Cestopis

Podněsterská Moldavská Republika

Skutečný návrat do minulosti.
Cestopis z výpravy „“ z roku 2018 napsal Daniel Valchovník

Stát, který oficiálně neexistuje, nicméně de facto se jedná o nezávislý stát s vlastními hranicemi a hraničními kontrolami, měnou, vládou a územím. Podněsterská republika, byla svévolně vyhlášená v roce 1990. Stát na mapách zůstává součástí Moldávie, nicméně pro mne jako pro turistu, se překročením hranic mezi Kišiněvem - hlavním městem Moldávie a Tiraspolem - hlavním městem Podněstří, mění úplně všechno.

Srpy, kladiva, tank T-34 a obrovská socha soudruha Lenina u parlamentu. Sovětská symbolika tady vytrvala až dodnes. Podle politických map žádná hranice neexistuje, pořád jsem v Moldavsku. Jenže ona tu je. Hranici střeží ruští, moldavští i podněsterští vojáci. Na hranicích dostávám po 15 minutách čekání ve frontě vízum, které mne opravňuje ke vstupu na pouhých 10 hodin, ani o minutu déle. Je platné do 21hodin 44minut a 9sekund.

V roce 1992 proběhla krátká válka mezi moldavskou armádou a podněsterskými ozbrojenými silami, podpořenými 14. ruskou armádou, umístěnou v Podněstří. Válka skončila na mrtvém bodě, protože moldavská armáda nebyla dost silná na to, aby přemohla podněsterské ozbrojené síly. Podněstersko zabírá asi 17 % území Moldavska.

Dvě třetiny obyvatel tvoří etničtí Rusové a Ukrajinci. Úřední řečí je kromě dvou východoslovanských jazyků také moldavština, ale psaná cyrilicí. Stejně jako v dobách před rozpadem SSSR. Čím více se blížím městu, tím více sílí pocit, že se vracím do šedi minulosti. Mířím do země o které mnoho z vás neslyšelo, přesto leží v Evropě a patří k těm nejchudším a nejlevnějším. Tiraspol město dokonce s fotbalovým týmem, jenž před pár lety v předkole Ligy mistrů zdolal pražskou Slavii. Životní úroveň v Tiraspolu a okolí je vyšší díky ruské podpoře. Nejen vojenské, ale i ekonomické.

Do tohoto separatistického regionu příliš turistů nejezdí. Zajímavostí je, že Tiraspolská palírna alkoholu Kvint kolem které procházím (vyrábí výborný 10 lety koňak), dokonce zdobí místní bankovky. Půllitr tohoto koňaku koupíte na místě za 150 Kč, na letišti jsem ho dnes viděl za 55 EUR.

Nehybná, až nudná sobotní atmosféra tohoto města ožívá v době, kdy se po zvuku hudby vydávám k lodi, která má vyplout na okružní plavbu po řece Dněstr za hluku ruské populární hudby. Na palubě lodi jsem 20 minut úplně sám a čekám co se bude vlastně dít. Platím 40 Kč za hodinovou plavbu, dávám si panáka vodky za 7 Kč a půllitr ukrajinského piva za 15. Do toho všeho hraje hlasitě muzika. Nakonec se přidává pár místních odvážlivců a můžeme vyplout. Není to idylická plavba po Vltavě. Během celé plavby hrají na lodi ze sedmdesátých let naplno ruské hitovky. Po půlhodině plavby místní opojení vodkou, začínají tančit a skončí až v momentě, kdy doplujeme zpět do „přístavu“. Vracím se zpět na hranice, potkávám svatebčany a na autobusovou zastávku mne doprovodí dva mladíci s podněsterské armády. Jako dárek na rozloučenou mi dávají dva náboje pravděpodobně z Kalašnikova. Byl to zážitek na který se nezapomíná, návrat do minulosti, kterou by určitě nikdo z nás již nechtěl zažít...

Zážitky pro tebe sepsal Daniel Valchovník

23. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-10-23T15:06:30+02:00

Daniel Valchovník žije v České republice a procestoval 137 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 7 cestopisů . Má své stránky http://camarq.eu.

6 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele theo2
theo2

S kým sousedí Rusko? S kým chce. V tomto případě i nesousedí s kým chce.

Odpovědět
před 6 měs
cali

Technický detail, nevím, zda máš nějakou tuchu o výrobě koňaku/brandy....Kvint vyrábí a prodává (nejen) i v té podnikové prodejně od nejlevnějšího 2-letého až po unikátní speciality typu Suvorov nebo Wittgenstein, které zrají 40, resp. 50 let. Tedy v cenách od ca. 80,-Kč až po ca. 4.000,-Kč. A ten XO stoji v duty free nějakých 17,- EUR. Ta fabrika patří skoro jako všechno v Podněstersku holdingu Sheriff.

Odpovědět
před 12 měs

Už mám letenky a těším se jak na mě dýchne ta pravá postsovětská nostalgie.

Odpovědět
před 12 měs
Ondra Machart

Ty jo, super cestopis, vůbec jsem netušil, že tahle zapomenutá země nezemě existuje. Díky! :)

před 12 měs
Leoš Literák

Chudák Rusko se takhle angažuje ve více zemích bývalé SSSR

před 12 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

"Chudák" Rusko neví kde začíná a kde končí. To je jeho problém posledních 100 let.

Přidat odpověď
před 12 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Daniel Valchovník

❤️ Oblíbené
Čtení na 13 minut
Dovolená v kurdské části Iráku
Daniel Valchovník 2019-09-24T09:21:57+02:00 8 komentářů
Irák 2019

Líbí se mi objevovat svět a poznávat nová místa. Navštěvuji 130 nezávislou zemi světa.

❤️ Oblíbené
Čtení na 6 minut
First Class s Qatar Airways A380
Daniel Valchovník 2019-09-08T15:08:02+02:00 10 komentářů
Katar

Tentokráte jsme se vydali na cestu s leteckou společnost Qatar Airways, která byla vyhodnocena jako nejlepší na světě.

❤️ Oblíbené
Čtení na 11 minut
Dovolená v africké Angole
Daniel Valchovník 2019-04-20T10:44:05+02:00 15 komentářů
Angola 2019

Netradiční dovolená

Čtení na 2 minuty
Svatý Vincenc a Grenadiny
Daniel Valchovník 2019-04-03T01:20:56+02:00 0 komentářů
Svatý Vincent a Grenadiny 2019

Jeden z mála navštěvovaných karibských ostrovů.

Další cestopisy