Cestopis

Skotsko: 10-ti denní návštěva zelené země

S přáteli jsme v roce 2018 vyrazili na 10-ti denní poznávací dovolenou po Skotsku, kde jsme navštívili tři pro nás nejdůležitější města.
Cestopis z výpravy „Cestování po Evropě“ z roku 2018 napsala Tereza Filounková

Edinburgh

Edinburgh

21.července jsme odlétali z Prahy do hlavního města Skotska Edinburghu, vybrali jsme si ho jako první z tří měst, které chceme navštívit, pro jeho nádhernou historickou atmosféru. Edinburgh je město, které má hodně co nabídnout. Jelikož jsme přiletěli k večeru a než jsme se dostali do našeho hostelu Cowgate, tak bylo něco po 18.hodině, proto jsme se rozhodli pro krátkou a rychlou procházku po městě. Bohužel počasí nám moc nepřálo, byla zima, foukal studený vítr a do toho začalo pořádně pršet, nicméně jsme věřili, že zítřek bude lepší. 

Náš první oficiální výletní den v Edinu jsme nemohli začít ničím jiným než slavným a ohromným Edinburghským hradem, lístky jsme koupili předem přes internet a udělali jsme dobře, jelikož tam byla pěkně dlouhá fronta, takže doporučuji kupovat předem. Hrad stojí na vrcholku města a díky jeho umístnění nám nabídl několik nádherných výhledu na město. Celý hrad jsme prošli za dvě hodiny, vnitřek vám nabídne několik muzeí věnované různým tématům, například vězení, války nebo můžete vystát hodinovou frontu na skotské klenoty (upřímně, tohle za moc nestálo). 

Vstup do Edinburgh Castle
Výhled
Náměstí
Edinburgh Castle

Naší další zastávkou byl Holyrood Palace, kde tráví čas královna Alžběta II., když je ve Skotsku. Lístek si můžete koupit na místě, nečekáte takovou dobou a dokonce tam máte na výběr ze tří variant. Buď můžete vidět jen palác, palác + zahrady nebo palác + zahrady + Galerii umění. My si vybraly to první a opravdu to stálo za to. Já jako milovník zámků jsem si to opravdu užila. Dostanete audio průvodce zdarma a ten vás provede celým zámkem, nahlédnete do komnat, kde královna spí nebo kde spala Mary, královna Skotska. Uvidíte jídelnu, odpočívárnu a nakonec vás prohlídka zavede do bývalého opatství, ze které zbyly jen ruiny, přes ně se pak projdete po parku, odkud je nádherný výhled na vyhaslou sopku Arthur's Seat. 

První den jsme zakončili výšlapem na Calton Hill, výstup není nijak náročný, ale stojí za to. Calton Hill vznikl sopečnou činností a dokonce, když si sednete na zem, tak ucítíte, že země je příjemně teplá, i když bylo ošklivo a foukal studený vítr. V parku Calton Hill se nachází mnoho staveb. První z nich, kterou spatříme mezi stromy ještě z ulice, je památník Horatia Nelsona jménem Nelson Monument. Památník byl postaven na počest Nelsonova vítězství v námořní bitvě u Trafalgaru. Další dominantou parku Caltion Hill je National Monument of Scotland (Národní Skotský Památník), který je věnován britským vojákům a námořníkům, kteří padli v době Napoleonských válek. 

Holyrood Palace
Ruiny opatství
National Monument of Scotland
Calton Hill

Druhý den jsme se díky kamarádce dostali na Free Tour of Edinburgh, kde vás průvodce zadarmo provede po nejznámějších místech města, je to udělané zábavnou formou a průvodci se trochu předvádí i herecky, na konci prohlídky můžete průvodci zaplatit jakoukoliv částku chcete nebo také nic. My jsme se zúčastnili dvou prohlídek, jedna byla o historii města a druhá o strašidelné historii města, která nám přišla zajímavější. 

Následující den jsme vystoupali na nejvyšší vrcholek města Edinburgh na Arthur's Seat. Dosahuje výšky 251 m a vrcholku je nádherný panoramatický výhled na město. Nejsem úplně fyzicky zdatná takže v polovině kopce jsem měla pocit, že umřu, ale zvládla jsem to a byla jsem nakonec na sebe vážně pyšná, ty výhledy za to navíc vážně stojí. Sestoupili jsme druhou stranou, kde mi příroda přišla zelenější a hezčí, ale možná to byl pouze můj dojem. Od vyhaslé sopky jsme se odebrali do botanické zahrady, která nabízí krásnou atmosféru. Dokonce i nádech japonských zahrad a našli jsme si tam i pár veverčích kamarádek. Také určitě doporučuji navštívit Edinburgh Dungeon, zážitek, u kterého se pobavíte a můžete si odnést i pár fotek.

Elephant House, kde byl napsán Harry Potter
Arthur's Seat
Arthur's Seat
Botanická zahrada

Glasgow

Největší město Skotska se určitě může pyšnit svojí moderností, od Edinu je to naprostý opak a mě si upřímně moc nezískalo. První den jsme si jen prošli město, navštívili jsme katedrálu v Glasgow, která je v gotickém stylu a má opravdu nádherně zdobená okna. Procházka vedle i kolem Royal Music Hall, která tam stojí teprve chvilku, ale i tak se jedná o krásnou stavbu. Den jsme zakončili nakupováním v primarku. 

Další den nám krásně přálo počasí, bylo neuvěřitelných 28 stupňů a my jsme se vydali na delší procházku směrem k fotbalovému stadionu Celtic, kde jsme měli zarezervovanou prohlídku. Nejsem velká fanynka fotbalu, ale tohle mě zaujalo, historie fotbalového klubu byla zajímavá a náš průvodce postarší pán byl klubu velice oddaný a ke každému z nás se choval mile a zajímal se o nás. Mohli jsme se podívat do šaten hráčů nebo se projít uličkou na stadion, byl to opravdu zážitek, na který se nezapomíná. A navíc jelikož nám tak hezky přálo počasí, rozhodli jsme se si sednout do parku na trávník a vychutnat si sluníčka a volna.

Ulice v Glasgow
Royal Music Hall
Celtic Football Stadion
Hřbitov za katedrálou Glasgow

Inverness

Cesta do severního městečka Inverness trvala nejdéle, ale upřímně tohle město si mě získalo hned jak jsem vystoupila z autobusu. I když se jedná o větší město, tak máte pocit, jako by jste byli někde v malé vesničce, uprostřed města protéká řeka, celkově je město udělané spíše pro chůzi než pro ježdění v autě a je to tak čisté město na rozdíl třeba od Glasgow. Hned jsem se zamilovala. Pokud někdy vyrazíte do Skotska, tak tohle město rozhodně mějte na seznamu. Ve společenské místnosti v hostelu jsme se navíc seznámili s milým postarším párem, kteří si s námi nějakou dobu povídali a pozvali nás na pochod pro nezávislost Skotska.

Pochodu jsme se zúčastnili druhý den po obědě. Průvod byl na podporu nezávislosti Skotska a odmítnutí Brexitu, Skotsko totiž Brexit vůbec nechce, naopak chtějí v EU zůstat a stát se samostatným státem. Celá tahle akce byla velmi emotivní, všichni byli moc milí, zpívalo se, křičelo, pískalo a nakonec se akce zúčastnila 14.000 lidí včetně nás. Abych také trochu okusila něco ze skotské kuchyně, dala jsem si tradiční snídani, která se od té Anglické moc neliší, jen tam máte navíc black pudding, což je pudding udělaný z krve, akorát konzistence je jako sušenka. Nechutnalo to špatně, vonělo to jako oreo, chuť byla trošku nahořkla a přirovnala bych to ke slanému krekru. 

Inverness
Inverness
Průvod
Inverness Castle

Náš poslední den v Inverness jsme strávili na výletě za známou mořskou příšerou Nessie. Není těžké se k jezeru dostat, autobusy jezdí pravidelně jednou za hodinu a lístek si můžete koupit rovnou u řidiče. Autobus vás vyhodí přímo u Urquhart castle, který sídli na pobřeží jezera Loch Ness, jenom si za vstup musíte zaplatit 10 Liber a to nám přišlo zbytečné (později jsem litovala, že jsem to neudělala). Doufali jsme, že k jezeru se dá dostat i jinak a ano dalo. Přes lesní cestu jsme se dostali k širšímu potoku, který jsme museli přebrodit, abychom se dostali na druhou stranu. Bylo cca 20 stupňů, ale ta voda byla ledová, přebrodili jsme to bosy, bylo to hodně bolestivé, to vám tedy povím, ale nakonec jsme se k jezeru dostali. Věřím, že kdybychom si zaplatili 10 liber byli bychom daleko sušší, stejný scénář nás totiž čekal i při zpáteční cestě a navíc se pak rozpršelo.

Další den jsme se vrátili autobusem zpátky do Edinburghu, který jsme si naposledy prošli a kde jsme dokoupily suvenýry. Celý výlet stál za to, opravdu jsem si ho užila a klidně byl jela znovu, je to země, která má co nabídnout, místní jsou tu vážně milý a vždy vám pomůžou, když je potřeba. 

Loch Ness
Loch Ness
Loch Ness
Urquhart Castle

Zážitky pro tebe sepsala Tereza Filounková

26. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-01-26T17:46:44+01:00

Tereza Filounková žije v České republice a procestovala 3 země světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 7 měsíců, napsala pro tebe 1 cestopis .

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 16 minut
DVA KLUCI V GRUZII
Ondra & David 2019-09-20T21:30:47+02:00 0 komentářů
Gruzie 2019

země plná nádherné přírody, bláznivého provozu a mnoha kontrastů

❤️ Oblíbené
Čtení na 15 minut
Lotyšsko, Estonsko, Litva, Finsko
Jaroslav Malec 2019-09-20T21:01:30+02:00 4 komentáře
Evropa 2019

4 země za 8 dní a 8 tisíc

❤️ Oblíbené
Čtení na 21 minut
2 kilometry, 3 minuty
Kryštof Hájek 2019-09-18T22:55:26+02:00 3 komentáře
Evropa 2019

Jak jsem se „bláznovou stezkou“ vypravil na skotské Orkneje za nejkratším pravidelným letem na světě.

🙏 Praktické
Čtení na 7 minut
Západ USA - California, Nevada, Utah, Arizona
Exploring Travel 2019-09-17T20:29:11+02:00 0 komentářů
Spojené státy americké 2016

Jak a kudy jsem projela napříč západní Amerikou? Můj denní itinerář.

Další cestopisy