Potulkou po tajemné Atacamĕ.

Pokusím se přiblížit jedinečnou atmosféru pouště Atacama a popisuji zde pár míst z mnoha, která mě v této pekelné krajině nejvíc zaujala.

Cestopis z roku 2020 napsal Zbyněk Milfait

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Zbyněk Milfait
Cestopis byl naposledy aktualizován 2021-03-20T16:26:01+01:00

Zbyněk Milfait procestoval 0 zemí světa světa, nejvíce . Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 19 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Zbyněk Milfait
před 2 lety

Ahoj.Dostat do San Pedra se dá buď jak píše Libor, nebo zkusit autostop, který využívám já, protože mě to příjde spolu s pronájmem auta jako nejzajímavější způsob poznání dané země. Výhoda je též ta, že na atrakcích v okolí San Pedra se můžeš individuálně zdržet jak dlouho chceš, případně v okolí i přespat . Exkurze to proběhnou na mě moc rychle. V Chile je mnoho anglicky mluvících turistů co berou stopaře, takže španělština není vždy nutná, ale Chilani , kteří berou stopaře často mluví pouze španělsky, což je na zdokonalení španělštiny ideální. Na štěrkových, málo frekventovaných cestách můžeš čekat opravdu hodiny, někdy i dny na první auto co tě vezme. Stop je vždy o štěstí a to mě na něm mimo jiného baví. Na severu Chile jsem mnoho stopařů neviděl. Opačně je to v Patagonii, kde jsou v sezóně časté doslova stopařské fronty na výjezdech z osad a měst. Já pokud je na výjezdu více lidí pokračuji pěšky dál i několik kilometrů a pak se většinou zadaří. Prostopoval jsem takto v sezóně například celou Carreteru Austral i velkou část RN 40 v Argentině a čekal jsem tuším maximálně 3 hodiny. Zároveň pokud mám někde pronajaté auto nebo zde v Čechách a Evropě vždy beru stopaře, tak se mě to pak možná na cestách vrací. Otázka je, co udělá se stopováním pandemie, protože vloni v březnu, než jsem se vracel předčasně domů přestali v Argentině zastavovat stopařům a těžko říct, kdy se to vrátí k normálu. Adiós. Zbyněk

Avatar uživatele
mirjur
před 2 lety

To vypadá dost dobře. Jak se tam dá dostat a jakou řečí ses tam domlouval?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 2 lety

Okolí San Pedra de Atacama je opravdu krásné. Do San Pedra se obvykle letí do Calamy, já jel busem ze Santiaga asi 23 hodin (1700 km) a z něj pak do Salty v Argentině (asi 9 h.). Dá se tam dostat i odjinud ze severu Chile nebo 3denním výletem terénním autem z bolívijského Uyuni přes Salar de Uyuni a nejkrásnější část bolívijského Altiplana.

Na procestování okolí za pomoci místních CK na půldenních až 1denních výletech, jak to dělá většina včetně mě (prošel jsem se i sám po blízkém okolí), stačí angličtina. Nebo se dá půjčit auto a když se neporouchá, stačí taky angličtina. Autostopem jako autor jsem občas v Chile na kratších úsecích jezdil, ale na téměř prázdných štěrkových silnicích v poušti jsem to raději nezkoušel. Pak to chce téměř vždy (pokud nevezmou cizinci) španělštinu, aby si člověk popovídal.

Zbyněk Milfait
před 2 lety

Omlouvám se, že jsou fotky na křivo. Psal jsem to na mobilu a neuvědomil jsem si, že na monitoru to tak i zůstane. Chybama se člověk učí. Nemám s prací na počítači moc zkušeností. Pokusím se o nápravu. Zbyněk

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 2 lety

Máš svůj nezaměnitelný styl a nechci do toho rejpat.

Odstavce a fotky které se dají prohlédnout by přehlednost značně zlepšily.