Cestopis

Skotsko

země přírody a whisky
Avatar uživatele Honza
Cestopis z roku 2019 napsal Honza

Nápad zařadit Skotsko do seznamu destinací měl dva důvody. Krása severské přírody a whisky a možnost píchnout si vlaječku na svou symbolickou stopu pozemku, kterou palírna Laphroaig dává ke svým láhvím.
Cestovali jsme ve 4 lidech, využili let Easyjetu Praha - Edinburgh v době od 11.7.  -22.7. 2019 s tím, že toho ze Skotska chceme poznat co nejvíc takže půjčení auta na místě a žádné dlouhé peší treky.

1. Den
Ihned po příletu nás čekalo koupení zásob v Tescu kousek od letiště a skamarádění se s pravostranným řízením a místními, několikaproudými kruháči. Ze začátku trochu stres, ale po přejezdu skrze Edinburgh a Glasgow přehnanej respekt ustoupil.
Potřebovali jsme se dostat do kempu poblíž vesnice Glenbarr kam asi moc zahraničních turistů nepříjíždí. Nás ale následující den ráno čekal trajekt z nedalekého přístavu na jeden z hlavních cílu naší cesty - ostrov Islay.
V kempu byla spousta starších Skotů v dlouhodobě pronajatých mobilheimech. Jeden starší místní domorodec se s náma dal hned do řeči načež jsem ho poprosil o přeskočení do angličtiny (myslel jsem, že je Holanďan) no ukázalo se, že to byla angličtina a že přízvuk starších Skotů z venkova je dost podobnej řeči křováků z filmu Bohové musí být šílení


2. Den
Nalodili jsme se na trajekt směrem Port Ellen na Islay. Vypluli jsme s hodinovým spožděním, protože prý bylo třeba opravit motor. Během cesty nám ještě bylo oznámeno, že oproti plánu nezakotvíme v Port Ellen, ale ve druhém přístavu na opačné straně ostrova- Port Askaig.
Nějak nám to nevadilo. Ostrov je malý s jednou hlavní silnicí spojující oba přístavy. Po vylodění jsme přejeli k hlavnímu našemu lákadlu - palírně Laphroaig.
Tady jsme měli exkurzi, ochutnávku námi vybraných vzorků a zapíchnutí vlaječky na své stopě. Pro mě jakožto milovníka rašelinových whisky velký zážitek.
Zajeli jsme ještě k palírnám Lagavulin a Ardbeg a jeli sehnat jídlo a pivo do Port Ellen u něhož jsme plánovali i kempovat z důvodu brzkého ranního trajektu zpět na pevninu. Bohužel, kemp byl bez udání důvodu zavřen. Kempovat někde na louce se zase nechtělo holkám, protože bez sprchy a ideálně i fénu to nejde :-D
Přejeli jsme tedy na druhý konec ostrova do druhého kempu v Port Charlotte. To mělo výhodu v projetí celého ostrova, obhlédnutí dalších palíren a města Bowmore, kde je palírna hned na náměstí a celé to tam krásně voní sladem, ale nevýhodu v podobě vstávání už ve 4 ráno abychom se včas dostali na trajekt.
Překvapení nastalo, když další den ráno u trajektu nikdo nebyl a místní paní nás informovala, že trajekt oproti plánu i vyplouvá z jinýho přístavu, ale že máme čas a zvládneme se přemístit. Kdybychom neměli auto, nabídla nám odvoz.
Ostrov je celkově krásný, všude jen rašeliniště, palírny a dvě městečka kde je možnost něco málo koupit a silnice spojující tyto dvě města. Jinak jen malé vesničky urpostřed ničeho. Místní lidi jsou ale neskutečně přátelští, ochotní a s upřímnou radostí, že nás vidí. Při průjezdech vesničkami nám dokonce místní s úsměvem na tváři mávali.


trajekt
cestou na Islay
palírna Lagavulin
destilace
palírna Ardbeg
palírna Laphroaig

3. Den 
Přejezd údolím Glen Coe do města Fort William. Tohle byl přesně ten případ kdy se říka, že i cesta je cíl. Cesta údolím je jak z fotek z katalogů cestovek. Všude kolem sytě zelené hory, jezírka, vodopády. Krajina podle mě dokonce hezčí než na Islandu nebo v Norsku.
Ve Fort Williemu jsme byli v perfektně vybaveném kempu Lochy. Kemp pod Ben Nevisem a hned u řeky.
Je tu dokonce malý obchůdek s kempovacím vybavením, kde jsme koupili jednorázovej gril na večer. Po prohlídce města jsme nakoupili maso a pivo a udělali si večerní grilovačku. Do stanu nás zahnali až midges, když už začínali být fakt nesnesitelný. Měli jsme ale perfektní přípravek od Avonu - skin so soft. Mušky po náš pořád šli, ale nekousali.

Glen Coe
Glen Coe
Plzeň pro skotský trh
Glen Coe

4. Den
Dalším cílem byl ostrov Skye. Před odjezdem jsme si ještě dali pěší výlet k vodopádu Steall a před příjezdem na Skye jsme se zastavili u hradu Eliean donan. Moc hezkej hrad s tajemnou atmosférou. Co se Skye týká tak jsme byli připraveni na cokoliv. Déšť, vítr, zimu. a jak nám jeden starší a hodně zcestovalej Skot povídal na trajektu, dájí se tam zažít všechny roční období během  20 minut.
No strávili jsme tam 2 noci a až na jedno brzké ráno nebyla chvíle bez sluníčka a dokonce jsme se i spálili.
Ještě ten den jsme stihli vyhlídku Neist point s majákem na útesu plnym ovcí a výhledem na oceán.
Přenocovali jsme v kempu Kinloch u zátoky, kde se vyhřívali tuleni.


Eliean Donan
Neis point
Neist point

5. Den.
Udělali jsme si vycházku ke Coral beach. Další krásná zátoka se spoustou vyplavených medůz a divokých králíků pobíhajících všude kolem.
Následovala prohlídka hradu Dunvegan a vyjížďka na člunu k pozorování tuleňů. Dále pak návštěva palírny Talisker a zátoky Talisker bay, která se mi z celého Skye líbila nejvíc. Pláž s černým pískem do kterého vlny kreslí pískem zlatým a ze všech stran hory ze kterých padá vodopád přímo do oceánu a všudypřítomné ovce. Pak přejezd k Fairy pools, které byli oproti fotkám z internetu celkem zklamání.
Přenocovali jsme v kempu Torvaig kousek od Portree.


Dunvegan
Coral Beach
Coral Beach
Coral Beach

6. Den.
Brzy ráno vyhlídka Kilt rock a výšlap na Old Man of Storr. Skalní útvar s tajemnou atmosférou.
Následovala přibližně 200 km cesta ze Skye do Ullapoolu
Město je malé, ale moc hezké s veškerou vybaveností. Kemp Broomfield opět perfektně vybavený a přímo u moře. V místním stánku jsme ochutnali čerstvé kraby a ryby a dokoupili vše potřebné k další cestě.

Old Man of Store
Old Man of Store
Old Man of Store
Old Man of Store
Old Man of Store

7. Den
První den, kdy opravdu pršelo. I tak jsme ale během přejezdu do další destinace udělali pár zastávek.
Konkrétně u vodopádu Corrieshalloch George a pak ve městě Inverness a u vyhlídky Chanonry kousek za městem odkud se dají pozorovat delfíni. My viděli během půlhodiny 2 průběžně poskakujíci asi 100 metrů od břehu.
No a pak největší zklamání z celého Skotska - Lochness. Kempovali jsme u města Drumnadrochit v kempu Borlum. Kemp nejslabší a zároveň nejdražší. Předražený cetky s motivem Nessie na každym kroku. Jedinný pozitivum bylo vynikajích fish and chips ze stánku a doplnění zásob piva.

8. Den
Cesta Speyside kde je tolik palíren, že není možné u každé stavět ikdyž je cestou. Krátká prohlídka Aberdeenu a asi nejhezčí hrad Dunnottar, který stojí na útesu přímo nad oceánem.

Dunnottar
Dunnottar

9. Den
Čekala nás poslední noc ve stanu a vzhledem ke sluníčku po celou dobu výletu jsme si naplánovali jak si vysušíme co je navlvhlé od ranní rosy a vše sbalíme už do letadla ať to nemusíme řešit v hotelovym pokoji.
Cestou se ještě kocháme železničním mostem Fort Bridge přes záliv Firt of Forth.
Postavili jsme stany a jeli prozkoumat město Stirling, místní hrad a památník Williama Wallace.
Bylo odpoledne a začalo pršet, hodně. Nepřestalo do večera a nepřestalo celou noc.

Fort Bridge
Fort Bridge

10. Den
Ráno byly všechny stany v kempu pod vodou a z plánu s usušením plachty a pohodlnym sbalením do zavazadel sešlo.
Cestou do Edinburghu jsme se stavili u lodního výtahu Falkirk a koňských hlav The Kelpies. Následovalo vrácení auta na letišti a přesun do hotelu. Během toho přestalo pršet a bylo zase krásně.
Hotel jsme vybrali The white lady řetězce Wheterspoon. Můžu doporučit. Vzhledem k brzkému rannímu letu domů perfektní poloha 10 minut jízdy od letiště a zároveň 15 minut autobusem do centra. Zastávka je hned před hotelem.
Ten den jsme ještě stihli zoo, která je 20 minut chůze od hotelu. Zoo je hezká, ale výběhy jsou tak velké, že zvířata vlastně vůbec nevidíte a největší lákadlo - Pandy velké byly zrovna odstěhované a nové zatím v nějaké aklimatizační zóně bez přístupu do výběhu.
V hotelu je senzační bar. Spousta čepovaných piv, ciderů a jídla za rozumný ceny. Za 8 liber si dáte burger s hranolkama, cibulovýma kroužkama a libovolnym alko nápojem. Za 7 liber pak s nealko nápojem takže bylo jasný kde strávíme večer :-D


Falkirk wheel
The Kelpies
The Kelpies

11. Den
Prohlídka Edinburghu. Dopravu tam zajišťuje více společností. Nejvíce ale Lothian busses. Jejich zastávka linky 31 je přímo před hotelem a celodenní jízdenka stojí 4 libry.
V Edinburghu jsme se podívali na hrad, muzeum (vstup zdarma a je parádní), galerii a prošli royal mile.

12. Den
Odlet brzo ráno do Prahy. V hotelu jsme si nechali zajistit taxi, které se ve čtyrech lidech vyplatí víc než jízdenka na letištní autobus. Cena taxi 12 liber.
Po příletu do Prahy jsem samozřejmě  vjel autem ihned do protisměru než jsem přepl zpět do našeho režimu.


Ceny:
Letenky Praha - Edinburgh - Praha s jednim odbaveným zavazadlem do dvojice 2 500 kč /os
kempy - v průměru 350 kč/stan
Auto 12 500 kč včetně pojištění od Thrifty
Zoo - 600 kč
Benzín - cca 3 000 kč
Trajekt Na Islay a zpět 4 000 kč (4 lidi + auto)
Exkurze v palírně + ochutnávka 300 kč
Celodenní jízdenka na MHD  Lothian 120 kč
2 noci v hotelu v Edinburghu 4 000 kč/pokoj
Pivo - raději nepočítám, ale jisté je, že by se mi vyplatilo dokoupit ještě jedno zavazadlo jen pro pivo. Plechovka piva v průměru kolem 3 liber
Jelikož jsme si až na výjimky vařili v kempech ovesný kaše, polívky a nebo těstoviny tak  jídlo kolem 1 500 kč

Takže nepočítajě pivo přibližně 13 500 kč/os za celý výlet a nijak jsme se nehlídali.

Rady na závěr
- Pokud vás čeká brzký ranní let domů tak doporučuju hotel White lady Wheterspoon vzhledem k poměru     cena/kvalita a výhodné poloze a ceně taxi na letiště.
- Ochutnejte místni limonádu Irn Bru. Skoti na ni ujíždějí a je v každém obchodě i hospodě
- Pokud budete kempovat kupte si sprej od Avonu Skin so soft. Na midges funguje skvěle, nekoušou
- Při plánování trasy počítejte s dostatečnou časovou rezervou. I kratší vzdálenosti zabereou celkem dost  času  vzhledem k dosti úzkým silnicim. Mimo hlavní tahy dost často s místem jen pro jedno auto a  občasnými  rozšířenými místy pro vyhýbání.

Avatar uživatele Honza

Zážitky pro tebe sepsal Honza

27. 08. 2019, poslední aktualizace 2019-09-01T19:25:00+02:00

Honza žije v České republice a procestoval 12 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 8 cestopisů .

1 komentář

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Anna Pavlíčková

Autem do Skotska bych se chtěla strašně moc podívat, bohužel nemám řidičák nebo kamarády, co by si na to troufli. (Snad jednou aspoň jedno z toho klapne! :)) Díky za fajn tipy, delfíni u mě vedou!

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

❤️ Oblíbené
Čtení na 13 minut
Guinea aneb Jak se nebát navštívit 11. nejméně navštěvovanou zemi na světě? 🌍
Vojta Adami 2019-10-15T22:08:13+02:00 10 komentářů
Napříč světem 2019

Mnoho mých blízkých mě od této cesty odrazovalo, případně mě psychicky připravovali na nejhorší. Opak byl ale pravdou! Přečtěte si o mé nejúžasnější cestě + mrkněte na mé vlogy na Youtube!

Čtení na 3 minuty
Dominikánská republika na kole
Jaromír Volavý 2019-10-14T22:56:19+02:00 2 komentáře
Dominikánská Republika 2018

Dominikánská republika je na výlet na kole přímo stvořená, můžete tam jezdit i po dálnici.

🙏 Praktické
Čtení na 22 minut
Peru 2019 za 14 dní
Avatar uživatele Adamooos
Adamooos 2019-10-13T14:04:19+02:00 15 komentářů
Peru 2019

V roce 2019 jsme se rozhodli navštívit Peru, níže si můžete přečíst jak a co stihnout v Peru za 14 dní. Doufám, že se cestopis bude líbit a najdete v něm tipy a rady, které právě hledáte.

Čtení na 6 minut
Další cestopisy