1. Cestopisy
 2. Evropa
 3. Srbsko
 4. SRBSKO za KAČKU

SRBSKO za KAČKU

Srbsko je země, o které víc než kde jinde platí, že se zde zastavil čas. Zakonzervovaná zkáza, chudoba a válka… Také ale ti nejhodnější lidé široko daleko a nejluxusnější pljeskavica na každém kroku 💛
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2019 napsala Kateřina Ostrá
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

23. 09. 2019, poslední aktualizace 2019-11-21T11:36:05+01:00

Kateřina Ostrá a procestovala 36 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 56 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

25 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Katko, tak jsem přečetla i tento cestopis. My asi neměli takové štěstí na lidi, hodinu jsme se snažili získat informace jak získat lístky. (Google tentokrát neporadil) Buď na nás lidi křičeli, nevěděli nebo radili tak, že by z toho měli něco oni. Ti, kteří byli milí (třetina třeba?) nám všichni poradili špatně. Po hodině jsme se rozhodli nastoupit do autobusu a koupit u řidiče. Dostali jsme vynadáno. A protože jsme poctivci, na další zastávce jsme vystoupili a šli s batohy asi 5 km pěšky. To bylo úmorné. Horší bylo, že se ukázalo, že to bylo i zbytečné, protože ve vozech (které se nám na Bělehradu opravdu líbily, historické jízdy máme rádi) jsou umístěny strojky na kartu! Na to, že se skoro nikde kartou platit nedá to bylo šokující.

Přihlašovací povinnost tam před těmi dvěma lety opravdu byla, jak je to dnes nevím. Majitel prvního apartmánu pracně 10 minut vysvětloval, že to není potřeba (deset minut proto, že mi to bylo stále divné). Po příjezdu do druhého ubytování jsme se na to téma skoro náhodou dostali, tamní se zhrozili. První chlápek by s tím měl práci a ještě by musel přiznat příjem. Proto to nebylo potřeba. Reálně na celníci asi kašlou, ale náhoda je blbec a může se stát, že se to stane příležitostí pro úplateček. Problém ale nebude mít pronajímatel, ale cestovatel. My nakonec papír dostali. Srbsko jsme opouštěli vlakem na cestě do Bulharska a taky ho vidět nechtěli. Je na každém, podle jakých pravidel hraje.

Srbsko je jediná země, že které mám negativní pocit, i když i tam jsme zažili překrásné chvíle. Třeba se tam taky ještě dostaneme... Díky za tip na uměleckou čtvrť. Fakticky bych jen poopravila, že chrám sv. Sávy se ještě staví, ne už opravuje. Aspoň myslím. Díky za fotky, nápady a sepsání.

před 9 měs
Avatar uživatele J0x
J0x
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 1023 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-08-04T09:37:49+02:00)

Srbové nám nemůžou zapomenout bombardování. Dostali jsme od jednoho na tržnici vynadáno, když jsem si tam udělal jednu fotku, asi si myslel, že hledáme cíle pro další vlnu...

Neochota k registraci mě nepřekvapuje, viděli jsme v Niši opravdu hodně podniků oblepených letákem z finančáku, že dluží na daních, včetně našeho ubytování. 😁

Přidat odpověď
před 9 měs

Chtel sem se zeptat jak je to s ?? Přihlašovací povinnost

V Srbsku platí přihlašovací povinnost do 24 hodin od vstupu. Znamená to, že každý cestovatel se musí přihlásit na policejním oddělení, které spadá pod místo jeho přechodného pobytu. V případě, že jedete do kempu nebo hotelu, povinnost přihlásit vás má právě ubytovací zařízení.

Pokud jedete například k příbuzným, musí vás přihlásit majitel domu, ve kterém budete bydlet. K přihlášení bude potřebovat váš cestovní doklad, vy osobně přítomni být nemusíte.

Po přihlášení dostanete bílou kartu. Tu noste vždy s sebou. Může ji po vás požadovat jak policejní hlídka při pohybu v zemi, tak pasová kontrola při odjezdu ze země. Pokuta za nesplnění přihlašovací povinnosti se může vyšplhat až na cca 5 500 Kč.

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 1066 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-12T08:00:53+01:00)

Ahoj Petře. Přiznám se, že tuto informaci čtu poprvé. Ubytování (bytnej) si od nás samozřejmě bral pasy, ty si vyfotil, řádně sepsal doklad o platbě, ale žádný doklad/kartu nám nikdo nedal. Vzhledem k tomu, že jsme po Srbsku cestovali poměrně hodně a nikdo po nás žádnou kartu nechtěl, nemohu se k tomuto vůbec vyjádřit. Když jsme bloudili po Bělehradě, vzpomínám si, že jsme se na něco ptali i místní policie – ani zde po nás nikdo nechtěl žádnou kartu, doklad totožnosti, nic.. Na letišti také nic.

Avatar uživatele LuckyB
LuckyB

pěknej cestopis, já tam byl už 2x a klidně bych jel znovu - díky za tip na Jelasnici. Hlavně mají v Niši super bary se skvělou, levnou rakijou :D už jen proto bych si to dal klidně znovu. Jinak srbská kuchyně mi přišla lepší než ta makedonská, ale je to víceméně to stejné. Trochu mě překvapilo, že na letišti měli ve směnárně stejnej kurz jako ve městě. Já tam byl naposledy sice přesně před rokem, ale na letišti (a to myslím to stejné okýnko, které jsi zmiňovala) byl výrazně horší než ve městě.

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 1066 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-10-03T18:24:40+02:00)

Ahoj ahoj! Děkuji za upřesnění - já se zatím k tvrdému alkoholu moc nepropila, ale jak říkáš - dobré vědět :D Jinak s tím kurzem je to opravdu tak. Když jsem googlila info na netu před cestou, skoro všude se psalo, že na letišti vyměnit jen pár kaček... Byl tam ale nakonec opravdu stejný kurz jako všude jinde ve městě.

A souhlasím s tebou i ve třetím bodě - taky se tam brzo vrátím. Nějak se mi ty evropské země mimo EU začaly líbit ♥ A nejen pro razítko v pase ;)

před rokem
Avatar uživatele LuckyB
LuckyB

Tak ono už jen kvůli tomu vínu to stojí za to :) sice červený normálně nepiju, ale Srbsko (potažmo i Makedonie) jsou země, kde piju v zásadě jen červené a vezu si ho i domů.

Já jsem teď do Makedonie schválně letěl na pas, ale dostal jsem jsem místo razítka jen kyselej výraz celníka :(

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Tys nedostal razítko??? To jsou lumpové :D No, ale zase...není to znamení, že bys měl tu cestu zopakovat? :D

Jinak i já mám raději bílé, ale někdy je větší chuť na červené - třeba v zimně. A nebo v Makedonii :D

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Já razítko dostal, protože jsem si o něj řekl. 😊

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Je to tak - líná huba = holé neštěstí ;)

Michal
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 268 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-26T15:37:22+02:00)

Dík za cestopis. Ještě v červenci u nádraží stály nástupiště, jen bez kolejí. Naopak ta žlutá budova mi přišla až neskutečně dobře udržovaná. Nový Bělehrad jsem vynechal. Bylo neskutečné vedro (35°C). Kdybych viděl u Genexu vybydlený a otevřený vchod, nejspíš bych se zkusil dostat až nahoru. Jinak jsem jel o jedno pozdějším autobusem v každém směru. Jízdenky se dají koupit i online. Jen, pravda, ve směru z Bělehradu je fakt problém s místy. Těch tam bylo měsíc dopředu při dnu zahájení předprodeje jen 4 kusy - těžko říct, zda něco nechávají na přímo pokladny. Z Niše mi naopak bylo celkem líto, že jsem nestihl antické vykopávky na východě města (jestli v rychlosti správně hledám "Mediana").

před rokem

Když jsme tam byli my, za chvíli to budou už dva roky tedy, ale i když internet hlásil jen pár míst, v reálu jich bylo přes třicet či kolik. Většinu nechali na pokladnu. Byla jsem z toho vystreslá, ale dopadlo to dobře. Na infolinku nám musel zavolat místní kamarád, my nerozuměli.

Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele Eva
Eva

Katko, super cestopis, děkuji. Emoce rozhodně do textů vkládej, bez toho by to bylo suchopárné a nečtivé, vážím si toho, jak se dovedeš vyjádřit.

Mě v Niši ještě zaujalo místo, ve kterém srbská vláda při svém zasedání 28. července 1914 dostala rakouský Telegram o Rakousko – Uherském vyhlášení války Srbsku. Tento dokument je zapsán do mezinárodního rejstříku „Paměť světa“. Dům, kde se zasedání konalo, by měl být na ulici Kej Mike Paligoriƈa.

A druhá zajímavost o Niši je, že v historii to nebylo bezvýznamné město – vedla jím strategická silnice Via Militaris (trasa Konstantinopol, Edirne, Plovdiv, Sofie a Bělehrad). A samozřejmě, pramáti cestovatelek, Svaté Heleně, se zde (někdy kolem roku 280) narodil Konstantin I. Veliký. A tak se mi vzpomínky na Niš propojily v Jeruzalémě, když jsem si představovala, jak tato paní z Niše překonává překážky a hledá si jen tak na Golgotě boží hrob.

U archeologického naleziště Mediana jsme se byli podívat, bohužel měli z důvodu naprosto nepochopitelné otevírací doby (o víkendu do 15,00 hod.) zavřeno. Takže na podnět tvého cestopisu asi zas brzy nakoupíme letenky do Niše.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Katko musím říct, že tvoje cestopisy jsou čím dál lepší - už nejen emoce, ale i spousta praktických informací a ještě k tomu jsi vzala na milost i jídlo a pivo! 😂

K tržnicím bych měl jednu poznámku - je to jeden z hlavních důvodů, proč rád cestuju, je super vidět a někdy i ochutnat opravdové ovoce a zeleninu a další věci, obzvlášť když člověk žije v zemi s obchody plnými babišáren a tržnicí..... kde máme vůbec v ČR opravdovou tržnici?? Stánky falešných farmářů nepočítám.

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Ok, tak já ty emoce trošku přibrzdím :D a přidám ceny piv ve městech versus na vesnicích :D

Je fakt, že vždycky když čtu seriozní věcný cestopis svých kolegů zde, tak si říkám, koho ty moje sentimentální výlevy zajímají a že to musí až otravovat.. No uvidíme další víkend ;)

Jinak děkuji za pochvalu, vážím si jí, ale to ty moc dobře víš. Foto vajíček je speciálka pro tebe a Evču :D

A s tématem tržnic naprosto souhlasím!! miluju to na cestách asi nejvíc... Ruch, zvuky tržnice, místní lidi, jejich výrazy, to jak se snaží prodat, jak ti kdeco nabízí a vděční jsou za každou pochvalu nebo nákup, ...a hlavně za to ovoce a zeleninu neuvěřitelné vůně.... ♥

před rokem
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 521 komentářů
 • Poslat zprávu

Emoce, Katko, neomezuj. U destinací jako tato jsou možná nejdůležitější, aby stálo za to si přečíst cestopis i těm, kteří se tam nechystají. Já na cestách dokážu vnímat hlavně krásnou přírodu (pokud možno bez lidí), starobylou architekturu (nejlépe zasazenou do přírody) a případně životní styl spjatý více s přírodou než s technikou, ale zajímavosti na této cestě by na mě asi moc nezapůsobily a raději si o nich přečtu od něhoho, kdo je dokáže vnímat a pěkně popsat.

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

...ty jo, jsem na měkko :) Co se to děje?? Samá pozitivní zpětná vazba?! Že vy všichni víte, že mám na ho.no den??! :D

Ne, vážně děkuji. Já bych to bez těch svých přicmrndávek stejně neuměla psát :)

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

To nebyla stížnost na emoce!!

Jo, vajíčka, hned jsem na ně dostal chuť.... na ty z fotky, ne na bledý chudinky z našich sámošek! 😥

Martin Vícha

Na tento cestopis jsem netrpělivě čekal. Že bych se konečně dozvěděl odpověď na otázku, kterou jsem si pokládal vždy, když na mě vyskočily levné letenky do srbské Niše. A to, co tam budu sakra dělat :-). Díky za odpověď! Stojí to za to.A navíc, osobně mě vůbec nenapadlo, že Bělehrad je pouhé cca 3 hodiny cesty. A Bělehradská pevnost, na kterou dopadly první výstřely první světové války, stojí za návštěvu. Jen si ještě počkám, až Srbi dokončí renovaci říčního monitoru Sava, který ještě v Rakousko-Uherskych službách, ty první výstřely před 105 lety , vypálil. Cestopis tradičně velmi čtivý, s super fotkama. Jen na mě z něj nedýchá taková ta pohoda, jako z ostatních tvých cestopisů. Přesně se mi vrátil ten pocit, který jsem zažil v mém milovaném Omiši, kdy jsem fotil manželku u kašny na nábřeží a až pak jsem si všiml, že to není kašna, ale památník chorvatského boje za nezávislost. A hodně těch mrtvých bylo jen o pár let starších, než náš syn... Ale i ten nepříjemný pocit je asi dobře. Člověk rychle zapomíná.

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Já si Martine myslím, že všude se dá něco najít... A když chybí památky a přírodní úkazy, všude jsou lidé a nějaké kavárny, kde si můžeš jen tak sednout, schovat se za skleničku vína, pozorovat lidi kolem sebe a přemýšlet třeba nad tím, jak kdo žije.. ;) Navíc - každé město - i to nejzapadlejší a "nejnudnější" má vedle sebe v dojezdové vzdálenosti určitě další město, kde už se třeba něco najde :) Jako Bělehrad vedle Niše :D Ale jsem ze ♥ ráda, že je pro tebe sepsání mojí cesty inspirací a už to samo o sobě je pro mě vrácená časová investice do každého řádku výše :)

A jinak máš pravdu. Tahle cesta byla jiná. Nejen že jsem nachodila skoro 100 tisíc kroků (a vysloužila si novou přezdívku - Dorota Máchalová :D ), ale opravdu jsme mezi rozbombardovanými baráky a mementy války ještě ve volných chvilkách (jídlo, wc a nebo čas který měl patřit spánku :D ) hledali informace k dění v Srbsku na netu a youtube. A někdy to byly vážně hrůzy, že ani usnout nešlo... Jak ale říkáš - zapomínat se nemá. Nesmí!

Avatar uživatele
Honza Čermák

Velký +1 za "nevinaře" 😀 jinak super cestopis jako vždy!

před rokem
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

:D :D :D

nj, lepším se :D

👍

před rokem

👍👍👍

Super

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

❤️ Oblíbené
Čtení na 13 minut
MALLORCA potřetí za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2021-05-02T21:55:49+02:00 43 komentářů
Španělsko 2021

Baleárské ostrovy - jedno z mála míst, odkud se teď můžete vrátit domů bez karantény... Baleárské ostrovy - jedno z mála míst, odkud se teď můžete vrátit domů bez karantény..Všudypřítomné pomerančovníky a stromy obsypané citróny, impozantní hory a vražedné serpentiny, romantické zátoky,…

❤️ Oblíbené
Čtení na 17 minut
TURECKO za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2021-02-27T21:43:37+01:00 82 komentářů
Turecko 2021

Kousek Asie, kousek Evropy, směs koření, která vás dostane a v téhle covidové době přinese do života opět závan exotiky.. Baklava, Salep, nádherné pláže s mořem, do kterého se dá vlézt se zasněženým. Kousek Asie, kousek Evropy, směs koření, která vás dostane a v téhle covidové době přinese do života opět závan exotiky.. Baklava, Salep, nádherné pláže s mořem, do kterého se dá vlézt. Navíc moře,…

❤️ Oblíbené
Čtení na 28 minut
LISABON potřetí za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2021-02-09T16:55:56+01:00 89 komentářů
Portugalsko 2020

Jedna z nejkrásnějších evropských metropolí, jaké jsem dosud viděla. Město žloutkových košíčků, portského vína, žlutých tramvají, schodů, strmých ulic a výtahů. Město, které lehlo při ničivém zemětřes. Jedna z nejkrásnějších evropských metropolí, jaké jsem dosud viděla. Město žloutkových košíčků, portského vína, žlutých tramvají, schodů, strmých ulic a výtahů. Město, které lehlo při ničivém…

❤️ Oblíbené
Čtení na 14 minut
ŠPANĚLSKO-PORTUGALSKÝ roadtrip za KAČKU
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá 2021-01-17T18:10:40+01:00 55 komentářů
Evropa 2020

Že to nejde projet? Španělské a portugalské pobřeží za 8 dní = téměř 2 000 km, 2 vstupní QR kódy, nespočet pláží,útesů,majáků,psů, Prosecca, dechberoucích vyhlídek a chvil a to vše - Covidu navzdory!. TERMÍN:‌ ‌listopad 2020‌KOMPLETNÍ CESTOPIS ZDE:https://1url.cz/@spanelskoportug...adtripzaKA PROČ‌ ŠPANĚLSKO-PORTUGALSKÝ roadtrip?‌ ‌Letenky do Malagy z Prahy za 279 Kč v jednom směru a v…

Další cestopisy