SOFIE za KAČKU

Do Sofie bych asi nikoho nelákala, ale zlákají-li vás levné letenky, tak vězte, že budete mít na dosah úžasné hory. Ty člověku vezmou dech, zklidní tep a donutí vás i na Sofii vzpomínat s láskou ..

Cestopis z roku 2019 napsala CESTUJI za KAČKU

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-11-21T14:01:27+01:00

CESTUJI za KAČKU procestovala 46 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 4 lety a napsala pro tebe 41 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

44 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Betty
před 3 lety

Milá Katko, nejsem moc komentující typ, ale několik Vašich vyprávění jsem již četla(nesleduji příliš aktivně dění, což je vidět že zpoždění po zveřejnění). Musí dát dost práce je sepsat, na to bych neměla nervy. Náš styl cestování je hodně jiný(a o dost pomalejší), tak to určitě neberte jako kritiku, ale náš dojem že Sofie a z Bulharska je dobrý. Tedy, je to jiný svět a zcela jiné myšlení. Jen takový nápad (možná mimo mísu, kdyžtak odpusťte) - co tak zkusit nějakou tour? Zrovna v Sofii jsme byli poprvé na Free tour (ve skutečnosti je člověk vyzván na konci dát dobrovolnou odměnu, ale to je na každém). Městem nás dříve provázel kamarád Čech, který tam už několik let žije a to bylo hodně příjemné (začali jsme v neskutečné úžasné zmrzlinárně, takže dobrý dojem byl zaručen). Průvodce té tour byl Bulhar, který má své město rád a vysvětlil nám v kostce historické souvislosti, byl vtipný a výklad zajímavý. Teď si jen uvědomuji, že nevýhodou by mohla být angličtina. Ani jeden z nás není skvělý, manžel rozumí kapku hůř, tak jsem občas něco kapku vypomohla. Určitě by to ale spadalo do kategorie za kačku, placeného vážného průvodce bychom si nemohli dovolit. A dala nám rozhled nad městem a situací.

Ještě jeden extra hezký zážitek ze Sofie:

Když jsme do pozdních nočních hodin čekali na spolujízdu (které jsme se nakonec stejně nedočkali a asi v jednu v noci zhodnotili situaci jako beznadějnou a vydali se od nádraží na kraj města, že zkusíme do Istanbulu dojet stopem, což byl nakonec skvělý záchranný plán ve výsledku ještě šetrnější než plán původní) hledali jsme kde se naposled v Sofii najíst a ejhle Google mapy našli v podivné postranní uličce restauraci s specialitami středního východu (snad se to jmenuje Ashurbanipal). Restaurace je asi silné slovo, hodil by se výraz "místnůstka s jídlem" ale byl to jeden z top životních food zážitků. Vyjukaní jak blázen jsme snědli nejlepší hummus svého života... A mnoho dalšího. To bychom ale bez bloumání po městě nikdy našli.

Moc díky za tip na skalní útvary a muzeum kovoštrotu. Díky moc a hezké dny.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 3 lety

Betty, děkuji za komentář! Každou zpětnou vazbu vítám, konstruktivní dvojnásob! Ten lokální průvodce je super věc. Vím o této možnosti, třeba naposledy v Nikaragui jsem o tom i přemýšlela.... Ale ta angličtina je fakt blok. A německy mluvících průvodců moc není..

K té Sofii - mě asi nejvíc dostal ten hřbitov. Možná i pod tímto dojmem padlo moje hodnocení, které prostě nebylo kladné. Pravdou je, ž Stobski piramidi a Kocherinovo muzeum byly naprostá senzace!

Ještě jednou děkuji za zpětnou vazbu a i tobě spoustu krásných cest a dnů. A je úplně jedno, v jakém tempu... 😊

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Ashurbanipal jsem měl taky na seznamu, ale nějak na něj nedošlo. Nějak jsme se zasekli u Hajidraganova. 🙂 Aspoň víme, co příště určitě nevynechat. Mimochodem, Ashurbanipal je tady, na Google Maps je značka (zatím) blbě. https://goo.gl/maps/c4YyXHKhuDuCVhda6

Avatar uživatele
Betty
před 3 lety

My většinou si necháme poradit od místních kam zajít, takže mne ani nenapadlo něco hledat, ale jakýkoliv dobrý tip se hodí. Tak třeba příště. Ten Ashurbanipal je na vedlejší ulici, tmavé a pro cizince neuzpůsobené. Napoprvé jsme to přešli, že to určitě ono nebude (žádné označení, nic), až mapy prozradili, že se musíme vrátit. Vstoupit chtělo odvahu.

"Jídelní lístek?"

"Všechno mám tady v hlavě"

"Aha. A co máte?"

"Různé věci."

"My si nic neobjednali."

"To nevadí, toto vám bude chutnat." Skončili jsme asi se šesti různými talíři. Původně jsme chtěli utratit poslední leva. Trnuli jsme hrůzou jaký bude účet (na cenu jsme již neměli odvahu se zeptat). Manžel nakonec musel stejně vyběhnout a vybrat. Ale stálo to za to. Hodně. A k té zvláštní noci se to tak hodilo.... I když technicky vzato to bulharský zážitek nebyl.

Na hřbitově přiznávám, že jsme nebyli. Na různých místech jsme byli to jo. Byli jsme i ve dvou dosti nedůležitých městečkách kde turisti nikdy nebyli (za kamarádkou) a opakovaně v romských osadách. Zajímavé mi přišlo, že i když venku to vypadá hrozně, vevnitř to může vypadat neuvěřitelně honosně a čistě. Z venku to často vypadá rozestavěně a vevnitř jak v přeplácaném paláci s mega televizí. I když to může být specifikum té romské komunity, je jich myslím docela vysoké procento populace. Ale nechci si vymýšlet. Jo, a za dostavěný zkolaudovaný barák se platí, proto jsou věčně rozestavěné.

Asi to prostředí ale hodně filtruju, ale to jsme zvyklá už z Čech. Jediná země, kde se mi nelíbilo bylo Srbsko, ale nejvíc kvůli lidí. Bělehrad se nám tedy taky nelíbil, to je pravda. Ten mi přišel ošklivý. Tam jste, Katko, byla? To se asi musím podívat do cestopisů, co?

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 3 lety

Srbská Niš a Bělehrad na skok je za mnou. Pro mě naopak obrovské překvapení. Milé překvapení. Cestopis tu je a co mě osobně mrzí - má nejnižší čtenost. Asi je tou neatraktivní lokalitou, nevím. Já bych tam klidně letěla zas.

Ale není nutné mít stejný názor. Na místa, na věci, ani na lidi. Každej jsme jinej a to je na světě vlastně to nejhezčí. Ta naše rozdílnost při zdánlivéé podobě...

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 4 lety

Asi jsem starý, ale místy mi přišlo těch emotikonů moc. Nic ve zlém, jen feedback.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 4 lety

Kdy jste byla v Karlíně? Před povodněmi 2001?

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Inko, pracuji na jiné cestě. Za Kačku, samozřejmě ;)

Jinak fB "za KAČKU" již nějakou dobu funguje a kupodivu bez zbytečné negace a jakýchkoli brouků :) Každopádně cílem není mazat komentáře, spíš tu energii dávat do menší skupinky, která bude číst pro inspiraci, ne pro vlastní zvyšování si ega :)

Reni85
před 4 lety

Pekný cestopis 👍

V Bulharsku (i Sofii) som bola len raz, v roku 2009 ako sucast roadtripu po Balkáne, a teda je to krajina, do ktorej sa uz nemusim vratit..

P.S. dufam, ze dynova chutila :-)

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

No domácí je domácí, ale hřálo mě to legální parkování :D

...a děkuji za pochvalu :)

padrino11
před 4 lety

Super, podrobné, vyčerpávající a ještě Fulghum za KAČKU. Není co dodat. Pokud máš zájem o Prahu za KAČKU, tak se ozvi. Mi casa es su casa.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

7/12? ✌🙃

Avatar uživatele
Michal
před 4 lety

Vida a pak ze to s tim listkem na MHD nejde :)

Me by jen zajimalo, nemuzes si tim rychlocestovanim pokazit z mesta dojem? Venovat milionovemu mestu jen par hodin, rychle vsechno nafotit a dal, jeste pred tim nespat, no ja nevim... Treba tenhle popis "Starý polámaný stroj, který se zastavil v čase a všem viditelnou zchátralostí ukazuje, jak moc dlouho již stojí. " to do puntiku sedi i na ten zminovany Lvov. Jestli neni lepsi trosku zvolnit.

A to jestli zeme je nebo neni v EU prece neznamena, ze je bohata. Navic i bohate zeme maji s neporadkem velky problem (typicky Italie).

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 lety

Opět pěkné počtení. Pod cestopisem o podvodnících v Indii někteří před pár dny chválili, že popisuje negativa a problémy na cestách, zatímco jiné cestopisy (naráželi na tvé) popisují vše jako dokonalé, tak snad jsi je, Katko, trochu uspokojila popisem negativ Sofie a problémů při předchozích i aktuálním půjčování aut.

Píšeš: „takže i když jsem uvedená jako řidič, řídit jsem stejně neměla v plánu“. To jsi fakt měla v plánu půjčit si auto na své jméno a že ho bude řídit spolucestující? Tedy ušetřit pár eur za příplatek na druhého řidiče za cenu neplatného pojištění? Při menší nehodě by na to nepřišli, ale při větší už asi ano.

V Rilském klášteře jsem přespával v té noclehárně. Byli jsme tam v jedné velké místnosti na běžných postelích (ne palandách) pár desítek lidí. Šel jsem před 11 lety přechod hřebene Rily a Pirinu s Alpinou se spaním v horských chatách a po 3 dnech přes Rilu jsme ke klášteru odpoledne došli. Spaní tam bylo v pohodě a hory jsou krásné (Pirin hezčí).

Docela by mě zajímalo (jako vážně, nereju), koho si zapřísáhlý ateista představuje, když přemýšlí nad tím, jestli je to všechno náhoda nebo nad ním někdo drží ochrannou ruku. (Já na náhody nevěřím, pokud jsou příliš časté. Na cestách je k pozorování „náhod“ mnohem víc příležitostí než při denní rutině, tak i to je jeden z důvodů, proč rád cestuju.) To sezení na hraně erodujícího svahu nad Stobskými pyramidami nebylo moc bezpečné. No ale pokud B je správně, tak OK.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Libore - stran pozitiv a negativ na cestách - nemyslím si, že bych ve svých cestopisech psala jen samou chválu :D Naopak - líčím různé jobovky dost často, vlastně v každém cestopise. Vzpomínám třeba na jízdu busem z Marakeše mimo město, cestování a ubytování v Jeruzalému.. Jen to možná všechno vyzní pozitivně, protože pro mě i ty jobovky a né úplně příjemné momenty nejsou ničím jiným, než součást dané cesty. A možná to, že to pak podám "zvesela" vyzní, jako sluníčkaření. Ale určitě to tak není a každej vý.er si odžiju jako každej jinej člověk. Jen si z toho pak vezmu jen to dobré, nějaké poučení. Kritiku k místům, které navštívím taky sem tam popíšu docela silně. Třeba Maledivy, Bali a nedýchatelno nebo vůbec Asie a tuny plastů... Tak nevím, kdo kde vzal, že popisuji vše dokonalé :) Jinak se přiznám, že ve svém cestovním a pracovním tempu moc času na čtení cestopisů (bohužel :( ) a už vůbec komentářů (bohudík :D ) u jiných cestopisů, nemám. Takže to slyším teď poprvé, ale stejně jako vždy před tím - i teď je mi hodnocení mých cestopisů jaksi jedno. Kdo je číst chce, čte. Kdo nechce, ...stejně je čte a pak pindá :D :D Musím říct, že se vůbec toto "CL prostranství" proměnilo během dvou měsíců v tak nepřátelské a negativní, že mě samotnou už sem nebaví ani nahlížet. Mám tady rozepsané cestopisy z cest, na které jsem si koupila letenky už před delší dobou, ty nějak doklepu a pak zde uvolním prostor těm, co píšou dokonale o nedokonalostech :) No a ti "MOJI", tedy ti, co moje cestopisy čtou a berou mě jaká jsem - nepotřebují hledat chybu v každém odstavci a tolerantně přivřou oko nad parkováním u Ikey, protože třeba už trošku cítí, že zase až tak špatnej člověk nejsem, budou mít již brzo prostor jinde ;)

Jinak zpět k Rilskému pohoří! Musím říct, že když jsem stála v tom klášteře, bylo mi líto, že zde přespat nemůžu. Musí to být úžasný...noc v takovémto místě. I proto vím, že bych se tam - DO HOR!! - chtěla ještě vrátit. No a ten trek po hřebenech ti závidím ze všeho nejvíc. Pamatuju si "obyčejnej" výšlap na Sněžku a neobyčejnej pocit štěstí.

Auto nebudu komentovat, máte s Inkou pravdu. Polepším se.

No a koho si zapřísáhlý ateista představuje, že nad ním drží ochranou ruku? Já už od 15 let svýho tátu. Když jsem byla malá, trávili jsme večery nad svítícím globusem. Vždycky jsme s ním zatočili, píchli někam prst a pak si představovali to místo...Jak to tam asi vypadá a jestli tam jednou pojedeme :) Pravda je, že jsme spolu nebyli dál než v Krkonoších. Každopádně teď si to vynahrazujeme. I když lítám za KAčku "sama", vím, že je pořád se mnou.

A jen díky němu se ta erodující hlína pode mnou neutrhla :D :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Musím říct, že v takovém hromadném ubytování už bych skončit nechtěl. Stačila mi jedna noc v polském solném dole Bochina, kde byly desítky patrových postelí a všichni kromě jednoho idiota postupně přestali v noci žvanit, ale ten jeden mě, pacifistu, málem inspiroval k bitce. 😂

Jinak souhlasím se zkažením ovzduší na tomto webu; myslím si tedy, že ta otrava není jen záležitostí posledních pár měsíců a postupovala déle a pomaleji, ale zřejmě ještě nepokročila natolik, aby si admini všimli a zasáhli. 😁

Avatar uživatele M G
M G
před 4 lety

Katko piš dál....nenech se nikým a ničím odradit....tvoje cestopisy jsou skvělé,

hrozně ráda je čtu....a nejsem sama.....

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 lety

@Jox: Tam bylo ticho. Nikdo snad ani nechrápal a hluk z venku nebyl už vůbec. Nepamatuju si, že by za těch jistě několik stovek nocí v noclehárnách v hostelech, v horských chatách v Alpách, turistických chatách na NZ nebo poutnických albergue ve Španělsku, co jsem už zažil, někdo v noci mluvil na pokoji (déle než pár slov šeptem či polohlasně). Občas jen někdo chrápal. Špunty do uší si většinou nedávám a trvá mi dlouho, než usnu, takže bych o tom věděl. Ani vlastní pokoj není zárukou ticha. Může být hluk od sousedů, z chodby, z baru v přízemí nebo z venku od aut, hlasité hudby či lidí.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Mám na mysli výhradně jednu místnost s desítkami lůžek, normální hostely mě neděsí. 😁

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Maruško.. 💛

Eva _19
před 4 lety

Katko, super cestopis, jako vždy. A k těm kreditkám - podle jejich druhu kromě cashbacku ještě samozřejmě nezanedbatelná výhoda je vstup do salonku, v Bratislavě sice co do jídla žádná velká hitparáda, ale nabídka nápojů je slušná.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Tomuto světu teprve přicházím na kloub 🙈😂✌️Vyzkouším hned v sobotu!! 🙏🍸💛 A děkuji!

Avatar uživatele brinnie
brinnie
před 4 lety

Ta naše Katka je šíííííííííííílená a zároveň úžasná. Cestuje s takovou vášní, že je to nakažlivé

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

To doufám! Kam to bude na Velikonoce? Poslední neobsazený svátek roku 2020 ✈️😍

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2
před 4 lety

To je rychlost :-), pěkně napsané a obsáhlé jako obvykle. Já přijel do Sofie ze Skopje busem a odjížděl z ní vlakem do Burgasu, moc jsem z ní neviděl , ale průjezd přes Vitošu byl hezký a pohoří v těsné blízkosti Sofie mě tehdy také zaujalo.

Jinak podobné pocity jako jste měli v Sofii, já měl v Bukurešti, dojem z rumunských měst zásadně vylepšila až Constanta.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Tak rychzlost je nutnost :D V sobotu opět další cesta a co nenapíšu hned, to zapomenu! A stručně - to já neumím :D Co se týká té Vitoši, tak naprostej souhlas. Když Sofie - tak jednoznačně hory! A je fuk zda Rila nebo Vitoša...

Rumunsko minepřišlo tak strašný jako Sofie... Ale ono hodně udělá počasí, nálada, lidi na cestě....A taky jsme každej jinej a vnímáme věci jinak. Já se až divím, že mě za tu kritiku mnozí nezadupali do země. Určitě totiž jsou lidé, kterým se město líbilo. Jinými slovy - co člověk, to názor a já všechny názory respektuju. Kdyby nebylo toho hřbitova, taky bych díky té chudobě oko zavřela. Ale tam mě to teda dostalo...

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Katko oprav si popisek, ten mini blešák u Alexandra není Malashevtsi, ten je úplně jinde a je mnohem větší. 😊

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Opraveno, děkuji! 🙏🙃

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 4 lety

Katko, opět pěkné a čtivé povídání. Já byl v Sofii poprvé v roce 2007, to tam vypadalo o hodně více depresivněji než v současnosti. Letos jsme dali Sofii znova a byli jsme mile překvapeni, že se hodně věcí zlepšilo a opravilo, ale jinak to má k západní metropoli hodně daleko.

Škoda jen, že jsi nezajela kousek od Rilského kláštera ještě k jeskyni sv. Ivana Rilského, kde pobýval. Je to takové magické místo, mnoho svíček, mincí pro štěstí, přání zastrčených mezi kameny.

Také škoda, žes v Sofii vynechala must see Bojanský kostel a nedaleký vodopád.

Když už bylo to auto, tak bych rozhodně prubl i Plovdiv!

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Děkuji Lukáši. Pokud vidíš progres k lepšímu postupem času, jsem sama moc ráda. Jinak k tvým tipům - na Bojanský kostel i Plovdiv jsem samozřejmě koukala, ale myslím, že při 40 hodinách pobytu v městě se fakt víc nedalo. I tak to byl kvalt, a to odškrtávání bodů nesnáším. Nevím, zda jsi za jeden den zvládl Sofii - Rila Monastir - Stobski piramidi - Kocherinovo - výjezd na kopec k Pionerske chatě a ješte Bojansky kostel, jeskyni a Plovdiv. Pokud jo, chci tě příště s sebou!! ✌🙃 Každopádně tvoje doporučení na obsáhlejší itinerář posílám mému parťákovi, aby příště neremcal nad 6 hodinami spánku za 48 hodin. Amatér! 🙈🤣

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

V Sofii je víc zajímavých věcí, nejen Bojanský kostel, ale i Sv. Sofie a hlavně podzemí pod ní, taky Serdika, blešák a hřbitov Malashevtsi (ten mi nepřipadl zdaleka tak zanedbaný jako (podle popisu) ten ústřední), archeologické muzeum, Zhenski Pazar...

A vůbec, v Sofii jsem byl 2x a klidně bych letěl zas, žádné nebezpečí jsme tam nezaznamenali a viděli jsme určitě i zchátralejší města, např. Niš nebo libovolné město v Indii... 😁

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Niš mi přišla hezčí :D A Indie - to je úplně jinej svět :D :D Já Sofii nesrovnávám s Asií, ale s Evropou. Jak už jsem několikrát psala, v Asii je vše jiné - tam nic nečekáš a můžeš být jen mile překvapen. Od evropského hlavního města, od města z členského státu EU - tam už určitou úroveň čekáš...

A to nebezpečí je také věc náhody. Když kolem nás skřípaly pneumatiky a kolem nás vyskakovali kože-oděnci a kohosi tam klátili k zemi, jako dobře mi nebylo... :D A tojsem hodně free a optimista :D

Ale taky vím, že tobě se tam líbilo a že jsem neviděla všechna tebou popsaná místa, takže je možné, že víc času by k lepšímu úhlu pohledu přispělo. Jestli se tam někdy vrátím a dám tomu městu druhou šanci, tak jen díky tobě ♥

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Jestli přispěju k rehabilitaci Sofie, tak budu rád. 😊

Avatar uživatele Tomáš _29
Tomáš _29
před 4 lety

Taky si myslim, ze 5 minut slavy uz stacilo.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

No, některým komentujícím by nestačilo ani 60 minut. 😁

Avatar uživatele Karel
Karel
před 4 lety

Další cestopis za Kačku?

To si říká o krabičku sušenek a dobrý bylinkový čaj s medem k večernímu čtení.

Myslím tím ne cestopisu, ten dám za pět minut v práci, ale jistě spousty výživných komentů, které se tady brzy objeví :D :D

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Karle, tvoje komenty žeru :D :D :D :D

Martin Vícha
před 4 lety

Ty dokážeš najít něco pozitivního fakt všude :-). Při víkendové návštěvě Oděsy, jsem si říkal, že smutnější město, na kterém by byl tak znatelný kontrast mezi současností a zašlou krásou, snad být nemůže. Jak vidím, může.

Cestopis super.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Byl jsem v Sofii i v Oděse a ani jedno město bych nezatracoval. 😊

Martin Vícha
před 4 lety

@Jox tak já Oděsu určitě nezatracuji. Jen mi přišlo líto, těch domů, které jsou až na výjimek v dosti zuboženém stavu, přitom je na nich vidět, jak musely být kdysi výstavní. Navíc nepořádek, který by tam nemusel být. Ostatně tento stav smutní zjevně i některé Oděsany. Hledal jsem zastávku 117 na Katerinké ulici (bezvýsledně) tak jsem se potom zapovídal s místními (staršími) lidmi a i oni vzpomínali na dobu, kdy byla Oděsa čistá a nezašlá... (Omlouvám se tu Katce za O.T.)

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

To ale není mimo téma :) Naopak - o bordelu a zchátralosti celej můj cestopis ze Sofie je. Jinak se k tobě přidávám s tím, že Sofii neztacuji - třeba ty hory kolem jsou pecka :) No a pokud někdo popisuje progres k lepšímu, tak třeba se to tam taky časem zlepší. Já už bych tam jen nikdy víc nejela - myšleno do města. Naopak - do Oděsy se děsně těším. I k zchátralosti tam budu určitě shovívavější - ostatně poletím na Ukrajinu, ne do EU ... Navíc si myslím, že tam veškerou bídu a zchátralost budou saturovat lidé. Pro mě byli jak v Kyjevě, tak ve Lvově, ukrajinci neuvěřitelně zlatí a myslím, že Oděsa nebude jiná. Mají tu dobrotu v krvi. A to pak člověk taky přivře oko nad ledas čím :)

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 lety

Oděsa není zdaleka tak hezká jako třeba Lvov, ale i tak jsou v ní místa, která jinde nenajdeš. Pokud si ji správně naplánuješ, nebudeš zklamaná, ale s optimismem bych to úplně nepřeháněl. 😊

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před 4 lety

Po cestopisu Padrina je Oděsa TOP destinací roku 2020! Tam se přepsaly dějiny CL - zvítězil humor nad lží a nenávistí 🙏😉

Těším se tam. Jakože fakt a jakože fakt moc.

Avatar uživatele Brouk
Brouk
před 4 lety

Paní Ouředníková, možná by bylo lepší nejen nežádoucí komentáře mazat, ale doporučoval bych žádoucí komentáře sám sobě i psát...... Potom ten Váš "růžový svět bude dokonalý"