Cestopis

Rakousko aneb dovolená s wilde wunder card

Krásné hory, jezera, výhledy s turistickou kartou za pár euro.
Avatar uživatele x.zabicka
Cestopis z roku 2019 napsala x.zabicka

Velmi jsme si oblíbili využívání turistických karet v Rakousku. Vybraní ubytovatelé nabízí v rámci zaplaceného ubytování kartu, na kterou jsou slevy či vstupy zadarmo na různé atrakce. Seznam ubytovatelů se nalezne na internetových stránkách dané karty. My tuto kartu využili již loňský rok v Korutanech a tentokrát jsme se vydali do oblasti Ybbsterský Alp (okolí Mariazell). Ubytovaní jsme byli ve sporthotelu v Lackenhofu, přímo pod lanovkou na Ötscher. K poznání této oblasti jsme využili červencové státní svátky.

Na cestu se vydáváme ve čtvrtek odpoledne po práci z Vysočiny. Cesta nám trvá něco okolo 5 h, takže stihneme dojet akorát na místo, prohlídnout si vesnici a přichystat se na další den.

V pátek máme v plánu prozkoumat jižní část této oblasti. V 8 h vyjíždíme směr Wasserlochklamm. U vstupu do soutěsky je zdarma parkoviště. To je opět další velké plus Rakouska. V hodně oblastech jsou tyto doplňkové služby - parkování a záchody zadarmo. Ne jak v Česku, kde vybírají téměř za vše. Na trasu nastupujeme u řeky Salzy, která vrhá odstíny křišťálově modré a zelené. Stoupáme po různých typech žebříků okolo vodopádů. Vystoupáme až k turistickému přístřešku, odkud je hezký výhled do údolí. Jelikož žebříky a schody jsou poměrně úzké, rozhodli jsme se sejít zpět druhou stranou. To jsme ale udělali velkou chybu. Jedná se o cestu plnou písku, hlíny a kořenů. K tomu když připočítáte velký sklon terénu, tak jsme nejednou skončili na zadku. Po sejití zpět k řece jsme se v ní osvěžili a vyrazili k autu.

Odtud pokračujeme alpskou silnicí na parkoviště pod vrcholem Hochkar. Jelikož je chvíli po poledni, tak se jdeme naobědvat do Latschen alm. Cenově je to zde dostupné (8-13 € za oběd) a porce dostatečné. S naplněnými břichy vyjíždíme lanovkou ke Geischlägerhaus. Odtud je to jen 15 min na vrchol Hochkar, odkud jsou nádherné výhledy na celé Alpy. Vracíme se zpět k chatě a na druhou stranu přecházíme k visutému mostu, odkud je také nádherný výhled.

Po sjetí dolů se rozhodujeme, zda ještě navštívíme Erlebniswelt Mendlingtal – jedná se o naučnou stezku týkající se splavování dřeva po řece. Nakonec od toho upouštíme a přejíždíme do Göslingu an der Ybbs, kde se nachází solné lázně. V rámci karty máme opět vstup na 4 h zdarma. Zbytek dne strávíme v těchto malých lázních. Celkem za tento den jsme na atrakcích ušetřili 38€ na osobu.

V sobotu ráno přejíždíme do Wienerbrucku, kde u vlakového nádraží necháváme auto (placené parkoviště 4€ na den) a v turistickém informačním centru na kartu vyzvedáme lístky a chystáme se na trasu tzv. rakouským Grand Canyonem (rak. Ötschergräben). Jedná se o trasu podél řeky Erlauf, která skýtá nádherné výhledy po okolí. Trasa má asi 8 km a se zastávkami na focení trvá něco okolo 3 h. Na nádraží Erlaufklause přicházíme asi 15 min po odjezdu vlaku a tak čekáme na další, kterým se přesouváme zpět k autu.

Z Wienerbrucku přejíždíme do Mitterbachu pod lanovku. Zde je parkoviště zdarma a opět po předložení karet získáváme jízdenku zdarma na horu Gemeindealpe. Z hory jsou krásné výhledy na Erlaufsee pod námi a na protější vrcholek Ötscher. Nově jsou zde instalovány dřevěné houpačky i se zastřešením, na které se dá lehnout a pozorovat okolí.

Po sjezdu dolů se rozhodujeme, zda navštívíme místní koupaliště či pláž u Erlaufsee. Jelikož je krásné počasí a všude je narváno, tak osvěžení vynecháváme a míříme do městečka Mariazell. Zde navštěvujeme známou poutní baziliku, prohlížíme si náměstíčko se stánky. Prodávají se zde hojně suvenýry s náboženskou tématikou a místní likér. Z Mariazell se již vracíme na ubytování. Celkem jsme ušetřili 17 € za osobu.

V neděli ráno máme naplánovaný poslední výšlap na vrchol Ötscher, ale jelikož v horách je počasí nevyzpytatelné a vypadá to na déšť, tak se přesouváme z ubytování pod lanovku, kde se rozhodujeme, zda se vůbec na horu vydáme. Lanovka je v provozu, tak usuzujeme, že počasí na hoře nebude zas tak špatné. Po cca 20 min se vydáváme od Ötscherschutzhaus k prvnímu vyhlídkovému bodu Hüttenkogel. Odtud jsou okolní vrcholky jako na dlani. Jelikož se postupně počasí zhoršuje, zvedá se vítr, přichází déšť a my nejsme moc dobře vybaveni, tak se raději vracíme zpět k lanovce a vrchol necháváme na příště. Na této atrakci jsme ušetřili 17€ na osobu. 

Podtrženo, sečteno, jsme ušetřili na vstupech na atrakce cca 78 € na osobu, tj. necelé 2000 Kč. Ubytování nás stálo na 3 noci pro 2 osoby asi 4400 Kč. Takže se nám to téměř vyrovnalo.

Avatar uživatele x.zabicka

Zážitky pro tebe sepsala x.zabicka

31. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-08-02T14:35:44+02:00

x.zabicka žije v České republice a procestovala 15 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 3 cestopisy .

7 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Mohu potvrdit letos oblast Hochkoenig. Vynikající dovolená a využitím sommerkarte.

Odpovědět
před 8 dny
Avatar uživatele Daniel
Daniel

schladming sommer card - každý den jedna lanovka a jednou za týden možnost zdarma na Dachstein (normálně přes 30 euro..)

před 16 dny
Avatar uživatele x.zabicka
x.zabicka

Na korutanskou kartu jsme byli na Mölltalském ledovci také bez poplatku, normálně 31 €.

Přidat odpověď
před 16 dny

Jsou určité karty,které opravdu umožňují lanovky zdarma, máme vyzkoušeno v několika oblastech...

Odpovědět
před 16 dny

Ale, ale "vysuta" lávka (nedávali jsme pozor?) . Nastav si hlídače! Zdarma lanovky? Opravdu? Většinou v Rakousku na karty jsou 1-3 Eur slevy.

před 16 dny
Avatar uživatele x.zabicka
x.zabicka

Opraveno. Díky. Skutečně jsou na kartu výjezdy lanovkou za 0 €, jak uvádí výše, většinou je to jednou za pobyt.

před 16 dny

V Rakousku už jsou karty výhod v mnoha oblastech celkem standardem. Osobně jsme to vyzkoušeli v Zell am See - Kaprun, Schladmingu, letos jsme měli National Park Hohe Tauern Card. Většinou jsou v ceně lanovky, koupaliště, nějaké soutěsky, veřejná doprava a další služby. Je to opravdová výrazná výhoda. Ne jako naše pokusy, kde je většinou sleva kolem 10 % na pár zajímavostí. Často, když si to člověk spočítá, tak zjistí, že měl bydlení v podstatě zadarmo. A když srovnám letošní pobyt v krásném prostorném apartmánu v rakouských horách s polorozpadlou chatkou ve slovenském kempu, tak poměr cena/kvalita/služby je až neuvěřitelný.

Přidat odpověď
před 15 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 1 minutu
Víkend pri ruskom Baltiku - Kaliningrad
tonic 2019-08-16T11:21:22+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Od začiatku júla nám do obskurnej ruskej exklávy medzi Poľskom a Litvou stačia bezplatné elektronické víza. Pôvodný plán návštevy severu Poľska sme operatívne upravili a na víkend nakukli do Ruska.

Čtení na 1 minutu
Kryvyj Rih & Záporožie
cizy 2019-08-13T17:43:14+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Veľkonočný predĺžený víkend v industriálnom srdci Ukrajiny okorenený preletom An-140.

❤️ Oblíbené
Čtení na 16 minut
Nejen Bali je Indonésie
Tomáš Cibulka 2019-08-08T20:00:36+02:00 7 komentářů
Asie 2017

4 indonéské ostrovy a jako bonus Kuala Lumpur

🙏 Praktické
Čtení na 14 minut
Malé srovnání fintech startupů
Honza Čermák 2019-08-08T13:13:35+02:00 17 komentářů

pět platebních karet na čtyřech cestách – porovnání fintech startupů s "bezplatnými" kartami z bank v ČR

Další cestopisy