujeme sami, a nebo využijeme služeb nějaké české agentury.

Agentura a formality

I když mě představa "dovolené s cestovkou" upřímně děsí, tady se přiznávám, že jsem nejdřív obeslala několik českých agentur, které se specializují na pořádání svateb v zahraničí, abych se nachytřila, jak to vlastně chodí a hlavně kolik to stojí. Na první dobrou se nám zamlouvala malá agentura dovolenasnu.cz, a to zejména díky skvělé Janě Burianové, s kterou jsme telefonicky probrali naše představy. Velice jsme ocenili její osobní přístup a zapálení do práce i rychlou komunikaci. V rezortech se skvěle orientovala a doporučila nám svého favorita, který přesně splnil naše očekávání. Potom jsme napsali přímo do hotelu, abychom si nechali nacenit pobyt a základní svatební balíček. Cena se lišila o pár stokorun, takže jsme si plácli s Dovolenou snů. Další možností je oslovit nějakou místní agenturu (např. Dovolená snů spolupracovala s místní Connections) nebo přímo hotel. A pak tu je taky další varianta - vykašlat se na svatební balíček v hotelovém rezortu a zajistit si obřad na libovolném místě. Při hledání fotografa jsem narazila na jednu mladou fotografku z Polska (na facebooku jako Beata Albert Photography, beataalbertphotography@yahoo.com), která mi psala o možnosti spojit se s místní svatební koordinátorkou, která by byla schopná zajistit obřad kdekoli na ostrově a ušetřit tak nemalé peníze za hotel a jeho svatební balíček. My v tu dobu už měli zaplacenou zálohu u agentury, takže takhle varianta padla. Ale zamluvit si přes airbnb, které na ostrově frčí, nějaký pěkný domeček se soukromou pláží a obřad mít tam musí být taky nezapomenutelné!

Ohledně formalit se není třeba obávat. Dvě dobré zprávy hned na začátek, pokud uvažujete o svatbě na ostrově - 1) ČR uznává sňatky uzavřené na Mauriciu a 2) nenese to sebou o moc víc papírování než česká svatba. Ve zkratce: necháte si na matrice za 100  Kč udělat opis ze svých rodných listů, ten necháte úředně přeložit do angličtiny, vyplníte mauricijský formulář s žádostí o uzavření manželství, spolu s pasy toto pošlete naskenované agentuře/hotelu nebo jiné vaší spojce na ostrově. Den před obřadem se pak vypravíte s agentem na úřad do Port Luise a na okresní matriku kvůli formalitám (např. se řeší uspořádání majetkových poměrů). Návštěvy zaberou cca půl den. Po obřadu vám vyhotoví oddací list, který vám musí opatřit apostilou (jinak ho české úřadu nemohou přijmout). Pak už necháte v ČR přeložit úředně oddací list do češtiny a spolu s žádostí o zápis sňatku do matriky ho odnesete na českou matriku. Ta by vám v zákonné lhůtě 30 dnů měla vydat český oddací list a novomanželka může začít používat nové příjmení a běhat po úřadech kvůli novým dokladům :-)

Hotel La Pirogue

Dovolenou jsme se rozhodli rozdělit na dvě části. První "svatební" s užíváním si relaxu a služeb v rezortu a druhou "poznávací", na kterou jsme se přesunuli do apartmánu přes air bnb.

Volba padla na 4* hotel La Pirogue u nádherné široké a dlouhé pláže ve Flic en Flac. Hotel se rozprostírá v tropické zahradě se vzrostlými palmami. Je to tuším nejstarší hotel na Mauriciu. V roce 2017 prošel ale kompletní a velmi citlivou rekonstrukcí. Působí velice autenticky díky tomu, že bydlíte v malých kamenných domečcích s doškovou střechou orientovaných vždy v oblouku do zahrady a na pláž. Žádné anonymní hotelové pokoje, které na Vás nedýchnou tu pravou atmosféru.

I když je hotel velký a v době našeho pobytu byl  plně obsazen, měli jsme jak u bazénu, tak na pláži pocit, že jsme tam skoro sami. Nejsme "rezortoví povaleči", cesty plánujeme dle hesla "za málo peněz, hodně muziky", takže tohle bylo zcela mimo naše cestovatelské low cost "standardy". Ale jestli si někde užít luxus, tak tady :-)

Pláž Flic and Flac
Roztomilé domečky s doškovou střechou nahrazují anonymní hotelové pokoje.
Zahrada postupně přechází v širokou a dlouhou pláž.
Stolovat budete v nádherném prostředí.

Svatba na pláži

La Pirogue jsme si vybrali taky zejména kvůli jeho nádherné široké dlouhé pláži, která zaručovala soukromí během obřadu a taky nehrozilo, že na svatebních fotkách budeme mít další rekreanty v plavkách rozplácnuté na lehátkách. Obřad byl naplánovaný na odpoledne, takže během dopoledne jsme se ještě slunili na lehátkách, zašli si na výborné místní placky roti do vyhlášeného stánku ROTI AKA u veřejné pláže ve Flic en Flac a po druhé hodině odpolední po náležité přípravě nevěsty v místním SPA salonu se šlo na věc :-) Samozřejmě jak už to tak někdy bývá, celou dobu našeho pobytu bylo naprosto nádherné počasí a klidný oceán.  V den obřadu se začal zvedat vítr a pláž v celé šířce co chvíli  splachovaly velké vlny. Jenže my měli jasno, obřad musí být na pláži. Počasí se naštěstí odpoledne umoudřilo a zdálo se, že vlny ustoupily. No během obřadu nás nejednou oceán pořádně ošplouchnul.... Tchán to trefně glosoval slovy, že ženich ještě nestačil říct ANO a už mu teče do bot :-)

Obřad je vedený v angličtině. My nakonec kvůli rodičům využili služeb překladatelky do češtiny, což se nakonec ukázalo jako dobrá volba, protože stěžejní část obřadu (sliby) se nepřekládala a byla jen v češtině. Pokud tedy nemáte angličtinu úplně pod kůží, rozhodně doporučuji přibrat překladatele, pro mě to bylo v ten okamžik přirozenější. Malý tip - pokud byste taky chtěli překladatele a zároveň s sebou měli někoho, kdo umí dobře anglicky, může vám obřad tlumočit přímo on. Stačí, když na úřadu v Port Louise, kam stejně pojedete kvůli kontrole identity, složí v přízemí budovy za drobný poplatek přísahu.

Po obřadu pak následovalo focení do rodinného alba (vybrali jsme místní milé kluky z IDO productions) a potom výborná tříchodová večeře při svíčkách v soukromém altánu. Tu jsme měli v rámci svatebního balíčku (jako i snídani dle přání do postele ráno po obřadu). Téměř každý rezort na Mauricius nabízí nějaký svatební balíček. Ten většinou v základu zahrnuje transfery a doprovod na úřad, zajištění veškerých formalit, základní dekoraci místa obřadu, přehrání vámi vybrané hudby, přípitek, svatební dort, romantickou večeři při svíčkách, žehlení šatů a zkrášlení nevěsty.  Takže jestli také koketujete s myšlenkou svatby někde na pláži a ušetřit si tak spoustu nervů se svatebními přípravami, jděte do toho. Na Mauriciu jsou na to skvěle připravení a je to pro ně denní chleba (nicméně v rezortech je nastavena politika jedné svatby denně, takže byste se neměli cítit jako ve Vegas). My s hotelovou svatební koordinátorkou strávili přípravami asi 10 minut :-) Navíc dle volby hotelu může i taková svatba v exotice vyjít levněji než svatba v ČR. Základní svatební balíček se cenově pohybuje kolem 20 tisíc. "Svatební turistikou" je Mauricius vyhlášený, hotely tak v rámci konkurenčního soupeření nabízí různé slevy (pobyt nevěsty zdarma nebo za polovic, atd.), takže se dá oproti bookingovým cenám dostat na znatelně nižší částky.

Třídenní road trip po ostrově

Sedm dní v hotelu plných dovolenkové pohody, skvělého jídla, drinků v kokosovém ořechu a spousty vodních sportů uběhlo až moc rychle a nás čekal krátký přesun na apartmán zamluvený přes air bnb v Latitude Luxury Seafront komplexu (hostitel Stephane) v Black River cca 25 minut jízdy od Flic en Flac. Za dvoupodlažní velkorysý apartmán pro 6 lidí se třemi ložnicemi a obrovských obývacím pokojem s příjemnou předzahrádkou jsme zaplatili 3600 Kč/noc.

Po ostrově jsme se dopravovali autem, které jsme si půjčili u Pingouin Car Rental. Poměr cena/reference u nich vycházel nejlépe. Bonusem pak rozhodně bylo přistavení vozidla kdekoli na ostrově zdarma. Pobočku mají také na letišti, což bylo ideální při vrácení. Dopředu jsme avizovali, že auto budeme chtít vrátit brzo ráno, tuším kolem 5:30, ale na přepážce nikdo nebyl (to ale ani u dalších x přepážek jiných půjčoven), takže jsme po nějaké době marného čekání museli agenta nahánět telefonem, aby si přišel auto vyzvednout. Do 10 minut od telefonu byl na místě a při vrácení, ačkoliv byla tma, nedělal žádné problémy. Další pár, který měl auto půjčené přes Hertz, to vzdal a auto i s klíčky nechal před půjčovnou.

První den jsme si na dopravu na ostrově museli zvyknout, protože se zdála být pro nezasvěcené hodně divoká. Jezdí se vlevo, místní předjíždí vždy a za každé situace a pořád troubí. Z toho jsme byli ze začátku dost vystresování, ale pak jsme zjistili, že troubení používají jako upozornění při předjíždění, vjíždění na hlavní atd. Po pár hodinách za volantem jsme tak usoudili, že i tady má doprava nějaký řád :-) Google maps nás několikrát zradily, spolehnout se dá na mapy.cz.

Na ostrově je také poměrně hustá síť silně čmoudících autobusů (smutný pohled). Ostrov bez alespoň krátké projížďky autobusem nemůžete opustit, je to fakt adrenalinový zážitek :-)

Plán pro první den:

• La Vanille Nature Park s "krokodýlí" restaurací
  • Pont Naturel
  • Divoká pláž Gris Gris (jedna z posledních na Mauriciu)

V La Vanilla parku jsou nádherné zahrady, můžete se volně procházet ve výběhu s obřími želvami, navštívit želví nebo krokodýlí školku nebo sledovat obří krokodýli při krmení. V parku je také "krokodýlí" restaurace, kde vám naservírují burger z krokodýla. Bohužel my dorazili do restraurace asi 30 minut před zavíračkou a kuchyně už nevařila.

Plán pro druhý den:

• Chamarel
  • Sedmibarevná země
  • Národní park Black River
  • Grand Bassin
  • The Tamarind Falls

Do Chamarelu a na Sedmibarevnou zemi jsme se vypravili hned na otevíračku, abychom se vyhnuli davům, což se povedlo a v parku jsme byli téměř sami.

Vodopád v Chamarelu.
Stroj plný ptačích hnízd ve tvaru srdíček.
Sedmibarevná země.

Většina ostrova je zemědělsky obdělávaná. Téměř všude se pěstuje cukrová třtina. Netknutou přírodu najdete v národním parku Black River, který je možné projet po pěkné hlavní silnici autem a zastavovat na jednotlivých vyhlídkách (skvěle jsou značené v mapy.cz). Pokud budete mít na ostrově více času, neváhala bych si zamluvit nějaké ubytování přímo v parku a vyrazit na pár treků.

Při příjezdu ke Grand Bassin vás přivítá 33 metrů vysoká impozantní socha boha Shivy.
Grand Bassin.
Vodopády The Tamarind Falls.
K vodopádu je možné sejít a vykoupat se nad spádem :-)

Třetí den:

• hlavní město Port Louis
  • Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanická zahrada
  • Trou aux Cerfs

Silnice do Port Louis bývají k ránu hodně ucpané, takže čím dřív vyjedete, tím líp. Parkovali jsme v nákupním centru Caudan Waterfront. Pokud si chcete z Mauricia přivést místní vyhlášený rum, doporučujeme nečekat do duty free na letiště a alkohol koupit rovnou zde v obchodním centru. Prodávají za ceny bez daně, vybraný alkohol zaplatíte a obchod vám ho zdarma doveze na přepážku na letiště za bezpečnostní kontrolou. Alkohol si vyzvednete úplně stejně zabalený, jako byste si ho koupili přímo v duty free na letišti. Cenově to vychází o pár stokorun lépe na jedné láhvi lepšího rumu.

Naším hlavním cílem v Port Louis byl ale místní trh, kde jsme si pochutnávali na street foodu a čerstvém ovoci. Orientovali jsme se podle toho, kde stála nejdelší fronta místních. Naprosto výborné byly dhal puri placky s pikantní náplní asi za 8 Kč. Ochutnali jsme taky skvělý osvěžující Alouda drink z mléka, zmrzliny, vanilkové šťávy a sušené řasy agar.

Město nás pohltilo a my bloudili odlehlými uličkami plnými života, že jsme úplně zapomněli na hlavní turistická místa, na které lákal průvodce.

Z hektického Port Louis jsme zamířili do rozlehlé botanické zahrady a potom ke kráteru Trou aux Cerfs.

Trou aux Cerfs

Zážitky pro tebe sepsala Míša

24. 06. 2019, poslední aktualizace 2019-07-16T09:20:50+02:00

Míša žije v České republice a procestovala 12 zemí světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne je už 9 měsíců, napsala pro tebe 2 cestopisy .

Jarda

Moc pěkně sepsáno :) z trollů jako je Rudá Marta nebo Naděžda si nic nedělejte, ty trollí skoro pod každým cestopisem, stejně jako někteří další...

Určitě piště dál!

Míša

Děkuji Jardo za motivaci :)

Krásný inspirativní cestopis! :-)

Míša

Díky Lucko za milou zpětnou vazbu :-)

Avatar uživatele Božena
Božena
  • Přidal se před měs
  • (upraveno 2019-06-26T22:54:59+02:00)

@Rudá Marta

Já myslím, že slečna ted už paní si to vybrala hezky, když tam nejelo těch 60 hostů, ale jen úzký rodinný kruh. Mě by asi odradily ty formality, ale jinak je to prima. Kdyby si to takhle vyřešily moje tři děti, tak budu jen ráda. A klidně i beze mě. Pro mě rozhodně menší stres než svatba tady ,kde se lidé mezi sebou ani neznají.

Avatar uživatele Božena
Božena

Můžu se zeptat, kolik jste měla na svatbě hostů? Mně osobně to přijde tedy vše strašně komplikované, i ty formality. Ale pokud to bylo jen s rodiči a svědky, ale když vím, jaké obří svadby se ted organizují, nějak si to neumím představit. Znám slečnu, ce takto vdala asi v Dominikánské republice, ale jen oni a dva místní svědci.

Míša

Původně jsme zamýšleli jet jen ve dvou, jak píšete. Se svědky by totiž nebyl problém, jelikož to běžně odsvědčí zaměstnanci hotelu/místní. Připojili se k nám jen rodiče.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Dobré, hezky popsáno, kdo to chce ještě více komorní a bez lidí, tak se dá zvážit i SEZ. Na těch plážích je tam fakt mnohem méně lidí.

Na tom MRU mi vadilo, že už svatby jede každý druhý hotel jako Baťa cvičky, ale to nemění nic na tom, že to pro spoustu lidí bude mít pěknější atmosféru, než na tom národním výboru :-).

Rudá Marta

Tajemník s předsedou to zvládli rychle, já měla v sobě pár panáků vodky a také mám pěknou vzpomínku...

Míša

Díky a souhlasím, Mauricius je z pohledu svateb bezpochyby masovka. Když to hodnotím zpětně, nebála bych se jít cestou svatby mimo hotel a spojit se s místní koordinátorkou na ostrově a vybrat místo někde v přírodě. Na druhou stranu, hotel se o všechno postará a je to pohodlnější.

Hotely na Mauriciu dodržují jedno důležité pravidlo a to je jen jedna svatba denně. Nestane se tedy, že budete čekat "frontu", až předchozí svatba skončí a na vás přijde řada. Naopak, když chcete třeba společnou svatbu s kamarádkou, tedy dva páry, musíte požádat hotel o výjimku. Díky tomu, i když obliba Mauricia jako svatební destinace stoupá, je tam pořád cítit, že ten den jste pro hotel nejdůležitější právě vy:)

Míša

Pod Lucky slova se podepisuju, to jsem zapomněla v textu úplně zmínit. Přístup personálu byl celý pobyt neuvěřitelně vřelý a je pravdou, že nejenom v den obřadu jsme se cítili jako ti nejdůležitější hosté :)

Rudá Marta

No to je teda rajzování kvůli jedné svatbě. Přitom mně stačilo zajít na národní výbor. Ale proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Na dovolenou vám také stačí jet na Mácháč? ;-)

Rudá Marta

Ne byli jsme oba ve straně a tak jsme dostali devizový příslib a od ROH poukaz na dovolenou na Kubu s CKM. Letěli jsme s Aeroflotem a zlila jsem se tam vodkou jak dorota....

Tohle se dá sfouknout ve Vegas za 15 minut cestou z baru do hotelu bez velkého papírování.

soukromí jako stavení...

Míša

Stydím se... opraveno, díky! :)

Stane se i v lepších rodinách ;-)

Slovinsko, rafting na Soči
Matúš Bartko 2019-07-19T15:06:18+02:00 0 komentářů
Slovinsko 2019

Slovinci nemajú národné jedlo.

Od Užhorodu po Sjanky – vlakmi po Zakarpatí
tonic 2019-07-17T12:56:21+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Niekoľko dní v krásnom prostredí Užockého národného parku na ukrajinsko-poľsko-slovenskom pomedzí

🙏 Praktické
NEW YORK CITY: Místo jako žádné jiné na světě, s vlastními pravidly i životem
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:57+02:00 4 komentáře
Spojené státy americké 2019

New York je v první řadě unikátní tím, že se toho o něm dá říct leccos. Jedni ho milují, druzi nenávidí. Proč tomu tak je?

🙏 Praktické
MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:33+02:00 5 komentářů
Maroko 2019

Hned pod turisticky velmi oblíbeným Španělskem se „skrývá“ země, která byla ještě relativně nedávno turisty nepolíbená. Jaké je Maroko?