Španělskými Rychlovlaky do Madridu i Katalánské Barcelony, na Interrail 6. Část
V roce 2019 jsem podnikl cestu výhradně vlakem až do Portugalského Lisabonu a rovnou přes Švédsko, nyní se podíváme na Pyrenejský poloostrov do Španělska a tamní vysokorychlostní tratě
Cestopis z roku 2019 napsal Petr78
Vlak brzy zvýší rychlost až na nějakých 310km/ h o něco méně než ve Francii což je v noci tak jediné čeho si všimnu, ale další den jedu stejným rychlovlakem na jih Španělska . V Santiagu probíhá večer klasická kontrola jako při nástupu do vlaku ve francouzském Metz do TGV .
Pozdě večer přicházím od nádraží na hostel. Ve Městě jako v každém další Evropském velkoměstě je cítit hlasitá večerní zábava Posilněná alkoholem. Hostel jsem rezervoval takový abych mohl přijít opravdu i po půlnoci i v případě zpoždění vlaku. I když zpoždění na vysokorychlostní železnici nebylo, Ulehl jsem na hostelu téměř o půl jedné v noci.
Jsem v Madridu v jedné z největších evropských metropolí v hlavním městě Španělska. Na město si nechávám zítřejší ráno a dopoledne asi do jedenácti hodin což má stačit na prohlídku domovského stadionu Real de Madrid Santiago Bernabéu
- Kde je malé muzeum pro fanoušky (vstupenky stojí asi 25 euro), podívat se ke Královskému paláci Palacio Real odsuť je to kousek na ,,náměstíčka " Plaza Cibeles nebo centrální náměstí Plaza Mayor obklopeno mohutnou budovou Casa de la Panaderia s podloubími, které tvoří přirozený prostor pro mnoho restaurací a kaváren a až následně metrem na nádraží Madrid de Atocha , které je v anketách odměňováno jako jedno z nejkrásnějších v Evropě. Uvnitř je rozlehlý skleník v podobě velké botanické zahrady , s několika restauracemi a obchodním centrem. V Evropě asi nenaleznete větší a kouzelnější nádraží.
- Už při výstupu z metra, které v Madridu stálo na předplacené kartě 10 jízd (12 euro) si také všimnu Madridských Mrakodrapů, nedaleko nádraží Madrid de Atocha je také rozsáhlý park a skutečné botanické zahrady . Před obědem se pak vydávám směrem na východ Španělska Do Katalánské Barcelony. Na cestě jsem čtrnáct dní a už by to chtělo hotel místo neustálém spaní v hostelu nebo na trávě. I Proto se do prosluněného Katalánska těším .
Vlak uhání téměř celou cestu rychlostí kolem 300 km/h někdy víc jindy lehce míň do maximální rychlosti asi 310 km/h a zastavuje pouze v Zaragoze a Lleidě. Cestu dlouhou kolem 600 km zvládá kolem 3 hodin. Pro představu je to jako byste dojeli z Prahy do Tater či Maďarské Budapeště za 3 hodiny. Pocit je to hned úplně jak z letadla . I sedačky rychlovlaků Španělského RENFE jsou velice pohodlné.
Po příjezdu do Barcelony zjišťuji jaké je hrozné horko a všude jsou k prodeji vějíře místní je používají, nefunguje moc ani klimatizace v metru, takže nějaké delší cesty metrem jsou spíš pro otrlé. Dále mě už čeká centrum Barcelony. V Barceloně mám čas do zítřejšího večera čili na takto velké město si nechávám opět jen asi 30 hodin. Nicméně pár střepin nejznámějších památek stíhám navštívit.
Ještě odpoledne před tím než provedu check in v hotelu to je nejznámější Barcelonská katedrála Sagrada la Família.
Poté se ubytovávám v hotelu hned vedle nemocnice Sant Pau
Ta je Jednou z architektonicky nejcennějších staveb v Barceloně je komplex pavilonů bývalé nemocnice sv. Pavla (Sant Pau). Celý areál vytvořil slavný katalánský architekt Lluís Domènech i Montaner a pokládá se spolu s koncertní síní Palau de la Musíca Catalana za vrcholné dílo katalánského modernismu. Od roku 1997 je zapsán na seznamu UNESCO.
Komplex 26 budov byl postaven v rekordně krátkém čase mezi lety 1901–1903 a až do roku 2009 sloužil jako nemocnice. Po té byla otevřena zbrusu nová nemocnice o blok vedle a tato stavba byla po 5leté rekonstrukci přebudována na museum katalánského modernismu a kulturní centrum.
Odpoledne se vracím zpět do centra a procházím kolem Gaudího architektury z níž vystihnu například dům s názvem Casa Batlló. Architekt Gaudí vždy stavěl s respektem k přírodním zákonům, z nichž i čerpal inspiraci. Stejně tak tomu bylo i v případě unikátní secesní budovy Casa Batlló, kterou v letech 1904–1906 zásadně přestavěl. Mírně zvlněná fasáda, na níž se nacházejí balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi, je pokrytá třpytivými mozaikovými kamínky. Jen nedaleko od místa, kde tento dům stojí, narazíte na další Gaudího skvost Casa Milá
Dále už procházím známou a jednou z nejzajímavějších ulic Barcelony La Rambla, která začíná u přístavu Port Vell a končí na náměstí Plaça de Catalunya. Rušná ulice dlouhá 1,2 km uchvátí snad každého, kdo ji navštíví. Jedinečným zážitkem je nejenom příjemná procházka, ale především to, co se na ní odehrává. La Rambla je ve dne i v noci plná prodejců, umělců, živých soch a různých pouličních představení. Navštěvuji místní trhy a Zajdu si na Sklenici Sangrii zakousnu bagetou. Zhruba v polovině pak najdeme tržiště
Mercat de la BoqueriaDále už jen spánek v hotelu a na řadě je další den v Barceloně.
Na ráno jsem objednaný v Güell
Parku přes online Lístek se vstupem asi za 10 euro . Jedu zde chvíli autobusem od stanice metra (ten je v ceně lístku) . V Güell parku už najdeme stavby ,,mistra" Gaudího.
Gaudího unikátní styl se projevuje i v těch nejmenších detailech.
Pohádkový park je plný zajímavých barevných soch, struktur, zídek a dalších prvků s typicky netradičními tvary stylu Anotnia Gaudího. Díky své poloze ve strmém svahu také naskytne nádherné výhledy na celou Barcelonu. Park je zapsán na seznamu památek UNESCO.
Nejznámějším prvkem v parku je drak salamandr hlídající hlavní schodiště, který je stejně jako mnoho dalších architektonických prvků v parku tvořen barevnými mozaikami z keramických střepů a skla.
Z mnoha míst parku se vám naskýtají úžasné výhledy na celou Barcelonu s mořem v pozadí. Park má vlastně dvě části ta severní je zdarma nicméně zde žádné gaudího stavby nenajdete takže se vyplatí zakoupit si online lístek.
V Parku Güell také zpívali a hráli takže šlo jentak posedět u muziky.
Ještě před polednem jsem se však vydal k Barcelonskému stadionu Camp Nou , domovského stadionu klubu FC Barcelona.
Dále mě čeká Pravděpodobně nejmalebnější část barcelonského starého města Gotická čtvrť Barri Gotic, jejíž půdorys se od středověku téměř nezměnil. Gotickou čtvrť tvoří velkolepé stavby, ohraničené římskými hradbami, úzké uličky s pestrými krámky i půvabná zákoutí. Určitě si nenechte ujít památky jako kostel Santa Maria del Mar, katedrálu Santa Eulália, gotický most Carrer del Bisbe Irurita, nejživější náměstí Plaça Reial a mnoho dalšího.
Odpoledne pak přijíždím metrem k pláži Barceloneta ta je hlavní městskou pláží v Barceloně. Od stanice metra leží asi 10 minut chůze.
Den končím,,koupačkou" v moři a čeká mě jízda autobusem do další země. Kam se , podíváme, ale až v dalším dílu, bude to ,,malá horská" Andorra s přejezdem do Francie.
Jak se ti cestopis líbil?
Petr78 procestoval 37 zemí světa světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 26 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Všechny části Tvého cestopisu vlaky po Evropě jsem přečetl se zájmem jedním dechem... Palec nahoru jen mi tam mé Španělsko italské srdce rve ten název.. mělo by být Atocha
Pravda , Opraveno, chyba vbloudilá
Apocha se ti stale jeste vloudila i pod tu fotku baru s designove zabudovanymi bicykly do stolu. A pak ses asi vydal daleko na vychod do Barcelony nez na jih, pravda?
👍