Cestopis

Na skok v Chorvatsku

bez paštik, bez řízků a bez auta plného plechovek od piva :)
Cestopis z roku 2019 napsal Petr Čtrnáct

Chorvatsko. Byl tady už každej. Autem, karavanem nebo jako já poprvé s rodiči starou Karosou v 90. letech, housky, řízky v chlebu, kafe v termosce a kinedryl.

Teď v práci ve 2 odpoledne zaklapávám notebook a v půl 7 už sedáme v Zadaru. Já z tý nový linky Ryanairu Praha-Zadar měl radost už od začátku :) Jsme tady furt mimo sezónu, ceny bydlení i v historickém centru celkem v pohodě, den před odletem akorát bookuju na jeden den auto a teprv na místě vyřešíme kam vlastně pojedeme.

Jsme hrozně důležitý priority cestující, což u Ryanairu znamená, že sice projdete s kufrem jako první, ale pak se to stejně spojí v jedno v letištním busu a k letadlu už dojedete jako jedna skupina se všema ostatníma :) Letiště v Zadaru je uprostřed ničeho a pořád sem lítá jenom pár letadel denně, do centra je to asi 15 minut. Buď busem za 25 kun nebo UBER za 150.

Tak jo, jsme v historickým krásným městu a nejsme vlastně moc na památky :) Tady je to ale jedno, historický Zadar je asi jako Krumlov u moře, takže to centrum se dá v pohodě prolézt celý za večer a vlastně stejně jako v tom Krumlově se to tady večer vylidní od autobusů asijských turistů. Jen na ty zahrádky je furt dost kosa, tak holt v bundě no :)  A je tady prostě to moře a je to najednou jiný. Lignje na žaru, crni rižoto, graševina, tržnica Zadar a poflakování se městem je dostačující program na první den...

 

z totálního hnusu v Praze...
do podobný teploty, ale aspoň u moře :)
Zadar je protkaný podobnými uličkami, v květnu ještě relativně bez lidí
kostel svatého Donáta z 9. století
20 kun....to jsou aspoň dvě piva u nás :D :D
morske orgulje neboli mořské varhany, na západ slunce tady bude narváno

Máme vlastně dost štěstí na počasí, jo sice teda fakt žádný vedro, ale několik dní dozadu v Zadaru pršelo ostošest a my chytáme na dva dny sluníčko. Jsme v Zadaru na autobusáku a půjčujeme si auto na den, jako asi jedni z mála ten den. Nechce se nám chodit po kopcích v národním parku Paklenica, ani to není na výlet na jeden z ostrovů. Už vůbec ne na výlet lodí, sice sluníčko ale pořád okolo 16°C. Volíme tedy národní park Krka a městečko Primošten, po cestě pak stavíme v Bibinje v jedné hospůdce s venkovním grilem, kde jsme byli před lety, na čavabčiči a salát z chobotnice. Pořád stejně dobrý :)

 

naše Airbnb s balkonem
krásná Krka, kříšťálová voda, desítky vodopádu, vstup do konce května za 100 kun
prý skoro bez lidí, fakt bych to nechtěl vidět v létě....
něco neskutečnýho...
finále asi 2 km okruhu
Primošten

A to je vlastně celý. Od středy večer do soboty odpoledne je Zadar fajn únik od denní rutiny a rozhodně tuhle linku ještě využijeme. Neumím si to ale moc představit v létě, ostatně asi tak jako ten náš Krumlov. Doporučuju návštěvu místní tržnice. Jenom pak omezte dobu na letišti při odletu na nezbytné minimum, není tady totiž fakt co dělat a v jediné hospodě před odbavením neberou karty :D

 

tak holt takhle v jediném "baru" po odbavení
tak holt takhle v jediném "baru" po odbavení

Zážitky pro tebe sepsal Petr Čtrnáct

20. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-20T22:28:59+02:00

Petr Čtrnáct žije v České republice a procestoval 23 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy .

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 7 minut
Kazachstán - cesta do Turkestánu
Barys 2019-06-20T08:15:40+02:00 1 komentář

Turkestán je přesně jedno z těch míst, za který by se peklo stydět nemuselo. Ani nevim, kde se zrodil ten nápad, že tam pojedeme krásných 850 kiláků aniž bychom znaly terén, ale stalo se.

Čtení na 5 minut
2 dny v Berlíně
Avatar uživatele Hana Papežová
Hana Papežová 2019-06-19T22:51:37+02:00 5 komentářů
Německo 2019

❤️ Oblíbené
Čtení na 20 minut
MADRID za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-06-19T12:18:40+02:00 35 komentářů
Španělsko 2019

Velkolepý fotbalový stadion,nádherné pamáky,krásné parky,řada muzeí. Naprosto mimořádné jídlo,všudypřítomná sangrie a zpěvná španělština..Také ale bordel a bezdomovci na každém kroku.To vše je Madrid

Další cestopisy