1. Cestopisy
 2. Asie
 3. Indie
 4. Putování po indických městech aneb od Kalkaty po Jaipur (5. díl)

Putování po indických městech aneb od Kalkaty po Jaipur (5. díl)

O tom, jak jsem se náhodou ocitl v Indii. Poprvé a nejspíš taky naposledy.
Avatar uživatele
Cestopis z výpravy „Šišatá cesta kolem světa aneb v Business class nejdelší linkou“ z roku 2019 napsal Kryštof Hájek
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsal Kryštof Hájek

15. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-30T01:15:14+02:00

Kryštof Hájek žije v České republice a procestoval 63 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 5 let, napsal pro tebe 13 cestopisů a pomohl sepsat 81 průvodců .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

34 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Breathe
Breathe

Cestopis se super čte, těším se vždycky na další díl.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele Irena Syptakova
Irena Syptakova

Asi máte pravdu, ale byla super :o)

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele Irena Syptakova
Irena Syptakova

Kryštofe, píšete doopravdy výborně, krásně se to čte. Moc mě ale překvapuje, že Vám Indie nesedla, a že je tady spousta lidí, kteří mají podobné zkušenosti. My jsme byli s rodinou (2 dospělí a 2 kluci-10 a 13 let) v Indii 15 dní vloni na jaře a Indii jsme si zamilovali. Je pravda, že jsem zarezervovala 5ti hvězdičkové hotely, ale nešlo odolat, když jsou v Indii tak levné oproti našim cestám kdekoliv jinde na světě. Letěli jsme do Bombaje (+Elephant ostrov) -Udaipuru (+Kumbhalgarh) -Jaipuru (+Amber, Jagat Shiromani, Galtaji, Chand Baori)- pak jsme si najali tuk tukáře po Jaipuru, který měl i auto a vzal nás do Agry (+Fatehpur Sikrí, Jama Masjid, Agra, Taj Mahal) a pak do New Delhi a odsud jsme zase letěli zpět. Všude jsme se pohybovali v žabkách po ulicích, pravda jedli jsme tedy jenom v hotelích nebo venku v restauracích výborné jídlo (pouliční jsme radši neriskovali kvůli dětem). Nikdo nás nějak výrazně neobtěžoval a žebračku jsme potkali jen jednu, spíš na nás působili jako hrdí lidé i při té bídě, v jaké z našeho pohledu žijí. Všichni byli super pozorní a uctiví, asi tam pořád funguje lehká nadřazenost bílých a přiznávám, že se nám to líbilo (já vím, je to asi blbý, ale příslušnost díky barvě pleti k bývalým kolonistům nám medila) a celkově nás tenhle trip stál nejmíň z našich všech cest.

před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Podívejte se na youtube na kanál Karl Rock, a uvidíte jak moc jsou ti Indové vynalézaví v tom někoho ojebat :-)

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Od Indů by se i Bureš mohl učit. 😂 Špatně se na to připravuje; člověk musí mít na paměti, že jsou schopni věcí, které by ho ani nenapadly a hlavně nikomu nevěřit ani nos mezi očima.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Poslední dny sjíždím kanály pánů "Bald and Bankrupt" a "Harald Blader". A ti se na rozdíl od * resortů drží v běžnějším prostředí, které plně odpovídá Kryštofovým poznatkům :D

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

To je jasné, ale když má člověk tyto poznatky předem, mění to situaci. 😊

Jinak Karl Rock je slabota, v tom videu, kde počítá vlezlé prodejce apod., vůbec nejsou lháři vyšší třídy, např. z Dillí, oproti kterým jsou ti z videa pěkní žabaři.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele yellow
yellow

Díky za super cestopis! Doufám, že se mi ještě někdy zadaří se do Indie vrátit. Do Jaipuru a Ágry by se chtěla podívat, ale už se mi to nevešlo do itineráře. Snad ještě přemluvím manžela, protože ten je ve skupině do Indie už nikdy. :D

Ten zážitek u pákistánských hranic musel být doopravdy nepříjemný. My byli v době, kdy došlo k útoku v Pulwamě u našich přátel v Gudžarátu a nebylo to nic příjemného. Když jsem viděla reakce těch lidí, docela se divím, že se to takhle "mírumilovně" vyřešilo.

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Když už je řeč o pákistánských hranicích, dají se tam zažít i zábavnější věci. Škoda, že tu atmosféru video nevystihne. https://www.youtube.com/watch?v=QZOb5tqYu-M

Držím palce, ať ti akce "přemluv manžu" vyjde. 😂

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Díky všem za komentáře! :)

před 3 lety
Avatar uživatele andromeda
andromeda

Jen pište dál, já si to dokonce vytiskla, jsem ze staré školy, tak mám ráda šustění papír. Budu si to s sebou brát na Blízký východ, kdyby tam na mě lezly chmury.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele kickass1
kickass1

Super cteni Krystofe !

Jinak Indie polarizuje lidi stejne jako koprovka - pulka lidi ji miluje, pulka nenavidi a neni nic mezi tim..

Ja miluju koprovku i Indii, je ale potreba se na to naladit.. :) Nikdy nezapomenu na svuj prvni den v Indii (a muj prvni v Asii), kdy jsem s kufrem v ruce vlezl do nejspinavejsiho hotelu, co jsem kdy videl a mel jsem tam bydlet cely rok.. :D Ale jak kriceli paragani na fasouny: "Cesi se nikdy nevzdavaji".. :)

Jeste mi trochu chybela informace o tom, co tvoje zazivani rikalo na indicke jidlo z poulicnich stanku.. :]

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Jasně, tak 6 dnů opravdu nestačí na to, abych řekl, že Indie je hnusná a špatná, v tomhle je částečně chyba v té mé povrchnosti, kdy často (a nejen při cestování) dávám na první dojmy.

No a jídlo z pouličních stánků překvapilo - moje zažívání na to neřeklo vůbec nic, což jsem fakt nečekal...

před 3 lety
Avatar uživatele andromeda
andromeda
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 14 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-16T07:33:00+02:00)

Pro mě je to přesně ten pohled , co se mi líbí, i když je to 6 dnů. Ten cestopis je fakt skvělý, jsem učitelka, dala bych vám jedničku hlavně za styl.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tak to velmi děkuji za milá slova!

Přidat odpověď
před 3 lety

Super ,diky moc,vybavila se mi cesta před 7 lety s partičkou kamarádek,po 3 týdnech jsme byly definitivně rozdělené na 2 skupiny-již nikdy a doufám,ze ještě někdy.Mumbai-GOA-Dillí-Jaipur-Agra,vlak jsme ale nezvládly.Indie je proste incredible😀

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 1134 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-15T19:09:00+02:00)

Kryštofe díky za super čtení, doufám, že další díly budou co nevidět. 😊 Jen si neodpustím poznámku, že cestovat do Indie nepřipraven je holý nerozum. 🤣

A ještě by mě zajímalo, kdepak asi je Davidův cestopis z cesty kolem světa a zejména indická část...

před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Jenže jak by měla taková "příprava" vypadat? Na měsíc se odstěhovat na "přípravný kemp" k soukmenovcům do Luníku IX? Chodit se koupat do městské kanalizace?

Moje dojmy z návštěvy Indie před drahnými 16 lety byly velmi podobné jako Lukášovy a nebýt jedné Francouzky hledající "duchovno" stálo by to za vyližpr... úplně ;) Což ale nic nemění na faktu, že Indie never more ani kdyby mne platili.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Spíš v mém případě šlo o tu logistickou přípravu. Minimálně jsem si mohl zjistit, že při vstupu do terminálu potřebuji palubní vstupenku a taky je asi záhodno do podobných zemí nejezdit bez jediného centu hotovosti. Kdyby v Kalkatě neexistoval Uber, mohl bych z letiště tak akorát stopovat. V tomhle jsem přípravu podcenil.

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

2Petr76: Jak asi? Přečíst si něco o místní dopravě třeba? Nebo o úrovni ubytování? Najít si předem něco, co mě tam bude hodně zajímat, aby to přebilo negativní dojmy, které nutně musí přijít? 😉

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele andromeda
andromeda

Moc děkuji za cestopis, četla jsem jedním dechem a spálila večeři. Do Indie jsem nikdy nechtěla , o to víc jsem ted ráda, že jsem se o to nepokusila. Píšete moc pěkně, opravdu.

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Doufám, že nejste učitelka zeměpisu. To by bylo hodně smutné. 🤣

před 3 lety
Avatar uživatele andromeda
andromeda

@jox Ne, ne učím cizí jazyky, ale není to ani bengálština , ani hindí nebo maráthština, takže to až tak nevadí.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Áčko
Áčko
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 23 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-15T17:30:58+02:00)

Nevím, jestli je to tak každý den, ale po celodenní návštěvě Kalkaty nás celou skupinu 10 evropanů z toho smogu večer bolela hlava a cítili jsme se hrozně otupěle :D Bordel, nepřehlednost, otravování od všech lidí, tisíc milionů žebráků s nulovým IQ, služby na mizerné úrovni, jídlo zase tak extra nebylo a do toho všichni Indové pyšnící se na svoji krásnou vlast. Souhlasím s názorem, že nechápu, proč jezdit do Indie dobrovolně víckrát, než jednou. Ale asi si své fanoušky najde :)

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Po návštěvě libovolného místa se skupinou Evropanů by mě večer bolela hlava a cítil bych se hrozně otupěle. 😂 Do Kalkaty bych se chtěl ještě jednou podívat, i když mě na první pokus neoslnila, ale to bylo způsobeno hlavně ztrátou času a nálady díky debilní IRCTC, která umožňuje koupit jízdenky na vlak civilizovaným způsobem přes web pouze s velkou dávkou štěstí.

Jinak se, sice už ne hrdě, ale přece, hlásím jako fanoušek Indie. Pouze má 3. cesta byla katastrofa a příští bude doufám mnohem lepší. 🤣

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Super zpříjemnění nudy v práci, thumbs up!

Odpovědět
před 3 lety
Mıchal
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 288 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-16T00:27:01+02:00)

Kryštofe, díky za cestopis :) V Indii jsem byl asi měsíc po tobě. Na stejných místech jako ty a ještě k tomu přidal Váránasí. To už tam bylo 40. Kalkata bylo moje čtvrté místo a vůči ostatním působilo jako čisťounký ráj. V Džajpuru jsem byl z handrkování a vedra už tak otrávený, že jsem vynechal pevnosti nad městem s tím, že nejsem kamzík, abych tam skákal ve čtyřicítkách po hradbách a ještě jim dával min. 400 rupií OW. Takže super deal se nechat za 200 vozit po celém Džajpuru včetně pevnosti (y) Jinak vlaky jsem vždy srabácky bral v té nejvyšší třídě :D Ten z Dillí do Agry chvíli jel dokonce 140 km/h a přijel snad o 1/2 hodiny dřív.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Též mi těch 200 rupií moc nesedí, to mě taky řádně ojebali teda :D

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Za 400 rupií kam přesně? Do Amber Fort se dá dojet v pohodě autobusem za zlomek těch vašich částek. Akorát to člověk musí brát jako (pouťovou) atrakci samu o sobě. 😂

před 3 lety
Mıchal
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 288 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-05-16T00:22:50+02:00)

Díky. Autobus mě zrovna nenapadl. Snad příště, jestli mě tam ještě někdo někdy dostane. Mozek se mi už vařil a roamingový internet byl jeden velký blackout.

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Při přípravě cesty používám mj. Wikivoyage, která se dá přes aplikaci Kiwix stáhnout do mobilu. Tam je zrovna o Džajpúru napsáno celkem dost, včetně čísla linky autobusu k pevnosti. Jinak existují i aplikace jako WikiRoutes, Moovit apod., i když v těchto zrovna Džajpúr není.

před 3 lety
Mıchal

Díky za tip. Wikix používám s offline verzí CZ wikipedie. Že je tam i wikivoyge by mě nenapadlo :) Ale wikitravel jsem tam nenašel.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Jakub Langer

Indie jooo Indie! Cetba ve mne vyvolala vzpominky na indickou realitu behem navstevy zapadniho pobrezi pred par lety :-) Podobne pocity, kdyz jsme puvodne centrum Bombaye ani nenasli, ale po par dnech nebo pri dalsi navsteve uz si clovek privykne a svym zpusobem se mu tam i zalibi. Vlaky jsme projeli trasu Daman-Bombay-Margao, a to uz bylo samozrejme i s nocni zkusenosti ... Zajimavou symbiozu portugalskych pevnosti a kostelu s hinduistickymi chramy jsme tak mohli pozorovat prave na nekolika mistech v Goa a Damanu. Pak uz jen schazi navstivit Diu a Kocin v Kerale. Snad opet nekdy ...

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Goa je snad nejcivilizovanější indický stát, který jsem zatím navštívil. 😊 Padavkové by měli letět nejdřív tam, ať pak nejsou jinde v šoku...

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy, které napsal Kryštof Hájek

❤️ Oblíbené
Čtení na 17 minut
Za L-410 do Chorvatska
Avatar uživatele
Kryštof Hájek 2022-04-16T22:22:41+02:00 4 komentáře
Evropa 2022

Jarní výlet za českým letadlem v Chorvatsku, krásným Dubrovníkem i ne tak krásnou Tuzlou v Bosně.... Pandemie Covidu mě uzemnila na víc než rok a půl. Počáteční šok z toho, že se mi zhroutil můj cestovatelský svět, plíživě, ale velmi jistě vytlačovala touha po dalším létání. Po pár výletech během…

❤️ Oblíbené
Čtení na 21 minut
2 kilometry, 3 minuty
Avatar uživatele
Kryštof Hájek 2019-09-18T22:55:26+02:00 5 komentářů
Evropa 2019

Jak jsem se „bláznovou stezkou“ vypravil na skotské Orkneje za nejkratším pravidelným letem na světě.. Když jsem se v březnu proletěl nejdelším letem světa ze Singapuru do New Yorku, bylo jasné, že někdy to musím vzít i z druhého konce. Unaven po cestovatelsky náročném prvním půlroce jsem další plány…

❤️ Oblíbené
Čtení na 12 minut
Víkend v Alpách aneb Nejstrmější přistání v Evropě
Avatar uživatele
Kryštof Hájek 2019-08-28T15:18:43+02:00 3 komentáře
Evropa 2019

Jak jsem se proletěl netradiční linkou Augsburg – Aosta a strávil pár dní pod Mont Blancem i v Basileji.. Léto klepe na dveře a já po dlouhé a šišaté cestě kolem světa a krátkém výletu do Surinamu přemýšlím, že si tak na dva měsíce dám pauzu. Čekají mě ještě dva výlet, je tudíž čas být taky chvíli doma.…

❤️ Oblíbené
Čtení na 14 minut
Jak jsem chytal Jaka
Avatar uživatele
Kryštof Hájek 2019-07-23T21:24:29+02:00 11 komentářů
Ukrajina 2019

...aneb co letecký nadšenec neudělá pro to, aby se proletěl 45 let starým Jakovlevem Jak-40. Své výlety nerad plánuji na poslední chvíli, obvykle využívám salámovou metodu. Něco koupím a k tomu se postupně nabalují další letenky, jízdenky, apod. Když už nějaký last-minute výlet podniknu,…

Další cestopisy