3. Nepál
  4. Nepál 2015 - Everest Base Camp Trek

Nepál 2015 - Everest Base Camp Trek

Tento cestopis mapuje 17 - dňový trek v Himalájskom NP Sagarmatha, tak ako ho prežili dvaja kamaráti na jeseň roku 2015. Absolvujeme spolu jeden z najobľúbenejších trekov v Nepále, pekne deň po dni.
Cestopis z roku 2015 napsal Marek Adamech

Zážitky pro tebe sepsal Marek Adamech

01. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-10-01T12:24:39+02:00

Marek Adamech a procestoval 26 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 6 let, napsal pro tebe 2 cestopisy a pomohl sepsat 8 průvodců .

Avatar uživatele Patrik Ihracky
Patrik Ihracky

Jeden z nejlepsich cestopisu, jaky jsem kdy cetl a k tomu doplnen skvelyma fotkama. Skvela je i prilozena route mapa, podle ktere jsem sledoval, kde se jaky den konkretne nachazite. Tleskam...

Vďaka :)

Ahoj Marku, ještě bych se zeptal - jaký byl zhruba rozpočet na pobyt v místní měně, tzn. ubytování, jídlo, poplatky...? A zpáteční letenka z Lukly - nutno taky koupit dopředu nebo je možné si ji koupit a odletět podle toho, jak člověk dorazí zpět do Lukly? Díky.

Marek Adamech

Ahoj. Na treku sa to pohybovalo okolo 2000Rp za deň, vo vyšších polohách ešte viac (ale človek nemôže moc vymýšlať so sprchami, nabíjaním, pivom a podobne). Obojsmerné letenky KTM-Lukla vyšli v 2015 tuším okolo 350USD, teraz to už bude pravdepodobne viac. Ja som mal letenky objednané dopredu, ako je to s kúpou priamo na mieste a koľko dopredu si radšej over, nechcem ti zle poradiť.

Ahoj,

letenky si nemusíš kupovať dopredu. Stačí kľudne vtedy keď dorazis z treku.

Ahoj, díky za super inspirativní cestopis, vyšlo vám dokonalý počasí, krásný fotky! Kéž by se nám to za měsíc povedlo aspoň z poloviny tak skvěle jako vám :)

Andrea_Pernik

Skvely cestopis a uplne nadherne fotky. Diky za motivaciu, snad sa tam tiez raz dostanem :)

Inak sa tiez cudujem tomu 18 kilovemu batohu ked ste nemali stan, karimatku ani jedlo. Ja mam batoh vacsinou do 10 kg (bez vody), s tym vasim nakladom by som toho daleko nezasla :)

Marek Adamech

Bola to moja prvá cesta podobného charakteru, takže jasné, dnes by som sa už zbalil ľahšie. No myslím, že veľa zbytočných vecí som neťahal. Tých 18 kg bolo na začiatku treku aj s vodou, postupne to klesalo ako sme odovzdali darčeky deťom, minuli energeticke tyčinky a podobne. Nezdá sa to, ale hmotnosť pri balení veľmi rýchlo stúpa. Len fotoaparat s objektívmi a kamerou vážil skoro 5kg, takže je to o kompromisoch. A ten spacák by som učite odporúčal, počasie je nevyspytateľné, a aj keď v noci mrznúť asi nebude, spať v kamenných izbách nad 5000m nie je teplotne nič komfortné.

Andrea_Pernik

No ja mam prave batoh 10 kg so stanom, karimatkou aj spacakom, tak preto ma tych 18 kg prekvapuje. Techniku ale netaham, to je pravda. Resp mam iba jeden objektiv (zatial). Kameru/drona nesie priatel :)

Bože, to je úžasné! Díky za tento cestopis, je neuveriteľne inšpirujúci! Objavil sa mi na FB krátko po tom, čo som začala uvažovať o ceste do Nepálu, a okrem toho že ma nadobro presvedčil, to beriem ako znamenie:)

Ja by som sa chcela opýtať ako ste to mali s pitnou vodou a či nie je problém s miestom v lodžách, myslím kapacitou, keďže je to tak populárny trek. Díky moc!!!

Marek Adamech

Ahoj, som rád, že niekoho môj cestopis inšpiroval. Určite neváhaj a navštív túto úžasnú krajinu

Vodu sme zo začiatku riešili hlavne kúpou vo fľašiach. Dá sa kúpiť nielen v lodgiach ale aj v malých obchodíkoch po ceste. Neskôr, ako cena za vodu stúpala, sme začali piť aj horskú vodu, ktorú sme si chemicky čistili tabletami. Vo všeobecnosti by ta voda mala byť dobrá, ale človek nechce riskovať a radšej sa poistí.

My sme boli v októbri, čo je silná turistická sezóna, a bolo to úplne v pohode. Ale je pravda, že to bolo v tom roku, čo bolo zemetrasenie, takže turistická sezóna nebola taká silná ako obvykle. Myslím ale, že nebude problem nájsť ubytko ani teraz. Nepálci sú podnikaví a rýchlo sa prispôsobia dopytu.

Vela stastia

Avatar uživatele TG
TG
  • (upraveno 2018-10-15T16:09:25+02:00)

na vodu z vlastni zkusenosti doporucuji kombinovat Lifestraw Go a Nalgene + tablety Chlorine Dioxide. ve dvojici jsme meli kazdy svoji Nalgene plus 1 spolecnou Lifestraw - hodi se kdyz nechcete cekat nez se tableta rozpusti. ke kupovani vody v plastu (!!!) nebyl duvod s vyjimkou prechodu sedla (my sli Kongma La, ale to je irelevantni), kdy nemate kde prubezne doplnovat. jinak jeste doporucim vzit jontak nebo neco podobneho v rozpustnych tabletach.

• (upraveno 2018-10-16T05:18:04+02:00)

Ja pouzivam na vodu Aquasteril Tramp (na cestach nejen v Nepalu) a jen mensi nez doporucovane mnozstvi, takze vydrzi dlouho a je to skoro zadarmo na litr (a bez zapachu nebo pachute). V Nepalu nekteri turisti na trekach pijou i primo z vodovodu. Plast tam pak mistni pali v jamach.

Propad turistu pul roku po zemetreseni byl tak na desitky procent ze stavu predchozich let a ted se to nejen vratilo, ale na EBC treku vcetne bocnich udoli nejspis o desitky procent narostlo. Uz v roce 2013, kdy jsem tam byl tesne pred hlavni sezonou, mi bylo mistnimi receno, ze v druhe pulce rijna a zacatkem listopadu se bez rezervace spi nad Namche Bazaar v jidelnach, kde normalne spi jen pruvodci a nosici. Lepsi situace je (pro ty, co uz tam jsou, ale jeste se nechteji vratit), pokud par dni neletaji letadla do Lukly z duvodu oblacnosti, coz se kolem pulky rijna jeste stava (pozdeji uz je mensi pravdepodobnost a hrozi to od dubna ci spise kvetna).

2. vrchol sezony a obvykle stejne vhodne pocasi jako v rijnu je v dubnu, ale je znatelne mene lidi. Kveten a zari je take dobry termin, ale odpoledne budou pravdepodobne hory v mracich (ve druhe pulce kvetna a prvni pulce zari se schovaji do mraku obvykle uz behem dopoledne, v nekterych dnech nejsou vysoke hory videt vubec i v rijnu a dubnu nebo i breznu, kdy muze nasnezit). Prosinec az unor je ve vyssich polohach uz dost studeny, ale vyhoda je jasna obloha a malo lidi. Spise je lepsi brezen, kdy je i dele svetlo.

Jinak dobry cestopis a pekne fotky. Divim se, proc jste tahli 18 kg, jako kdybyste jeli stanovat. Spacak neni treba na nejake extremy, pokud se nejede v zime. Pod nulu to v lodgich nejde ani nahore a maji tam deky (v nejvyssi sezone ale omezeny pocet na osobu).

Gokyo se da take povazovat za soucast "dalnice" vcetne cesty pres Cho La, kudy projde vetsina lidi, co jde do Gokya a tam jde velka cast tech, co jdou EBC trek. Mene lidi jde pres Renjo La, ktere je nejsnadnejsi ze tri sedel (pokud se jde z Gokya, v opacnem smeru je velke riziko akutni horske nemoci) a vyhled na Everest ma podobny jako Gokyo Ri. Vyrazne mene lidi v teto oblasti je na odbocce do Island Peak BC a k 6. jezeru Gokyo, coz jsou 1-denni bocni vylety s krasnymi vyhledy (od 5. jezera i na Everest), kde lze jit snadno bez pruvodce. Malo turistu je i na ceste Lukla - Shivalaya/Jiri, coz usetri drahy prelet v 1 smeru, ale trva asi 6 dni a pak den busem.

Je mi zahadou ten popis cesty pres Cho La nad propasti. Mozna se chodilo pak jinudy, ale ja sel po vyslapane ceste ve snehu po ledovci po leve strane toho udoli ve vrcholove casti sedla podel upati hory, kde zadny strmy svah dolu nebyl, a jedine sestup z ledovce tesne pred vystupem do sedla byl dost prudky, ale jen par metru. Hodne prudky byl i sestup ze sedla, kde po par dni starem uslapanem snehu nekteri pomalu sjizdeli po zadku a ja sel radeji v neuslapanem vedle cesty.

Martin

Super:) Dobrá práce.....

Krásný cestopis, díky za něj. Ty zážitky musejí být neuvěřitelné. Mohu se optat, na kolik eur vás celá akce (na osobu) zhruba vyšla? Stačí orientačně :)

A druhý dotaz - v cestopisu zmiňujete placený internet, je to v kempech běžné, nebo spíše ne? jde mi o to, jak dlouho je třeba člověk v horách offline, než má možnost ozvat se rodině, že je v pořádku.

Souhlas, paráda, i dobře napsáno... připojím se s dotazem:

Pochopil jsem, že všude se spí vevnitř (v lodžiích apod.), takže není potřeba brát s sebou stan? Místo se vždy najde? A jídlo? Taky není potřeba s sebou nic brát na vaření? Díky

Avatar uživatele TG
TG

ano, presne tak, vzdy spite v pomerne komfortnich tea housech se zajistenou veceri a snidani.

• (upraveno 2018-10-09T14:43:46+02:00)

Ahojte, dakujem za pozitivné ohlasy.

Orientačne vyšla cena na osobu aj s letenkami, ubytkom, stravou a povoleniami na asi 1.200 eur. Snažili sme sa minimalizovať náklady ako sa dalo, takže žiadne zbytočné sprchy, nabijania či piva na treku, ani "drahé" reštaurácie v Kathmandu, skôr street food a čo najviac sa priblížiť k životu domorodcov.

Internet je už dnes na Everest treku vcelku bežný, samozrejme za príplatok v lodgiach. Mobilný signál až po Namche Bazaar je vcelku v pohode, potom to už ide dole vodou. Ak máte nepálsku SIM kartu, tak máte väčšiu šancu, že chytíte signál.

Stan nie je absolutné nutné brať so sebou, jedine žeby to bolo samotným cieľom cestovateľov. Ale ubytovanie je niekedy tak jednoduché, že pohodlím je to podobné k stanu. Navyše ste aspoň viac v kontakte s miestnými ľudmi. Jedlo netreba brať so sebou, dokonca ak ste ubytovaní v lodgii je vašou tak-povediac povinnosťou stravovať sa v nej. Často sa ubytovanie ani neplatí, hlavný príjem je z jedla.

Ak máte ďalšie otázky, kludne sem napíšte, prípadne na mail: madamech@gmail.com.

Ahoj, koukám na ty letenky z Kathmandu do Lukly, u Yeti je cena 169 USD OW, zdá se, že pevná (zkoušel jsem pár termínů v průběhu příštího roku) a mají tam pouze 10 kg zavazadlo. To je pravidlo nebo se to dá koupit jinak? Asi jste se nevešli do těch 10 kg nebo ano? Díky!

Ta cena je kolem 170 USD OW pevná u všech společností už od září 2013, kdy ji zvedli. Hmotnost zavazadla se možná liší u různých společností, ale je nižší než běžně už jen kvůli malým letadlům a krátké dráze. On tam byl před 3 lety, tak se to mohlo změnit. Doporučuju netahat s sebou víc než 10 kg, protože není důvod tahat víc (a je to ve vašem zájmu), pokud jdete jen na základní trek, kde není třeba spát ve stanu. Stačí spacák, oblečení, které si můžete z velké části obléct na letišti, a možná něco na svačinu, pokud chcete ušetřit trochu peněz (ale jíst se dá i oběd v restauracích kromě nejvyšších poloh a svačina se dá dokoupit cestou). Případně ještě ešus a čajové sáčky, protože čaj je předražený a horká voda je výrazně levnější.

Avatar uživatele lenkaa78
lenkaa78

Skvělý cestopis, úžasné zážitky, moc hezky napsáno. Děkuji za krásné čtení. Také se do Nepálu chystám, ale s mým taťkou, takže bez těchto náročných túr.

Kryštof Hájek

Noo, laťka se začíná zvedat pěkně vysoko, tohle je super cestopis! A i když třeba já Nepál na bucketlistu nikdy moc vysoko neměl, teď už asi mám :)

Nádherny cestopis, díky za něj! Nepál máme na bucketlistu, tohle ho dost posunulo v poradniku :)

Tradiční Myanmar (netradičně)
Anet.N. 2020-04-01T14:42:54+02:00 0 komentářů
Myanmar 2019

Okruh 1 250 km. za 11 dní na motorce ve dvou.... Naše další dobrodružství začalo 26.10. až 10.11.2019. Letenky jsme měli koupeny Praha - Moskva - Bangkok, kde jsme si udělali menší mezipřistání a druhý den odlétáli do Mandalay. Dost lidí nás…

Jordánsko
Karolina 2020-04-01T14:13:00+02:00 0 komentářů
Jordánsko 2019

JORDANSKO17. 9. 2019Vstáváme poměrně brzy, protože ač odlétáme až 12:30, Honzovi se nechtělo balit včera, a tak máme budíka jako do práce. Po snídani už nemám stání a chodím po bytě jako lev v kleci…

Gruzie
Karolina 2020-04-01T13:05:42+02:00 0 komentářů
Gruzie 2018

GRUZIE14. 9. 2018Konečně nadešel den naší dovolené, již od rána mám cestovní horečku, ostatně jako vždy - dobaluji, asi 40x kontroluji pasy a letenky. Jako odvoz máme objednanou mámu a na letišti…

TAIWAN LETEM SVĚTEM
Sub - Bohouš Kubart 2020-04-01T02:30:30+02:00 3 komentáře
Tchaj-wan 2020

Pár střípků z Taipei, Tainanu a Alischanu s přidanou hodnotou Covid 19 v lednu 2020...... Přistál jsem na Taiwanu. Mám dojem že ale spíš na Marsu. Ten baggage claim - to jsem ještě neviděl. Odlety ve stylu Starwars. A letiště vůbec. Chceš kafe? Vyber si z 50 druhů. Atd. Skočím do metra,…