Mykonos a Tinos na týden

Mykonos jako předražený party ostrov a hned vedle Tinos prakticky bez velkého západního turismu. Neskutečný kontrast na týdenní dovolené.

Cestopis z roku 2022 napsal Dovolenkář Honza

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Dovolenkář Honza
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-02-24T22:13:24+01:00

Dovolenkář Honza procestoval 26 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 měsíci a napsal pro tebe 6 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Pedros
Pedros
před 3 měs

Pěkně sepsaný cestopis z destinací, které mě zajímají.

Je vidět, že jste si to užili na pohodu, tak to v Řecku má být. Jinak Mykonos mám zafixovaný jako turistické peklo a vidím,  že na tom zatim asi nic měnit nebudu. Nicméně o Tinosu uvažuji, takže díky za doporučení.

Ještě tedy doufám, že výraz "nejsou tam západní turisté" nelze chápat tak, že jsou tam ti východní 😀 

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 měs

Na Tinosu jsem nebyl, ale jistě tam není příliš moc ani těch východních. Tvůj nick mi připomněl místního pelikána Petrose, kterého jsem taky v uličkách města potkal a pozoroval ho, než zašel do kuchyně jedné restaurace na pobřeží. Nebo to byl jiný z 3 následovníků původního Petrose: https://en.wikipedia.org/wiki/Pe..._(pelican)

V létě Mykonos turistické peklo asi je, i když nějaké odlehlejší pláže budou v pohodě. Já tam byl loni ve druhé půlce října a byl to už poklidný ostrov se spíše prázdnějšími ulicemi i v centru městečka. Ceny ubytování byly výrazně nižší a pro mě dokonce levnější než by byly na Tinosu. Voda měla asi 20°C a když nefoukal vítr, dalo se v pohodě koupat (s větrem jen na plážích zakrytých skalami na jižní straně ostrova). Pro mě to byl low cost prodloužený víkend (35 eur letenka, 103 eur za 4 noci ubytování - 2 noci ve vnitrozemí v penzionu a 2 noci v hostelu v hlavním městě - byl jsem sám, 30 eur výlet na Delos vč. vstupného, pár eur za autobus, chození hodně pěšky, jednou mě svezl i místní na skútru z odlehlé pláže, za jídlo asi jako doma).

Ten zmiňovaný vítr je asi v létě i příjemný, protože tam díky němu není takové horko a nebývá snad tak silný, aby běžně nejezdily trajekty, ale v říjnu i přes slunečné počasí bylo pocitově chladno během prvních 2 dnů. Trajekt na Delos mi jel, ale zpět objížděl ostrov jižně a pak se schovával za útesy Mykonosu, čímž minimalizoval jízdu ve vlnách. Jinému trajektu, který chtěl jet předchozí den z Parosu do Mykonosu, rozbily vlny přední okna, takže se vrátil a holka, která mi to vyprávěla (novozélanďanka, kterou jsem potkal v hostelu), dojela až další den výrazně větším trajektem z Naxosu. Co jsem sledoval počasí, silný vítr byl celý říjen 2022 kromě 2 dní, které jsem měl na závěr s bezvětřím nebo slabým větrem. V říjnu už by měl být podle statistik slabší: https://www.windfinder.com/winds...cs/mykonos

Jestli chceš, Pedrosi, další cestopis z těchto ostrovů (z července 2022), můžeš se podívat sem: https://www.cestujizakacku.cz/po...ka%C4%8Dku

Dovolenkář Honza
před 3 měs

Turisté nejsou ti východní :), je tam hlavně dost místních. 

Jako decentní vítr je v létě příjemný, když je v rozumných mezích. To co jsme ale měli první dny my bylo až moc. Na plážích na jihu to nebylo tolik poznat, ale jak byl někde otevřený prostor, tak to byla dost síla. Bohužel nejhorší je to asi přes léto, když je sezóna. 

Delos jsme cestou zpět objížděli přes jižní stranu taky, ale i tak byla horská dráha a studená sprcha v ceně.

Avatar uživatele Pedros
Pedros
před 3 měs

Díky oběma za další postřehy. Zda se, že mimo sezónu by asi šel i ten Mykonos, byť se stále klonim k Tinosu. Anebo to zkombinovat jako Honza.

Pokud jde o vítr, mám osobni zkušenosti s Karpathosem, Samosem a Krétou, odkud vím, co ten jejich meltemi dokáže (vichr takovy, ze neotevrete dvere od auta). S tím se holt na těch reckych (zvlast egejskych) ostrovech musí počítat.

Avatar uživatele
Jakub S
před 3 měs

@Dovolenkář Honza: Pěkný cestopis, byli jsme v podstatě stejném termínu, museli jsme se někde minout/potkat. Mykonos pro nás byl jen přestupní stanicí po příletu a před odletem vždy na jednu noc.

@Libor_S: Vítr to právě přijemný fakt není, to můžu dosvědčit. Jednak několik dní nejezdily ani ty největší trajekty (například na Tinosu jsme kvůli tomu měli jiné ubytování, protože někteří z ostrova v předchozích dnech nemohli odjet). 

V důsledku toho, ale k Mykonu nepřiplouvaly výletní lodě - proto některé dny vypadal přijatelně. My jsme měli možnost porovnat v den, kdy lodě nejezdili a kdy ano. Když přijeli výletní lodě, tak Malé Benátky byly klaustrofobčtějším zážitkem než Bangkokský Chinatown během oslav čínského nového roku :) 

@Pedros: Ještě o něco lepší než Tinos je ještě Paros. Kdybych měl 10 dní, letěl bych na Paros, 4 dny tam, trajektem na Tinos, 4 dny tam a den a půl před odletem na Mykonos "abych to viděl". Což je samozřejmě ideální případ a pravděpodobnost, že se podaří koupit slušnou open-jaw letenku s Aegeanem není tak vysoká :)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 měs

@Jakub S: To je mi jasné, že když nejezdí ani trajekty nebo jezdí jen s obtížemi a nebo jen ty největší, že je vítr velmi nepříjemný. Sám jsem to zažil 1. den na treku jihem ostrova, kdy jsem si připadal spíš jako na horách a na větších plážích se nikdo nekoupal a až na pár vyjímek v zákrytu budov ani neležel na pláži. Asi ale není vítr takto silný celé léto a pak aspoň podle nějakých článků na webu příjemný je kvůli tomu snížení horka.

@Pedros: Kdybych to měl na dýl, taky bych jel hlavně na Tinos nebo na jiné sousední ostrovy, ale jak píše Jakub, na závěr před odletem z Mykonosu stojí návštěva města (Mykonos Town či Chora) za to. V sezóně by ale bylo lepší projít se tam hlavně brzo ráno, kdy snad davy nebudou. Přes den pak doporučuju výlet na Delos (včetně výstupu na nejvyšší kopec).