Nejdražší prodloužený víkend - Lichtenštejnsko ve třech dnech

Jak utratit spoustu peněz v zemi, kde je spousta věcí zadarmo?

čtení na 19 minut
hodnoceno 52 x

Cestopis z roku 2020 napsal JardaM

Zážitky pro tebe sepsal JardaM
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-07-31T20:11:22+02:00

JardaM procestoval 64 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 11 úžasných cestopisů.

tonic

ej az teraz som sa k tomu dostal, som rad ze mame velmi podobne zazitky z mini krajiny :) nabuduce tam musime tiez nejaky trek dat.

Já teda závidím tu farmu s lamama v Triesenbergu :D

Tonda 2

Hezký cestopis, díky za něj. Lichtenštejnsko jsem měl před rokem v létě, tak díky za připomenutí.

Co se týče té cesty do Malbunu přes les kolem hradu, to jsem jel taky :-). Potřebu simky také chápu, ale z mé zkušenosti je pokrytí v Alpách při túrách vetšinou slabší.

Lichtenštejnsko drahé je, nejdražší v Evropě mi připadá právě takový trojlístek Dánsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, v těsném závěsu za nimi Norsko. Nejlevnější pak Kosovo, Albánie a těsně za nimi Ukrajina.

A z těch malých států v Evropě, mi jednoznačně nejvíce sedla Andorra.

Co ti vlastně ještě chybí z té Evropy?

JardaM

Nejvíce ti sedla Andorra? Máš nějaké tipy na zajímavá místa? Máme koupené letenky na září do Barcelony a plánujeme půjčit auto a právě do Andorry se podívat. Koukal jsem zatím jen tak zběžně na to, co je tam zajímavého a kupodivu mi toho přijde opravdu hodně.

Kromě zmiňované Andorry mi chybí z těch malých států Vatikán, Monako a San Marino. Jinak je to hlavně Balkán - Albánie, Kosovo, Srbsko, Makedonie, Rumunsko, Moldavsko. Dál Malta a Irsko. A samozřejmě bych rád kouknul na Faery a Gibraltar.

Korona mi letos zhatila Vatikán, Albánii, Kosovo, Srbsko. Mám letenky do Makedonie na září a do Srbska na říjen, ale nevěřím tomu. Napadl mě roadtrip Rumunskem a to je teď zase s návratovým testem...

Tonda 2

Dojmy z Andorry jsou zde https://www.mojecesty.com/clanky...ndore.html

Mně zase z Evropy chybí ještě Moldávie, Rusko a Bělorusko...

A ten Gibraltar bych také doporučil nevynechat, ideální na víkend, podařilo se mi tehdy chytit slušné letenky přes Londýn, bylo to tedy i s přistáním na GIB.

JardaM

Tak to ti toho už moc nechybí :D Bělorusko a Minsk obzvlášť velice doporučuju!

A díky za tipy na Andorru, určitě z toho něco použijeme. Nepamatuješ si náhodou, jak se jmenovalo to horské pleso, ke kterému jste se prošli z Pas de la Casa?

Tonda 2

Jmenovalo se Estany de les Ablettes, ale ta slavnost, kterou jsme strefili a dávali tam zadarmo jídlo, víno, pivo, tak ta je je jen jednou za rok:-)

JardaM

Díky moc. Slavnost by byla hezkej bonus, ale to by byla moc velká náhoda :D

Roman Trach

Nechápu proč vždy pak potřebujete SIMku, zbytečná věc, jedete na cestu za zážitky, ne za internetem.

JardaM

Ne za internetem opravdu nejedeme... Primárně kvůli práci, benevolentní a častá dovolená výměnou za rychlé odepisování na emaily, atd. Sekundárně kvůli tomu, když si potřebujeme něco dohledat ohledně itineráře a nechce se nám hledat wifina . Tady byl navíc terciární důvod - abychom se nechtíc nechytli na švýcarskou síť.

Myslím, že zrovna já (nebo my) nepotřebujeme poučovat ohledně toho, že jedeme za zážitky. Neznám moc lidí, co by mělo nabušenější itineráře než my. Možná Kačka :D

Roman Trach

Naposledy co jsem byl ve Švýcarsku tak stačilo vypnout mobilní internet a nebál jsem se, že chytit nějakou síť. A 3 dny jsem se v klidu obešel o bez práce a e-mailu. Ale každý je jiný a má zvláštní přístup :)

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Ja tomu zase docela rozumim, potrebuju byt pripojeny nonstop, jednak kvuli praci, druhak navigace/google etc. - Usetri mi to spoustu casu, sice bych se bez toho obesel, ale je to pro me mnohem pohodlnejsi a stress free..

Ale to stejně není zárukou toho, že budeš nonstop připojený, ne? Stále jsi závislý na signálu, což zejména v případě horských oblastí jakými typicky Švýcarsko i Lichtenštejnsko jsou, může být hodně často problém...

JardaM

Swisscom byl v Lichtenštejnsku na hřebenovce v pohodě a o moc výš už to tam nejde (o 400 metrů). Švýcarsko nemůžu podle jedné hory soudit.

A přesně jak píše kickass1 - jde taky o pohodu.

Avatar uživatele kickass1
kickass1

Hezkej cestopis, neokoukana lokalita, palec nahoru.. Jeste pro zajimavost dodavam, ze Lichtenstejnsko je danovym rajem pro spoustu Svycarskych miliardaru, z cehoz vydelavaji slusne penize..

A maji tu nejvic sexy SPZ v Evrope.. :) Ta cerna je proste bad ass looking.. :)

JardaM

Díky za pochvalu. Vidíš, to s tou SPZ jsem měl v plánu do cestopisu napsat a zapomněl jsem na to. Je fakt hodně cool.

Jan Vidim

Skvěle napsaný, taky bych se tam rád podíval.

Nedá mi to, ale musím si rýpnout Lichtenštejnsko není nejméně navštěvované v Evropě - nejdříve jsem si myslel, že bude 3. za San Marinem a Moldavskem, ale nakonec je 2. za San Marinem. Nikde jsem nenašel, že by Lichtenštejnsko bylo 1.

Přidám další zajímavost Lichtenštejnsko je společně s Uzbekistánem jedinou zemí, která sousedí jen s vnitrozemskými státy.

Díky za pochvalu.

Já teď teda taky pátral a skoro každý zdroj tvrdí něco jiného :D tady hodně starý článek podle World Tourism Organization říká, že Lichtenštejnsko.

I na refresheru a na traveldesign jsem našel, že Lichtenštejnsko.

Ale to asi nejsou moc důvěryhodné zdroje :D no ještěže to je jenom cestopis a ne diplomka :D

Simona

Skvělý cestopis, nádherné fotky. Ceny jsou teda šílené, ale máte zážitek na celý život a to je nevyčíslitelné. Lichtenštejnsko krásné.

JardaM

Díky moc za hezký komentář!

CESTUJI za KAČKU

Jardo díky!! Nejen za kopu zajímavých informací o Lichtenštejnsku, o kterém jsem nevěděla skoro nic, ale hlavně děkuji za další inspiraci! Tvůj roadtrip mi naservíroval skvělé info a základní přehled a taky zpříjemnil cestu na letiště 🙏 Fotky super a i když s zdá výsledná cena na víkend a osobu zdánlivě dost, jsem si jistá, že levněji bych to nedala ani já!

Kam to bude dál?

JardaM

Díky za hezký komentář! Nene, nevěřím tomu, beztak by si to zvládla levněji :D

Na září letenky Barcelona, Makedonie, Řím a v říjnu to už jednou odložený Srbsko, ale tomu Balkánu moc nevěřím. Asi to bude chtít spíš zase nějaký roadtrip. Ty?

Myslím, že ještě dráže vychází Dánsko...

Do Švýcarska jsem jezdil dříve na lyže (Davos a Saas-Fee) a už tehdy to stálo balík. Byla to dokonalá kombinace luxusu, gastronomie, tradice...a kde jinde lyžuješ ve 4.000 metrech. Dnes už se to nedá zvládnout s rozumnými náklady a tak teď už hlavně Francie.

JardaM

No ono hlavně záleží na ubytku, kdyby člověk takhle v létě kempoval nebo spal v autě (jestli je to tam ovšem povolené, nevím) a pak si vařil věci z dovozu, tak by to šlo.

Ve Švajcu je fakt drahé vše - nemáš prakticky možnost nikde gratis ani parkovat, natož v autě spát. Kempy jsou také drahé. Dálniční známka jen roční, restaurace, ... - náklady na týden tam budou vyšší než JV Asie na měsíc včetně letenky a půjčené motorky. A to už musíš být opravdu velký milovník hor abys ten Švajc upřednostnil.

Tak vzhledem k tomu, že Švýcaři patří ve všech možných statistikách dle různých metod vždy mezi 5 zemí s nejvyšší průměrnou mzdou na světě (dle některých metodik ji mají dokonce nejvyšší), tak je to naprosto pochopitelné.

Za mě draho tam je, ale osobně si myslím (pocitově, nijak jsem to nesrovnával) ,že třeba Skandinávie (hlavně Norsko a Dánsko) nebo Island jsou dražší.

Dovolím si nesouhlasit, Padrino. Pokud jezdíš se stanem po kempech, stravuješ se z vlastních zdrojů, v zimě si v dostatečném předstihu zajistíš ubytování a skipas, tak Švýcarsko není žádná finanční hrůza. Řekl bych lehce nad ostatními zeměmi, leckdy i levnější. Třeba lyžování v Saas-Fe nás naposledy vyšlo na 2050 Kč/os/den, letní road trip po CH 1100 Kč/os/den - bez jídla, započítány všechny cestovní a ubytovací náklady, skipasy, lanovky... takže naprosto srovnatelné třeba s Rakouskem.

floodland

Nesmysl. Bohužel Švýcarsko je drahý. Ano, pokud se budu vyhýbat dálnicím, spát v nejlevnějších kempech a jíst přivezený jídlo , tak ten týden extrémně draze nevyjde. Ale takhle si už nějak dovolenou nepředstavuji.

Je to hlavně o tom, jak to pojmeš. Mě to třeba přes léto vůbec neláká, jezdím do Alp jen lyžovat a to většinou na týden. Nejraději asi Tři údolí ve Francii. Teplo si pak užiju většinou v únoru někde v rozvojové zemi, kde nemusím řešit vaření a přivezené jídlo. Severské země mě také nelákají.

floodland

Severské země za pozornost nestojí. Ještě tak Norsko a fjordy. Finsko je celkově o ničem, Dánsko a Švédsko nezajímavé. Švýcarsko je pěkné, nicméně se taky okouká a ještě musíte být připravený na to, že je to národ bonzáků.

Samozřejmě, každému co jeho jest. Myslím, že prakticky v jakékoliv zemi se dá pořídit levná i drahá dovolená. A i ve Švýcarsku to jde relativně levně. Toť vše.

floodland

Tak ono co jiného čekat, když je ve Švýcarsku minimální mzda někde okolo 600 Kč/h

JardaM

Jojo, pro ně je to vstupné fakt za kačku. Překvapila mě ale levnější dálniční známka než u nás.