S krosnou na Island

Laugavegur trek na přelomu srpna a září 2018
Avatar uživatele Martin Bresťák
Cestopis z roku 2018 napsal Martin Bresťák

Letenky za 4600 (loni ještě Germania naštěstí nebyla v insolvenci), bereme letíme! 14 dní máme rozděleno na týden na treku a týden v půjčeném autě.

Letiště v Drážďanech, batohy 14–17 kg a role potravinové folie na jejich zabalení – musí přece nějak poznat, že jsme Češi. A ano, jeden pár se nás ptá, kde se to tady dá koupit a paní na odbavení mi rovnou ukazuje ceduli v češtině, že zavazadla obalená ve folii mám odnést na jiné místo.

Keflavík je fajn letiště, kde se člověk neztratí ani po půlnoci a vždy rychle najdete, kam máte jít. Něco přes 500 korun dáváme za jízdenky na autobus na BSÍ Terminál v Reykjavíku a první noc na lavičkách uvnitř ve spacáku to jistí. Další den po poledni odjíždíme autobusem do Landmannalaugaru – počáteční (koncové) místo Laugavegur treku. Předem jsme měli koupený Hiking Pass od Reykjavík Excursions za 14 000 ISK (2 700 korun), který lze použít na dvě různé jízdenky z různých míst, máme tedy koupené trasy Reykjavík–Landmannalaugar a Þórsmörk–Reykjavík.

Spaní na BSÍ Termínálu
Spaní na BSÍ Termínálu

První noc se ukázalo typické Islandské počasí – déšť a silný vítr. Ráno však bylo střídavě oblačno, proto vyrážíme. Po asi 5 km nás ale zastavuje jeden průvodce, že v Duhových horách bude přes noc znovu sněhová vánice, takže se radši vracíme zpět do Landmannalaugaru. Další den se situace nemění a až třetí se počasí uklidnilo a my se konečně hneme z místa.

V Duhových horách narazíte samozřejměna duhu
V Duhových horách narazíte samozřejměna duhu

Plánujeme ujít 25km trasu do Álftavatnu. První polovina etapy je v klidu, občas vítr, pořádný stoupák, kolem jde cítit síra, ale pohledy jsou nádherné.

Duhové hory
Duhové hory
Islandské národní zvíře

Po 12 km narážíme na chatu Hrafntinnusker (ty názvy asi vymýšleli tak, že nechali kočku projít se po klávesnici...). Tady jde kempovat opravdu jen při hezkém počasí a je lepší pokračovat dál.

U chaty je kemp
Pohled do Duhových hor

Ve druhé polovině nás chytne menší sněhová vánice, ale poté se nám ukáže ten nejkrásnější výhled za celý pobyt. Těsně před kempem ještě trochu zmokneme, ale od té doby jsou všechny zbývající dny na Island překvapivě hezké.

Úžasný výhled, u jezera je kemp Álftavatn
Úžasný výhled, u jezera je kemp Álftavatn

Kemp v Álftavatnu je trochu horší než v Landmannalaugaru, chybí tu malý společý uzavřený stan, kde jste chráněni před větrem a dá se v něm v klidu uvařit, naštěstí tolik nefouká, ale zima je. Klasické těstoviny v prášku do sebe hodíme a rychle se zabalit do spacáku, péřový přijde fakt vhod.

Další den se terén mění a místo členitých hor procházíme prakticky rovinatou krajinou. První brod na cestě je snadno překonatelný, po něm se záhy mění zelená krajina pokrytá mechem na sopečnou pláň s občasnými zelenými kopci. Naštěstí zde nefouká.

Zelená se mění na černou
Sopečná pláň
Sopečná pláň

Do kempu v Emstruru jsme došli rychle, zde jsou místa pro stany dobře ukrytá před větrem a je zde i společný stan pro vaření. Do večera času dost, a mapy nám v blízkosti ukazují jedno vyhlídkové místo, kam posléze vyrážíme a neudělali jsme chybu.

Kaňon, nad kterým si můžete zaplatit i vyhlídkový let
Na mapách označeno jako daleký výhled..to jsme ještě netušili, že nás čeká tato nádhera

Poslední etapa do Þórsmörku přinesla zase novou krajinu, po brodění dorazíme do jednoho z mála míst na Islandu, kde je les. Docházíme do kempu Volcano Huts (v Þórsmörku lze vybrat z více kempů), a protože do odjezdu autobusu máme do dalšího dne čas, vyrážíme s malými batohy na okružní výlet "po žluté". Nádherné výhledy na údolí i na ledovce, při hezkém počasí lze dohlédnout až do Duhových hor.

Pohled do dáli
Þórsmörk
Divočící řeky

Poté už čekáme na odjezd autobusu, který je plný do posledního místa, někteří lidé mají jízdenku až na další den, řidič proto ochotně zaběhl do kempu pro stoličky, které se daly do uličky a jet tak mohli všichni hned. Já se hlavně těším na přestávku, která se s Reykjavík Excursions vždy dělá u nějakého obchodu, těstovin v prášku a ovesné kaše se člověk docela rychle přejí..:D Autobus nás zavezl přímo ke kempu v Reykjavíku, kde jsme si následující den půjčili auto a pokračovali další týden cestovali okolo ostrova.

Doporučuji sjet z okružní silnice 1, například na 76 přes Hofsós a Siglufjörður a objet severní fjordy. Nebo na východě odbočit do Seyðisfjörðuru a vyrazit na výlet či se vykoupat v termálních pramenech poblíž Hveragerði. Ale i okolo "jedničky" je spoustu pěkných známých míst, jen s větším množstvím lidí. Kam zvládne dojet turistický autobus, tak těm místům se raději vyhněte nebo tam jeďte dříve ráno, jinak se davům člověk nevyhne :D

Západ Slunce u severního fjordu
Kostel v Hofsósu
Bazén s výhledem do fjordu v Hofsósu, vstup za necelých 200 korun, k dispozici větší (31°C) a menší bazén (38°C)
Kráter Hverfjall
Kostel v Seyðisfjörðuru
Seyðisfjörður

Na trase treku jsou všechny kempy za stejnou ceny – 2 000 ISK/osoba (asi 400 korun), pokud chcete teplou sprchu, tak dalších 500 ISK na 5 minut. V Þórsmörku můžu doporučit kemp Volcano Huts, cena je za 2600 ISK, ale v ceně je také teplá sprcha, sauna, malý přírodní bazének a i pro lidi v kempu je k dispozici společná vytápěná chatka, kde se dají usušit věci a v klidu uvařit jídlo. To jsme na první týden měli své – energetické tyčinky, ovesné kaše, těstoviny s různými příchutěmi..., druhý týden jsme si jídlo už kupovali.

Avatar uživatele Martin Bresťák

Zážitky pro tebe sepsal Martin Bresťák

21. 04. 2019, poslední aktualizace 2019-04-22T14:21:59+02:00

Martin Bresťák žije v České republice a procestoval 23 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 8 měsíců, napsal pro tebe 1 cestopis .

Slavutyč & Kyjev
cizy 2019-10-17T13:21:28+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Víkendová otočka do Kyjeva a Slavutyču – jedného z najmladších ukrajinských miest, ktoré vzniklo po Černobyľskej havárii.

Makedonské léto na podzim
Avatar uživatele Vojtěch Jančík
Vojtěch Jančík 2019-10-17T11:02:31+02:00 3 komentáře
Severní Makedonie 2019

Země krásné přírody, zajímavých míst a nyní také levných letenek.

Guinea aneb Jak se nebát navštívit 11. nejméně navštěvovanou zemi na světě? 🌍
Vojta Adami 2019-10-15T22:08:13+02:00 15 komentářů
Napříč světem 2019

Mnoho mých blízkých mě od této cesty odrazovalo, případně mě psychicky připravovali na nejhorší. Opak byl ale pravdou! Přečtěte si o mé nejúžasnější cestě + mrkněte na mé vlogy na Youtube!

Dominikánská republika na kole
Jaromír Volavý 2019-10-14T22:56:19+02:00 2 komentáře
Dominikánská Republika 2018

Dominikánská republika je na výlet na kole přímo stvořená, můžete tam jezdit i po dálnici.