Cestopis

Sicília (Castellammare del Golfo a Národný park Zingaro)

Cestopis z roku 2018 napsal Peter Čulák

Vskutočnosti Taliansko je dôvod, prečo som začal písať. Konkrétne Sicília. To čo som zažil na Sicílii sa nedá porovnať s Rímom alebo Ischiou, ale poďme sa držať faktov.

Na Sicíliu sme cestovali posledný júnový týždeň 2018 s kúskom nádeje na teplé more. Anakoniec sme zistili, že to bol najmenší problém. Aj keď sme mali prvé 2 noci búrku, tak voda bola vynikajúca. Ja skúšam odhadovať na 24 C

Leteli sme zPrahy doTrapani, tam sme si požičali auto. Auto som si rezervoval cez Rentalcars.com vspoločnosti Goldman, ktorá medzičasom zatvorila svoju pobočku na Sicílii. Od pani za okienkom zvedľajšej požičovne aut som sa dozvedel, že skrachovali. Poslali ma do inej požičovne. Požičovne sú hneď na letisku, takže sa nemusíte obávať, že ju nenájdete. Letisko je naozaj veľmi maličké.

Podpísal som papiere avyfasoval som kľúče od Fiat 500. Povodne som mal dostať Smart for Four alebo iné auto, ktoré ma 4 dvere, ale nedostali sme ich. Auto som na radu otca poriadne prezrel akeď som nenašiel nijaký škrabanec tak som vyštartoval po ceste do Castellammare del Golfo.

Diaľnica medzi letiskom a Castellammare del Golfo nie je spoplatnená. Spoplatnené sú len niektoré úseky v inej časti SIcílie ale to zistíte keď prejdete závorou.

Castellammare del Golfo

Príjazd do Castellammare del Golfo bol vpohode. Na cestách nebolo veľa áut avôbec som nerozumel prečo ma každý varoval pred jazdou na Sicílii. Vraveli mi, že aj severní Taliani sa boja jazdiť na Sicílii. Našej domácej som mal zavolať 20 min pred príjazdom, aby nás počkala vbyte. Zavolal som jej 30 min anakoniec aj tak sme ju čakali ďalších 15 min, takže je pravda oTalianoch, že si dávajú na čas. Keď sme pristavili auto pred naším barakom, tak vonku na ulici o9 večer pobehovali deti ahrali futbal. Stáva sa často, že deti spia keď majú siestu apotom do polnoci pobehujú po vonku. Potom čo sme sa ubytovali, tak sme vyrazili smanželkou do ruchu mesta. Zistili sme, že vyraziť do mesta o10 večer je vhodný čas. Akurát sa začali zaplňovať reštaurácie ahorúčka sobotňajšej noci mohla začať.

Castellammare del Golfo– je krásne prístavné mesto shistorickým jadrom apeknou piesočnatou plážou avnoci to mesto vie žiť. Zašli sme do zmrzlinárne, kde bolo veľa ľudí. Zistili sme, že sme tam jedni zmála turistov. Vlastne všetko to boli domáci alebo Taliani ziných častí. Kúpa zmrzliny voVogue barbol tiež zážitok. Museli sme odkukať ako to tam funguje. Najprv sme zaplatili apotom sme slístkom išli vybrať si príchuť. Manželka šetrí atak sme si kúpili malú zmrzku za 1,50eur. Keď sme prišli kzmrzlinárovi, tak sme zistili, že nevedel po anglicky. Katka – moja milujúca manželka, tak zcvokla toho zmrzlinára svojou taliančinou aangličtinou, že nám dal 3 poschodovú zmrzlinu. Neskôr sme pochopili, že je asi jedno či si človek dá malú, strednú alebo veľkú. Ten mladý zmrzlinár všetkým dával rovnako veľa. Akeď vravím veľa tak naozaj to bolo veľa.

Ráno sme od radosti vyskočili apustili sa do nového dňa. úprimne povedané takto to urobila moja manželka. Ja som spachtoš atak som ešte sa váľal vperinách. Katka deň pred odletom napiekla koláč atak sme si ho dali skávou, ktorú sme našli vbyte, kde sme bývali.

Obliekli sme sa plavecko turisticky anasadli sme do auta aišli do národného parku Zingaro.

Riserva Naturale Orientata dello Zingaro– do parku sme vošli južnou stranou cez dedinku Scopello. Auto sme zaparkovali na bezplatnom parkovisku, ktoré je hneď pri vstupe do parku. Kúpili sme si lístky na vstup za 6eur/osobu anatankovali pitnú vodu zmiestnej studničky. Avybrali sme ana prechádzku. Síce bolo ešte len 10 ráno ale slnko už dobre pripekali. Na chvíľku sme sa skryli pred slnkom vMuseo della Manna, kde bolo len trošku roľníckych naradí apríjemný chládok. Katka ma presvedčila nech už nepokračujeme vtúra, ale poďme sa okúpať atak sme prvýkrát okúsili sicílske more. Našli sme si krásnu plážCala Berrettaahodili sme sa rozhorúčení do mora. Užili sme si tam krásny deň. Dalo sa tam aj šnorchlovať. Bolo tam najkrajšie morské dno na Sicílii. Potom som už také nezažil, ale čítal som, že pri San Vito Lo Capo sa tiež potápa. Krása pláže ma úplne očarila. Zašli sme aj do malej jaskyne, kde som od užasu spadol "na zadok", alebo lepšie povedané na ruku, ktorú som si doškriabal až do krvi. Stáva sa :-) Voda nás vyliečila a prijemne osviežila acestou naspať sme už nepociťovali lúče slnka. Dokonca som zazrel aj mláďa diviaka.

Scopello– mestečko pri Zingaru. Boli sme tam len chvíľku. Námestie je maličké akeďže bolo okolo 3 tak skoro všetko bolo pozatvárané. Urobili sme si nákup vSupermercati Decò. Ceny tam boli len otrošku vyššie ako v Prahe. Katka chcela vykúpiť celý obchod. Mali úžasné syry, šunky abagety.

Večer sme zašli do mesta Alcamo. Je tma hrad amalé námestie. Tie všetky mestečka sú tam krásne. Dali sme ich typické špeciality Aranchini – ryžová guľka vktorej je rôzna náplň (napr. mäso, ragú, syr) aCannoli – typický sicílsky koláčik. Cestou zAlcama už bola tma atak som si zapol navigáciu. Keďže mi na českom Vodafone nefungovali dáta, tak som použil aplikáciu mapy.cz. Zrazu sme sa podľa navigácie dostali do takých tenkých uličiek, kde podľa mňa auto nemôže ísť. Musel som sklopiť spätné zrkadla avtedy sme len tak tak prešli. Večer sa ochladilo atak sme usúdili, že na ďalší deň pôjdeme do Palerma.

Zážitky pro tebe sepsal Peter Čulák

07. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-07T13:38:27+01:00

Peter Čulák a procestoval 16 zemí světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 1 cestopis .

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 12 minut
Nečekané setkání v horském letovisku Arosa, Švýcarsko
MONIKA KUPCOVÁ 2019-11-13T14:46:58+01:00 3 komentáře
Švýcarsko 2019

Arosu jsem navštívila na doporučení kamarádky. Jak se mám ale chovat v přítomnosti 80% populace ortodoxních Židů, to mi už nedoporučila.

Čtení na 9 minut
Skrytá krása Lichtenštejnska
MONIKA KUPCOVÁ 2019-11-13T14:26:47+01:00 4 komentáře
Lichtenštejnsko 2019

Malá, ale neskutečně nádherná země. Když jsem návštěvu Lichtenštejnska před pár měsíci plánovala, ani ve snu mě nenapadlo, že se pro mě stane TOP na žebříčku nejhezčích míst.

Čtení na 13 minut
Poslední slovo má vždy hora - Triglav, Slovinsko
MONIKA KUPCOVÁ 2019-11-13T11:39:57+01:00 4 komentáře

4 holky a jedno velké dobrodružství, které se nakonec obrátí v boj o život

Čtení na 1 minutu
Od Kyjeva po Kišinev (alebo posledný vostok roku 2019)
tonic 2019-11-13T11:12:38+01:00 10 komentářů
Evropa 2019

Zápisky z posledného tohtoročného výletu na východ - podzemie Kyjeva, parádne Černivci, osobák do Moldavska, koňaky v Balti a skoro letný Kišinev.

Další cestopisy