Mexiko - jak přežít a užít Mayskou rivieru

Některé dovolené je lepší neplánovat, na Mexiko je rozumnější se připravit.

Cestopis z roku 2018 napsala Klaruz

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele Klaruz
Zážitky pro tebe sepsala Klaruz
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-05-26T04:05:29+02:00

Klaruz procestovala 30 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 8 lety a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.

Zobrazit profil

23 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
mirjur
před 3 lety

Tak jsem chtěl začít psát vlastní cestopis z Mayské Riviéry z ledna 2020 a zpětně jsem narazil na tento. Náš itinerář byl prakticky stejný, jen jsme strávili navíc 3 noci v Cancúnu a navštívili ostrovy Isla Mujeres a Cozumel, které tu nejsou zmiňovány a jejichž návštěvu mohu vřele doporučit. Jinak bych podepsal prakticky vše výše uvedené a napsal bych v podstatě totéž, i fotky mám velmi podobné (ten nosál u ruin byl určitě ten samý, co náš!) :-), takže je asi zbytečné nosit vlastní dříví do lesa... :-) Snad jen - moc se nám tam líbilo!

Edit: Přeci jen doplním něco, co Klaruz nedodala: rozpočet.

10 dnů ve dvou nás přišlo na 48 tisíc bez jídla, což činí 2400 Kč na osobu a den, a vzhledem k tomu, že letenky jsme měli za 350 EUR (z Berlína), a že na Yucatánu je v podstatě levno - ubytování není drahé, nájem auta taky v pohodě, benzín, jídlo levné... to bylo pro mě velké překvapení a vlastně to byla naše nejdražší dovolená (na stejný průměr jsme se dostali už jen na lyžích ve Sv. Mořici a v Aletsch Areně ve Švýcarsku :-) ). Je to tím - jak píše i Klaruz - že opravdu za vše se v Mexiku platí a stovka ke stovce se rychle změní v tisíce. A blbý je, že kolikrát nevíte, co za ty prachy dostanete, protože od brány k cenote, pláži nebo něčemu jinému je to ještě pár set metrů...

Avatar uživatele Klaruz
Klaruz
před 3 lety

To jsem ráda, že se líbilo! Nám taky :D !

Rozpočet jsem neudávala schválně, z Mexika jsme pokračovali na rok do Kanady a letenky s tímhle "přestupem` vyšly cca o 2k Kč dráž než přímý do Kanady, airbnb/booking si každý zjistí během chvilky no a pak už hlavně záleží, jestli člověk jí a baví se v centrum Cancunu nebo okraji Bacalru :D . A taky asi i na sezoně, my jeli hned po hurikánové, přes Vánoce to budou asi jiné rakety. No a ty ostrůvky taky něco stály, ty jsme nakonec vynechali :).

Rozpočet jsme měli určitě o kus nižší, i když si přesná čísla nepamatuju (tuším tak 7-9 tis za osobu na 9 dní, bez letenky).

Bič boží
před 4 lety

Díky za cestopis, pojedeme ve vašich stopách. Základna Tulum (4 noci), Playa del Carmen 2 noci a Cancun 3 noci. Auto jsem půjčoval také přes rentalcars vč. full insurance, přesto budou hoši mexičtí, stejně jako jiní hošíci v půjčovnách, zkoušet prodat další pojištění. Vytknul bych jen ohrazení se proti Cancunu, nemá smysl se vyjadřovat k místům která jsem osobně nenavštívil. Z fotek to vypadá opravdu odpudivě, hotel na hotelu, přemrštěné ceny, vystajlovaní turisté. Pokud ale plánuji toliko válečku, ožíračku a žrádlo vrchem spodem na konec naší 14ti denní cesty, Cancun v all inclusive pětihnězdě k tomu poslouží dokonale. A jsem si skoro jist že to bude další míst, kam se již nikdy nebudu chtít vrátit. Ale pokud nezkusím, je zbytečné dělat nějaké závěry. Pak se jen převalit na letiště a nechat se naložit jeřábem do letadla.

Avatar uživatele
Ivan
před 4 lety

Ahoj, slang pre bielych co nevedia spanielsky je gringo, nie amigo :)

Inak pekne popisane a dobre tipy. Este by som dodal cenotes okolo mestecka Valladolid.

A ad bezpecnost a tie pokuty - najlepsi tip je za par kacek si urobit medzinarodny vodicak a davat iba ten - alebo davat jeho farebnu kopiu. Original nie, a uplatky uz vobec nie - tak ich iba podporujete k tomu, ze to budu skusat na dalsich. Lepsie si pockat, ak spanielsky naozaj nehovorite, tak ich to omrzi :)

Mexiko je nadherna krajina a aj cez to, ze si treba davat pozor, stoji za preskumanie. Pri zdravom rozume a zvysenej opatrnosti by sa nemalo nic zleho stat. Za 26 mesiacov v latinskej amerike mi fotak nikto neukradol . :)

Avatar uživatele Klaruz
Klaruz
před 4 lety

Ale "hej, gringo" na tebe nikdo nekřičí :D .

No my mezinárodní řidičák měli, ale jelikož jsme odtud pokračovali na rok do Kanady, kde ho taky potřebujem, tak by nám to bylo houby platné, i kdyby nám vzali jen ten. Leda teda ta kopie, ale jelikož je v něm originál fotka, tak nevím, jak by to vypadalo :) .

Mıchal
před 4 lety

Olá amigo, je jen obdoba anglického hello my friend.

Avatar uživatele
Lidka
před 4 lety

Děkuji, pěkně popsáno.

Avatar uživatele Klaruz
Klaruz
před 4 lety

Není zač, jsem ráda, že se líbí 😊

Avatar uživatele
lma
před 4 lety

Tak země,kde nemůžu(nedoporučeje se) nosit zrcadlovku volně přes rameno apod. tak pro mě bezpečná určitě není a nikdy bych ji nenavštívil!

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před 4 lety

Souhlasím, i přesto že zrcadlovku nemám.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 lety

Jistě Mexiko není úplně bezpečná země podobně jako ostatní země Střední a Jižní Ameriky (některé více, některé méně), takže klidně lma jezdi opakovaně jen do bezpečného Japonska a k tomu do poměrně bezpečné JV Asie a vyspělých zemí.

Nicméně v cestopisu se píše: "Samozřejmě je fajn mít rozum, nechodit s foťákem kolem krku temnou uličkou v podroušeném stavu domů... I proto nemám z Mexika tolik fotek, zrcadlovka pro jistotu zůstávala často v apartmánu." Toto ovšem platí ve velkých městech i ve většině bezpečných zemích.

K té předchozí zmínce, že si nevzali zrcadlovku k laguně. Já si neberu ani malý starší foťák s sebou, když se jdu koupat v moři a nechávám si věci na pláži, a to ani ve velmi bezpečných zemích, pokud jsou okolo lidi a nemá mi kdo hlídat věci. Vyfotím to jindy.

Avatar uživatele Klaruz
Klaruz
před 4 lety

Já bych chtěla jen dodat, že kamarádovi nedávno ve Vancouveru vykradli za bílého dne na veřejném parkovišti veškerou fototechniku ze zamčeného auta. Je proto Kanada nebezpečná :) ?

Přesně jak píše Libor, radši opatrně než litovat a pro tyhle teoreticky "nebezpečné" země to platí dvojnásob.

Avatar uživatele lemming46
lemming46
před 4 lety

Tak seznam nedoporučovaných věcí bude v Mexiku asi o něco delší než jenom starost o zrcadlovku. A určitě bude delší než podobný seznam pro Kanadu. Prostě jde o celkovou atmosféru, vojáci v ulicích, střelba už i v turistických oblastech, loňský incident se dvěma zavražděnými cyklisty, to je možná pro někoho adrenalin nebo nějaká hloupá "teorie", mě tyhle věci ale od Mexika zatím odrazujou.

Avatar uživatele
lma
před 4 lety

Já jsem hlavně alergický na poznámky cestovatelů typu je tem "bezpečno"(i když statistiky a varování mzv hovoří jinak),ALE je lépe nenosit u sebe viditelně fotoaparát,neprovokovat drahýma hodinkama,nenosit značkové oblečení,držet se hlavních tříd,po setmění raději nevycházet atd. adt. s prominutím já si takto bezpečnou destinaci určitě nepředstavuji!

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 lety

@lemming46: Samozřejmě je Mexiko méně bezpečné než Kanada, a to i ty turistické části (natož severní či jižní části). Kdyby se to ale posuzovalo jen podle doporučované opatrnosti s nošením zrcadlovky, musela by se vynechat celá Střední a Jižní Amerika. Já jsem moc rád, že jsem Jižní Ameriku a část SZ Mexika procestoval a zrcadlovku bych nechtěl s sebou tahat, i kdyby byla pro zloděje nezajímavá (už jen kvůli hmotnosti a objemu a pokud člověk nefotí vzdálená zvířata nebo za špatných světelných podmínek, myslím, že není ani moc potřeba pro amatéry oproti některým kvalitním malým foťákům).

@lma: Ona nepsala, že je tam bezpečno, ale "nikde jsme se necítili v nebezpečí", což je rozdíl. Jinak psala, že turistických oblastí se netýkají ty extrémní záležitosti z titulků zpráv (z toho ale nevyplývá, že by tam bylo úplně bezpečno).

Avatar uživatele Klaruz
Klaruz
před 4 lety

Libor to za mě vysvětluje hezky, to přehánění že se nemá za tmy vycházet a nosit otrhané hadry není potřeba. Navíc tenhle cestopis nemá v titulku "nutně navštivte Mexiko, je to top bezpečná zem", ona už to je dávno velmi vyhledávaná destinace Čechy, tak jsem jen chtěla třeba někomu pomoct při plánování 😉.

Avatar uživatele
Adam Květ
před 4 lety

Byly jsme tam teď celý Únor a nádhera, bomba, doporučuji půjčit auto, najeli jsme 4000km všude bezpečno a super lidi.

Avatar uživatele cestik
cestik
před 4 lety

Pořád jsem nezjistila, co to bylo za zvíře. Kdo ví, napoví mi v komentářích!

No, má to dlouhý nos a bílou hubu, že by nosál bělohubý? -:)

Avatar uživatele Lukáš _7
Lukáš _7
před 4 lety

Ahoj,

podle Wiki by to mohl být Nosál bělohubý...https://cs.wikipedia.org/wiki/No...ohub%C3%BD

Každopádně díky, hledám inspiraci na nějaký klidný regenerační výlet a tohle by mohlo být ono...

Avatar uživatele hanca.zlamalova
hanca.zlamalova
před 4 lety

Laguna Bacalar je moc pěkná, ideální na pár dní odpočinkového lenošení. Pár fotek a poznámek zde: https://domexikaazasezpatky.word...a-bacalar/

Z historických památek se nám nejvíc líbil Calakmul - asi proto, že je daleko od resortů a jezdí tam málo lidí: https://domexikaazasezpatky.word...-calakmul/

Avatar uživatele Klaruz
Klaruz
před 4 lety

Díky za nosála :D ! Upřimně, já to tehda vlastně ani moc nezjišťovala :D. Mexiko má určitě co nabídnout ;)

Avatar uživatele
Adam Květ
před 4 lety

Ano Nosál, pohladil jsem si ho.

Avatar uživatele
Adam Květ
před 4 lety

Ano Nosál, pohladil jsem si ho.