1. Cestopisy
  2. Evropa
  3. Roadtrip na jih. Bez auta.

Roadtrip na jih. Bez auta.

Kdyby ti tvoje dvacetiletá dcera řekla, že stopovala z Mikulova do Brna, ale vzala to oklikou 1400 km... dostala by zaracha, nebo pochvalu?
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2019 napsala Anet
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsala Anet

24. 09. 2019, poslední aktualizace 2019-09-25T17:03:32+02:00

Anet žije v České republice a procestovala 17 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 3 cestopisy . Má své stránky http://Napiš mi do zpráv. 3:).

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

6 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Moc pěkně sepsané. Ještě by to chtělo nějaké zajímavější prostředí než výpadovky a kruháče v Rakousku a Slovinsku a byl by to výborný cestopis. Je fakt, že v tomto případě platilo, že cesta je cíl. A nakonec i ten cíl se tam mihnul (akorát jsi nenapsala, jak jsi vyřešila absenci plavek při koupání). A nepochopil jsem, proč píšeš, že se cestou zpátky stala nějaká velká chyba. Tak jste byli zkrátka brzo zpět u auta a počkali.

Je vidět, že jsi holka do nepohody, tak doporučuju místo plánovaných cest po Bali, Srí Lance a podobných plážových destinacích s komfortem cestovat někde po horách nebo zemích jako Norsko, kde se dá bez komfortu cestovat velmi levně. Až budeš starší, budeš si chtít odpočinout od práce nebo s dětmi a víc oceníš kvalitní ubytování, dobré jídlo, ovocné šejky, masáže atd., vše za nízké ceny, pak jeď do těch plážových destinací. Mě by to tam dřív ani nelákalo a na Bali jsem se nestavil, ani když jsem tam mohl mít stopover cestou z Nového Zélandu (raději jsem měl stopover v Austrálii).

V situaci, kdy se stop nedaří a chceš někam dojet rychleji, není třeba se dívat jen na autobus. Doporučuju blablacar, se kterým jsem jezdil letos na jaře po Španělsku. Obvykle je tam levnější než bus, poznáš místní jako při stopu a ani to není o tolik dražší, když vezmeš v úvahu jízdné na okraj města, abys mohla začít stopovat (to už je někdy lepší dojet busem rovnou do malého města ještě dál).

Srpen na autostop v této části Evropy asi není úplně vhodný, jak se píše v komentářích. Já jsem tady nestopoval a ani by mě to nelákalo, ale mám dobré zkušenosti se stopem z různých zemí hlavně v situacích, kdy nebyla jiná možnost. I v zemích, kde je stop obtížnější a málo obvyklý, jako Norsko, Havaj, Japonsko a Španělsko. Velmi dobré zkušenosti mám hlavně z Nového Zélandu, kde se stopuje výborně a který jsem projel stopem několikrát křížem krážem se spoustou treků, a to i v závěru poslední cesty před 3 lety, když už můj věk byl na stopování trochu vyšší (teda jsem si myslel, ale nijak se to nepotvrdilo). Na NZ je poměrně bezpečné stopovat i pro samotnou holku, ale na 100% není nikdy nic. Dlouhodobější stopování a cestování bez spolucestujících z ČR mi dost pomohlo i na zlepšení angličiny. Při 1. cestě jsem projel stopem v pohodě i východ Austrálie.

Letos jsem 3 týdny jezdil stopem po Lofotech a přes ostrov Senja do Tromso. Norsko se na stopa moc nedoporučuje, protože místní ho moc neznají, ale mimo páteřní trasu E6 je to asi jiné. Alespoň jsem to četl od jiných z cesty po Lofotech a můžu potvrdit. Někdy zastavilo hned 1. auto, někdy bylo čekání kolem půl hodiny a 2x jsem čekal i přes 1,5 h. (ale pak mě svezli sympatičtí místní lidi, se kterými jsem si dobře popovídal, a ještě ušetřil třeba 1000 Kč za bus, který je v Norsku dost drahý). Na rozdíl od tvých rakouských výpadovek jsem byl v krásné krajině (to platí o většině mých stopů) s nepříliš velkým provozem, takže mi čekání moc nevadilo (za deště jsem nestopoval). Letní prázdniny jsou v severním Norsku na stopování na rozdíl od Rakouska výhodou, protože tam je i mnoho cizinců, kteří stopa znají víc. Vzali mě 8x cizinci a 10x místní (to bylo někdy jen na 5-10 km a na úseky do 5 km jsem ani nestopoval). Prostoru jsem měl vždy dost, obvykle zadní sedačku pro sebe, jednou mě vzal Nor sám v Tesle model S.

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

mmkšvestky: Jo, to byly časy. Říkával jsem si - až budu mít auto, tak vás budu taky vozit... A mezitím autostop téměř vymizel. Rád bych zastavil a svezl, ale ty typy co občas postávají u silnic... zatím jsem nenašel odvahu.

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele
Andrea_Pernik

Isla som stopom rovnaku trasu pred asi piatimi rokmi. Akurat sme zacinali na SVK a koncili v Triglave. Na prazdniny to asi nie je najlepsia trasa. Aut sice kopec, ale vsetci narvani na dovolenky v Chorvatsku :) Mali sme teda viac stastia ako vy co sa tyka cakacej doby, ale na ceste naspat sme pred Mariborom stali 4 hodiny. Nakoniec nas zobrala jedna slecna az do Viedne, takze sa to vykompenzovalo :) Prajem vela stastia na dalsich cestach, ci uz stopovacich alebo nie :)

před 11 měs
Avatar uživatele
Anet

Rozhodně to není nejlepší trasa, ale v létě to stejně bude vypadat všude stejně. My jsme si asi vybírali blbé doby, třeba zpátky z Grazu jsme se snažili dostat kolem poledne, takže jsme věčnosti tam šli trošku naproti. :)

Díky, přeju spoustu (nejen) nastopovaných kilometrů. ☺

Přidat odpověď
před 11 měs
Avatar uživatele mmksvestky
mmksvestky
  • Přidal se před 2 lety
  • Napsal 15 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-09-24T13:23:54+02:00)

Dík, pěkně se to čte a zavzpomínal jsem na to, kolik jsme toho sám nastopoval, i když spíš z nutnosti a jen po ČR. Ale i tak mě to toho spoustu připomnělo - jak fungovala pravidla (poslední jde nakonec, první jedou vojáci, pak páry, holky samotné a zbytek), jak se běžně stávalo na D1 a v pátek byl Chodov obsazený a běžně tam stálo 15 lidí (dnes by to bylo v zprávách).

Člověk potká x zajímavých lidí a občas dobře pokecá (nebo taky ne, když chytl Liazku, kde mezi řidičem a spolujezdcem je motor jak kráva a řidič se válí po volantu s tím, že jede z Německa, je strašně utahaný a chce spát, taky zážitek). Úplně mi to připomnělo i tu beznaděj, když kolem projede tisíce aut a místo myšlenky, že nás někdo vezme začne fungovat myšlenka, nikdo dosud nevzal, tak proč by teď někdo měl.

před 11 měs
Avatar uživatele
Anet

Já se tomu napoprvé právě chtěla vyhnout, aby to bylo z nutnosti, a hlavně mimo ČR, protože by mě táhly studentský slevy na vlaky. :)

A ta beznaděj je na všem nejhorší. Navíc na cestě zpátky, když jsme se už prostě museli dostat domů...

Přidat odpověď
před 11 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

❤️ Oblíbené
Čtení na 16 minut
BARI a APULIE za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2020-08-05T10:22:22+02:00 27 komentářů
Itálie 2020

První italský region,kde se začal vyrábět olivový olej! Taky 200 typů těstovin! Kraj pohádkových kulatých domečků trulli,písečných pláží, přístavů, kostelů,katedrál a vína za 1,5 euro! Prostě APULIE ♥. TERMÍN:29.7 - 3.8.2020PROČ‌ ‌BARI?‌ ‌Letos jsem se rozhodla, že se v tom cestování trochu posunu. Tím posunem měla být poprvé v životě cesta, kterou zrealizuji naprosto sama. Bez svých kamarádek,…

Čtení na 15 minut
Fuerteventura - prázdná a ještě prázdnější - díl 2.
Tesna 2020-08-04T22:32:39+02:00 0 komentářů

Pokračivání našich cest po tomto ostrově, tentokrát po jeho severní části.. A pokračujeme v cestě …V pozdním odpoledni přijíždíme do velkého turistického střediska Caleta de Fuste, kde máme mít po další čtyři dny základnu pro cesty po severní části ostrova. Ubytování…

❤️ Oblíbené
Čtení na 19 minut
Nejdražší prodloužený víkend - Lichtenštejnsko ve třech dnech
Avatar uživatele
Jarda 2020-08-02T19:44:13+02:00 31 komentářů
Evropa 2020

Jak utratit spoustu peněz v zemi, kde je spousta věcí zadarmo?. ÚvodemBudete se divit, ale nápad na to udělat si víkendovou dovolenou v Lichtenštejnsku, jsem měl v hlavě dobré 4 roky. Jen mi tahle destinace nepřišla nikdy dostatečně atraktivní na to, abych jí…

Čtení na 13 minut
Fuerteventura - prázdná a ještě prázdnější - díl 1.
Tesna 2020-08-02T15:03:54+02:00 2 komentáře

Cestopis z naší druhé návštěvy tohoto Kanárského ostrova v krátké době, nyní ovšem za časů pro cestování ztížených.. Fuerteventura je posledním ze čtyř velkých Kanárských ostrovů, který jsme navštívili. První naše cesta sem vedla v lednu 2019, kdy jsme na ostrově strávili 10 dní.  Letos v létě jsme si to na týden…

Další cestopisy