Prosincový Island v autě

Island mě nikdy nelákal, už vůbec ne v zimě. Ale moji ženu ano, tak jsme to nakonec dali. A abychom ušetřili, spali jsme v autě a vařili si těstoviny z pytlíku. Po nich se mi nestýská, po zbytku ano!

Cestopis z roku 2021 napsal Jan Pirič

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Jan Pirič
Cestopis byl naposledy aktualizován 2022-11-20T21:03:18+01:00

Jan Pirič procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 6 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Vazuzka
před 10 měs

Máme v plánu Island v září. Musím napsat, že mi to hodně ulehčilo situaci doma, manžel totiž na Island zásadně nechtěl. Po přečtení cestopisu změnil názor. Asi nebudeme spát v autě, ale určitě to jsou postřehy a rady k nezaplacení. Už se těšíme.... A děkujeme za cenné pokyny...

Avatar uživatele
mirjur
před 12 měs

Byl jsem na Islandu v létě, letos jsem to zkusil na podzim (a super), a tak díky tomuto cestopisu je možné, že se příště odvážím i v zimě. :-) V zimě byla na Islandu dcera, 3 měsíce na severu, říkala, že kolikrát se nemohli dostat z domu, a když se dostali, tak vánice, mlha, nebylo vidět na 5 metrů... Ale ono taky asi jak kde, že jo. I teď na podzim byl ve vnitrozemí a v okolí Olafsviku (dá se to už považovat za západní fjordy?) asi desetistupňový rozdíl v teplotě proti jižnímu pobřeží... Golfský proud dělá hodně.

A jinak, stejně jako Miguelas, palec nahoru za odvahu spát v autě, zejména manželce. :-)

Jo a v kapitole Co s sebou za vybavení asi zapomněls zmínit vařič...?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 12 měs

Nezapomněl. Už u nejlevnějšího auta mají psáno ve výbavě mj.:

Cooler / refrigerator.

Chairs & camping table.

Camping Gas & Griddle.

Pots, Pans, dishes and cutlery.

Odvaha je hlavně jet v zimě na sever, pokud by nebylo předpovídané dobré počasí a do západních fjordů teprve. Tam to není úplně snadné ani v létě, co jsem slyšel. Prý s běžným autem jsou mnohé silnice špatně sjízdné.

Když je kluzko a člověk si nedává pozor, může vyjet ze silnice a nemusí se pak na vyproštění a odtah vztahovat ani plná pojistka, jak jsem četl recenzi u jedné větší místní půjčovny. Bylo to myslím začátkem zimy na JV Islandu. Čekali, že to kryté je, ale půjčovna jim řekla, že pokud nezaplatí tučnou částku, naúčtuje jim poškození podvozku, které není pojištěné téměř nikdy.

Avatar uživatele torpy68
torpy68
před 12 měs

Super cestopis s vela praktickymi informaciami. Budu sa nam hodit

Avatar uživatele Azul
Azul
před 12 měs

Super cestopis, informativní a zábavný. A neotřelé zimní fotky. Jen malá poznámka k doplnění kalorií v zimě - funguje špek, případně 'tučný' sýr. Pro spoustu lidí prasárna, uznávám, a se sladkými snídaněmi to tedy není úplně kompatibilní🙂

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 12 měs

Paráda, děkuji.

Avatar uživatele
Petr Soukup
před 12 měs

Parádní cestopis s praktickými informacemi. Budou se hodit. Díky.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 12 měs

Výborný a praktický cestopis. K těm otázkám. Smůlu jste neměli. Polární záře vypadá na fotkách barevnější oproti pozorování bílé nebo světle zelené (aspoň tyto barvy jsem 2 různé večery viděl). Je možné, že delší pobyt mimo nasvetlenou oblast vnímání barvy zlepší, ale i z velmi nasvetleneho kempu jsem zelenou viděl. Vyšší kp index může přinést i jinou barvu, ale zrovna při hodně vysokém s geomagnetickou bouří a málo světla byla vidět jen bílá, i když fotky byly super a barevné (vliv má asi delší expozice). Na rozdíl od fotek je při pozorování zase vidět pohyb.

Rozežrani nejste. Já bych v zimě asi potřeboval 3 porce a normálně min. ty 2.

MIGUELAS
před 12 měs

Plusko za odvahu spát v autě v prosinci, i když s nezávislým topením. V jednom člověku bych si na to troufl teď v zimě i v obyčejném autě, za noc bych si tak dvakrát zatopil. Já tam kdysi měl Fiestu a dalo se v pohodě, i když v mém případě to bylo až v květnu.