Cestopis

Slovinsko, rafting na Soči

Slovinci nemajú národné jedlo.
Cestopis z roku 2019 napsal Matúš Bartko

Už dávnejšie som uvažoval nad raftingom v Slovinsku a spojiť nejako oddych s aktívnou dovolenkou. Pár mesiacov dozadu som sa rozhodol to riešiť, napísal chalanom s ktorými som sa bol šnorchlovať v Egypte počas zimy a prišli kladné odpovede. Popravde sa mi to nechcelo moc riešiť, zháňať samostatné ubytovanie, vytvárať program a preto som sa rozhodol to riešiť ako balík služieb. Zaslal chalanom čísla účtu a povedal koľko majú platiť, vybrali sme termín a autom z Košíc cez Budapešť a Ľubľanu išli do národného parku Triglavski. Plán bol najprv to spojiť s oddychom ale keďže cestujeme ako sa len dá a sem tam treba aj pracovať, nevyšiel čas na oddych, takže sme to dali od piatka do nedele. 

1. deň, Piatok 

Čaká nás necelých 900 km do Bovca so zástavkou v Ľubľane na obed a večer o 20:00 stretnutie s inštruktormi ako to celé bude prebiehať. 

Ráno vyrážame o 7:00 smer Budapešť. Cestujeme vlastným autom a nemáme sa kam ponáhľať, takže si ideme svoje a niečo po druhej hodine vchádzame do Ľubľany. V centre mesta je podzemné parkovisko, ktoré nás príjemne prekvapilo a bolo zadarmo. Boli sme tam síce iba niečo cez dve hodiny, ale potešilo nás to. 

Ako mám uvedené aj vo svojom popise: "kade chodím, tade jem" chcel som to splniť aj v Slovinsku. Ale čo ma prekvapilo, podľa sprievodcov som sa dočítal, že Slovinci nemajú svoje národné jedlo! Vraj sa to mení z kraja na kraj, ale nemajú nič také čo by bolo pre nich špecifické. Ale neodradilo nás to a popri rieke Ľubľanka, kde sa nachádza množstvo barov, kaviarní a reštaurácií sme našli jednu, ktorá nás zaujala. Sadli sme si, vybrali zaplatili a spokojní išli ďalej. Škoda ale bola, že sme o pár metrov zistili, že v meste sú slávnosti a všade okolo nás boli stánky s jedlom. Trochu som bol aj sám na seba naštvaný, že sme to nenašli skôr, lebo tie jedlá vyzerali bohovsky. Ľubľana ma ale celkom očarila. Popravde sme ju nevideli celú, ale to čo sme videli nám stačilo aby sa zaradila medzi mestá kam sa chcem raz vrátiť. Príjemné malé centrum mesta, s riekou, barmi, reštauráciami a kaviarňami na mňa urobilo dojem. 

Z Ľubľany sem vyrazili niečo pred 17:00 s tým, že nás čaká necelých 100 km cesty do Bovca (dedinka v národnom parku kde sme mali ubytovanie a stretnutie s inštruktormi). Stretnúť sme sa mali o 20:00 tak sme si vraveli, že to stíhame. Ale vyslovil som vetu: "počuj, nepáči sa mi tá navigácia, ono nás to dáva cez Taliansko nejako ja ťa budem navigovať ...". Táto veta nám o čosi cestu predĺžila, ale videli sme zasa väčšiu časť Slovinska a cestu sme mali o to príjemnejšiu. 

Večer po 20:00 prichádzame do reštaurácie, kde sme sa streli s inštruktormi, dohodli program na sobotu a nedeľu dali si večeru a išli spať. 

2. deň, Sobota 

Ráno sme vstali, obliekli si plavky na vrchnú časť tela išlo termo tričko (ste v horách rieka mala asi tak 10 stupňov ak nie menej, neoprén pomáhal držať telo v teple, ale to termo ešte stále bolo potrebné a som rád, že som ho mal) dostali sme výstroj potrebnú na kaňonig a presunuli sa na miesto, kde sa to celé bude odohrávať. Najprv sme si vyšľapali na začiatok trasy, poctivo peši k začiatku a potom sa začala sranda. 

Kaňonig je adrenalínový šport pri ktorom ide o zdolávanie riek, kaňonov a vodopádov pomocou brodenia, zlaňovania a skákania v smere prúdu rieky a samozrejme v príjemnej studenej vode. Postupne sme prešli každou z disciplín, skákali zo skál vysokých asi 3 metre, zlaňovali vodopád ktorý mal 13 metrov a šmýkali sa na zadku po šmýkačkách od jedného metra po niečo okolo päť metrov. Super! 
Väčšina fotiek je z videí, takže kvalita nie je super, ale myslím si, že vystihuje to čo treba vedieť ku kaňoningu. 

 

Po tejto skúsenosti a ďalšej "fajke" na wishlist-e sme to išli celé dospať. Pršalo nám celý deň a pri kaňonigu vám to je jedno, no keď už chcete byť suchý a ísť niekde sa prejsť ešte do prírody, čo v Slovinsku je príroda nádherná, nemali sme inú možnosť len ísť spať. Poobede sa ale vyčasilo, našli sme reštauráciu, najedli si sa a ešte trošku oddýchli pri rieke Soča a pri vodopáde Slap Virje. Dohodli sa ako bude prebiehať zajtrajší deň a išli spať ... alebo nie až tak spať. Počas leta sa v dedinke Bovec stretávajú rafteri, turisti a ľudia z celého okolia. Slováci, Nemci,Češi, Taliani, Slovinci no a kde je veľa ľudí, musí tam byť aj zábava. Ak by ste chceli sa ešte trošku ísť odreagovať a raftingu/kaňonigu máte dosť, tak potom je podnik Črna Ovca práve pre vás. 

3. deň, Nedeľa 

Tretí a posledný deň našej výpravy sme venovali raftingu na rieke soča a zasa raz vyskúšali niečo iné, niečo čo stojí za to vyskúšať. Ráno to už bolo o niečo ťažšie vstávanie ale vstali sme, vyfasovali podobné vybavenie ako deň pred tým a presunuli sa na miesto kde začína náš splav na rieke Soča. Prvý krát som držal v ruke pádlo (nie veslo, kto povie veslo ide do vody), prvý krát som sedel na rafte a všetko išlo bez akýchkoľvek problémov. Tak ak niekto váha či to dá, netreba sa báť. Na začiatku krátka inštruktáž, aké povely sú, čo máme robiť, ako správne pádlovať, ako správne sedieť a čo robiť ak spadnete do vody. 

Počas splavu sme aj robili rôzne srandy nebolo to len monotónne, bola aj kľudná voda aj preje ak obrovské skaly s ktorých sme si zasa zaskákali a celkovo sme si užili tento deň. 

Na všetky tieto srandy je potrebný inštruktor, vybavenie a samozrjeme sa tam aj nejako dostať. Aby ste mali predstavu koľko nás to stálo tak: 

- ubytovanie na dve noci, inštruktor a vybavenie 660,- €/ 4 osoby. 

Ubytovanie sme riešili priamo cez spoločnosť, ktorá ponúka tento pobyt komplexne so všetkými službami, je možnosť to riešiť aj na camp, kde vás to môže vyjsť o niečo lacnejšie. My sme mali ubytovanie v dvojizbovom apartmáne s kuchyňou 4 plno-hodnoté postele, chladnička, mikrovlnka všetko potrebné na prípravu jedla. 

- cesta z Košíc do Bovca 250,- € (900 km tam a 900 km späť) 

To je každého individuálne, ale k miestam kde sa robia všetky tieto srandy sa presúvate vlastným autom. Diaľničná známka v Slovinsku 15,- € na 10 dní a podobne to bolo aj v Maďarsku. 

Výborné to je spojiť s dovolenkou v Taliansku alebo Chorvátsku, všetko sa dá stihnúť za jeden deň kaňoning a rafting trvajú obe niečo okolo 3 hodí, takže za 6 hodín ste vybavení a môžete pokračovať buď na dovolenku alebo domov. 

- jedlo na osobu 100,- €/ 3dni

Slovinsko je o niečo drahšia krajina ako Slovensko a jedno ma na 3 dni vyšlo niečo okolo 100,- € (možno o niečo viac). V reštaurácií, ktorá bola pri nás sa podávajú každý deň raňajky a cena all inclusive raňajok je 15,- €/osoba. Priznám sa, že sme to ani raz nevyužili a vždy skočili do pekárne na čerstvé pečivo a buchty.

- poistenie 4,-€/ deň /osoba 

Poistenie iba na adrenalínové športy. 

Zážitky pro tebe sepsal Matúš Bartko

19. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-07-19T14:05:40+02:00

Matúš Bartko žije na Slovensku a procestoval 20 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 5 cestopisů .

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Matúš Bartko

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
Vilnius, Minsk, Riga
Matúš Bartko 2019-07-02T18:31:56+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

7 letov 4 dni 3 mestá

Čtení na 6 minut
Miláno a Benátky
Matúš Bartko 2019-03-22T11:28:51+01:00 3 komentáře

Ako spojiť Miláno a Benátsky karneval za jeden víkend

Čtení na 7 minut
Barcelona
Matúš Bartko 2018-11-03T00:52:19+01:00 3 komentáře
Španělsko 2017

Paella, Churros, Gazpacho ale aj Sagrada Familia, Park Guell, Sants Montjuic

Čtení na 6 minut
Svätá zem
Matúš Bartko 2018-10-26T22:40:12+02:00 0 komentářů
Izrael 2017

Viacej sme jedli ako sa modlili

Další cestopisy