Parťák na cesty - Toyota Hilux 4x4

Cestopis z roku 2018 napsala Nikesss

A nestačil by osobák?

Pokud se budete chystat na vlastní pěst např. do Afriky a budete uvažovat o pronájmu auta jako my, budete se nejspíš rozhodovat, jestli  trochu ušetřit a spokojit se s osobním automobilem. A nebo jestli si radši připlatit a mít bezpečnější a pohodlnější auto, se kterým dokážete být několik dní zcela samostatní.  Myslím, že hodně z nás zná videa, kdy si slon hraje s malinkou fiestou jako s hračkou. Takhle jsme dopadnout nechtěli :-). Je potřeba myslet i na to, že stejný typ auta nemusí od všech autopůjčoven vždy vypadat naprosto stejně a být vždy v bezvadném stavu.

Náš mazlíček 4x4

Offroad s plnou safari výbavou... Když jsem tohle před svojí první cestou do Afriky slyšela, nedokázala jsem si moc představit, co to znamená.  Věděla jsem, že budeme mít rozkládací stany přímo na střeše auta a že "TO" má náhon na všechna 4 kola, ale to bylo tak všechno.

Později jsem se sama přesvědčila, že z hlediska bezpečnosti a pohodlí je toho mnohem víc.  Už jen to, že při svojí výšce 164 cm nejsem za autem vůbec vidět, by pro mě mohlo být dostatečným bezpečnostním prvkem :-). Nesmím však opomenout dvojitou palivovou nádrž (celkem 150 l), integrované zásobníky na vodu, integrovaný kompresor (ten se hodí při ustavičném podhušťování pneumatik), satelitní telefon (mobilní signál nemusí být dostupný i několik dní), markýzu či hever do pouště (ten se nám mimochodem trochu nečekaně hodil i mimo poušť).

Vyrážíme :-)

Součástí výbavy je taktéž malá polní kuchyňka a lednička. Nepočítejte, že si budete chladit pivo nebo kolu, protože velikost ledničky je dostačující tak akorát na pár sýrů, maso nebo jogurty. V takových podmínkách se i ti nejotrlejší odpůrci naučí pít červené víno :-). Pod podlahou v zavazadlovém prostoru je oddělený šuplík na potraviny, 2 plynové bomby na vaření, skládací židle, nářadí a vyprošťovací technika. K tomu pak ještě naskládáte svoje tašky a barely s pitnou vodou a můžete vyrazit :-).

Stav šuplíku před nákupem. Po nákupu nešel téměř zavřít.

Ve specifikaci auta je uvedeno, že je určené až pro 5 osob v autě a pro 4 osoby ve stanech. Vřele nedoporučuji větší obsazenost než 4 osobami. Pokud auto nebudete mít pouze na pár dní, ale budete v něm de facto žít několik týdnů, budete potřebovat nejen prostor pro sebe ale i pro základní věci, které chcete mít vždy při ruce (mikina, foťák, pytel s odpadky, kartáček na zuby atd.). Je potřeba počítat s tím, že za zadními sedačkami není téměř žádný úložný prostor k dispozici, jak jsme většinou zvyklí z osobáků. Vše budete mít naskládané na sedačce, na zemi u nohou, ve dveřích příp. v kapse na sedačce před vámi. K tomu je potřeba počítat i s věcmi spolujezdců na předních sedadlech, kteří jsou na tom ještě hůř.

A čím déle v autě pojedete, tím méně místa kolem sebe budete mít :-).

Ano, někdo by mohl podotknout, že dostatečný zavazadlový prostor tvoří nedílnou součást auta. Jenže počítejte s tím, že v tomto prostoru máme naprosto vše a hledat zde narychlo např. nabíjecí kabel na telefon, bundu nebo láhev s pitím je v tom množství "krámů" jako hledat jehlu v kupce sena.  Navíc ne všude je bezpečné vystupovat a v národních parcích je to dokonce zakázané.

Letos na přelomu února a března jsme s Toyotou ujeli přes 6.500 Km za cca 3 týdny napříč 5 státy - JAR, Zimbabwe, Malawi, Mozambik a Svazijsko.  Pronájem nás vyšel na cca 3.500 Kč/auto/den bez PHM.

Cestou necestou..
JAR - Kruger National Park
Hraniční přechod Pafuri - Mozambik
Zimbabwe

Během cesty jsme měli naštěstí jen jeden závažnější incident, a to když se nám rozpárala pneumatika. Klasický hever nešel použít, protože auto sedělo přímo na disku, a tak se pod nápravu vůbec nevešel. Přišel tedy na řadu hever do pouště, který jsme měli trochu neplánovaně s sebou. Nejhorší bylo přijít na to, jak se s ním vůbec zachází. Ale zvládli jsme to (teda spíš pánská část posádky) a během hodinky se jelo dál.

Hoši se nechtěli umazat :-)..
Měli jsme s sebou Supermana :-)
Pěkná práce :-)

A za necelý měsíc s tímhle mazlíkem vyrážíme na další avšak delší cestu do Afriky. Tentokrát nás jede celkem 12 a budeme takové mazlíky mít tři :-).  Tak nám drže palce :-).

Zážitky pro tebe sepsala Nikesss

31. 12. 2018, poslední aktualizace 2019-01-02T18:24:05+01:00

Nikesss žije v České republice a procestovala 18 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 15 dní, napsala pro tebe 1 cestopis .

Pozor na půjčovne podmínky těchto aut. Měli jsme nepříjemnou zkušenost s půjčením auta v Namibii, v podmínkách mají uvedeno, že v případě rolloveru není událost krytá pojišťovnou. Pojišťovna po nás vyžadovala zaplatit půl milionu korun i když jsme měli to nejvyšší dostupné coverage!

Rudá Marta
  • (upraveno 2019-01-01T14:39:28+01:00)

Pěkné, pěkné - Toyota Hilux je pojem v zemích třetího světa a volí ji každý kdo nechce opravovat, ale jezdit.

Ne náhodou ji využívají snad všechny teroristické organizace které něco znamenají, zejména ve verzi s pancéřovaným kulometem na korbě, popřípadě s klecí na převoz zajatců.Úspěšně takto obstála v boji o nejeden džihád.

Já jako proletářka jsem v Africe volila malý Volkswagen Polo z půjčovny a projela s ním i cesty o kterých jsem myslela že se dají snad jen na oslu (JAR, Swazijsko, Botswana, Zimbabwe),nakonec to dalo pěkných 8.500 km za tři týdny. Ale jsou i snobové co si na cestu vozí z Evropy vlastní auta - Trabanty.

Avatar uživatele Eda Novak
Eda Novak
  • (upraveno 2019-01-01T11:30:06+01:00)

Obdobna zkusenost. Loni jsme projeli cca 10 000km mezi Chile a Argentinou... několik set km mezi 4000-5000m nad morem, šotolina, šutry, atd. Meli jste teda klasickou verzi, ale nedam na to auto dopustit. Citil jsem od prvniho do posledmiho km bezpecne. A i spotreba byla very friendly. Nehlede na to, ze v Chile stoji diesel asi 14kc/l. Za me palec nahoru.

Super. Nechceš napsat aspoň stručně i cestopis z té cesty?

Nikesss

Děkuju :-). Určitě se na to taky chystám :-).

Chválím skvělý nápad recenze dopravního prostředku :D To by mě ani ve snu nenapadlo... Přidám odkazy do průvodců, tohle se bude opravdu hodit.

Nikesss

Díky moc :-).

SANTORINI “za Kačku”
Kateřina 2019-01-15T15:28:12+01:00 2 komentáře

Černá perla Egejského moře, nejfotogeničtější a nejromantičtější řecký ostrov, tyrkysové moře, pláže všech barev, bílé domečky, modré střechy.. Možná také bájná Atlantida.. To vše je Santorini 💙

Thajsko bez turistů

Avatar uživatele Martin Kohout
Martin Kohout 2019-01-14T21:15:38+01:00 0 komentářů
Island 2018

Cestopis mapující 3-denní trek, vedoucí islandskou přírodou

SAKARTVELO, aneb jak se rodí cestovatel (II. část)
chandler82 2019-01-12T15:42:27+01:00 0 komentářů

Dlouhá to cesta k poznání sebe sama...