Po zemi s baťohem do Dakaru

jak jsme za čtyři týdny bez auta překonali Saharu

Cestopis z roku 2009 napsal Štěpán Frána

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Štěpán Frána
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-03-31T21:23:31+02:00

Štěpán Frána procestoval 45 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 měsíci a napsal pro tebe 5 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Beáta
Beáta
před 2 měs

Za mě nejlepší cestopis , co jsem tu četla. Opravdu. Máte krásné fotky, ta zvířata a momentky. Znám pouze dobře jen Maroko, byla jsem 8x a dál dolů už nic. Vždy , když čtu taková ta dobrodružství, říkám si, škoda, ve svém věku už bych to nedala, asi. Můžu se  zeptat, kolik let , třeba jen dekádu vám v té době bylo. Děkuji započtení a za snění.

Štěpán Frána
před 2 měs

Díky za koment. Dost jsem zvažoval, jestli sem vůbec takovou historii dávat. Jeli jsme to jako čerství třicátníci :)

Avatar uživatele Azul
Azul
před 2 měs

Cesta přesně podle mého gusta!

Byla jsem v Mauretánii pár let před vámi, letecky do Nouakchottu/Nuakšottu, víza byla tenkrát nutná předem. Odtud do Ataru, pak do Chinguetti, pár dní tam, pak týden na velbloudu do Ouadane. Obě místa se mi moc líbila, každé má jiného ducha a je svým způsobem fascinující. Povedlo se mi dostat do pár rodin, tančit s místními ženami, zažít ta místa jinak, než kdybych byla v páru s mužem. Pak zpět do Ataru, malou odbočku do Azougui, kde bylo malé jezírko, nádherný kontrast s pouští kolem. 

Také jsem měla v plánu Timbuktu a pak pohoří Aïr v Nigeru, ale jak píšeš, (někdy) žádné příště není.

A krásné fotky, já jsem se s sebou tenkrát zrcadlovku bála vzít.

Štěpán Frána
před 2 měs

Zrcadlovka přežila, ale druhý kompakt nedal prach v Chinguetti. Azougui je dobrý typ, to jsem tenkrát neznal a určitě bych dopnil, byli jsme kousek.

Jakub Langer
před 2 měs

Velmi kvalitní fotky a zajímavé dobrodružství. Taky jsem kdysi o této trase přemýšlel, ale už i přejezd z Maroka na Západní Saharu tenkrát zhatily prosincové povodně ve wádí, silnice na jih byla údajně na více místech zablokována. Inu Royal Air Maroc pomohl se dostat na pár dní do Dakhly. Tenkrát prý ještě šlo dostat mauretánské vízum na hranici za 50€.

To nutné vrácení se do Rabatu pro víza byl vážně pech. Tedy zřejmě v roce 2009.

Rád bych se zeptal na to koloniálně opěvované město St. Louis. Jaké je ve skutečnosti?  Působilo na vás nakonec celkem zajímavě nebo spíš slabší? Viděl jsem jej na několika jiných fotkách a moc mě k návštěvě zatím nepřesvědčily. Asi mám rád spíše portugalskou architekturu v Bissau, Bafatá, Bolama, ale i v Mogadoru nebo Mazaganu nebo islámskou architekturu po celém Maroku. V Dakaru pár zajímavých míst spíše na druhý pohled je (samozřejmě i ostrov Gorée s pohnutou historií).  

Avatar uživatele
Jiri Sindelar
před 2 měs

Já jel po zemi z Dakhly do Gambie v roce 2018,víza do Mauretanie po 5 hodinách čekání na hranicích.. 

Port Luis je přesně takový ten typ Unesco památky kdy bud a) nejsem tak kulturne-historicky erudovany abych to ocenil b)prostě ať v Africe mají taky nějaké historicke Unesco tak tohle aspoň z dálky se tomu blíží.. :)

Za mě Port Luis s hodně primhourenyma očima si jde představit jak to tam bylo hezké, nyní je to hodne tristni..

Dakar je sám o sobě nic moc  ale Goree určitě stojí za návštěvu jak tím smutným historickým pozadím tak samotnou krásou.

Štěpán Frána
před 2 měs

St. Luis architektonicky není nic ohromujícího. S UNESCO městy v Evropě nebo Asii se nedá srovnávat. Hodnotu toho místa vnímám spíš v tom, že od dob Francouzů se v celém centru absolutně nic nezměnilo. Navíc je rozdelěné na tři části oddelěné řekou a přístup je pouze po mostě od Eiffela, který se teda taky pěkně rozpadá. Staré město tak nelze znehodnotit okolní zástavbou. Nás více oslovila spíš úzká kosa směrem k oceánu (původní černošská čtvrť) s rybářskými přístavy.

Výše zmíněná města osobně neznám, tak se mi špatně srovnává. Za návštěvu St. Luis rozhodně stojí, ale za samostanou cestu asi ne.