Rovaniemi, Finsko

Cesta k polárnímu kruhu

Cestopis z roku 2023 napsala JanaJa

Zážitky pro tebe sepsala JanaJa
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-03-24T23:28:22+01:00

JanaJa procestovala 11 zemí světa světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 měsíci a napsala pro tebe 1 úžasný cestopis.

Denisa Nedvědová

Byla jsem také poměrně nedávno s mamkou :) jen jsme to měly maličko jinak než Vy, ale také to máte moc pěkné :)

Avatar uživatele Brouk
Brouk

Váš pěkně napsaný cestopis jsem se zájmem přečetl. Vzhledem k teplotám byl pohyb venku asi náročný. My jsme byli v Rovaniemi v 07/2018, kdy teploty dosahovaly třicítky ! To jsme tenkrát nečekali. Spali jsme přímo v Rovaniemi a pomocí místních busů , stopu ( !) a pěšky podnikli mnoho krásných výletů po okolí.

Zmíním dle mého pro Finsko neuvěřitelný zážitek. Jsem zvyklý dělat podrobné přípravy ( podobně jako IvanaBl) . Pro start túry jsem si doma našel autobus  a zastávku cca 20 km od Rovaniemi. Na autobusovém nádraží jsem personál  o této zastávce přesvědčil až na základě vlastních vytištěných podkladů , stejně tak i řidiče autobusu, který jel následně s GPS na klíně a hledal zastávku...

Jinak letní jezera, řeky, kde Finky perou koberce dovezené z domova a u toho klábosí.....  paráda.

Tip na dárek- v Rovaniemi je malá továrnička s muzeem a prodejem nožů . V ceně bylo i gravírování . Chce to však  nepřehnat velikost a mít odbavené zavazadlo.

JanaJa

Děkuji. Přiznám se, že z těch teplot a sněhu jsem měla trochu obavy, ale nebyly vůbec potřeba. Všude, kde jsme se pohybovaly, byl chodníky i cesty upravené tak, že s chůzí nebyl žádný problém. Nikde jsme se nemusely brodit sněhem, nikde to neklouzalo...

Nůž jsem tedy odvahu do letadla vzít neměla. Zato jsem manželovi koupila jako dárek konzervu se sobím masem... Něco takového rozhodně nedoporučuji. Kvůli jedné konzervě nás při každém odbavení šacovali a skenovali, jako bychom pašovaly drogy :-D Ale přežily jsme a konzervu nakonec dovezly. :-)

Avatar uživatele Beáta
Beáta

Mohla bych vás poprosit o alespoň přibližný rozpočet. Děkuji.

terez_vodakova

@beáta teď už chápu, že jste jeden z těch evidentně do zadku kopajících se lidí, kteří musí vnucovat svoje komentáře všude a všem. Můžete mi tedy laskavě sdělit, jak by podle vašich představ měl vypadat ideální cestopis? Zatím jsem totiž nenarazila na žádný, se kterým byste byla spokojená. Očividně si tím kompenzujete fakt, že jste sama napsala přesně 0 cestopisů. Ale kritizovat, to umí každý, kdo oplývá řitním otvorem, že?

Batuzkar

Na tom snad nic špatného není, zeptat se na rozpočet. Ty invektivy mi přijdou dost zbytečné.

JanaJa

@Beáta rozpočet byl asi takový: 2 zpáteční letenky 20000 Kč, ubytování na 3 noci se snídaní 19000 Kč. My jsme měli mezipřistání v Helsinkách přes noc. Jelikož jsme nechtěly noc trávit v hale na letišti, připlatili jsme si za hotel. 1 noc v hotelu na letišti vyšla asi na 140 €. Jízda autobusem z a do centra Rovaniemi stála 3 - 5€, taxi 15 - 30€. Podle toho odkud kam cestujete. Z letiště do Santa Claus Holiday Village jezdí také autobus "Santa Claus Expres", ten stojí 8€. Jídlo v restauracích nebo potraviny v obchodech byly o něco málo dražší než u nás, ale nijak zásadně.  Vstupenky je lepší kupovat on-line dopředu, vyjdou o něco levněji a navíc máte jistotu, že se na vás dostane. :-)

Avatar uživatele Beáta
Beáta

Děkuji, Finsko je pro mě velmi zajímavá země, ale asi spíš v létě na kole.

JanaJa

Určitě jeďte. Finsko je opravdu nádherná země. Byla jsem tam i v létě a možnosti, které Finsko nabízí pro pěší i cyklo turistiku jsou neskutečné.