Rakousko aneb dovolená s wilde wunder card

Krásné hory, jezera, výhledy s turistickou kartou za pár euro.
Cestopis z roku 2019 napsala x.zabicka

Velmi jsme si oblíbili využívání turistických karet v Rakousku. Vybraní ubytovatelé nabízí v rámci zaplaceného ubytování kartu, na kterou jsou slevy či vstupy zadarmo na různé atrakce. Seznam ubytovatelů se nalezne na internetových stránkách dané karty. My tuto kartu využili již loňský rok v Korutanech a tentokrát jsme se vydali do oblasti Ybbsterský Alp (okolí Mariazell). Ubytovaní jsme byli ve sporthotelu v Lackenhofu, přímo pod lanovkou na Ötscher. K poznání této oblasti jsme využili červencové státní svátky.

Na cestu se vydáváme ve čtvrtek odpoledne po práci z Vysočiny. Cesta nám trvá něco okolo 5 h, takže stihneme dojet akorát na místo, prohlídnout si vesnici a přichystat se na další den.

V pátek máme v plánu prozkoumat jižní část této oblasti. V 8 h vyjíždíme směr Wasserlochklamm. U vstupu do soutěsky je zdarma parkoviště. To je opět další velké plus Rakouska. V hodně oblastech jsou tyto doplňkové služby - parkování a záchody zadarmo. Ne jak v Česku, kde vybírají téměř za vše. Na trasu nastupujeme u řeky Salzy, která vrhá odstíny křišťálově modré a zelené. Stoupáme po různých typech žebříků okolo vodopádů. Vystoupáme až k turistickému přístřešku, odkud je hezký výhled do údolí. Jelikož žebříky a schody jsou poměrně úzké, rozhodli jsme se sejít zpět druhou stranou. To jsme ale udělali velkou chybu. Jedná se o cestu plnou písku, hlíny a kořenů. K tomu když připočítáte velký sklon terénu, tak jsme nejednou skončili na zadku. Po sejití zpět k řece jsme se v ní osvěžili a vyrazili k autu.

Odtud pokračujeme alpskou silnicí na parkoviště pod vrcholem Hochkar. Jelikož je chvíli po poledni, tak se jdeme naobědvat do Latschen alm. Cenově je to zde dostupné (8-13 € za oběd) a porce dostatečné. S naplněnými břichy vyjíždíme lanovkou ke Geischlägerhaus. Odtud je to jen 15 min na vrchol Hochkar, odkud jsou nádherné výhledy na celé Alpy. Vracíme se zpět k chatě a na druhou stranu přecházíme k visutému mostu, odkud je také nádherný výhled.

Po sjetí dolů se rozhodujeme, zda ještě navštívíme Erlebniswelt Mendlingtal – jedná se o naučnou stezku týkající se splavování dřeva po řece. Nakonec od toho upouštíme a přejíždíme do Göslingu an der Ybbs, kde se nachází solné lázně. V rámci karty máme opět vstup na 4 h zdarma. Zbytek dne strávíme v těchto malých lázních. Celkem za tento den jsme na atrakcích ušetřili 38€ na osobu.

V sobotu ráno přejíždíme do Wienerbrucku, kde u vlakového nádraží necháváme auto (placené parkoviště 4€ na den) a v turistickém informačním centru na kartu vyzvedáme lístky a chystáme se na trasu tzv. rakouským Grand Canyonem (rak. Ötschergräben). Jedná se o trasu podél řeky Erlauf, která skýtá nádherné výhledy po okolí. Trasa má asi 8 km a se zastávkami na focení trvá něco okolo 3 h. Na nádraží Erlaufklause přicházíme asi 15 min po odjezdu vlaku a tak čekáme na další, kterým se přesouváme zpět k autu.

Z Wienerbrucku přejíždíme do Mitterbachu pod lanovku. Zde je parkoviště zdarma a opět po předložení karet získáváme jízdenku zdarma na horu Gemeindealpe. Z hory jsou krásné výhledy na Erlaufsee pod námi a na protější vrcholek Ötscher. Nově jsou zde instalovány dřevěné houpačky i se zastřešením, na které se dá lehnout a pozorovat okolí.

Po sjezdu dolů se rozhodujeme, zda navštívíme místní koupaliště či pláž u Erlaufsee. Jelikož je krásné počasí a všude je narváno, tak osvěžení vynecháváme a míříme do městečka Mariazell. Zde navštěvujeme známou poutní baziliku, prohlížíme si náměstíčko se stánky. Prodávají se zde hojně suvenýry s náboženskou tématikou a místní likér. Z Mariazell se již vracíme na ubytování. Celkem jsme ušetřili 17 € za osobu.

V neděli ráno máme naplánovaný poslední výšlap na vrchol Ötscher, ale jelikož v horách je počasí nevyzpytatelné a vypadá to na déšť, tak se přesouváme z ubytování pod lanovku, kde se rozhodujeme, zda se vůbec na horu vydáme. Lanovka je v provozu, tak usuzujeme, že počasí na hoře nebude zas tak špatné. Po cca 20 min se vydáváme od Ötscherschutzhaus k prvnímu vyhlídkovému bodu Hüttenkogel. Odtud jsou okolní vrcholky jako na dlani. Jelikož se postupně počasí zhoršuje, zvedá se vítr, přichází déšť a my nejsme moc dobře vybaveni, tak se raději vracíme zpět k lanovce a vrchol necháváme na příště. Na této atrakci jsme ušetřili 17€ na osobu.

Podtrženo, sečteno, jsme ušetřili na vstupech na atrakce cca 78 € na osobu, tj. necelé 2000 Kč. Ubytování nás stálo na 3 noci pro 2 osoby asi 4400 Kč. Takže se nám to téměř vyrovnalo.

Avatar uživatele x.zabicka

Zážitky pro tebe sepsala x.zabicka

31. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-08-02T14:35:44+02:00

x.zabicka žije v České republice a procestovala 15 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 3 cestopisy .

Mohu potvrdit letos oblast Hochkoenig. Vynikající dovolená a využitím sommerkarte.

Avatar uživatele Daniel
Daniel

schladming sommer card - každý den jedna lanovka a jednou za týden možnost zdarma na Dachstein (normálně přes 30 euro..)

x.zabicka

Na korutanskou kartu jsme byli na Mölltalském ledovci také bez poplatku, normálně 31 €.

Jsou určité karty,které opravdu umožňují lanovky zdarma, máme vyzkoušeno v několika oblastech...

Ale, ale "vysuta" lávka (nedávali jsme pozor?) . Nastav si hlídače! Zdarma lanovky? Opravdu? Většinou v Rakousku na karty jsou 1-3 Eur slevy.

x.zabicka

Opraveno. Díky. Skutečně jsou na kartu výjezdy lanovkou za 0 €, jak uvádí výše, většinou je to jednou za pobyt.

V Rakousku už jsou karty výhod v mnoha oblastech celkem standardem. Osobně jsme to vyzkoušeli v Zell am See - Kaprun, Schladmingu, letos jsme měli National Park Hohe Tauern Card. Většinou jsou v ceně lanovky, koupaliště, nějaké soutěsky, veřejná doprava a další služby. Je to opravdová výrazná výhoda. Ne jako naše pokusy, kde je většinou sleva kolem 10 % na pár zajímavostí. Často, když si to člověk spočítá, tak zjistí, že měl bydlení v podstatě zadarmo. A když srovnám letošní pobyt v krásném prostorném apartmánu v rakouských horách s polorozpadlou chatkou ve slovenském kempu, tak poměr cena/kvalita/služby je až neuvěřitelný.

Víkend pri ruskom Baltiku - Kaliningrad
tonic 2019-08-16T11:21:22+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Od začiatku júla nám do obskurnej ruskej exklávy medzi Poľskom a Litvou stačia bezplatné elektronické víza. Pôvodný plán návštevy severu Poľska sme operatívne upravili a na víkend nakukli do Ruska.

Kryvyj Rih & Záporožie
cizy 2019-08-13T17:43:14+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Veľkonočný predĺžený víkend v industriálnom srdci Ukrajiny okorenený preletom An-140.

Nejen Bali je Indonésie
Tomáš Cibulka 2019-08-08T20:00:36+02:00 7 komentářů
Asie 2017

4 indonéské ostrovy a jako bonus Kuala Lumpur

🙏 Praktické
Malé srovnání fintech startupů
Honza Čermák 2019-08-08T13:13:35+02:00 17 komentářů

pět platebních karet na čtyřech cestách – porovnání fintech startupů s "bezplatnými" kartami z bank v ČR