2. Střední Amerika
  3. Mexiko
  4. Mexiko - jak přežít a užít Mayskou rivieru

Mexiko - jak přežít a užít Mayskou rivieru

Některé dovolené je lepší neplánovat, na Mexiko je rozumnější se připravit.
Cestopis z roku 2018 napsala Klaruz

Zážitky pro tebe sepsala Klaruz

26. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-26T04:05:29+02:00

Klaruz žije v České republice a procestovala 28 zemí světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne je už 5 let, napsala pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://klarafoti.cz.

• (upraveno 2020-05-18T00:19:44+02:00)

Tak jsem chtěl začít psát vlastní cestopis z Mayské Riviéry z ledna 2020 a zpětně jsem narazil na tento. Náš itinerář byl prakticky stejný, jen jsme strávili navíc 3 noci v Cancúnu a navštívili ostrovy Isla Mujeres a Cozumel, které tu nejsou zmiňovány a jejichž návštěvu mohu vřele doporučit. Jinak bych podepsal prakticky vše výše uvedené a napsal bych v podstatě totéž, i fotky mám velmi podobné (ten nosál u ruin byl určitě ten samý, co náš!) :-), takže je asi zbytečné nosit vlastní dříví do lesa... :-) Snad jen - moc se nám tam líbilo!

Edit: Přeci jen doplním něco, co Klaruz nedodala: rozpočet.

10 dnů ve dvou nás přišlo na 48 tisíc bez jídla, což činí 2400 Kč na osobu a den, a vzhledem k tomu, že letenky jsme měli za 350 EUR (z Berlína), a že na Yucatánu je v podstatě levno - ubytování není drahé, nájem auta taky v pohodě, benzín, jídlo levné... to bylo pro mě velké překvapení a vlastně to byla naše nejdražší dovolená (na stejný průměr jsme se dostali už jen na lyžích ve Sv. Mořici a v Aletsch Areně ve Švýcarsku :-) ). Je to tím - jak píše i Klaruz - že opravdu za vše se v Mexiku platí a stovka ke stovce se rychle změní v tisíce. A blbý je, že kolikrát nevíte, co za ty prachy dostanete, protože od brány k cenote, pláži nebo něčemu jinému je to ještě pár set metrů...

Bič boží

Díky za cestopis, pojedeme ve vašich stopách. Základna Tulum (4 noci), Playa del Carmen 2 noci a Cancun 3 noci. Auto jsem půjčoval také přes rentalcars vč. full insurance, přesto budou hoši mexičtí, stejně jako jiní hošíci v půjčovnách, zkoušet prodat další pojištění. Vytknul bych jen ohrazení se proti Cancunu, nemá smysl se vyjadřovat k místům která jsem osobně nenavštívil. Z fotek to vypadá opravdu odpudivě, hotel na hotelu, přemrštěné ceny, vystajlovaní turisté. Pokud ale plánuji toliko válečku, ožíračku a žrádlo vrchem spodem na konec naší 14ti denní cesty, Cancun v all inclusive pětihnězdě k tomu poslouží dokonale. A jsem si skoro jist že to bude další míst, kam se již nikdy nebudu chtít vrátit. Ale pokud nezkusím, je zbytečné dělat nějaké závěry. Pak se jen převalit na letiště a nechat se naložit jeřábem do letadla.

Ahoj, slang pre bielych co nevedia spanielsky je gringo, nie amigo :)

Inak pekne popisane a dobre tipy. Este by som dodal cenotes okolo mestecka Valladolid.

A ad bezpecnost a tie pokuty - najlepsi tip je za par kacek si urobit medzinarodny vodicak a davat iba ten - alebo davat jeho farebnu kopiu. Original nie, a uplatky uz vobec nie - tak ich iba podporujete k tomu, ze to budu skusat na dalsich. Lepsie si pockat, ak spanielsky naozaj nehovorite, tak ich to omrzi :)

Mexiko je nadherna krajina a aj cez to, ze si treba davat pozor, stoji za preskumanie. Pri zdravom rozume a zvysenej opatrnosti by sa nemalo nic zleho stat. Za 26 mesiacov v latinskej amerike mi fotak nikto neukradol . :)

Klaruz

Ale "hej, gringo" na tebe nikdo nekřičí :D .

No my mezinárodní řidičák měli, ale jelikož jsme odtud pokračovali na rok do Kanady, kde ho taky potřebujem, tak by nám to bylo houby platné, i kdyby nám vzali jen ten. Leda teda ta kopie, ale jelikož je v něm originál fotka, tak nevím, jak by to vypadalo :) .

Michal

Olá amigo, je jen obdoba anglického hello my friend.

Děkuji, pěkně popsáno.

Klaruz

Není zač, jsem ráda, že se líbí 😊

lma

Tak země,kde nemůžu(nedoporučeje se) nosit zrcadlovku volně přes rameno apod. tak pro mě bezpečná určitě není a nikdy bych ji nenavštívil!

Avatar uživatele Breathe
Breathe

Souhlasím, i přesto že zrcadlovku nemám.

• (upraveno 2019-05-26T12:29:39+02:00)

Jistě Mexiko není úplně bezpečná země podobně jako ostatní země Střední a Jižní Ameriky (některé více, některé méně), takže klidně lma jezdi opakovaně jen do bezpečného Japonska a k tomu do poměrně bezpečné JV Asie a vyspělých zemí.

Nicméně v cestopisu se píše: "Samozřejmě je fajn mít rozum, nechodit s foťákem kolem krku temnou uličkou v podroušeném stavu domů... I proto nemám z Mexika tolik fotek, zrcadlovka pro jistotu zůstávala často v apartmánu." Toto ovšem platí ve velkých městech i ve většině bezpečných zemích.

K té předchozí zmínce, že si nevzali zrcadlovku k laguně. Já si neberu ani malý starší foťák s sebou, když se jdu koupat v moři a nechávám si věci na pláži, a to ani ve velmi bezpečných zemích, pokud jsou okolo lidi a nemá mi kdo hlídat věci. Vyfotím to jindy.

Klaruz

Já bych chtěla jen dodat, že kamarádovi nedávno ve Vancouveru vykradli za bílého dne na veřejném parkovišti veškerou fototechniku ze zamčeného auta. Je proto Kanada nebezpečná :) ?

Přesně jak píše Libor, radši opatrně než litovat a pro tyhle teoreticky "nebezpečné" země to platí dvojnásob.

Avatar uživatele lemming46
lemming46

Tak seznam nedoporučovaných věcí bude v Mexiku asi o něco delší než jenom starost o zrcadlovku. A určitě bude delší než podobný seznam pro Kanadu. Prostě jde o celkovou atmosféru, vojáci v ulicích, střelba už i v turistických oblastech, loňský incident se dvěma zavražděnými cyklisty, to je možná pro někoho adrenalin nebo nějaká hloupá "teorie", mě tyhle věci ale od Mexika zatím odrazujou.

lma

Já jsem hlavně alergický na poznámky cestovatelů typu je tem "bezpečno"(i když statistiky a varování mzv hovoří jinak),ALE je lépe nenosit u sebe viditelně fotoaparát,neprovokovat drahýma hodinkama,nenosit značkové oblečení,držet se hlavních tříd,po setmění raději nevycházet atd. adt. s prominutím já si takto bezpečnou destinaci určitě nepředstavuji!

@lemming46: Samozřejmě je Mexiko méně bezpečné než Kanada, a to i ty turistické části (natož severní či jižní části). Kdyby se to ale posuzovalo jen podle doporučované opatrnosti s nošením zrcadlovky, musela by se vynechat celá Střední a Jižní Amerika. Já jsem moc rád, že jsem Jižní Ameriku a část SZ Mexika procestoval a zrcadlovku bych nechtěl s sebou tahat, i kdyby byla pro zloděje nezajímavá (už jen kvůli hmotnosti a objemu a pokud člověk nefotí vzdálená zvířata nebo za špatných světelných podmínek, myslím, že není ani moc potřeba pro amatéry oproti některým kvalitním malým foťákům).

@lma: Ona nepsala, že je tam bezpečno, ale "nikde jsme se necítili v nebezpečí", což je rozdíl. Jinak psala, že turistických oblastí se netýkají ty extrémní záležitosti z titulků zpráv (z toho ale nevyplývá, že by tam bylo úplně bezpečno).

Klaruz

Libor to za mě vysvětluje hezky, to přehánění že se nemá za tmy vycházet a nosit otrhané hadry není potřeba. Navíc tenhle cestopis nemá v titulku "nutně navštivte Mexiko, je to top bezpečná zem", ona už to je dávno velmi vyhledávaná destinace Čechy, tak jsem jen chtěla třeba někomu pomoct při plánování 😉.

Byly jsme tam teď celý Únor a nádhera, bomba, doporučuji půjčit auto, najeli jsme 4000km všude bezpečno a super lidi.

Avatar uživatele cestik
cestik

Pořád jsem nezjistila, co to bylo za zvíře. Kdo ví, napoví mi v komentářích!

No, má to dlouhý nos a bílou hubu, že by nosál bělohubý? -:)

Avatar uživatele Lukáš
Lukáš

Ahoj,

podle Wiki by to mohl být Nosál bělohubý...https://cs.wikipedia.org/wiki/No...ohub%C3%BD

Každopádně díky, hledám inspiraci na nějaký klidný regenerační výlet a tohle by mohlo být ono...

Avatar uživatele hanca.zlamalova
hanca.zlamalova

Laguna Bacalar je moc pěkná, ideální na pár dní odpočinkového lenošení. Pár fotek a poznámek zde: https://domexikaazasezpatky.word...a-bacalar/

Z historických památek se nám nejvíc líbil Calakmul - asi proto, že je daleko od resortů a jezdí tam málo lidí: https://domexikaazasezpatky.word...-calakmul/

Klaruz

Díky za nosála :D ! Upřimně, já to tehda vlastně ani moc nezjišťovala :D. Mexiko má určitě co nabídnout ;)

Ano Nosál, pohladil jsem si ho.

Ano Nosál, pohladil jsem si ho.

😂 Vtipné
Kavkaz 2020
Jakub Vonšovský 2020-06-04T10:33:37+02:00 3 komentáře
Asie 2020

Svérázný lid za hranicemi Evropy. "Do Vardzie nejedu, zabil jsem tam člověka. Policie mě tam pořád hledá.", líčí mi taxikář v lese za městem. "Počkej tady se mnou, zavolám kamarádovi." Sundávám si bundu, protože jenom v tričku se z…

Vrásky z indické lásky - mise šestá
Dayin 2020-06-03T07:14:22+02:00 15 komentářů
Indie 2017

S Indií je to jako s análem. Buď to miluješ, nebo nenávidíš. A jak jsem to s Indií měl já? Pekelná šestka mne dotáhne do prý nebeského města Váránasí.. Cíl: Potkat světce aghori. Nad pohřebním ghátem se stát svědkem toho, že ve smrti není nic posvátného. Nebo naopak, prosím, klidně řekni, že se mýlím. Nechat si i v té  nejsvůdnější suicidální…

Aljaška a Yukon
Avatar uživatele Jakub
Jakub 2020-06-03T02:05:47+02:00 0 komentářů
Severní Amerika 2018

69 dní na Aljašce, Yukonu a v Britské Kolumbii. VancouverV roce 2016 jsem poprvé vyrazil do Kanady a cestování mě chytlo. V roce 2017 jsem chtěl vyrazit na Aljašku, nakonec jsme skončili na Havaji, jelikož jsem se bál s přítelkyní tam jet sám …

La Isla Bonita - vánoční La Palma
Avatar uživatele Tesna
Tesna 2020-05-31T21:32:09+02:00 8 komentářů

Šest dní na La Palmě, klidném a pohodovém ostrově, strávené u moře, v horách i návštěvou měst. Do pětice všeho kanárskéhoPoté, co jsme během let projeli čtyři největší a také nejznámější Kanárské ostrovy, rozhodli jsme se loni, že zkusíme i ten „pátý vzadu“ – La Palmu. Jde o ten největší ze…