Seychely v době kovidové
Cestopis z roku 2021 napsal Jack
Seychely ohlásily poměrně nedávno své letošní povelikonoční znovuotevření. A tak v této podivné době kovidové je asi nejlépe začít povídání o Seychelských ostrovech aktuálními informacemi, co je v současné době zapotřebí udělat před odletem.
Výlet začíná registrací se na https://www.seychelles.travel/en...mobile-app . Apka si nic nepamatuje, takže doporučuji začít vyplňovat až po získání PCR testu. Potvrzení pak přijde obratem.
Celá cesta musí být naplánovaná dopředu, jelikož její harmonogram je nutné zadat do apky a vyplatí se vše mít vytištěné, potvrzení v telefonu v některých případech nestačí. Konkrétně třeba na Jetty. Ubytko jsme řešili přes booking, autopůjčovnu, místní letenky a jetty na přímo. Každopádně jsme po cestě udělali v itineráři nějaké změny, ale to už nikoho netrápilo. Vyplatí se koupit letenku u Emirates, kde je v ceně kompletní pojištění proti kovidu. Tím pádem ani apka nepožaduje naskenování pojištění. Kdosi ale říkal, že už to prý nabízí všichni co tam lítají...ale to nevím
Přistání a odbavení na Seychelech je bez potíží. Všichni tady nosí roušky někdo ležérně, ale po většinou docela zodpovědně. Dokonce jsem měl i konflikt s místní policistkou, ale vhledem k mé "komunikativní" povaze, mě nakonec s úsměvem říká, ať si roušku stáhnu pod nos. Mimochodem bylo to na LaDique, při jízdě na kole. Výhodou tohoto kovidového cestování je, že tady je minimum turistů, ale taky hodně zavřených hotelů, restaurací a barů. Závěrem snad kam na testy. Cena PCR testů místních kovidových baronů je zatím spolehlivě nejvyšší. Státní špitál od 2500 a privát za 3500 SCR.
Za nás je nejlepší objednat se na privátním středisku tady na ostrůvku Eden na Mahé. https://seychellesmedicalservices.com Centrum je v obchodňáku, případně dorazí k vám na hotel. Ale pecka je, že když se zaregistrujete jako skupina, teda jako třeba my dva, tak vám cena spadne na 2700 a tak se dostáváte na cenovou úroveň státního špitálu. A navíc bez fronty....
Nakonec pár poznámek z cesty. Začínáme na ostrově Praslin. Za nás ubytko vila na pláži bez snídaně. Obchody jsou na každém rohu a snídani mě do postele udělá jen manželka. Někdy.
Určitě si půjčit auto a doslova za pár dní objedete vše zajímavé na ostrově včetně koupání. My jsme vyhodnotili jako nejlepší pláž Anse Gouvernment u hotelu L´Archipel. Parkování u hotelu, kde si můžete bez problémů i jako neubytovaní dát jídlo a pití. Mimochodem jídlo luxusní a byla tady výborná margarita.
Jediné minus této pláže jsou sandflies, tyto takřka neviditelné písečné mušky dokáží opalujícího člověka během krátké doby proměnit v nestvůru. Vlastní zkušenost.
Vodopád pod národním parkem Valley de Mai , jehož vstup od silnice je poněkud zamaskovaný. Prý proto, že tam docházelo ke zraněním
Za zmínku ještě stojí ostrov Curieuse. Dříve sem vozili malomocné a dnes sem jezdí turisté, jelikož je to jediné místo kde žijí volně želvy obrovské
Z Praslinu přejíždíme na La Dique jettym. Auto vracíme v přístavu na Praslinu a po příjezdu na La Dique nás čekají už z našeho ubytka. I zde je obchod s potravinami na každém rohu a tak byla dobrá volba apartmánu na pláži. Jinak o povoze taženým voly si můžete nechat zdát. Už zde jezdí auta. Turista se, ale zde pohybuje buď pěšky nebo na velmi draze půjčeném kole. Tento pátý největší ostrov Seychel je pro nás tím nejhezčím. Na projetí ostrova je zapotřebí tak maximálně dva dny. Na málokteré pláži se dá plavat, takže jde spíš o relax v půlmetrové vodě .
To nejkrásnější místo na La Diqueu je L'Union Estate Park. Vstup do parku je placený a určitě stojí za návštěvu. Na konci parku je jedna z nejhezčích a nejfotogeničtějších pláží na ostrovech, pláž Anse Source D'Argent.
Uprostřed ostrova je mini park Veuve, který je domovem Vzhledem k neuvěřitelnému počtu komárůendemického ptáčka s názvem lejskovec seychelský. Park je docela malý , nečekaně drahý a plný komárů. Park je možné také navštívit zadarmo, vchodem ze silnice asi sto metrů vedle oficiálního vchodu, my na to přišli pozdě. A na našem apartmánu ještě vyfotíme další endemický druh s názvem strdimil seychelský.
Cestu končíme na hlavním ostrově Mahé. Jsou dvě možnosti jak se sem dostat z La Dique . Jettym až na Mahé nebo jettym na Praslin a pak letadlem. My zvolili druhou možnost a myslím, že to byla chyba. Další chyba byla, že jsme si nechali pro Mahé nejvíc dní. Na projetí zajímavostí ostrova stačí na pohodu tři dny a povalovaní na plážích bylo příjemnější spíše na Praslinu nebo lépe na LaDique
Pobyt na Mahé si taktéž neumíme představit bez auta, které se dá půjčit jak na letišti tak v přístavu. Na Mahé bydlíme na hotelu, a ukazuje se, že apartmány byla lepší volba. Tady na ostrově už také začíná být poměrně více turistů. Dá se říct, že na Mahé je více neplážových zajímavostí. Můžeme začít hlavním městem Victorií.
Nebo třeba moderní část města ostrov Eden
Za návštěvu stojí historie výroby rumu Takamaka, ochutnáte, ale z nepochopitelných důvodů ho tady nekoupíte. My třeba měli problém koupit, za nás ten nejchutnější, druh Dark i v obchodech
V kopcích nad Victorií stojí za návštěvu továrna na zpracování čaje, která zde funguje od roku 1936 a zaniklá osada Venn´s Town. Městečko založené v roce 1875 bylo po krátké době opuštěno. Součástí prohlídky ruin osady je i vyhlídka postavená pro královnu Elizabet II., která zde byla v roce 1972
Z našeho pohledu považujeme za nejlepší pláž ostrova Mahé Beau Vallon Beach. Zásadní je, že se tady dá plavat, to znamená, že je tady dostatečná hloubka. Dá se zajít i v této době do několika otevřených restaurací a v pohodě tady zaparkujete. Další velmi hezká pláž je u hotelu Four Seasons, ale není tady momentálně žádný plážový bar, který by byl otevřený pro neubytované.
Toť vše, ale s nastávající sezonou prý budou restrikce mírnější. Komické je, že ostrov je v podstatě z pohledu dospělých proočkovaný, ale za našeho pobytu vznikla situace, kdy nám kámoši z ČR psali, že ve zprávách říkali jak na Seychelách začíná nová vlna kovidu a dojde k lockdownu. O tom věděli dokonce i kamarádi v Austrálii, kteří nám kvůli tomu volali, jenom na Seychelách, jak na potvoru, nikdo. Cestování bude ještě po nějakou dobu pěkný "vopruz" :).
Jak se ti cestopis líbil?
Jack procestoval 100 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 10 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Beau Vallon na Mahé byla na můj vkus příliš turistická. Těm, kteří preferují klid, bych doporučil nádhernou pláž Anse Royale. Z letiště se sem lze dostat autobusem doslova za pár rupií (taxi si účtuje 500+ SCR). Za návštěvu stojí i restaurace Kreol s velmi milou obsluhou a výborným jídlem.
Tak zrovna na Mahé mi příjde auto úplně zbytečné. Autobusem se dostaneš kamkoliv skoro zadarmo a ještě můžeš být permanentně pod vlivem.