Rakousko aneb dovolená s wilde wunder card

Krásné hory, jezera, výhledy s turistickou kartou za pár euro.
Cestopis z roku 2019 napsala x.zabicka

Velmi jsme si oblíbili využívání turistických karet v Rakousku. Vybraní ubytovatelé nabízí v rámci zaplaceného ubytování kartu, na kterou jsou slevy či vstupy zadarmo na různé atrakce. Seznam ubytovatelů se nalezne na internetových stránkách dané karty. My tuto kartu využili již loňský rok v Korutanech a tentokrát jsme se vydali do oblasti Ybbsterský Alp (okolí Mariazell). Ubytovaní jsme byli ve sporthotelu v Lackenhofu, přímo pod lanovkou na Ötscher. K poznání této oblasti jsme využili červencové státní svátky.

Na cestu se vydáváme ve čtvrtek odpoledne po práci z Vysočiny. Cesta nám trvá něco okolo 5 h, takže stihneme dojet akorát na místo, prohlídnout si vesnici a přichystat se na další den.

V pátek máme v plánu prozkoumat jižní část této oblasti. V 8 h vyjíždíme směr Wasserlochklamm. U vstupu do soutěsky je zdarma parkoviště. To je opět další velké plus Rakouska. V hodně oblastech jsou tyto doplňkové služby - parkování a záchody zadarmo. Ne jak v Česku, kde vybírají téměř za vše. Na trasu nastupujeme u řeky Salzy, která vrhá odstíny křišťálově modré a zelené. Stoupáme po různých typech žebříků okolo vodopádů. Vystoupáme až k turistickému přístřešku, odkud je hezký výhled do údolí. Jelikož žebříky a schody jsou poměrně úzké, rozhodli jsme se sejít zpět druhou stranou. To jsme ale udělali velkou chybu. Jedná se o cestu plnou písku, hlíny a kořenů. K tomu když připočítáte velký sklon terénu, tak jsme nejednou skončili na zadku. Po sejití zpět k řece jsme se v ní osvěžili a vyrazili k autu.

Odtud pokračujeme alpskou silnicí na parkoviště pod vrcholem Hochkar. Jelikož je chvíli po poledni, tak se jdeme naobědvat do Latschen alm. Cenově je to zde dostupné (8-13 € za oběd) a porce dostatečné. S naplněnými břichy vyjíždíme lanovkou ke Geischlägerhaus. Odtud je to jen 15 min na vrchol Hochkar, odkud jsou nádherné výhledy na celé Alpy. Vracíme se zpět k chatě a na druhou stranu přecházíme k visutému mostu, odkud je také nádherný výhled.

Po sjetí dolů se rozhodujeme, zda ještě navštívíme Erlebniswelt Mendlingtal – jedná se o naučnou stezku týkající se splavování dřeva po řece. Nakonec od toho upouštíme a přejíždíme do Göslingu an der Ybbs, kde se nachází solné lázně. V rámci karty máme opět vstup na 4 h zdarma. Zbytek dne strávíme v těchto malých lázních. Celkem za tento den jsme na atrakcích ušetřili 38€ na osobu.

V sobotu ráno přejíždíme do Wienerbrucku, kde u vlakového nádraží necháváme auto (placené parkoviště 4€ na den) a v turistickém informačním centru na kartu vyzvedáme lístky a chystáme se na trasu tzv. rakouským Grand Canyonem (rak. Ötschergräben). Jedná se o trasu podél řeky Erlauf, která skýtá nádherné výhledy po okolí. Trasa má asi 8 km a se zastávkami na focení trvá něco okolo 3 h. Na nádraží Erlaufklause přicházíme asi 15 min po odjezdu vlaku a tak čekáme na další, kterým se přesouváme zpět k autu.

Z Wienerbrucku přejíždíme do Mitterbachu pod lanovku. Zde je parkoviště zdarma a opět po předložení karet získáváme jízdenku zdarma na horu Gemeindealpe. Z hory jsou krásné výhledy na Erlaufsee pod námi a na protější vrcholek Ötscher. Nově jsou zde instalovány dřevěné houpačky i se zastřešením, na které se dá lehnout a pozorovat okolí.

Po sjezdu dolů se rozhodujeme, zda navštívíme místní koupaliště či pláž u Erlaufsee. Jelikož je krásné počasí a všude je narváno, tak osvěžení vynecháváme a míříme do městečka Mariazell. Zde navštěvujeme známou poutní baziliku, prohlížíme si náměstíčko se stánky. Prodávají se zde hojně suvenýry s náboženskou tématikou a místní likér. Z Mariazell se již vracíme na ubytování. Celkem jsme ušetřili 17 € za osobu.

V neděli ráno máme naplánovaný poslední výšlap na vrchol Ötscher, ale jelikož v horách je počasí nevyzpytatelné a vypadá to na déšť, tak se přesouváme z ubytování pod lanovku, kde se rozhodujeme, zda se vůbec na horu vydáme. Lanovka je v provozu, tak usuzujeme, že počasí na hoře nebude zas tak špatné. Po cca 20 min se vydáváme od Ötscherschutzhaus k prvnímu vyhlídkovému bodu Hüttenkogel. Odtud jsou okolní vrcholky jako na dlani. Jelikož se postupně počasí zhoršuje, zvedá se vítr, přichází déšť a my nejsme moc dobře vybaveni, tak se raději vracíme zpět k lanovce a vrchol necháváme na příště. Na této atrakci jsme ušetřili 17€ na osobu.

Podtrženo, sečteno, jsme ušetřili na vstupech na atrakce cca 78 € na osobu, tj. necelé 2000 Kč. Ubytování nás stálo na 3 noci pro 2 osoby asi 4400 Kč. Takže se nám to téměř vyrovnalo.

Avatar uživatele x.zabicka

Zážitky pro tebe sepsala x.zabicka

31. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-10-17T10:25:53+02:00

x.zabicka žije v České republice a procestovala 16 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 3 cestopisy .

Mohu potvrdit letos oblast Hochkoenig. Vynikající dovolená a využitím sommerkarte.

Avatar uživatele Daniel
Daniel

schladming sommer card - každý den jedna lanovka a jednou za týden možnost zdarma na Dachstein (normálně přes 30 euro..)

x.zabicka

Na korutanskou kartu jsme byli na Mölltalském ledovci také bez poplatku, normálně 31 €.

Jsou určité karty,které opravdu umožňují lanovky zdarma, máme vyzkoušeno v několika oblastech...

Ale, ale "vysuta" lávka (nedávali jsme pozor?) . Nastav si hlídače! Zdarma lanovky? Opravdu? Většinou v Rakousku na karty jsou 1-3 Eur slevy.

x.zabicka

Opraveno. Díky. Skutečně jsou na kartu výjezdy lanovkou za 0 €, jak uvádí výše, většinou je to jednou za pobyt.

V Rakousku už jsou karty výhod v mnoha oblastech celkem standardem. Osobně jsme to vyzkoušeli v Zell am See - Kaprun, Schladmingu, letos jsme měli National Park Hohe Tauern Card. Většinou jsou v ceně lanovky, koupaliště, nějaké soutěsky, veřejná doprava a další služby. Je to opravdová výrazná výhoda. Ne jako naše pokusy, kde je většinou sleva kolem 10 % na pár zajímavostí. Často, když si to člověk spočítá, tak zjistí, že měl bydlení v podstatě zadarmo. A když srovnám letošní pobyt v krásném prostorném apartmánu v rakouských horách s polorozpadlou chatkou ve slovenském kempu, tak poměr cena/kvalita/služby je až neuvěřitelný.

Východ slunce na Sněžce
Avatar uživatele kackazdralkova
kackazdralkova 2019-11-11T23:13:14+01:00 2 komentáře
Česká republika 2019

Spaní na Sněžce pod Poštovnou v letním spacáku? Jaký byl východ slunce? Krkonošská rána a další.

Cesta na vrchol Kilimandžára
Jaromír Volavý 2019-11-10T23:31:23+01:00 12 komentářů

Občas je pro člověka důležitý zkontrolovat si svoje možnosti, je to taková revize, něco, jako STK u automobilu.

LOTYŠSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-10T20:32:59+01:00 60 komentářů
Lotyšsko 2019

Neskutečná architektura na rozmezí Skandinávie a socialismu. Tatáž podoba platí i u cen. Taky pořádek a pocit bezpečí. A zima! Na dosah Baltické moře, skanzen a první vánoční stromek "na světě"..

Kazachstán - Kyrgyzstán

Na krátkou návštěvu do střední Asie za přírodními krásami, památkou UNESCO a místní gastronomií.