Putování po indických městech aneb od Kalkaty po Jaipur (5. díl)

O tom, jak jsem se náhodou ocitl v Indii. Poprvé a nejspíš taky naposledy.

Cestopis z roku 2019 napsal Kryštof Hájek

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Kryštof Hájek
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-05-30T01:15:14+02:00

Kryštof Hájek procestoval 73 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 6 lety a napsal pro tebe 13 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

34 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před 4 lety

Cestopis se super čte, těším se vždycky na další díl.

Avatar uživatele Irena Syptakova
Irena Syptakova
před 4 lety

Asi máte pravdu, ale byla super :o)

Avatar uživatele Irena Syptakova
Irena Syptakova
před 4 lety

Kryštofe, píšete doopravdy výborně, krásně se to čte. Moc mě ale překvapuje, že Vám Indie nesedla, a že je tady spousta lidí, kteří mají podobné zkušenosti. My jsme byli s rodinou (2 dospělí a 2 kluci-10 a 13 let) v Indii 15 dní vloni na jaře a Indii jsme si zamilovali. Je pravda, že jsem zarezervovala 5ti hvězdičkové hotely, ale nešlo odolat, když jsou v Indii tak levné oproti našim cestám kdekoliv jinde na světě. Letěli jsme do Bombaje (+Elephant ostrov) -Udaipuru (+Kumbhalgarh) -Jaipuru (+Amber, Jagat Shiromani, Galtaji, Chand Baori)- pak jsme si najali tuk tukáře po Jaipuru, který měl i auto a vzal nás do Agry (+Fatehpur Sikrí, Jama Masjid, Agra, Taj Mahal) a pak do New Delhi a odsud jsme zase letěli zpět. Všude jsme se pohybovali v žabkách po ulicích, pravda jedli jsme tedy jenom v hotelích nebo venku v restauracích výborné jídlo (pouliční jsme radši neriskovali kvůli dětem). Nikdo nás nějak výrazně neobtěžoval a žebračku jsme potkali jen jednu, spíš na nás působili jako hrdí lidé i při té bídě, v jaké z našeho pohledu žijí. Všichni byli super pozorní a uctiví, asi tam pořád funguje lehká nadřazenost bílých a přiznávám, že se nám to líbilo (já vím, je to asi blbý, ale příslušnost díky barvě pleti k bývalým kolonistům nám medila) a celkově nás tenhle trip stál nejmíň z našich všech cest.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 4 lety

Podívejte se na youtube na kanál Karl Rock, a uvidíte jak moc jsou ti Indové vynalézaví v tom někoho ojebat :-)

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Od Indů by se i Bureš mohl učit. 😂 Špatně se na to připravuje; člověk musí mít na paměti, že jsou schopni věcí, které by ho ani nenapadly a hlavně nikomu nevěřit ani nos mezi očima.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 4 lety

Poslední dny sjíždím kanály pánů "Bald and Bankrupt" a "Harald Blader". A ti se na rozdíl od * resortů drží v běžnějším prostředí, které plně odpovídá Kryštofovým poznatkům :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

To je jasné, ale když má člověk tyto poznatky předem, mění to situaci. 😊

Jinak Karl Rock je slabota, v tom videu, kde počítá vlezlé prodejce apod., vůbec nejsou lháři vyšší třídy, např. z Dillí, oproti kterým jsou ti z videa pěkní žabaři.

Avatar uživatele yellow
yellow
před 4 lety

Díky za super cestopis! Doufám, že se mi ještě někdy zadaří se do Indie vrátit. Do Jaipuru a Ágry by se chtěla podívat, ale už se mi to nevešlo do itineráře. Snad ještě přemluvím manžela, protože ten je ve skupině do Indie už nikdy. :D

Ten zážitek u pákistánských hranic musel být doopravdy nepříjemný. My byli v době, kdy došlo k útoku v Pulwamě u našich přátel v Gudžarátu a nebylo to nic příjemného. Když jsem viděla reakce těch lidí, docela se divím, že se to takhle "mírumilovně" vyřešilo.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Když už je řeč o pákistánských hranicích, dají se tam zažít i zábavnější věci. Škoda, že tu atmosféru video nevystihne. https://www.youtube.com/watch?v=QZOb5tqYu-M

Držím palce, ať ti akce "přemluv manžu" vyjde. 😂

Kryštof Hájek
před 4 lety

Díky všem za komentáře! :)

Avatar uživatele andromeda
andromeda
před 4 lety

Jen pište dál, já si to dokonce vytiskla, jsem ze staré školy, tak mám ráda šustění papír. Budu si to s sebou brát na Blízký východ, kdyby tam na mě lezly chmury.

Avatar uživatele kickass1
kickass1
před 4 lety

Super cteni Krystofe !

Jinak Indie polarizuje lidi stejne jako koprovka - pulka lidi ji miluje, pulka nenavidi a neni nic mezi tim..

Ja miluju koprovku i Indii, je ale potreba se na to naladit.. :) Nikdy nezapomenu na svuj prvni den v Indii (a muj prvni v Asii), kdy jsem s kufrem v ruce vlezl do nejspinavejsiho hotelu, co jsem kdy videl a mel jsem tam bydlet cely rok.. :D Ale jak kriceli paragani na fasouny: "Cesi se nikdy nevzdavaji".. :)

Jeste mi trochu chybela informace o tom, co tvoje zazivani rikalo na indicke jidlo z poulicnich stanku.. :]

Kryštof Hájek
před 4 lety

Jasně, tak 6 dnů opravdu nestačí na to, abych řekl, že Indie je hnusná a špatná, v tomhle je částečně chyba v té mé povrchnosti, kdy často (a nejen při cestování) dávám na první dojmy.

No a jídlo z pouličních stánků překvapilo - moje zažívání na to neřeklo vůbec nic, což jsem fakt nečekal...

Avatar uživatele andromeda
andromeda
před 4 lety

Pro mě je to přesně ten pohled , co se mi líbí, i když je to 6 dnů. Ten cestopis je fakt skvělý, jsem učitelka, dala bych vám jedničku hlavně za styl.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Tak to velmi děkuji za milá slova!

Avatar uživatele
J+M
před 4 lety

Super ,diky moc,vybavila se mi cesta před 7 lety s partičkou kamarádek,po 3 týdnech jsme byly definitivně rozdělené na 2 skupiny-již nikdy a doufám,ze ještě někdy.Mumbai-GOA-Dillí-Jaipur-Agra,vlak jsme ale nezvládly.Indie je proste incredible😀

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Kryštofe díky za super čtení, doufám, že další díly budou co nevidět. 😊 Jen si neodpustím poznámku, že cestovat do Indie nepřipraven je holý nerozum. 🤣

A ještě by mě zajímalo, kdepak asi je Davidův cestopis z cesty kolem světa a zejména indická část...

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 4 lety

Jenže jak by měla taková "příprava" vypadat? Na měsíc se odstěhovat na "přípravný kemp" k soukmenovcům do Luníku IX? Chodit se koupat do městské kanalizace?

Moje dojmy z návštěvy Indie před drahnými 16 lety byly velmi podobné jako Lukášovy a nebýt jedné Francouzky hledající "duchovno" stálo by to za vyližpr... úplně ;) Což ale nic nemění na faktu, že Indie never more ani kdyby mne platili.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Spíš v mém případě šlo o tu logistickou přípravu. Minimálně jsem si mohl zjistit, že při vstupu do terminálu potřebuji palubní vstupenku a taky je asi záhodno do podobných zemí nejezdit bez jediného centu hotovosti. Kdyby v Kalkatě neexistoval Uber, mohl bych z letiště tak akorát stopovat. V tomhle jsem přípravu podcenil.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

2Petr76: Jak asi? Přečíst si něco o místní dopravě třeba? Nebo o úrovni ubytování? Najít si předem něco, co mě tam bude hodně zajímat, aby to přebilo negativní dojmy, které nutně musí přijít? 😉

Avatar uživatele andromeda
andromeda
před 4 lety

Moc děkuji za cestopis, četla jsem jedním dechem a spálila večeři. Do Indie jsem nikdy nechtěla , o to víc jsem ted ráda, že jsem se o to nepokusila. Píšete moc pěkně, opravdu.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Doufám, že nejste učitelka zeměpisu. To by bylo hodně smutné. 🤣

Avatar uživatele andromeda
andromeda
před 4 lety

@jox Ne, ne učím cizí jazyky, ale není to ani bengálština , ani hindí nebo maráthština, takže to až tak nevadí.

Avatar uživatele Áčko
Áčko
před 4 lety

Nevím, jestli je to tak každý den, ale po celodenní návštěvě Kalkaty nás celou skupinu 10 evropanů z toho smogu večer bolela hlava a cítili jsme se hrozně otupěle :D Bordel, nepřehlednost, otravování od všech lidí, tisíc milionů žebráků s nulovým IQ, služby na mizerné úrovni, jídlo zase tak extra nebylo a do toho všichni Indové pyšnící se na svoji krásnou vlast. Souhlasím s názorem, že nechápu, proč jezdit do Indie dobrovolně víckrát, než jednou. Ale asi si své fanoušky najde :)

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Po návštěvě libovolného místa se skupinou Evropanů by mě večer bolela hlava a cítil bych se hrozně otupěle. 😂 Do Kalkaty bych se chtěl ještě jednou podívat, i když mě na první pokus neoslnila, ale to bylo způsobeno hlavně ztrátou času a nálady díky debilní IRCTC, která umožňuje koupit jízdenky na vlak civilizovaným způsobem přes web pouze s velkou dávkou štěstí.

Jinak se, sice už ne hrdě, ale přece, hlásím jako fanoušek Indie. Pouze má 3. cesta byla katastrofa a příští bude doufám mnohem lepší. 🤣

Avatar uživatele Karel
Karel
před 4 lety

Super zpříjemnění nudy v práci, thumbs up!

Mıchal
před 4 lety

Kryštofe, díky za cestopis :) V Indii jsem byl asi měsíc po tobě. Na stejných místech jako ty a ještě k tomu přidal Váránasí. To už tam bylo 40. Kalkata bylo moje čtvrté místo a vůči ostatním působilo jako čisťounký ráj. V Džajpuru jsem byl z handrkování a vedra už tak otrávený, že jsem vynechal pevnosti nad městem s tím, že nejsem kamzík, abych tam skákal ve čtyřicítkách po hradbách a ještě jim dával min. 400 rupií OW. Takže super deal se nechat za 200 vozit po celém Džajpuru včetně pevnosti (y) Jinak vlaky jsem vždy srabácky bral v té nejvyšší třídě :D Ten z Dillí do Agry chvíli jel dokonce 140 km/h a přijel snad o 1/2 hodiny dřív.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 4 lety

Též mi těch 200 rupií moc nesedí, to mě taky řádně ojebali teda :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Za 400 rupií kam přesně? Do Amber Fort se dá dojet v pohodě autobusem za zlomek těch vašich částek. Akorát to člověk musí brát jako (pouťovou) atrakci samu o sobě. 😂

Mıchal
před 4 lety

Díky. Autobus mě zrovna nenapadl. Snad příště, jestli mě tam ještě někdo někdy dostane. Mozek se mi už vařil a roamingový internet byl jeden velký blackout.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Při přípravě cesty používám mj. Wikivoyage, která se dá přes aplikaci Kiwix stáhnout do mobilu. Tam je zrovna o Džajpúru napsáno celkem dost, včetně čísla linky autobusu k pevnosti. Jinak existují i aplikace jako WikiRoutes, Moovit apod., i když v těchto zrovna Džajpúr není.

Mıchal
před 4 lety

Díky za tip. Wikix používám s offline verzí CZ wikipedie. Že je tam i wikivoyge by mě nenapadlo :) Ale wikitravel jsem tam nenašel.

Jakub Langer
před 4 lety

Indie jooo Indie! Cetba ve mne vyvolala vzpominky na indickou realitu behem navstevy zapadniho pobrezi pred par lety :-) Podobne pocity, kdyz jsme puvodne centrum Bombaye ani nenasli, ale po par dnech nebo pri dalsi navsteve uz si clovek privykne a svym zpusobem se mu tam i zalibi. Vlaky jsme projeli trasu Daman-Bombay-Margao, a to uz bylo samozrejme i s nocni zkusenosti ... Zajimavou symbiozu portugalskych pevnosti a kostelu s hinduistickymi chramy jsme tak mohli pozorovat prave na nekolika mistech v Goa a Damanu. Pak uz jen schazi navstivit Diu a Kocin v Kerale. Snad opet nekdy ...

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Goa je snad nejcivilizovanější indický stát, který jsem zatím navštívil. 😊 Padavkové by měli letět nejdřív tam, ať pak nejsou jinde v šoku...