2. Střední Amerika
  3. Panama
  4. Nejhezčí ostrovy na světě: San Blas v Panamě

Nejhezčí ostrovy na světě: San Blas v Panamě

Pokud jste toužili najít ostrovy, které by jako z oka vypadly ze všech pirátských filmů z Karibiku, nehledejte dál. 378 ostrůvků, často menších než dvůr u vaší babičky, na vás čeká u pobřeží Panamy.
Cestopis z roku 2019 napsal Amaru Nina

Dostali jsme se tam vlastně náhodou.

Do Panamy jsme letěli, jelikož jsme našli poměrně levné letenky (kolem 12.500,-Kč za zpáteční lístek) a netušili jsme co čekat.

Respektive, čekali jsme něco zcela jiného. Burritos, fajitas a fajnové placičky, tedy super jídlo, hodně salsy a sluníčka. :-) Nakonec to bylo všechno jinak. Národní jídlo Panamy jsou buď hot dogy nebo hamburgery, národní pití jsou sladké milkshaky a salsa se v ulicích netančila. Asi ani není kde, pač na hodně místech chyběly chodníky :-))

Panama je obecně země hodně kontrastů, kde obří 40-poschodové mrakodrapy sousedí s rozpadajícími se domečky chudé vrstvy.

O tom ale psát nebudu, detaily asi najdete v cestopisech o Panamě od jiných lidí. Já se zaměřím na poklad, který jsme odhalili stranou od běžných destinací jako Boca del Toro nebo Panamský kanál.

Řeč je o pokladu jménem San Blas, asi nejhezčím místě na zeměkouli.

A to už jsme jich pár prošli. Nedovedu si nicméně představit, že by mohlo něco San Blas trumfnout. Představte si tu scenérii - moře klidné a rovné jako zrcadlo, sedíte na ostrově, který projdete dokola za 9 minut opravdu POMALÉ chůze, kolem vás nic, jen ticho a další ostrovy s bílými plážemi. Do vlasů vám fouká příjemný mořský větřík a vy se u toho houpáte v sítí a posrkáváte vodu z kokosu, který před chvílí spadl z palmy.

Taková idylka je možná pouze tady:

Ostrovy San Blas leží v teritoriu indánů Guna Yala

Zhruba 3 hodiny jízdy džípem 4x4 od Panamy leží 378 překrásných ostrovů, z kterých je pouze kolem 50 obydleno. Všechno jsou to nádherné ostrůvky, jako vystřižené z cestovních katalogů nedostupných exotických destinací. S jediným rozdílem - jsou extrémně (cenově) dostupné.

Isla Pelicano - ostrov známý z populárního seriálu Casa de Papel / Moneyheist
Isla Pelicano - ostrov známý z populárního seriálu Casa de Papel / Moneyheist

Zatím co jinde jsou lidi za takovouto krásu ochotni platit desítky až stovky tisíc Kč, tady vás týden dovolené může vyjít na méně než 10.000 Kč, když nepočítám letenku. Jak je to možné? Indiáni si totiž za pobyt berou v přepočtu asi 800 Kč za noc, v ceně toho navíc už máte 3 jídla denně. A ne jen tak obyčejná jídla - spravidla to co místní příroda dala, tedy třeba čerstvě ulovené rybičky nebo chobotnici, případně raka a k tomu rýži, batáty nebo i brambory. Tedy týden v ráji = asi 5600 Kč + cesta. Jako zadarmo :-)

Samozřejmě, najdete i hamižnější rodiny místních, na bookingu je dostatek nabídek za 2-4 tisíce Kč na noc, my jsme ale měli štěstí a objevili jsme jednu, která byla takto levná. Nejdříve asi popíšu, co vás tam čeká a pak pro ty co to navnadí, připojím i popis cesty, ať víte co můžete čekat vy.

Jak už jsem psal výše, je to jedním slovem POHODA - a to z několika důvodů. Ten (pro mně) nejdůležitější byla možnost totálně vypnout. Proč? Protože na ostrovech většinou není signál. A často ani elektřina. Tedy jakmile vybijete baterku v mobilu na svých 1000 selfíček a fotek ikonických pláží s palmami, jste nahraní. Tedy alespoň do večera, kdy některé rodiny nahodí diesel generátor a nechají vás za 1-2 dolary svá zařízení dobýt. Já toho ale nevyužil. Hned první den jsem mobil vypnul a zapínal ho pouze na fotky, které vidíte kolem.

Jaký je tedy život bez technologií? Boží! Nikdo vám nevolá, nepíše, nemusíte neustále sledovat nové notifikace a lajky. Ne že byste třeba doma museli, ale beztak to děláte. A kdo tvrdí, že on(a) nikdy, ten lže :-) Co najednou dělat s tolika volným časem? Můj den vypadal nasledovně:

5:00 ráno jsem se pravidelně probudil, bez budíčku - jak to? Jelikož kolem 18:00 přijde tma a vy nemáte v chaloupce z rákosu světlo, máte pouze dvě možnosti - buď budete popíjet/hrát společenské hry v společné jídelně/obýváku uprostřed vesničky, nebo počtete knížku, případně půjdete prostě spát.

Tak nebo tak to většina lidí zalomí kolem 21:00 a proto se v 5 ráno vstává radostně samo, tak jako za starých časů - a to i bez kokrhání kohouta. Hezky se vám srovná spánkový režim a na tom čerstvém vzduchu se spí jako v peřince. Mimochodem matrace jsou pohodlné a povlečení čisté, takže není co řešit.

5:30 až 7:00 je ideální čas se protáhnout - někdo se jde projít po pláži nebo si zaběhat, jiní si zacvičí nebo zameditují, případně se dá jít zaplavat nebo počíst knihu.

V 7:00 zatroubí náčelník na mušli a servíruje se snídaně. V naší rodině je to se železnou pravidelností jakýsi sladký langoš a volské oko - mňamka.

Cca od 7:30 do 10:00 je čas se trochu opálit, dokud je sluníčko kamarádem a nepeče jako blázen. Poté se ještě dá krásně zašnorchlovat kousek od pláže, jelikož hned u pobřeží je krásný koral plný rybiček.

Ve 12:00 přichází čas oběda - většinou je to dnes ulovená rybička, někdy velká, jindy malá. Přílohy rotují, tedy třeba rýže s čočkou nebo někdy i domácí hranolky :-)) Jednou za 2-3 dny udělají i výborné kuře. A když máte štěstí, dostanete  i chobotnici nebo třeba langostu, ale bohužel mě nenapadlo vyfotit ty klasická jídla. Cokoliv si jinak můžete separátně objednat a místní vám to na míru seženou, a to na naše poměry levně (třeba velká langosta jako na obrázku za méně než 500 kč, v ČR seženete za 2-4 násobek).

Po obědě je čas zajet na výlet na některý z ostrovů - často to máte v ceně, nebo si za pár dolarů dokoupíte další. Stojí to rozhodně za to, dá se vidět nádherná mělčina uprostřed moře, překrásné ostrůvky nebo třeba další koraly s rybičkami, případně vodopády na pevnině.

Po návratu vás v 17:00 již čeká večeře v podobném duchu jako oběd a po obědě máte poslední hodinku nebo dvě světla, které lidé využívají k odpočinku s knížkou nebo potápění. A pak nasleduje už večerka, tedy buď párty nebo krásný spánek a zítra probuzení v 5 ráno, plni energie a chuti do života :-)

San Blas jsou božím místem, pokud dokážete ocenit autenticitu místa a těšit se z toho, že nemáte internet a ani jen signál, že chodíte spát i vstávat brzy a že jíte co příroda dala. Pak vás nezaskočí, pokud zrovna den nebo dva nejde voda ve srpchách a nevadí vám jít spát slaným (nám to tedy opravdu nevadilo, dokonce to přítelkyně ani nepocítila, i když se toho předem bála). Nevadí vám mít v chaloupce z rákosu podlahu z písku nebo potkat ráno ve sklenici od Coca-coly roztomilého gekona, jak z ní líže zbytky cukru.

Není to ale místo vhodné pro vás, pokud máte rádi svůj komfort - bojíte se přírody, preferujete mramor, musíte mít denně horkou vodu nebo internet na každém rohu. Ale na druhou stranu, pokud byste tam patřili, tak už jste asi dávno přestali číst, nebo ne? :-)

No a pro ty z vás, které to tak láká jako nás - jak se tam dostat? Cest je mnoho, my jsme se s indiány domluvili, že jim tam budeme pomáhat sehnat další cestovatele z Česka a pokud tedy chcete, booknout si místo můžete i přes nás  (http://www.sanblas-gunayala.com). Na sdílenou chatku stačí většinou pár dní předem, pokud chcete privátní, je lepší dříve, ne vždy jsou k dispozici a zadáte kde vás mají vyzvednout.

Rodina za vámi pošle svůj/najatý džíp, který vás v 5 ráno vyzvedne u vašeho hotelu/bytu a zaveze vás do přístaviště. Mějte sebou pas, jelikož San Blas leží v autonomním území domorodců Guna Yala, kteří mají vlastní hranici a bez pasu vás nevpustí. Džípy vás vyloží v malém místním přístavišti, kde cca do půl hodinky dorazí lodě místních rodin a vyzvednou vás z lavičky, označené jejich jménem (v případě bookingu z uvedeného webu to bude lavička označená jako "Ina"). Pak s vámi vyrazí na cca hodinovou cestu na ostrůvek, kde se ubytujete a cca za hodinku a půl už na vás bude čekat první oběd. Pokud bduete mít štěstí uvidíte i delfíny nebo želvy.

No a zbytek už je na vás - jaké si to uděláte, takové to budete mít :-) Snad dodám, že většina lidí jezdí na max 3 dny, protože se bojí být tak dlouho bez technologií -  v takovém případě můžete nechat kufry na hotelu/hostelu v Panama City (často vám to zdarma pohlídají těch pár dní) a vemte si sebou jen menší batohy. My jeli na 10 dní a klidně bychom snesli o 20, ale třeba jsme výjimky. Je dobré si sebou zabalit dost vody (na místě je na prodej, ale poměrně dražší) a případné laskominy nebo pití. Na místě sice koupíte malou plechovku koly nebo piva za 1,5 USD, sedmičku rumu asi za 20 USD a taky nějaké čipsy nebo sladkosti, ale je levnější si to přivézt.

Máte dotazy? Pište do komentářů a rád je zodpovím, případně článek doplním nebo rozšířím. Hlavně si to užijte, technologie dříve nebo později dorazí i na San Blas a pak už to nebude mít takové kouzlo, jaké to má ještě pořád dnes.

Zážitky pro tebe sepsal Amaru Nina

19. 12. 2019, poslední aktualizace 2020-01-27T10:13:28+01:00

Amaru Nina Na Cestujlevne je už 1 měsíc, napsal pro tebe 1 cestopis .

Avatar uživatele Michael Jonáš
Michael Jonáš

San Blas je rozhodně pecka!! Taková pohodička bez mobilu, elektřiny a pod, úplně si člověk odpočal. Šli jsme tam na týden a báli jsme se, že to bude příliš dlouhé, ale uběhlo to jako voda a nakonec jsme téměř plakali, že už musíme do civilizace.

Ale nebude to asi pro každého, bylo tam pár zoufalých případů co běhalo po ostrovech a chytalo marně signál.

Takže zvažte co se vám na dovolených líbí, ať máte správně nastavená očekávání... za mě jedno z nejhezčích míst na světě...

Nela

já myslím, že tato destinace přitahuje zejména dobrodružně naladěné lidi, kteří vědí proč tam jdou.. divila bych se kdyby tam jel někdo z all-inclusive ligy..

Avatar uživatele Com Truise
Com Truise
  • Napsal 2 komentáře
  • (upraveno 2020-01-10T23:25:10+01:00)

"my jsme ale měli štěstí a objevili jsme jednu, která byla takto levná (http://www.sanblas-gunayala.com)"

Z odkazované stránky:

"Provider

Cryptoflats S. de RL. Panama

Subsidiary Cryptoflats s.r.o.

Rašínova 103/2, 602 00 Brno, CZ"

Jak si tohle můžu vyložit? Ty jsi provozovatel stránek/služby a cestopis výše je reklamní sdělení?

Rovněž většina fotek v cestopise je z toho webu

lma

jasná "malá domů" čemuž odpovídá i aktivita autora ..

kam se hrabe agitace CK ..

Trochu mě to mrzí.. Kdyby autor šel s věcí na rovinu, nemá s tím u nás nikdo problém :) Obsah super, tip na nové místo taky skvělé a že to dokáže někdo zprostředkovat pro ty, kteří by si to jinak a jinde nezařídili? Vůbec nevadí...

Takhle si člověk připadá trochu „podvedeně“ :)

lma
  • (upraveno 2020-01-27T09:53:10+01:00)

Pán tu z nás tak trošku dělá blbce...….už jen úvodní věta - "Dostali jsme se tam vlastně náhodou"

• Přidal se před měs
  • (upraveno 2020-01-27T10:28:17+01:00)

kluci, omlouvám se za pozdní odpověď je pravda, že to je nešťastně formulováno. Když jsem to psal, tak jsem nad tím moc nespekuloval abych to tajil, bylo mi jasné že skrz stejné fotky si někdo spojí dva a dva, ale netušil jsem že článek vůbec vzbudí nějaký zájem a jelikož jsem se cítil nekomfortně to tam napsát rovnou, tak to dopadlo takto nešikovně… moje blbost, byla to chyba, máte pravdu a za to se všem omlouvám

Nicméně, cestopis je napsán dle reality (včetně toho že jsme se tam poprvé dostali náhodou, Imo), takže jsem teď formulace opravil a napsal to na rovinu dle skutečnosti. Pokud vám něco ještě přijde špatně, napište mi to do zprávy a klidně si to můžeme vyjasnit nebo vyříkat.

Petr Vychodil

Dobrý den, pořád jsem na pochybách s kým se tam vypravit, v březnu budu v Panama a mám na to vyhrazený týden, jen vůbec netuším na kterém z těch ostrůvků s Vámi budu. Podle lavičky s nápisem Ina to vidím na ostrov Ina, nebo jich ta rodina obývá víc? Díky za info, z cestopisu ani webu není zřejmé které fotky jsou z výletů a které z místa kde bude člověk několik nocí.

před 18 hod

Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal, zda li je cena za osobu a noc nebo za pronájem ubytování za noc pro dvě osoby. Cestujeme do Panamy v únoru a už se těšíme. Díky za odpověď.

Je to na osobu viz ten odkaz v článku: "Our family at Guna Yala charges 35 USD per night of dormitory and 40 USD per night for a private cabin (minimum of 2 people)." Z odkazu ani článku není jasné akorát to, kolik se přesně platí za dopravu a jestli u ní záleží na počtu lidí (asi ji sdílí více lidí, ale mimo sezónu by třeba u jednoho člověka mohli chtít příplatek, kdyby ten den nikdo jiný nejel, to ale jen hádám).

• (upraveno 2019-12-29T20:29:06+01:00)

Tak mně to přijde z toho odkazu jasné. Když jedna noc v dorimtory stojí celkem v "balíčku" 138 USD, tak 35 USD bude za ubytování a zbytek bude za jídlo a dopravu, což si myslím, že se jim vyplatí dovézt i jednoho člověka, navíc to tam píšou, že v ceně je "all transport costs from hotel to island and back".

Když to spočteš z ceny 1. balíčku, vyjde po odečtení ubytování a výletu 93 USD za dopravu, ale když z ceny 2. balíčku vyjde 103 USD (po odečtení jiného dražšího výletu). 3-hodinová cesta džípem a cesta lodí tam i zpět by se jim podle mě nevyplatila jen pro jednoho. Je možné, že se domlouvají na dopravu autem i s ubytovateli z jiných ostrovů a vždy dají dohromady dost lidí. Že někdo v Latinské Americe něco slibuje, ještě neznamená, že nemůže pak říct, že nesehnali další a navrhují posunutí o pár dní (to by při nerentabilitě udělali i jinde).

Krásný ❤️

Jen jako vegetarián bych tam asi dlouho nepřežila. Škoda 😄.

Avatar uživatele Navaja
Navaja

Já myslím, že by to šlo já jsem vegan a zvládne se vše, nějaká zelenina a ovoce tam snad je. Já bych se tam ale nudila, vic jak pár hodin u moře nevydržím. Ale bez toho signálu bych klidně mohla být celou dobu. Dřív taky nebylx,mobily a internet a přežili jsme to.

Petr Soukup

Super.

Prosím tě, ten transfer se týká jakéhokoli místa v Panamě? Nebo se musíš někam přiblížit?

Amaru Nina

Ahoj Petře, stačí být kdekoliv v Panama City a oni tě vyzvednou na adrese kterou jim dáš :)

Hana P.

K San Blas se info hledají dost těžko, takže díky :) Čekají nás v únoru na 3 noci. Nějaký tip na konkrétní ostrovy? Snažím se zjistit, jestli jsou nějaké hezčí než jiné, nebo je to jedno :-)

• Přidal se před měs
  • (upraveno 2019-12-19T15:54:39+01:00)

Ahoj Hani, moje zkušenost je, že je to opravdu jedno - všechny jsou nádherné a říkat že ten nebo ten je lepší je jako snažit se říct jestli je hezčí jeden banán nebo druhý :-)) Všechny mají bílé pláže, kokosové palmy a tak. Nám se hrozně líbily právě ostrovy z výletu 3 islas - tedy Pelicano (tam se to točil i ten známý seriál Casa de Papel) a Demaracho, mám tam z něj fotku kde jsou chatky na zeleném trávníku. Ale pokud pojedeš jiné ostrovy, taky to určitě bude super. S indiány se dá jinak domluvit aby tě vzali kamkoliv.

Hana P.

Ahoj, no tak skvělý, děkuju. Nakonec berem výlet na Ina Isla se zastávkou na Pelicano a s místníma se možná domluvíme ještě na něčem :-)

Leoš Literák

Já chci taky :-) V jakém období jste byli?

Amaru Nina

Poprvé v únoru a podruhé v srpnu - jednou v suché a podruhé v mokré sezoně a v obou případech to bylo top :-) Mokrá není tak mokrá jak se zdá, většinou zaprší jednou za den na hodinku, ale samozřejmě někdo může mít smůlu a může mu pršt celý víkend. Já byl na 10 dní, takže jednou pršelo celý den, nevadilo mi to.

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2019-12-19T11:54:01+01:00)

No já tedy nevím, mně to celý přijde moc sluníčkářský. Nejkrásnější je dost subjektivní pojem, někomu se líbí twerkující prdelatý černošky a někdo je zase na bílý vyzáblý gazely...a každý je přesvědčen, že má to nejkrásnější. Na podobných ostrovech jsem už byla a v podobných chatrčích bydlela např. na Filipínách a je fakt, že je to na malých ostrovech dost nuda. Druhý den bych už nevěděla co tam mám dělat, nic tam prakticky není. A ta voda to je línej olej, já ráda velké vlny - např. Salvador mi přijde mnohem lepší a to i cenově a večer můžeš zajít normálně do baru jako místní a netrávit čas v turistickém ghettu.

Pokud myslis jine plaze nez v La Libertad v El Salvadoru, tak jsem asi neco prosvihl. Pokud vsak myslis plaze u Salvador da Bahia (Litoral Norte, Litoral Sul), tak s tim souhlasim, do spousty baru tam zajit muzes navic vcetne vyborne brazilske spolecnosti i kuchyne ...

Amaru Nina

souhlasím že to je vše subjektivní - pokud někdo hledá vyloženě párty místo anebo je spíše konzument hodně hvězdičkových hotelů, tak nebude nadšenej z toho jaký je tam klid nebo že podlahou v chajdě je vlastně přímo písek... taky tam přijely nějaké Izraelčanky a bály se spát v chatrčích protože tam byl neškodný gekon, navíc byly veganky, takže nejedly ani ty ryby... takže zatím, co pro mNě to byl ráj, pro ně to byloa si peklo... není to pro každého, já to popsal ze svého pohledu, co se líbí mně :-)

Avatar uživatele niemandos
niemandos
  • (upraveno 2019-12-20T11:39:35+01:00)

Jojo. Moc pěkný cestopis ze zajímavého místa. Diky za inspiraci. Už jsem taky podobných par ostrůvku navštívil, ale jak píše Naděžda, víc jak tři dny jsem nikdy nevydržel. Ale treba pro manželku je to naprosto ideální. A s těmi lajky se pleteš. Jsou i lidi, co FB nemají.

A ještě jedna poznámka. 800 Kč za den na podobném ostrůvku zase taková láce neni. Už jsem byl i za 300 Kč.Ale to je samozřejmě nepodstatné. Jen to zmiňuji, ze se dá i podstatně levneji

• (upraveno 2019-12-19T11:47:20+01:00)

Presne tak, strucny cestopis s krasnymi fotkami, tak to ma vypadat. Mistni indiany jsem znal jako kmen Kuna-Yala, a hledme je to i Guna-Yala. Nemel jsem moznost poznat tolik ostrovu, jen zbezne na yachte (velero) z Puerto Lindo do kolumbijskeho Capurgana. A musim souhlasit, ze to tam vypada dost uchvatne, vice nez na spise kulturnich Bocas del Toro. Pokud je toto ubytovani tak skvele, reklamu si urcite zaslouzi. Panama je super, takova mensi Kolumbie ;-)

Avatar uživatele TG
TG
  • (upraveno 2019-12-19T11:02:16+01:00)

bomba! muzu se jen zeptat, jak vypadalo snorchlovani / na co se da narazit?

Amaru Nina

ahoj, u koralů jsou samozřejmostí rybičky všech barev :) šťastlivci narazí i na raky/langosty, chobotničky nebo kalamáry a s veeelkým štěstím i želvy, velké manta ray nebo delfíni

tady je trochu vidět co a jak ve videu:

Nejlepší šnorchlování je pak při výletu do oblasti Cayos Holandesas, kde bydlí minimum lidí a je tam toho nejvíce... jinak místňáci mají nějaké šnorchlovací vybavení k zapůjčení asi za 1-2 dolary, takže není nutno si brát vlastní

Andrea_Pernik

To vyzera fakt super. Diky za skvely cestopis :)

Avatar uživatele divan
  • Přidal se před 2 měs
  • (upraveno 2019-12-19T09:11:06+01:00)

Super, díky. před pár dny jsem narazil na zpáteční Panamu z Vídně za 12 tis. Kč. Hodně mě to lákalo. Nakonec z toho asi nic nebude, tak aspoň jsem si teď o tom něco přečetl!

Amaru Nina

to nic, myslím že za těch 12-13 tisíc se to celkem vysktuje během roku, tak ti to třeba klapne příště :)

Avatar uživatele Tomáš
Tomáš

Takhle ma vypadat cestopis! Strucne, vystizne, jasne, prakticke atd.

Ne jako ty alkoholicke romany za Kacku s 50 komentari.

:-)))

Avatar uživatele Petr St
Petr St

díky moc kluci :)

Super tip i počtení! Díky 👌

Amaru Nina

rádo se stalo Davide :) nečekal jsem takový ohlas :-))

Ahojky, někde jsem četla, aby se člověk dostal na San Blas, tak si musí zaplatit 2 nebo 3 noci v Panama city..ještě by mě zajímalo, když si budu chtít objednat např. 3 noci na jednou ostrůvku a např. 2 noci na druhém, tak není problém se s nimi domluvit, aby tě na to druhé ubytování dopravili místní nebo jak to funguje?

Nela

Ahoj, já tam byla před rokem a sice to nikdo v okolí takhle nerealizoval, ale mělo by to jít. Ptala jsem se místních na jiném ostrově a chtěli nějak 60-70 USD za noc, což mi přišlo moc, takže jsem to dál neřešila.

Nela

jo a určitě nemusíš trávit 2 ani 3 noci v Panama city, akorát auta odjíždějí vždy hrozně brzo ráno, takže někde spát alespoň 1 noc přecijen musíš :)

6 dní v Japonsku
cizy 2020-01-29T10:25:55+01:00 0 komentářů
Japonsko 2016

6 nabitých dní v krajine vychádzajúceho slnka. Tokio – Kjóto – Osaka. . Japonsko nikdy nepatrilo k mojim vysnených destináciam. Všetko sa to začalo ešte dávno 2. decembra 2015, kedy sa objavili letenky do Tokia za nejakých cca 276€ z Prahy alebo Budapešti na japonskej…

NP KHAO SOK
Avatar uživatele Marcos San
Marcos San 2020-01-29T07:02:57+01:00 0 komentářů
Thajsko 2020

Pokud někdo zvažuje kam v Thajsku, jukněte na tohle video.. Národní park Khao Sok by prostě nikdo, kdo je v blízkosti neměl vynechat. Deštný prales, který je podle wikipedie dokonce starší a rozmanitější než samotná Amazonie. Hm, s tím bych opatrný, ale…

Vrásky z indické lásky - mise první
Dayin 2020-01-28T22:18:25+01:00 12 komentářů
Indie 2017

S Indií je to jako s análem. Buď to miluješ, nebo nenávidíš. A jak jsem to s Indií měl já? V první misi si to rozdávám s metropolí Dillí..  DillíCíl: Říct čauky mi absolutně neznámé civilizaci a pokusit se zorientovat v labyrintu sociálně - náboženských nonsensů a sensů. Trefit do guest housu a neposrat se hned z prvního street foodu.…

Jordánsko a Izrael v devíti dnech
Deny 2020-01-28T21:00:30+01:00 0 komentářů
Asie 2019

Autem z Ammánu do Jeruzaléma menší oklikou přes Petru a Rudé moře.. Termín 9.-17. 11. 2019 Jordánsko Den první - Ammán Je něco před šestou ráno. Rozespale zívám a mžourám z kuřácké zóny u pražského Terminálu 1 směrem k autobusové zastávce a čekám na tu naší partu.…